Nácvik aportu

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Nácvik aportu

Poslaťod Simon-NO » Str 25.04.2018 21:33

Nácvik aportu- začal som svojho psa učiť aport, o predmet javí záujem, dokáže ho chytiť do papule ( ale to len na pol sekundy, kusne a pusti) a na tomto som sa zasekol, už 3ti deň sme na tom istom bode... Nevie pochopiť, že ho tam ma držať/ja mu to neviem vysvetliť.... Proste si ho chytí a pusti... Ako ďalej? Je dôležité aby ho uchopil v strede? (teraz na začiatku)
Simon-NO
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 187
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Nácvik aportu

Poslaťod Elis » Štv 26.04.2018 8:04

ty mu klikas jen? a jen shapujes?
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Nácvik aportu

Poslaťod clupko » Štv 26.04.2018 9:36

It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Nácvik aportu

Poslaťod Simon-NO » Štv 26.04.2018 9:50




Tam so to už písal a nikto nič
Simon-NO
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 187
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Nácvik aportu

Poslaťod Simon-NO » Štv 26.04.2018 9:52

Elis píše:ty mu klikas jen? a jen shapujes?


Nechápem čo myslíte po slovom shapuješ.
Učím ho to podľa tohto videa https://youtu.be/Q-lR6k40RTA
Simon-NO
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 187
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Nácvik aportu

Poslaťod Elis » Štv 26.04.2018 10:25

"slovom shapuješ"

shaping - ( tvarovani) způsob pouzivani klikru, kdy pes sam vyhledava chovani, aby uslysel kliknuti.

ten pes na videu uz to umi - není tam zachyceno xy fazi, co muzou nastat. Proto ti podle toho nejde trenovat.

to je i důvod, proc nemam moc odvahu něco o uceni aportu teoreticky psat. když to clovek vidi nazivo -je to mnohem lepsi :yes: a navíc - asi nemam tolika trpelivosti, abych to psa ucila jen takhle :angel:

ale at tu jen neplacam.
Ucim psa to drzeni cinky na 2x. Jednou pasivni - kdy ja vkladam do huby a odklikavam klidne drzeni. a podruhe aktivni - na povel pes aktivne cinku uchopuje ( v podstate to na videu) . a oboji pak prodluzuji a spojuju.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Nácvik aportu

Poslaťod Simon-NO » Štv 26.04.2018 10:40

Elis píše:"slovom shapuješ"

shaping - ( tvarovani) způsob pouzivani klikru, kdy pes sam vyhledava chovani, aby uslysel kliknuti.

ten pes na videu uz to umi - není tam zachyceno xy fazi, co muzou nastat. Proto ti podle toho nejde trenovat.

to je i důvod, proc nemam moc odvahu něco o uceni aportu teoreticky psat. když to clovek vidi nazivo -je to mnohem lepsi :yes: a navíc - asi nemam tolika trpelivosti, abych to psa ucila jen takhle :angel:

ale at tu jen neplacam.
Ucim psa to drzeni cinky na 2x. Jednou pasivni - kdy ja vkladam do huby a odklikavam klidne drzeni. a podruhe aktivni - na povel pes aktivne cinku uchopuje ( v podstate to na videu) . a oboji pak prodluzuji a spojuju.


Áno učím ho to cez shaping, môžem dnes natočiť video a postnúť ho sem
Simon-NO
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 187
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Nácvik aportu

Poslaťod clupko » Štv 26.04.2018 11:52

Offtopic:
Simon-NO píše:

Tam so to už písal a nikto nič

nikto nic = asi 3 hodiny si v stredu vecer nedostal odpoved, tak si to poriesil zalozenim duplicitnej temy? :heh: :pac:
potom je tu bordel a tazko najst, co clovek hlada. ale ok, vsak moderatori si poriesia, ako uznaju za vhodne :ahoj:
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Nácvik aportu

Poslaťod elfinka » Štv 26.04.2018 12:29

Offtopic: to potom zlucim do tej jednej témy :lol:
ale clupko ma pravdu - keď vieš že tá téma je, tak je zbytočné zakladať novú, nikto ti neodpovedal nie preto že by sme tvoj príspevok nevideli, ale najskôr nikto nemal zrovna čas odpovedať.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Nácvik aportu

Poslaťod Simon-NO » Štv 26.04.2018 12:35

elfinka píše:Offtopic: to potom zlucim do tej jednej témy :lol:
ale clupko ma pravdu - keď vieš že tá téma je, tak je zbytočné zakladať novú, nikto ti neodpovedal nie preto že by sme tvoj príspevok nevideli, ale najskôr nikto nemal zrovna čas odpovedať.



Ookej tak pardon :)
Simon-NO
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 187
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Nácvik aportu

Poslaťod Elis » Štv 26.04.2018 12:40

Simon-NO píše:Áno učím ho to cez shaping, môžem dnes natočiť video a postnúť ho sem


natoc :-)
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Nácvik aportu

Poslaťod Simon-NO » Štv 26.04.2018 18:47

Elis píše:
Simon-NO píše:Áno učím ho to cez shaping, môžem dnes natočiť video a postnúť ho sem


natoc :-)


Predom sa ospravedlňujem za zlé natočené video, vôbec ma to nenapadlo.
https://youtu.be/YopFfOqQ-sQ
Simon-NO
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 187
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Nácvik aportu

Poslaťod kellee » Štv 26.04.2018 19:09

len tak mimo: aport by som nizsie dala
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Nácvik aportu

Poslaťod majjuna25 » Štv 26.04.2018 19:23

Simon, podľa mňa si sa veľmi zasekol pri jednom kritériu. Každý krok pri shapingu by mal byť krátky, ak to pes zvláda - pár úspešných pokusov a posunúť sa ďalej. Ak tri dni cvičíš s hafanom len takéto krátke chytenie a všetky mu odklikneš, bude si myslieť, že ten cvik takto má vyzerať a nič viac po ňom nechceš. Shaping je o tom, že ten cvik celý postupne vytvaruješ a pes musí pri tom premýšľať, čo má spraviť, aby si klikol a on dostal odmenu :smile:

Najbližší tréning by som mu dala dva-trikrát chytiť aport takto krátko a následne by som zvýšila kritériá: chcela by som, aby aport držal o sekundu dlhšie. Až to by som odklikla. Keď pustí skôr, nevadí, nech sa opraví. určite to zvládne, i na videu sa mi zdalo, že jeden alebo dva pokusy držal aport dlhšie, ale tie nasledujúce si mu zas odklikol skoro :smile: Ale to nič, to sa ľahko napraví :yes:
Keď to zvládne o sekundu dlhšie niekoľkokrát (3-4 úspešné pokusy z 5 pokusov napríklad), opäť zvýš kritériá a chci o ďalšiu sekundu viac. Následne o dve sekundy. Potom ešte dlhšie. Ďalej začni pomaly aport púšťať, kým on drží - najprv jemne povol aport, potom prsty trošku odtiahni, atď.

Dala by som si ešte pozor na jednu vec: klikni mu vo chvíli, keď aport drží - nie keď ho už púšťa alebo už ho nebodaj pustil :smile:

Offtopic: Inak jedna trénerka mi kedysi poradila trénovať držanie aportu najprv na inej veci ako je reálny aport , aby sa hafan naučil správne držanie bez prekusovania a až keď to zvládne - kľudne i na niekoľkých rôznych predmetoch - dať mu reálny aportík určený na obedience (kedysi som sa tomu chcela venovať :lol: ) . Poradila mi, aby prvý predmet, na ktorom ho učím držanie, bola bambusová palička: je na nej veľmi dobre počuť i prípadné jemné prekusovanie :smile:
majjuna25
Hafan
 
Príspevky: 974
Bydlisko: Bratislava

Re: Nácvik aportu

Poslaťod Simon-NO » Štv 26.04.2018 19:59

majjuna25 píše:Simon, podľa mňa si sa veľmi zasekol pri jednom kritériu. Každý krok pri shapingu by mal byť krátky, ak to pes zvláda - pár úspešných pokusov a posunúť sa ďalej. Ak tri dni cvičíš s hafanom len takéto krátke chytenie a všetky mu odklikneš, bude si myslieť, že ten cvik takto má vyzerať a nič viac po ňom nechceš. Shaping je o tom, že ten cvik celý postupne vytvaruješ a pes musí pri tom premýšľať, čo má spraviť, aby si klikol a on dostal odmenu :smile:

Najbližší tréning by som mu dala dva-trikrát chytiť aport takto krátko a následne by som zvýšila kritériá: chcela by som, aby aport držal o sekundu dlhšie. Až to by som odklikla. Keď pustí skôr, nevadí, nech sa opraví. určite to zvládne, i na videu sa mi zdalo, že jeden alebo dva pokusy držal aport dlhšie, ale tie nasledujúce si mu zas odklikol skoro :smile: Ale to nič, to sa ľahko napraví :yes:
Keď to zvládne o sekundu dlhšie niekoľkokrát (3-4 úspešné pokusy z 5 pokusov napríklad), opäť zvýš kritériá a chci o ďalšiu sekundu viac. Následne o dve sekundy. Potom ešte dlhšie. Ďalej začni pomaly aport púšťať, kým on drží - najprv jemne povol aport, potom prsty trošku odtiahni, atď.

Dala by som si ešte pozor na jednu vec: klikni mu vo chvíli, keď aport drží - nie keď ho už púšťa alebo už ho nebodaj pustil :smile:

Offtopic: Inak jedna trénerka mi kedysi poradila trénovať držanie aportu najprv na inej veci ako je reálny aport , aby sa hafan naučil správne držanie bez prekusovania a až keď to zvládne - kľudne i na niekoľkých rôznych predmetoch - dať mu reálny aportík určený na obedience (kedysi som sa tomu chcela venovať :lol: ) . Poradila mi, aby prvý predmet, na ktorom ho učím držanie, bola bambusová palička: je na nej veľmi dobre počuť i prípadné jemné prekusovanie :smile:



Okej, ďakujem za rady :jop: ale keď som to sním skúšal tak stále to chopil a pustil a keď mu to nevyšlo ani na 4. Krát tak začal hrýzť kam sa len dalo po krajoch, na tie kruhy proste všade.. Mal by som ho nechať skúšať ďalej alebo ako?
Simon-NO
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 187
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Ďalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa