Vychádzanie s inými psami

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Môj zlý rony

Poslaťod Ivka L » Pon 01.10.2012 18:32

Ahojte,
potrebovala by som súrne radu. Mám 8 mesač. NO a mám s ním menší problém. Vždy keď ideme po ulici a ide okolo nás nejaký iný pes na vodítku tak sa môj začne hrozne ťahať a štekať po ňom. To isté robí aj pri psoch , ktorý sú za bránou. Prosím o radu ako by som ho to mohla odnaučiť. Prosím som zúfala už :((
Ivka L
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Vychádzanie s inými psami

Poslaťod Cathie » Pon 01.10.2012 19:48

Ivka odporucam precitat si tych par stran tejto temy - je to presne to, na co hladas odpoved :smile: Vsetko je to o ovladatelnosti.
Odporucam neriesit to zakazovanim, kricanim, ci cukanim voditkom - radsej mu daj povel a trvaj na jeho splneni. Najlepsie sa ti bude asi trenovat na psoch za branou. Zober svojho psa do vzdialenosti od bran, kedy je este schopny ta vnimat a vezmi si nejaku motivaciu, ktora ho bude zaujimat (chutny pamlsok, lopticka, uzol na tahanie,..). Cvic so psom napr chodzu pri nohe a sustred sa na to, aby vnimal teba a neobzeral sa po psoch. Casto men smer, aby sa nenudil a chval ho a odmenuj za to, ked ti bude venovat pozornost. Ak napriek tvojej snahe vystartuje smerom k psom, okamzite sa otoc a razne vykroc na opacnu stranu, pricom sa ho snaz znovu zaujat a dostat k nohe, znovu si ziskat jeho pozornost. Postupne sa snaz dostat blizsie a blizsie k branam, vzdy ale iba do takej vzdialenosti, aby ta pes este vnimal a dokazala si ho zaujat. Necvic velmi dlho, pretoze taketo cvicenie je psychicky dost narocne a pes bude rychlo stracat sustredenie.

Stretnutia so psami by som riesila rovnako - v momente, ked chce zacat tahat a stekat, by som sa otocila na pate a kracala opacnym smerom, pricom by som si vyzadovala pozornost psa a povel k nohe a odmenila ho, ak sa mi venuje. Ked sa sustredi na teba, otocila by som sa a kracala zase smerom blizsie k psovi - ak zacne stekat, znovu sa otocis a cele to zopakujes. Nakoniec pride na to, ze sa nedostane blizsie, ak bude tahat a stekat :smile:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Dvaja na jednom dvore

Poslaťod SimaTristanova » Pia 12.10.2012 9:41

Zdravím, poprosila by som súrne radu.
Mám 1,5 ročného labradora je skôr submisívny. Bývame na dedine a viem, je to moja chyba, nie je veľmi socializovaný. Má kamarátku labradorku a stavačku s ktorými nemá problém, len u nás akosi majitelia nemajú záujem chodiť so psami na prechádzky, tak iných kamarátov nemáme. Na prechádzke na nás dvakrát psy zaútočili. Problém je v tom, že bratovi sa skončil podnájom a musel ku nám priniesť svojho tiež 1,5 ročného dobermana, ktorý je smelší. Nemajú sa veľmi radi, tak sme to doteraz riešili tak, že jeden bol vo voliére, môj behal po dvore chvíľu a potom išiel môj do vnútra a Nica sme pustili. Lenže Nico sa naučil vyliezť z voliéry (netuším ako). Ich stretnutie neprebehlo práve najlepšie, pobili sa, ale potom boli kamaráti..neskôr zase po sebe skákali..problém je, že ja som v tom čase nebola doma a nevidela som to..neviem čo je hra a čo nie. Ako ich máme skamarátiť (brat nebýva často doma, keďže pracuje v meste) a ja sa ich bojím sama pustiť, lebo neviem či by na seba nezaútočili. Ako to riešiť, keď nie sme doma a Nico dokáže vyjsť z voliéry? Môžu sa pobiť tak, že by sa roztrhali?? Prosím poraďte!! :plac: :plac: :plac:
SimaTristanova
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 22

Re: Vychádzanie s inými psami

Poslaťod Cathie » Pia 12.10.2012 11:50

Zoznamenie by som urcite riesila mimo dvora, na voditkach, idealne aj s kosikmi a tak, aby kazdeho drzal jeden clovek. Vyjdite si na prechadzku, nech ten stret nie je priamy a tam nech sa postupne spoznavaju. Urcite je to lepsie, nez na zavretom dvore bez toho, aby ich niekto korigoval.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Vychádzanie s inými psami

Poslaťod Shimmeron » Pia 12.10.2012 11:57

moja krpata tiez nejak na nezname psy steka, jezi sa a vrci, Wer mi ukazala ze ju musim priviest k takemu psovy, lebo ona sa boji a preto je taka, skusal som to uz a cuduj sa svete ide to, drzim si ju pri nohe, hladkam ju, ukludnujem a pomalicky ideme k novemu psovy, potom sa ocuchaju a zrazu ako vymenena hned najlepsi kamosi a uz sa hrat taha :lol: dik Wer :jop: funguje okrem jedneho krpateho jorka co musi hucat cez pol ulice, ale to je jeho chyba :pac:
Shimmeron
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 399
Bydlisko: Bratislava - Rača

Re: Vychádzanie s inými psami

Poslaťod SimaTristanova » Pia 12.10.2012 12:01

Ale po prechádzke už môžu byť spolu na jednom dvore, alebo je to dlhodobejšia záležitosť?? Lebo vždy keď sú znova spolu, tak sa opakuje situácia, že po sebe začnú skákať a hrýzť sa.
SimaTristanova
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 22

Re: Vychádzanie s inými psami

Poslaťod Ivanka.P » Pia 12.10.2012 12:16

Po jednej prechádzke by som ich ešte samých nenechávala. Ty musíš vidieť, že sa už naučili komunikovať. Ono je aj fajn, že tvoj je ochotný ustúpiť. Potom treba dobíka naučiť, že ak už mu tvoj ustúpi NESMIE do neho skočiť. Ak by som videla že moja rotvička skočí do niekoho kto jej ustúpil, tak jej do úsmevu skočím ja :joint:

Hovorím, toto je naozaj chúlostivé ale nie nemožné. Budeš potrebovať ale pomoc brata /alebo niekoho iného koho dobík akceptuje/ Vonku /mimo dvora/ ich kludne pustiť a sledovať ich chovanie. Proste nesmú do seba skákať a ak aj budú okolo seba chodiť s chvostmi hore zamestnať inou vecou jedného privolaním, druhého pamlskom /každý by si mal korigovať svojho psa. Toto robiť niekolko dní a potom ich nechať za vašej prítomnosti na dvore.

POZOR na spoločnom dvore by som sa vyvarovala krmeniu bez dozoru, pohodené kosti alebo ak je niektorý moc aportovací tak aj hračky či loptičky. Tieto veci môžu byť spúšťač rýchlej bitky :yes:
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Vychádzanie s inými psami

Poslaťod SimaTristanova » Pia 12.10.2012 12:26

Ďakujem za radu :) od dnes začíname aktívne kamarátnie...no a s tým ustupovaním. Akurát dnes keď dobík opäť prekonal voliéru (nechápem ako sa mohol prepchať cez latky vo výške 1,5m) som si všimla, že najskôr sa oňuchávali, potom do seba začali trochu skákať a nakoniec to bol môj labrador, kto po ňom chňapol..čiže ani on nie je až taký submisívny ako som si pôvodne myslela. :nwm:
SimaTristanova
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 22

Re: Vychádzanie s inými psami

Poslaťod calwen » Pia 12.10.2012 12:32

Ivanka to super popisala :yes: Ja by som este pridala - cvic s oboma psami, nech vie kazdy co znamena "zmizni" a nech ta respektuje. Ked zacnu psy okolo seba chodit a ksichtit sa, staci ti v klude oboch poslat do haja a vyhnes sa akejkolvek konfrontacii medzi nimi.
Ja som zoznamovala mojho ovciaka s frajerovic jazvecickou, ktora ma nulovu poslusnost a chce mi toho psa zabit, bola som na to defacto sama a slo to. Moj pes bol v pohode navolno, vedel ze ju riesit nema, a ze ona je pod mojou kontrolou. Ju som si korigovala voditkom aj na vychadzke aj doma, spolocne som ich privolavala a fena rychlo pochopila, ze sa ma vyhybat a nie utocit.
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Vychádzanie s inými psami

Poslaťod merri » Pia 12.10.2012 12:37

SimaTristanova píše:Ďakujem za radu :) od dnes začíname aktívne kamarátnie...no a s tým ustupovaním. Akurát dnes keď dobík opäť prekonal voliéru (nechápem ako sa mohol prepchať cez latky vo výške 1,5m) som si všimla, že najskôr sa oňuchávali, potom do seba začali trochu skákať a nakoniec to bol môj labrador, kto po ňom chňapol..čiže ani on nie je až taký submisívny ako som si pôvodne myslela. :nwm:
A nie je to predsalen hra? :no: Skus popisat co presne robia, ako sa tvaria.. Blazniaci sa psi niekedy vyzeraju akoby sa chceli zozrat, aj ked sa hryzu alebo ceria zuby nemusi to byt bitka, oni maju iny prah bolesti a aj silne hrzyenie ich neboli a maju z toho strasnu srandu. :yes: Moja psica napr. ked sa riadne rozblazni je najezena a vrci. A stale to je hra.
Samozrejme niektori psi sa vedia poriadne hecnut a vtedy ich treba krotit, ak to druhej strane zacina byt neprijemne. Treba ich len sledovat a pripadne obcas presmerovat na nieco ine, nech sa trochu ukludnia a potom mozu v hre pokracovat. Aj hra musi mat pravidla.
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Vychádzanie s inými psami

Poslaťod Ivanka.P » Pia 12.10.2012 12:38

Nevidela som situáciu ale mohol chňapnúť aj zo strachu ale aj nie. Neviem čo je to "začali do seba trochu skákať" :lol:
To treba stopnúť nikto nebude do nikoho skákať a basta. Neviem akou silou do seba skáču ale ja by som to netolerovala.

Ak sa ti chce, natoč ich na video aby sme viacerí videli kto vlastne začína a ako vyrývať. Možno je dobík len hravý a tvoj na neho nemá náladu a možno dobík tvojmu naznačuje "vypadni z tohto dvora, teraz som du doma ja" a potom do neho tvoj skočí :nwm: ťažko toto rozoznať z tvojho opisu :no:
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Vychádzanie s inými psami

Poslaťod calwen » Pia 12.10.2012 12:39

Jo video by bolo naj :yes:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Vychádzanie s inými psami

Poslaťod SimaTristanova » Pia 12.10.2012 12:47

Veď to práve neviem, či to nie je hra..nemám s tým skúsenosti :ua: prídu k sebe, oňuchávajú sa, krútia chvostom, začnú okolo seba skákať ako také srnky a ešte aj dobík vyskakuje na môjho a chce ho nakryť, potom to samozrejme robí aj môj a nepáči sa im to..začnú sa klbčiť, hrýzť, kňučať, vrčať (fakt netuším či sa to len hrajú). Tak ich nejako oddelíme, lebo vtedy na povely nereagujú a sú ako v tranze..doteraz ale neboli dohryzení, môj bol len doškriabaný, trošku krvičky bolo zrejme od pazúrov. A ešte sa mi tak vidí, že keď som bola vonku, tak môj labrador nabral viac odvahy a preto aj prvý chňapol po dobíkovi. :nwm:
SimaTristanova
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 22

Re: Vychádzanie s inými psami

Poslaťod SimaTristanova » Pia 12.10.2012 12:51

natočím video, to bude vážne najlepšie..ťažko ich oddelím, aby po sebe nevyskakovali, keď oni bežia po celom dvore a ja za nimi :)
SimaTristanova
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 22

Re: Vychádzanie s inými psami

Poslaťod merri » Pia 12.10.2012 12:53

Je to nieco taketo: http://www.youtube.com/watch?v=_kHwzBbVGb4
alebo su napruzeni, pohybuju sa skor pomaly, opatrne, obchadzaju sa, ... ?
Aj "nakryvanie" moze byt vramci hry. Len treba vzdy sledovat ci sa to druhemu uz neprestava pacit, a nezacina to byt sikana. Ja mojej napriklad "akozenakryvanie" nedovolujem, lebo ma sklony inych psov buzerovat aj vramci hry.
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

PredchádzajúciĎalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa