Puberta psov - ako na ňu

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod hriva » Ned 14.02.2016 10:49

To som si myslela u môjho prvého psa, ze strašná puberta, dlho dospievala, stále besna, zdrhy za zverou. Teraz viem ze som proste bola neschopná ja. Ta fena si zo mna robila dobrý deň :heh: ale tak prvý pes, ja som bola decko a ona vážila tolko čo ja, čo sa dalo čakať. Uz to je lepšie so mnou ale stále sa mam čo učiť
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod elfinka » Ned 14.02.2016 10:53

Aka super debata :smile:
Moj pohlad na vec je, ze ak sa treba so psom v puberte vracat az na zaciatok, tak neverim ze to stena malo naucene tie veci (povely, vychovu) na dobrom zaklade. Hlavne menej skusenemu cloveku sa to asi moze stat jak nic, a nemusi to byt ani hruskinym ze polavi lebo vsak steniatko je zlatucke - ked stena povely plni tak ich plni, len ten clovek nema domyslene do detailov ze ci ten dovod preco ich plni neni postaveny na vratkych zakladoch ktore sa v puberte zosypu.

LENZE. Mna dostalo, ked som tento vyrok citala na psej psychoporadni. Tak neviem ci su vsetci blazni alebo ja lietadlo, ale nejak by som ocakavala ze ked ma clovek 300 rokov skusenosti s milionom psov, tak musi vediet vychovat stena tak, aby sa mu v puberne poslusnost nerozsypala.

Vikiki22 píše:Dokonca aj niektorí výcvikári, ktorí chceli flata vycvičiť ako asistenčného psa ti povedia, že flati veľmi pomaly a dlho dospievajú.

Ja vidim rozdiel medzi pojmami puberta a dospievanie. Pubertu napriklad uz s Fidom mame za sebou, hormonalne je uz ustaleny - vidno to na reakciach jeho aj psov okolo. Dospely este zdaleka neni, ale oproti puberte ked sa meni vsetko okolo neho, menia sa jeho motivacie a z toho vyplyva aj skripajuca poslusnost, teraz sa s nim uz ovela lahsie dohaduje. Len oproti dospelemu psovi este neznesie vacsi tlak, nezvladne tolko roboty, neni si taky sebaisty a sebavedomy (v krizovych situaciach).

Offtopic: Inak je potom otazne, kolko folkloru okolo roznych plemien je realita, a kolko je len ze si vramci plemena ludia predavaju samonaplnujuce sa proroctva, my take mame tiez co sa tyka vycviku... a cinania so svojimi rasopovahami :haha:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod Margita » Ned 14.02.2016 11:40

ja som pri Derikovi nepostrehla nejaku pubertu,taky bezny terier,nic extra :lol:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod pigie » Ned 14.02.2016 12:03

Offtopic: Cinancov s rasopovahami nechaj tak :heh: To domrsili ludia, co si take plemena kupuju... Ovela vyssi pocet osob ma toto plemeno ako nahrazku za deti (a priznam sa, ze chapem preco), tak im vela veci nevadi, ba dokonca su ziaduce :pac:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod kives » Ned 14.02.2016 12:10

u nás puberta celkom slušná, ale nie v zmysle straty poslušnosti, ale skúšal, plus zlé skúsenosti so psami.
ale bolo zo dvakrát vysvetľovanie, kde je sever.
čo som si všimla na niektorých ľudí skúša aj teraz (rodina), ale do toho bez pardonu vstúpim, keď si ho dotyčný nevie upratať a hotovo. viem prečo okrem mňa venčí len mama. tá si po hlave skákať nenechá.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod wer » Ned 14.02.2016 12:44

Dlhsie dospievanie nie je vecna puberta.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod Elis » Pon 15.02.2016 8:03

elfinka píše:LENZE. Mna dostalo, ked som tento vyrok citala na psej psychoporadni.


kde, kde ?:lol:
myslim si, ze dost lidi si zamenuje kontaktni stendo za vycvicene...
a kdyz stene pak zacne objevovat svet radsi, nez se drzet za patama - pry puberta :no:
ne, neumi to proste...
vztah se psy, ziskane zkusennosti - to se vyviji cely zivot psa treba.
Naposledy upravil Elis dňa Pon 15.02.2016 8:18, celkovo upravené 1
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod Vikiki22 » Pon 15.02.2016 8:18

Mňa zaujíma, prečo tu niektorí neveria v pubertu u psov? Toto obdobie u psov existuje predsa normálne, u každého sa prejavuje individuálne, tak isto ako napr. u človeka. Niekto to ani nepostrehne, iný môže mať problémy nie malé, niekoho pes rieši vzťahy so psami, iný jednoducho zoslabne v poslušnosti. Či chcete povedať, že hormóny nijak správanie neovplyvňujú? :nwm:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod Elis » Pon 15.02.2016 8:27

myslim si, ze hormony ovlivnuji psa celozivotne. tak jako vychova, vycvik a ziskane zkusenosti.
me se fena nejvic zmenila po stenatech. k lepsimu...
a stene v puberte se taky meni - k lepsimu...

Odesláno z mého SM-G357FZ pomocí Tapatalk
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod Vikiki22 » Pon 15.02.2016 8:31

To áno, ale predsa len to šteňa zrazu v návale hormónov často nevie, čo so sebou. Myslí inak už ako také šteňa. A áno, mení sa k dobrému, preto skúša v tomto období všetko možné, kde má hranice všeobecne a to meníme k dobrému práve my, kde tie hranice určujeme (aj u šteňaťa, ale pes pubertiak väčšinu vecí aj tak skúsi zas). Po tomto období je už zo psa viac-menej stabilný pes.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod Elis » Pon 15.02.2016 8:39

tak mozna je dost lidi, co primo cekaji na to az pes prestane premyslet jako stene, proto jim "puberta" nevadi? nevim..
stabilni pes potom? a co kryti, brezost, porod?
tak jako ty argumentujes pubertou, argumentuji po prvnim kryti majitele nevychovanych psu, proc jsou neovladatelni v pritomnosti psu...


Odesláno z mého SM-G357FZ pomocí Tapatalk
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod zuzkabluzka » Pon 15.02.2016 8:52

Môj pes zase asi nikdy nebol šteňaťom. Brali sme ho v necelých 3 mesiacoch a už vtedy mal vlastný názor a pohľad na svet. Šteňacie cupitanie za človekom nehrozilo.
Inak tie debaty o vychovaných/nevychovaných psoch ma mierne iritujú. Môžem o psovi, ktorý nie je schopný byť ďalej od majiteľa ako 10m, povedať, že je vychovaný? Skôr je to jeho povaha. A vidím rozdiel, ak si človek prizná, že poslušnosť jeho psa nie je stopercentná - a vtedy, keď je riziková situácia, je pes proste na šnúre a ak sa človek tvári, že má stopercentne poslušného psa, ale je to len tvárenie.
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod wer » Pon 15.02.2016 9:09

vsak o tom hovorime. nie je to ze ZRAZU. :no: ten pes nepoznal tie povely dostatocne ani ako stena/mlady pes. len sa proste drzal prirodzene pri majitelovi (ty nazyvas povaha).

a "puberta" ako taka, samozrejme, existuje. ale nie je to hluchota. je to dospievanie, jasne, ze sa povaha psa meni, pes dozrieva. ale ak je dostatocne pevne vytvoreny reflex, funguje.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod hriva » Pon 15.02.2016 9:25

U mňa je tých 10 m od majiteľa vydretych :lol:
U Brii je to povaha.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod pigie » Pon 15.02.2016 9:46

Prveho som do 10m stahovala (ale naucil sa velmi rychlo), druhemu som nechtiac pridala, lebo som nechcela psa za patami pobehujuceho, a teraz ho musim krotit :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

PredchádzajúciĎalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa