Povel "ku mne!"

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod wer » Uto 10.11.2015 8:36

ok, toto chapem. ale aky je dalsi level? ja si neviem predstavit, ze takto ten pes nevyskusa aj neprist. a ako mu v tom zabranis? su situacie, ked naozaj ani cele pecene kurca a milion hraciek v zdrhu nedokaze zabranit. :nwm:
ano, sterilne prostredie je fajn - hlavne na zaciatok ucenia, ale co dalej? neda sa zit v bubline. :nwm:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod elfinka » Uto 10.11.2015 8:38

Su tam hry, ako ze psa krmi pomocnik pecenym kuratom, a ty ho zavolas. Alebo ze leti hracka, psa pustis a v behu zavolas nazad. Kontrolovane prostredie ale pre psa prepnuteho na hracku porovnatelne s vela najhorsimi vecami co moze stretnut vonku.

A este - za ten cas co chodi na voditku sa predpoklada, ze tie srnky alebo pachy postretava a znizi sa ich "hodnota" a prepnutie, lebo sa pri tych stretnutiach pracuje na voditku.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod pigie » Uto 10.11.2015 8:42

elfinka píše:Su tam hry, ako ze psa krmi pomocnik pecenym kuratom, a ty ho zavolas.

V sobotu na cvicaku nebolo pecne kura ale slanina :haha: Ale aj tak to bola vyzva (ale so stopovackou) hoc som bola na tri metre :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod Lindchen » Uto 10.11.2015 9:07

elfinka, to čo popisuješ, je fajn, ale neviem si predstaviť lovca neistiť so stopovačkou. Lebo aj keď je pes s ňou, tak tá komunikácia, hra a kontakt musí prebiehať, aj to odvolávanie od krmiča riešiť a pod.. Len bez istenia by som sa bála. Rečnícka otázka: fungovalo by to u psa, ktorý loví ako zrakom tak aj čuchom, dokonca aj sluchom a dokáže ujsť na 6-7 hodín? Vždy treba počítať s horším scenárom ako u svojho psa predpokladáme.

elfinka píše:A este - za ten cas co chodi na voditku sa predpoklada, ze tie srnky alebo pachy postretava a znizi sa ich "hodnota" a prepnutie, lebo sa pri tych stretnutiach pracuje na voditku.

Stopka vie byť tiež vodítko, vezmeš do ruky, keď tušíš problémy a pracuješ na kratšie ako s klasika vodítkom. Pokiaľ už lovil a bavilo ho, neviem či čakať na zníženie hodnoty nie je čakaním na zjavenie (sorry, nemyslím zle).

Prečo ti stopka nefungovala? Treba s ňou robiť aktívne, nie je to len pasívna korekcia. Popíšeš, ako vyzerala prechádzka so stopkou?
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod Renata » Uto 10.11.2015 9:26

elfinka píše:Alebo ze leti hracka, psa pustis a v behu zavolas nazad. Kontrolovane prostredie ale pre psa prepnuteho na hracku porovnatelne s vela najhorsimi vecami co moze stretnut vonku.


a ked nepride? ked nechce prist? ked ta motivacia zdrhnut je ovela vacsia ako prist? to sa ako riesi v tomto pristupe?
Maybe the reason I love animals so much, is because the only time they have ever broken my heart, is when they've crossed that rainbow bridge
Renata
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 932

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod Elis » Uto 10.11.2015 10:05

elfinka píše:Na stopovačke sa nezlepšil. Bez nej sa zlepšil veľa, len som včerajšiu situáciu zle odhadla. Dnes mal reparát na vodítku.


jen takovy dotaz - to co s nim delas -jak s nim pracujes na volno -co ti brani uplne to same delat na te stopovacce?
stejny pristup -jen poslední pojistka zustane?
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod hugo :) » Uto 10.11.2015 10:27

elfinka píše:Chodíme na vodítku a púšťam ho len na "bezpečných" miestach - výbeh, miesto kde nikto nechodieva z jednej strany oplotene, letisko kde vidím 500m na každú stranu. Odmeňujem samostatné návraty, vždy keď som zastala pes pribehol čo sa bude diať.

tiež robím s hugom rovnako akurát ťahá za sebou 20m stopku, tam aj aportuje, hádžem frisbee. na menej bezpečných miestach stopovačku z ruky nepustím lebo viem že ho rozbehnutého neprišliapnem ale s hrozivým výkrikom udržím :heh: dokonca u lovca ako je on sa podarilo 3x (2x srny, raz kone) posadiť ho aj keď to bolo ručne a počkať kým "obeť" odíde. ale nechci vedieť ako sa triasol... po očnom kontakte ktorý nadviazal on, som ho pustila. niekedy vybehol, nie za srnou jednoducho vybiť energiu, tak som si ho privolala a trocha sme sa preťahovali :heh: ale bez stopovačky ani na krok... inak aj tú vzdialenosť vie dodržiavať, ak sa blíži koniec tak na povel počká (alebo sa sám od seba vydá ku mne) ale ruku do ohňa za neho nedám. ja som vnútorne zmierená s tým že stopka bude doživotne naším partnerom...
zaujímavé že u predošlého psa som nevedela čo je to stopovačka, ako privolávať, teda ani som nemusela lebo viac ako na 20-30 ojedinele na 50 metrov odo mňa neodišiel. stále sa obracal ku mne a keď som mu kývla že môže šiel ďalej, ak som nereagovala počkal na mňa... bez učenia... a teraz trapoším kade chodím... :ua:
Obrázok
hugo :)
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 385

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod elfinka » Uto 10.11.2015 12:22

Jeee debata, dik za prispevky :yes:

Linda - ano, hardkor lovca by som tak urcite nenechala, Fido ale neni hardkor lovec, len truhlik co nevie co so sebou. On mi raz vybehol za srnkou ked som to necakala a nestihla som zadupnut snuru, a pri prvej prekazke to stocil nazad. Proste doterajsie skusenosti boli take, ze sa spoza prveho rohu vrati, toto kopa ludi ani nepovazuje za zdrh. Jedine na co som si davala fakt bacha su ostatne psy, lebo tam by aj zdrh za roh bol velmi nestastny. Teraz si uz budem davat pozor aj na zver.

Nasa prechadzka so snurou vyzerala tak, ze sme na kratkom voditku dosli mimo mesto, tam dostal snuru, tahal ju po zemi a siel si po svojom, ja oci na stopkach, takto kazdy den niekolko hodin. Obcas ked sa zanuchal alebo prilis ponahlal alebo nieco som ho privolala, obcas som sa mu skryla a on sa musel vracat a hladat ma. Ked som videla ze sa schyluje k problemu som hadzala sipku po snure kriciac povel, na coz on sa na mna vyprdol, presiel 2 kroky kde ho zaseklo na konci snury tak sa mi prisiel vysmiat do ksichtu. Alebo aj zo zanuchania mu bolo treba casto tou snurou pomahat.
A stale stale ten isty problem - mal snuru aj na miestach kde bola pomerne velka sanca ze ju bude treba pouzit, a ja som ho privolavala a pouzivala ju prilis casto.

Elis - ano. Dalo. Pre mna malo neocenitelnu hodnotu to, ze som sa na tu snuru nemohla spolahnut, ale musela som sa naucit pracovat s tym psom bez barlicky. Pracovat s prahmi, v bezpecnych situaciach mu dat doveru, obcas mu dat cas aby si on sam vybral ze pride ku mne a vypyta si spolupracu a na tom stavat...
Ale myslim ze po tejto skusenosti by som uz stopovacku pouzit vedela :yes:

Renata píše:a ked nepride? ked nechce prist? ked ta motivacia zdrhnut je ovela vacsia ako prist? to sa ako riesi v tomto pristupe?

Vsak vidis nie? Vyplacem si srdiecko na df :heh: a zmenim pristup - v nasom pripade zas o krok nazad, menej volneho pohybu, viac hier, viac kolobezkovania.

Offtopic: Hugo - jeee, som si prave hovorila ze jak sa vam dari, ze si sa tu uz dlho neukazala
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod Bad » Uto 10.11.2015 12:34

elfinka píše: On mi raz vybehol za srnkou ked som to necakala a nestihla som zadupnut snuru, a pri prvej prekazke to stocil nazad. Proste doterajsie skusenosti boli take, ze sa spoza prveho rohu vrati, toto kopa ludi ani nepovazuje za zdrh

Víš, kdy to je "zdrh"?.....když dáš povel a on ho nesplní :no: Máš si tiše říct "moje chyba", klidně i mít povel, který může splnit (my máme "zpět", které neznamená otočení se na patě a trysk k člověku jako "ke mně", ale přiměřené kolečko a veselý návrat k mamce :lol: ) a dál nerušeně pilovat kýžené "ke mně".....

elfinka píše:Ked som videla ze sa schyluje k problemu som hadzala sipku po snure kriciac povel, na coz on sa na mna vyprdol, presiel 2 kroky kde ho zaseklo na konci snury tak sa mi prisiel vysmiat do ksichtu

nejdřív chytím šňůru a když ji držím tak, že už žádné 2 kroky nemůže přejít, teprve pak vydám "ke mně" (neb na tento povel chci vybudovat okamžitou reakci) a samozřejmě vesele se dostavivšího se psa odměním....

jinak se přiznám, že se v tom lehce nevyznám....co jak děláš, co chceš, co považuješ za problém, jaký vlastně Fido je.... :nwm:

Edit: nečteš moc? nemyslíš u toho moc? nejdeš na to moc vědecky?..... :ach: :ahoj:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod elfinka » Uto 10.11.2015 12:56

Bad píše:Víš, kdy to je "zdrh"?.....když dáš povel a on ho nesplní :no:

Ma niekto skusenost s vybudovanim privolania na novy, nepokazeny povel? Ze ako, tie vsetky nevydarene pokusy do teraz, to je ako keby som mu obcas hovorila na prechadzke "kakaovy kolac" a on obcas prisiel obcas nie, vlastne to nic neznamena lebo to nebol naozajstny povel :heh:

... sucastou programu je aj budovanie privolavacieho povelu silnejsieho nez skala, ktory sa prvy dlhyyy cas nevyslovuje v beznych zivotnych situaciach, ale len v kontrolovanom prostredi. Zatial mi zdrhol vzdy ked som povedala kakaovy kolac, nie na ku mne :hi:

Bad píše:Edit: nečteš moc? nemyslíš u toho moc? nejdeš na to moc vědecky?..... :ach: :ahoj:

Niektori maju dar, niektori musia byt knihomoli :smile: Fido je inak nad moje sily, to mi je jasne uz od stenata, tak neni na vyber.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod Minnie » Uto 10.11.2015 13:20

Pri citani tvojich peripetii si gratulujem akeho mam uzasneho psa. Ku mne som ju prakticky neucila, len ten povel posilnovala. Dnes ju odvolam aj od srny ale co musim korigovat je jej vzialenost odo mna. Snazim sa ju mat pred sebou max 30 metrov, ked je viac davam povel cakaj. Tot sa nam stalo, som prechadzala cez les na luku, ona tam dosla skor, zrazu som kusok od nej zazrela stado srn, to sa rozbehlo do krikov, z lesa za mnou zacal schadzat traktor, kopec hluku, mi len prebleslo hlavou, boha, toto nedam, zahucala som ku mne a ona sa otocila na mieste, vlastne ani vystartovat nestihla. Myslim, ze konecne pochopila, ze moja nasratost ked sa vrati neskor po neposluchnuti povelu jej za to nestoji. Inak, co sa tyka povelu, okrem ku mne, kedy raz odmenu dostane, inokedy nie, pouzivam obcasne aj "piskot", to len na take len tak privolanie kedy vzdy tu piskotu aj dostane. Sikula to je, som ani nedufala, ze kedze je z utulku to s nou pojde tak hladko a je to fajn, kedze ked ideme von aj s Eddiem slimacim tempom tak ona aj ked si beha navolno, je na nu viac menej spolah.
Na svete nie je toľko tmy, aby dokázala zhasiť jednu maličkú sviečku.
Minnie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 333
Bydlisko: Jelenec

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod hruska » Uto 10.11.2015 13:25

Offtopic: to vies, utulkaci su taki vdacni, u nich to mas zadarmo :D
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod Bad » Uto 10.11.2015 13:33

elfinka píše:... sucastou programu je aj budovanie privolavacieho povelu silnejsieho nez skala, ktory sa prvy dlhyyy cas nevyslovuje v beznych zivotnych situaciach, ale len v kontrolovanom prostredi

= vybudování reflexu
ale to by mělo jít relativně rychle...pokud je trénink dostatečně intenzivní

elfinka píše:Ze ako, tie vsetky nevydarene pokusy do teraz, to je ako keby som mu obcas hovorila na prechadzke "kakaovy kolac" a on obcas prisiel obcas nie, vlastne to nic neznamena lebo to nebol naozajstny povel

elfinka píše:Zatial mi zdrhol vzdy ked som povedala kakaovy kolac, nie na ku mne

a jaký význam jsi dala, a Fida naučila, a jak, povelu/na povel "kakaový koláč" (když, pokud dobře chápu, "ke mně" jsi v těchto situacích nikdy nepoužila)?

Nebo máš čistě problém v tom, že pro Fida jsou ty srny apod. tak přitažlivé....?
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod Minnie » Uto 10.11.2015 13:34

Offtopic: To na nu plati 100% :lol: Ale fakt toto bol aky dobry vyber, ja presne takehoto psa k tomu druhemu motkajucemu sa potrebujem, neotravny ale vdacny za pozornost, samostatny ale posluchajuci. S nejakym torpedom by sme to nesklbili. Takto su nase prechadzky kludne, bez stresov.
Na svete nie je toľko tmy, aby dokázala zhasiť jednu maličkú sviečku.
Minnie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 333
Bydlisko: Jelenec

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod pigie » Uto 10.11.2015 13:36

Offtopic: Ta to preco ja nemam take stastie? :heh: Ale nie, dobre je ak je, viem si predstavit horsie. On sa drzi a neuteka, on ma jediny podnet k utekaniu - hraveho psa... Vekom prejde... Dufam... :joint:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

PredchádzajúciĎalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa