Ako odburat pamlsky

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Povely bez maskrty

Poslaťod kikula22 » Sob 16.02.2008 16:14

Ako mám moje (skoro) 4 mesačne štena naucit povely bez maškrty. Ja som ho ucila vzdy na maskrtu a poslucha len vtedy ked vidi ze nieco prenho mam. A nie vzdy mam pri sebe nieco. Akurat zostan vie bez odmeny. Ale napr. ,,ku mne,, alebo sadni, lahni, labku, kolo, a bác nevie iba ked nieco mam. A niekedy ani to zostan akoho to mam naucit aby posluchal aj tak?
kikula22
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2322
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Povely bez maskrty

Poslaťod wrest » Sob 16.02.2008 17:21

Mno podľa mňa by sa to mohlo dať spraviť nejako tak, že by si mu ukázala že máš odmenu privolala ho napríklad povel ku mne, vychválila by si ho, ale odmenu by nedostal. Potom to spraviť znova, čo najviac ho chváliť a odmenu mu dať. Takto to stridať ale čím ďalej tým menej odmien mu dávať.
Hlavne by som to riešil tým čo najväčším chválením za to že niečo spraví.

Ale ja niesom žiadny "odborný cvičiteľ" takže neviem či by to zaručene fungovalo :lol:
wrest
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: Povely bez maskrty

Poslaťod Rika » Sob 16.02.2008 17:40

Mať ich po ruke stále a postupne prestávať odmeňovať. Napr. 3x ho odmeníš, potom 1x neodmeníš a zas odmeníš,... ale treby to vždy meniť, čiže raz odmeníš 2x raz 5x, raz 1x,... aby si to nezapamätal tak, že napr. po 3 odmene už nedostane nič.

A chváliť slovne, pohladkaním, potlapkaním treba vždy, aj keď psa odmeňuješ... a rovnako sa s nim vždy po správnom prevedení povelu pohrať, dať mu na chvíľu voľno a pokračovať.

Hlavne treba trpezlivosť :no: ... a niekedy stačí len počkať a pes to pochopí až v neskoršom veku.
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Re: Povely bez maskrty

Poslaťod lusy » Sob 16.02.2008 18:48

ved je to len steniatko, preco chces, aby ti posluchal uz bez odmenovania. podla toho co pises tak este asi dobre nepochopil ani povely ked ti ich jednoducho nechce vobec robit. mozno nieco robis zle. ale tazko povedat, co takto cez pocitac.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Povely bez maskrty

Poslaťod kikula22 » Sob 16.02.2008 19:00

No no mi ich chce robit ale proste len ked vidi daku maskrtku. On je proste tvrdohlavy ked mu poviem ze lahni napr. lahne si a pochvalim ho a nedam maskrtu, no tak na druhy krat ked nevidi ze nemam maskrtu tak si nelahne. Lebo ked som s nim von tak my nepride na povel ,,ku mne,, ak mu nedam maskrtu.
kikula22
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2322
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Povely bez maskrty

Poslaťod lusy » Sob 16.02.2008 19:25

ja mam 11 mesacneho a pracujem s nim prevazne s maskrtami. ...tak mu daj povel, ale maskrtu maj ukrytu v ruke. a ked ho splni, tak mu ju daj. co sa tyka privolania pracuj s nim na stopovacke. inak nemyslim, ze to privolanie je o maskrtach
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Povely bez maskrty

Poslaťod Baarbora » Sob 16.02.2008 21:33

akurat uvazujem nad tym, ze ci je moje stvormesacne stena vo vycviku tak pozadu, alebo Tvoje tak popredu :oo: my zvladame tak povel ku mne,sadni a zostan-tak tri-styri kroky a o lahni a podobne sa ani nepokusam. zatial nezvladame ani poriadne fuj,fuuuu,asi vyrazam von trenovat psa :ach: :lol:
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

Re: Povely bez maskrty

Poslaťod lusy » Sob 16.02.2008 22:02

Baarborka ono je urcite lepsie ak psik ovlada 2-3 povely a naozaj ich ovlada a nie 5 a ani jeden dobre.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Povely bez maskrty

Poslaťod Baarbora » Sob 16.02.2008 22:40

Lusy: posledna cast mojho prispevku bola myslena hodne ironicky :no:
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

Re: Povely bez maskrty

Poslaťod kikula22 » Ned 17.02.2008 8:50

Rika píše:Mať ich po ruke stále a postupne prestávať odmeňovať. Napr. 3x ho odmeníš, potom 1x neodmeníš a zas odmeníš,... ale treby to vždy meniť, čiže raz odmeníš 2x raz 5x, raz 1x,... aby si to nezapamätal tak, že napr. po 3 odmene už nedostane nič.

A chváliť slovne, pohladkaním, potlapkaním treba vždy, aj keď psa odmeňuješ... a rovnako sa s nim vždy po správnom prevedení povelu pohrať, dať mu na chvíľu voľno a pokračovať.

Hlavne treba trpezlivosť :no: ... a niekedy stačí len počkať a pes to pochopí až v neskoršom veku.


diky rikus urcite to skusim :no:

je urcite lepsie ak psik ovlada 2-3 povely a naozaj ich ovlada a nie 5 a ani jeden dobre.


ja som nevravela ze ich neovlada poriadne!
kikula22
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2322
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Povely bez maskrty

Poslaťod Baarbora » Ned 17.02.2008 10:29

Kikula,nechcem Ti nejako kecat do toho vycviku,ale predstav si male dieta vo veku 4-5 rokov,ako ho nieco ucis.naucis ho napr. napisat svoje meno a zachvilu uz od neho chces,aby vedelo napisat aj meno,priezvisko,aj adresu,aj telefonne cislo a aby to vedelo vzdy a vsade a bez chyby. Pokial teda nemas zazracne dieta,ale uplne priemerne dieta,zanedlho ho tym pekne otravis a prestane vyhladavat Tvoju spolocnost. skus znizit poziadavky a precvicovat len tie najzakladnejsie povely a ako napisala Rika,odmenovat striedavo, uvidis, ze sa to zlepsi.
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

Re: Povely bez maskrty

Poslaťod Ulfheiðr » Ned 17.02.2008 19:52

Podľa mňa je úplne samozrejmé, že pes dostáva odmenu. Ani ty by si nerobila niečo bez toho, že by z toho aspoň voľačo nebolo. Aj služobné psy v praxi nefachčia bez odmeny a to maju za sebou onakvejší výcvik. Ďalej tak ako píše Baarbora, ja s tým plne súhlasím.
Otázna je forma odmeny. Pamlsok, aport, hračka, pohladenie. Každý pes ti bude reagovať na iné. Takže podľa toho, či máš papkáča, aportmaniaka, hravé decko, alebo závisláčka.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Povely bez maskrty

Poslaťod kikula22 » Pon 18.02.2008 7:32

Ulfheiðr píše:Otázna je forma odmeny. Pamlsok, aport, hračka, pohladenie. Každý pes ti bude reagovať na iné. Takže podľa toho, či máš papkáča, aportmaniaka, hravé decko, alebo závisláčka.

Apormaniaka, hravé decko a papkáča :lol: . Lenze on reaguje iba ked ma daku odmenu na papanie a vzdy v nudzovych situaciach nebudem mat stale nieco na papanie. Ja som ho to nejak zle naucila :plac: . Napriklad ked chce napriklad von aport a idem mu hodit tak mu poviem napr. sadni a on na mna kuka ako puk ze co od neho chcem ked nemam maškrtu.

Baarbora píše:Kikula,nechcem Ti nejako kecat do toho vycviku,ale predstav si male dieta vo veku 4-5 rokov,ako ho nieco ucis.naucis ho napr. napisat svoje meno a zachvilu uz od neho chces,aby vedelo napisat aj meno,priezvisko,aj adresu,aj telefonne cislo a aby to vedelo vzdy a vsade a bez chyby. Pokial teda nemas zazracne dieta,ale uplne priemerne dieta,zanedlho ho tym pekne otravis a prestane vyhladavat Tvoju spolocnost. skus znizit poziadavky a precvicovat len tie najzakladnejsie povely a ako napisala Rika,odmenovat striedavo, uvidis, ze sa to zlepsi.


Ok no ja som to vopred planovala tak ze ho naucim do tohto veku sadni, zostan, ku mne a mozno aj lahni. Lenze ja som mala ist na lyziarsky a hafo nemal kde zostat tak sme ho dali na vikend ku sesternici ktorá ho za víkend ,,naucila" labku, bác , a kolo. Lenze to nepouzivam ja mu to necham ked bude vecsi lebo sa mu to vsetko pletie do kopy. Teraz sa upieram hlavne na základný výcvik :no:
kikula22
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2322
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Povely bez maskrty

Poslaťod lusy » Pon 18.02.2008 11:29

kikula skus ist aspon pozriet na nejaky cvicak alebo ked mas niekoho v okoli co ma cviceneho psika, resp. sa do vycviku rozumie, chod za nim. takto ti poradit myslim nik ani nemoze, lebo nevieme co robis zle. a podla mna teda rozhodne nieco robis zle. pes proste nechape co chces. aspon to tak vidim.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Povely bez maskrty

Poslaťod kikula22 » Pon 18.02.2008 11:36

No tak ja neviem co robim zle.
kikula22
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2322
Bydlisko: Banská Bystrica

Ďalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa