Naskakovanie

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Naskakovanie

Poslaťod iriska » Štv 21.08.2008 20:41

nie, práve naopak, starší po mladých, moj a bráchov sú asi rovnako (ako vekovo tak aj postavou, vtedy, teraz je už bráchov väčší), ale naskakuje ten starší (stavač) na mladých (cane corso a stredoaziat), neviem si predstaviť ako by to bolo naopak... :lol:
iriska
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 74

Re: Naskakovanie

Poslaťod beagle_fan » Uto 14.10.2008 19:41

Trošku by som chcela pootvoriť túto tému, pretože mám jednu neujasnenú vec. Moja fenka teraz hára ale aj dáke 2 týždne pred tým začala robiť každý večer zvláštny rituál. Ako sedím na gauči, tak ona dobehne ku mne, postaví sa na zadné a začne mi oblizovať uši, ako zmyslov zbavená, mám pocit akoby som mala jej jazyk až dakde v eustachovej trubici :heh: . Lenže potom začne aj "nakrývať" a vtedy je ten zlom, kedy neviem čo mám robiť. Čo tým chce povedať? Je to len tým háraním? Lebo vtedy sa chová dosť divne, silou mocou mi chce rozanalyzovať vnútro ucha a popritom naskakuje. Ocenila by som nejaký váš názor. :smile: Sú názory, že to je prejav dominancie, alebo práveže akési uctievanie, tak teraz neviem. Nemám pocit, že by sa v nejakých iných bežných situáciách snažila správať dominantne voči mne. :nwm:
If you can look at a dog and not feel vicarious excitement and affection, you must be a cat.

Author Unknown
beagle_fan
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 76

Re: Naskakovanie

Poslaťod Ivanka.P » Str 15.10.2008 8:54

No v okolí hárania je to hlavne prejav hormónov :no:
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Naskakovanie

Poslaťod Sunny » Str 15.10.2008 9:02

Ano ano, hormóny s hárafkami mlátia jedna radosť. Jednu mám teraz doma - našťastie sa miesto na mne "odbavuje" na Giline :ha: Ale iné nerobím, len ju zhadzujem z nej dole a uklidňujem. Však ona sa tak snaží, až sa z toho trasie celá postel/sedačka a ona má jazyk po kolená :ach:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8297
Bydlisko: Morava

Re: Ako správne vyjadriť, čo pes nesmie

Poslaťod katarina » Str 18.02.2009 22:02

obcas na prechadzke stretnem kamosku so svojou fenkou, tak ich vzdy nechame navolno a hraju sa - hryzú sa, nahanaju sa, vrcia po sebe, jeden na druheho naskakuju (ako "nakryvanie") ...lenze potom to iste zacne Robin robit aj mne. najprv som sa ho snazila zhodit, "zavrcat" nanho NIE, ale potom som si povedala, ze vlastne to iste robia s tou fenkou, ked sa hraju. mam to teda chapat ako vyzvu k hre, a to co som mu ja potom spravila, moze on tiez chapat ako hru?? a ako mu mam povedat, ze sa nechcem s nim hrat, alebo ze hento je uz moc? to ze odvratim hlavu asi nepomoze, neda sa totiz odignorovat 20kilovy pes visiaci mi na nohe :angel:
dufam ze som to napisala zrozumitelne
katarina
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 377
Bydlisko: Dechtice / Brno

Re: Ako správne vyjadriť, čo pes nesmie

Poslaťod Cathie » Str 18.02.2009 22:16

Katarina osobne som sa stretla s takymto "nakryvanim" v dvoch formach - prejav dominancie a umiernovanie mladsieho psa (v momente ako sa mlady pes zacne prilis blaznivo hrat, starsi dominantny NO nabehne, odtiahne ho bokom, chvilku ho akoze nakryva a pes drzi, ani sa nepohne. Ked ho pusti, hra sa dalej a miernejsie.. a rovnako pri dvoch psoch si takto jeden vyskakoval na druheho) a hypersexualitu, aj u jednej harajucej feny - nakryvala co stretla :pac: Neviem, ktory z tychto pripadov by to mohol byt a ci nie je aj nejaky iny dovod.. Ja by som psa asi odstrcila z nohy a odisla od neho, v pripade prilisneho dotierania nanho zavrcala a to doslova.. alebo by proste dostal lahni, zostan, bol by pochvaleny za splneny povel a prepusteny, mozno by aj medzitym zabudol, co chcel :lol:
Ale to su iba take moje tipy, nech skusi poradit niekto iny :nwm:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Ako správne vyjadriť, čo pes nesmie

Poslaťod katarina » Str 18.02.2009 22:29

ten povel spociatku fungoval, odstrcila som ho, dostal Sadni! -sadol si + psikota a pochvala...teraz tiez posluchne ale potom pokracuje...a to odstrcenie a zavrcanie - sa mi to najprv nezdalo (ale som to aj skusila) lebo aj ta fena nanho vrci a zhadzuje ho zo seba, ale hraju sa dalej...ale scul rozmyslam, ze mozno som to mala spravit vyraznejsie- priklad- stretavame este jednu fenu, aj na tu Robin naskakuje, ta nanho zavrci "zurivejsie" nez ta prva a vtedy prestane ..ja fakt neviem, niekedy zacne naskakovat na mna aj ked sa niekde zastavime a sme dlho na jednom mieste (btedy staci to Sadni! a ide sa dalej), alebo ked mi ide blizko pri nohe
katarina
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 377
Bydlisko: Dechtice / Brno

Re: Naskakovanie

Poslaťod Nykkyta » Štv 05.03.2009 9:46

Kedysi som mala pudlinku. Ked sme chceli steniatka, tak bila psov a nepustila ich k sebe. V neskorsom veku sa zacala vyslovene ponukat, ale to sme uz nemohli riskovat, kvoli jej zdraviu. Casto bola schopna aj zdrhnut za vacsim psom, ktoreho sa inak bala.
Teraz mame slusnu svorku a naskakovanie zazivame dost casto. Sara to robi na vlastneho brata, starsia buldocka zase na mladsiu Saru. Jazvecicka to skusa na ludi, co jej nedovolime. U nas je predpoklad, ze je to znak nadradovania sa. Snazia si vytvorit svorku s hierarchiou, takze tomu nebranime.
Co uz povazujem za problem je to, ze ziju aj s mackami. Doteraz nebol problem, ale buldocka v poslednej dobe startuje na najstarsiu macku - matku. Snazi sa ju akoby vyhnat. Neviem, ci je toto tiez prejav nadradenosti. Mozno ma pocit, ze Cila je konkurencia, ktoru treba vyhnat. Len sa bojime, ze jej raz moze ublizit. Na ostatne macky to nerobi.
Nykkyta
Junior
 
Príspevky: 221
Bydlisko: Blatné

Re: Bojazlivost

Poslaťod pigie » Pon 08.02.2010 10:13

Hanka 1 píše:Může jich být klidně ještě třeba 50 a zdůrazňuju, že to záleží na konkrétní situaci a doprovodných gestech.

1. sexuální podtext, například, když fenka hárá, ostatní po ní lezou
2. uznání vzoru - rád bych byl jako ty. takže se klidně může stát, že výše postavený jedinec je "ojížděn" tím níže postaveným
3. poděkování za jídlo, ochranu, pomoc, podporu - ten pes, kterému bylo pomoženo, leze po psovi, který mu pomohl.
4. žádost o ochranu, o schování se.

Klidně může pes lézt v těchto případech i po člověku. Pokud to vyhodnotíte jako dominantní gesto, jak se všude píše, a nepřemýšlíte o tom podle rozumu a citu, ale podle naučených šablon, psa sundáte a ještě potrestáte, docela brutálně ho zradíte a váš vztah jde o dost do kopru.


Reagujem na toto. Cez vikend sa stretli Hugo (NF) s Dajenom (LR). Videli sa prvy krat. Obaja sa prsili, tak sme ich trochu rozohnali, nech si idu po svojom. Nijaky naznak agresie, ale proste riesit si nieco pri nas nebudu. Odbehli si nieco cuchat. Dajen dobehol k Hugovi a ako prvy na neho vyskocil a zacal ho s vrcanim ojizdet. Hugo sa nenechal, za 2 sekundy situacia bola opacna. Prisla som k nim, obaja psi hlboko vrcali, ale Dajen drzal a Hugo pracoval. Tak som pockala, az pride Stano, aby v pripade, keby ich napadlo pri davani Huga dole vystartovat po sebe, sme tam boli dvaja. Ale nic, len silna tuzba jeden druhemu skocit na chrbat a osustavat sa navzajom. Hra ako vysita, Hugovi som hlavu prepla slovom lopticka a na Dajena zabudol, ale Dajen to tuzil skusat znova a znova a Hugo samozrejme, ked sa k nemu dostal zase do tesnej blizkosti by si tiez nechal povedat a mala som pocit, ze len caka na zamienku, aby si zase mohli po sebe skocit. O co tam slo mi nebolo celkom jasne, o vyjasnovanie pozicie mozno na zaciatku, ale tie nasledne pokusy skor vypadali, ze ich to bavi, nie zeby tym nieco riesili :aaa: Aky mate na to nazor? :nwm:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10298
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Naskakovanie

Poslaťod Amaguk » Pon 08.02.2010 10:45

Toto mi velmi silno pripomina vzorec, podla akeho sa odohravaju Tesakove strenutia s kamoskinym LR (myslim, ze som to tu uz spominala) - Kibo naskakuje a Tesak ho sice zo seba zhadzuje, no len preto, aby sa mu hned vzapati nastrcil - a zjevne z toho ma strasnu strandu a zabavu :heh:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Naskakovanie

Poslaťod pigie » Pon 08.02.2010 10:50

Amaguk, to by som pochopila, ze maju zabavu, ale tito po sebe fakt hrubo vrcali. A na to ja zvyknuta nie som. Keby nebolo toho vrcania, tak to beriem ako ich hru. Ale to vrcanie hlboke, nie hrave mi tam proste nesedelo :nwm: (Nehovoriac o tom, ze nabuduce ich nemozem nechat uz po sebe skakat ani nahodou, lebo Hugo si to odniesol neskorsim krivanim :ua: )
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10298
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Naskakovanie

Poslaťod Amaguk » Pon 08.02.2010 10:52

:nwm:
aj tito pri tom vrcia, resp. Tesak - ale je to take sice hlboke, ale jasive-rozdivene vrcanie, nie vazne agresivne...cert vie, co sa tym psakom v tych kotrbach prehana :ha:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Naskakovanie

Poslaťod pigie » Pon 08.02.2010 11:03

Jo, presne. Zo zaciatku to proste vyzeralo asi tak, ze si skocia do usmevu, ked ich dame od seba. Ale nestalo sa. Toto urcite skor pripominalo agresivne vrcanie, lebo po sebe vrkali aj predym ako skakali na seba a hlavne Hugove pohyby (Dajena nepoznam) boli skor vyhrazne ako hrave zo zaciatku. Ku koncu uz to skor vypadalo tak, ze su to len take zadrapky a ze Dajen sice vyskusa, ale aj tak vie, ze skonci pod Hugom a Hugovi sa to zapacilo, ze je to tak lahke dosiahnut. Nie som si ista, ale mam pocit, ze keby sme ich nechali samych na seba, tak by si casom do toho usmevu skocili, ale to je len dohad. Minimalne Hugo by casom urcite pouzil zuby, on na svojich nohach tak tazkeho psa neznesie, ma ich na to prilis slabe, takze to co robi, ked je pes neodbytny, je uz vyhrazne a obcas aj cvakne. :nwm: No, minimalne to bolo zaujimave pozorovat, chcela by som vediet, co sa im v tych mozgoch odohravalo :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10298
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Naskakovanie

Poslaťod renqa » Pon 08.02.2010 11:31

Mne sa dnes asi prvý krát stalo, že by mi Dino skákal po psovi (ani na fenky neskáče). Stretli sme jedného shi-tzu psíka a Dino na neho začal naskakovať. Potom do seba aj zavrčali a keď zavrčal ten shi-tzu, tak Dino hneď vyskakoval na mňa, aby som ho vzala na ruky. Vyzeralo to tak, že sa ho bojí... Aj keď vždy za tým psíkom kňučí a vrtí chvostom, keď ho vidí...
renqa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3299

Re: Naskakovanie

Poslaťod usagi » Pon 08.02.2010 15:30

Ja musim v posledenj dobe oddelovat charlieho od nasho kralika,lebo zjavne ho povazuje za extra vonavu fenku :ua: :ach:
Pricom vonku nenaskakuje ani na feny,ani na psov..a beda tomu,kto sa opovazi naskocit na neho,nehryzie to nie,ale je odhodlany v takom pripade skocit druhemu psovi do fuzov,pricom akonahle druhy pes radsej zmeni zaujem sa me ritou sackuje pred nufak-ale naskocit nedovoli :pac:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

PredchádzajúciĎalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa