Kŕmenie z hľadiska výchovy, žranie na povel

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: ako odstrániť štekanie pri kŕmení..

Poslaťod Silwuska » Pia 16.05.2008 11:58

Ja neviem, ale mne to pride troska nadnesene, pomenuvavat toto ako problem...pes sa proste tesi ze ide jest...moj maco, ked vie ze bude nieco dobre(bo vidi ze dlho poskakujem za kuchynskou linkou), a ked je ozaj hladny, tak tiez vydava take knuco mrncavo stekave zvuky, a kruti sa dokolecka, alebo beha hore dole :smile: ...ak ti vadi konkretne to stekanie, tak by som pesicu ucila postupne povel ticho, ale tesenie na zradlo by som jej nechala...ja sa tiez tesim k obedu :lol:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: ako odstrániť štekanie pri kŕmení..

Poslaťod unicorn » Pia 16.05.2008 12:13

Silwuska píše:ja sa tiez tesim k obedu :lol:
ale nehadzes sa o stenu :lol:

to o com pises ty, neni problem, ked si psik trosku zaknuci a zakruti chvostom, ale nemesisova pesa ocividne vystraja neskutocne cirkusy, ked sebou hadze o stenu a podobne.
Obrázok
unicorn
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 693
Bydlisko: KE

Re: ako odstrániť štekanie pri kŕmení..

Poslaťod Silwuska » Pia 16.05.2008 12:16

No ono je to len otom, ze je vnutri, a vie ze vnutri stekat nemoze...ak im davam jest von, tak tiez poceste vystekava namna...a btw, keby bol v kotci tak neviem co robi, jeho dostatocne uvolnuje to pobehovanie a krutenie sa...ona pobehovat moc nemoze tak sa hadze o stenu...ja by som ju proste pustila z kotca a hotovo...a dala by som jej zrat pred nim...urcite neodbehne k druhej miske ked tam bude mat svoju...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: ako odstrániť štekanie pri kŕmení..

Poslaťod NemesiS » Pia 16.05.2008 12:39

ako, zaujímavý nápad, no asi skúsim ten bibianin návod, vyzerá perfektne.
lebo keď by zistila, že jej to žrádlo dám a pridávam, tak by asi padli aj problémy so štekaním...
dnes večer to skúsim.
Najhoršie je to mučivé čakanie na niečo, čo nikdy nepríde.
NemesiS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 875
Bydlisko: Sobrance(19)

Re: ako odstrániť štekanie pri kŕmení..

Poslaťod NemesiS » Pia 16.05.2008 12:42

Silwuska píše:No ono je to len otom, ze je vnutri, a vie ze vnutri stekat nemoze...ak im davam jest von, tak tiez poceste vystekava namna...a btw, keby bol v kotci tak neviem co robi, jeho dostatocne uvolnuje to pobehovanie a krutenie sa...ona pobehovat moc nemoze tak sa hadze o stenu...ja by som ju proste pustila z kotca a hotovo...a dala by som jej zrat pred nim...urcite neodbehne k druhej miske ked tam bude mat svoju...



myslíš že som neskúšal?
prvý krok bolo prehľadanie misiek... :pac:
Najhoršie je to mučivé čakanie na niečo, čo nikdy nepríde.
NemesiS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 875
Bydlisko: Sobrance(19)

Re: ako odstrániť štekanie pri kŕmení..

Poslaťod rea » Pia 16.05.2008 13:05

Takéto správanie pri kŕmení je výsledkom slabého sebaovládania psa, kŕmenie prežíva veľmi emocionálne a to, že nakoniec popoženie majiteľa k tomu, že to krmivo dostane, v tomto správaní psa podporuje a zároveň podporuje to emocionálne prežívanie. Je normálne že sa pes teší, ale mal by o sebe aj pri tej ohromnej radosti vedieť. Toto správanie sa takisto podporuje pravidelnosťou a jasnými rituálmi pri kŕmení. Určite nie je vhodné nijak psa okrikovať, ani dávať povely, pokiaľ sa pes neovláda natoľko, aby ich plnil, tým sa len stav zhoršuje, blbne pes a blbne aj majiteľ, nastáva nervozita a nespokojnosť, atmosféra hustne.
Dám jeden príklad. Chystám sa so psom von, začnem sa chystať, obúvať, obliekať, vezmem objok to sú jasné rituály, ktoré psovi povedia, že ma má začať poháňať a ak bude dostatočne vytrvalý, bude si myslieť, že ma aj popohnal. Radosť je fajn, nevadí mi, ale všetko má svoje hranice. Takže sa obujem, oblečiem, obojok kľudne položím a ak šalie, obrátim sa, sanem si, dopijem kávičku, poprípade si urobím manikúru :lol: , v závislosti od toho, ako dlho pes blbne. Ak prestane a ukľudní sa, pokračujem ďalej, vezmem obojok a keď k nemu naťahujem ruku, alebo ho už mám v ruke a pes začne blbnúť, znova ho položím a zas si nájdem niečo iné na prácu. Po čase, ak budem dostatočne vytrvalá, pes príde na to, že blbnutím dosiahne len zdržanie. Je dôležité nebyť na psa nijak agresívny, netlačiť, ak má plniť povely, treba postupovať , akoby sa ich ešte len učil, ak na to, čo ten povel znamená, v tej chvíli zabúda. Neskôr psovi obojok nasadiť, ak blbne, zas si nájsť niečo užitočnejše. V týchto momentoch treba byť dôrazný, psa ale netrestať. Toto nie je dobré robiť len vtedy, ak sa chystám naozaj von, ale kedykoľvek v inej dobe. Jednoducho treba psa naučiť ovládať sa a vnímať aj svet mimo klapiek na očiach, ktoré v danom momente má. Akonáhle zasa nevníma, prerušiť prípravu na danú činnosť a robiť niečo iné. Zákazové povely, ako fuj, ticho a podobne, nie sú veľmi užitočné, lepšie je, ak psovi vysvetlíte, čo robiť má, napríklad nasadím obojok, ak si v kľude sadne, ale treba počítať s tým, že psa bude treba navigovať a usmerňovať, teda neopakovať povely, nezvyšovať hlas, ale napraviť do daného povelu, povel by ste mali ukončiť vy, spočiatku stačí, ak si má pes napríklad sanúť,dať povel, posadiť, byť pripravený na to, že pes znova vyrazí a budeteho musieť napraviť a tak dokola, trpezlivo. Veci o reflexom oblúku a dôslednosti, zachovaní si dosahu na ovplyvnenie psa vodítkom a podobne tu už písať nebudem, tie sú samozrejmosťou a sú tu x krát popísané, ak sú porušené tieto záležitosti, kazí sa to všetko. Takisto by som neodporúčala príliš emocionálnu pochvalu, v tomto prípade skôr prejaviť spokojnosť so žiadaným správaním nejakým schválením, ako "no vidíš že to ide aj takto"...Majiteľ, ktorý sa nechá znervózniť, robí kopec zbytočností, je neistý, rozhodený, v tomto prípade nemôže od psa očakávať sústredenie a kľud.
Treba pochopiť princíp a tento spôsob sa dá potom aplikovať na všetky podobné situácie. Takisto si treba uvedomiť, že v tomto prípade nie je dôležité to, čo ideme robiť, teda kŕmenie, alebo venčenie, alebo vítanie po príchode domov, ale je dôležité to, že učíme psa, ako sa má správať a dávame mu vzor, ako to môže prežívať bez stresu, takáto radosť totiž stresom je, aj keď sa to nezdá. Týmto sa vlastne ruší tá jeho reakcia na rituály okolo danej činnosti a preto je vhodné túto situáciu zahrať, aj keď v konečnom dôsledku napríklad von nepôjdeme. Napr. idem okolo obojku, vezmem ho do ruky, skontrolujem, či je čistý, pes už iste spzornie, ja ho zavesí naspäť a idem ďalej, akoby sa nič nedialo.
Takto to trvá dlho a je to prácne, ale neovplyvňuje sa tým len vonkajší prejav správania psa, ale hlavne sa pracuje s tým, čo tá situácia spôsobuje v jeho hlavičke a prenáša sa aj do iných situácií. Teda neformujeme hysterku, ale psa, ktorý si sám seba, aj majiteľa normálne uvedomuje a dokáže si uvedomovať aj svoju radosť z toho, čo sa robí.
Naposledy upravil rea dňa Pia 16.05.2008 13:14, celkovo upravené 1
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: ako odstrániť štekanie pri kŕmení..

Poslaťod NemesiS » Pia 16.05.2008 13:11

ďakujem
nemohla si dať názorný príklad ako kŕmenie? :ua:
keď tak rozmýšľam, či toto aplikovať na kŕmenie, asi by nedostala nič, lebo by sa neukľudnila.
povely už nedávam, lebo sme asi na úplnom začiatku toho, čo si popísala.
už jej zaplo, že keď čakám s miskou pred voliérou, to znamená, že si má sadnúť.
no neviem, či takto odstránim aj štekanie.
Najhoršie je to mučivé čakanie na niečo, čo nikdy nepríde.
NemesiS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 875
Bydlisko: Sobrance(19)

Re: ako odstrániť štekanie pri kŕmení..

Poslaťod Silwuska » Pia 16.05.2008 13:12

ako cudzich?? ved to robia aj moji...
Neviem nechapem....to maju ostatne psy u vas stale plne misky?? alebo davas zrat vsetkym sucastne?? alebo co nechaju tam ostava?? :nwm:
Stale si nejak myslim ze to neny taky strasny problem...ja by som ju vypustila z koterca a dala misku na nejake miesto kam nedosiahne...a sadla by som si opodial...ked bude behat a jancit tak nic nedosiahne, tak pekne pockat kym sa sklidni, chvilu sa pohrat a pak skusit dat papat...

ajjjaaaaaj...rein dlhyyy prispevok mi nabehol.. :lol:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: ako odstrániť štekanie pri kŕmení..

Poslaťod NemesiS » Pia 16.05.2008 13:15

áno, stáva sa, že druhý pes často nezje raňajky naraz, no počas dňa to doje..
a nedávam priveľkú dávku.
keby som ju pustil a sadol opodiaľ, skôr by som ja od hladu zjedol jej porciu, lebo by sa šla hrať s druhým psom. :pac:
alebo je to pre ňu znamenie, že sa ide cvičiť, či von.
Najhoršie je to mučivé čakanie na niečo, čo nikdy nepríde.
NemesiS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 875
Bydlisko: Sobrance(19)

Re: ako odstrániť štekanie pri kŕmení..

Poslaťod Silwuska » Pia 16.05.2008 13:21

To sa neda...ty popises tolko situacii ze nevim co s tym... :lol:
Tak ti to napisem takto...vyjdi von, pozbieraj co zostalo po ostatnych psoch, pusti ju a poloz jej misku na nejake miesto mimo kotca...uvidis co spravi...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: ako odstrániť štekanie pri kŕmení..

Poslaťod rea » Pia 16.05.2008 13:22

NemesiS píše:ďakujem
nemohla si dať názorný príklad ako kŕmenie? :ua:
keď tak rozmýšľam, či toto aplikovať na kŕmenie, asi by nedostala nič, lebo by sa neukľudnila.
povely už nedávam, lebo sme asi na úplnom začiatku toho, čo si popísala.
už jej zaplo, že keď čakám s miskou pred voliérou, to znamená, že si má sadnúť.
no neviem, či takto odstránim aj štekanie.


Mohla som dať aj názorný príklad na kŕmenie, ale takto ťa nútim rozmýšľať, musíš totiž pochopiť, o čo ide. Kľudne si za to na mňa zafrfli. Ak si prichystáš misku a päť krát ju prenesieš v inej dobe, ako býva kŕmenie, na iné miesto, tam ju odložíš a urobíš to viac rát za deň, ver tomu, že psovi sa prestane chcieť pri každej tejto príležitosti blbnúť a robiť opičku na gumičke a vykašle sa na to. Tu ide o to, že svoje správanie prispôsobuješ správaniu psa, ktoré sa môže v sekunde zmeniť, tak ako chceš presný postup? Pochop princíp a nebudeš potrebovať presný návod presne pri kŕmení. Ak niečo z toho, čo som napísala, nechápeš, kľudne sa pýtaj, dovysvetlím.
Hlavne napríklad nebude vhodné začínať v práve dnes a práve v čase, v ktorom zvykneš kŕmiť. Skús začať o hodinku-dve skôr, daj si čas.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: ako odstrániť štekanie pri kŕmení..

Poslaťod NemesiS » Pia 16.05.2008 13:22

klídek...
však dnes večer budem skúšať. :smile:
Najhoršie je to mučivé čakanie na niečo, čo nikdy nepríde.
NemesiS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 875
Bydlisko: Sobrance(19)

Re: ako odstrániť štekanie pri kŕmení..

Poslaťod rea » Pia 16.05.2008 13:28

Ajááááj, je mi jasné, že by ľudia radšej uvítali radu, ako podávajte krmivo v trojuholníkovej miske a problém zmizne... :lol: Záležitosti takéhoto formovania psa sú zdĺhavé, ale fakt stoja za to. Nie sú pre majiteľov, ktorí potrebujú len rýchlo nakŕmiť a mať pokoj, ale pre tých, ktorí so psom žijú a chcú, aby bol v pohode. Pre tých druhých by fungovalo niečo také, ako zbuzerujte psa tak že sa bude báť priblížiť a keď ponesiete misku, schová sa a príde k nej, až keď budete z dohľadu... Aj tak sa dá, je to rýchle riešenie problému a niekomu stojí za to, mne nie.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: ako odstrániť štekanie pri kŕmení..

Poslaťod NemesiS » Pia 16.05.2008 13:32

nejako neskoro mi nabehujú tvoje príspevky...
medzi mojím a silvuškiným vtedy nebolo nič....
fajn, začnem skôr, a pochopil som to :smile: neštvem sa, však som rád, že si poradila.

ako si to myslela s tou trojuholníkovou miskou :angel:
zasa nepatrím k ľuďom, ktorí potrebujú čím skôr nakŕmiť a posledné čo chcem je, aby sa ma moja sučka bála. :ach:
Najhoršie je to mučivé čakanie na niečo, čo nikdy nepríde.
NemesiS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 875
Bydlisko: Sobrance(19)

Re: ako odstrániť štekanie pri kŕmení..

Poslaťod rea » Pia 16.05.2008 13:40

NemesiS píše:
ako si to myslela s tou trojuholníkovou miskou :angel:


som si robila srandu... :angel: Len škoda, že niekto by to bol naozaj ochotný skúšať...
Príspevky ti nenabiehali, lebo som ich upravovala, som tam narobila pár chybičiek a pár ich tam aj tak ešte je.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

PredchádzajúciĎalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa