Nemecká doga / Deutsche Dogge (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Nemecká doga / Deutsche Dogge (FCI)

Poslaťod Ayabito » Sob 12.04.2014 22:36

Zdravim, som tu novy, tak sa vopred ospravedlnujem, ak sa nieco co sa opytam uz rozoberalo, ale precitat tych cca 190 stran mi trosku potrva. :D

Doma mame 10t Árona -stena ND. zatial je u nas len druhy den, no chcel by som sa opytat ako dlho si vasi "dogoši" zvykali? Dnesnu a aj vcerajsu noc len narieka. :/ U majitela vyrastal vonku( aj u nas), no mal 6 dalsich surodencov a asi mu chybaju. :/ Bojim sa ho cez noc pustit mimo volieru. Inac cely den je snami na dvore, resp ma pristup do vstupnej chodbicky v dome. Ked je na dvore, hoci sam, tak je pokojny.

Taktiez ako ste to riesili s voditkom? nechcem ho do nicho nutit, ma este podla mna cas, ale bol by som spokojnejsi, ak by sme uz zacali pracovat na jeho vychove. Na obojok si celkom rychlo zvykol, na voditko tiez..ale akonahle ma voditko niekto v ruke....STOP.....sadne si, resp nasilu sa taha do druhej strany...nepojde. Tak si zatail beha len po dvore. :/

Dakujem :)
Ayabito
Okoloidúci
 
Príspevky: 4

Re: Nemecká doga / Deutsche Dogge (FCI)

Poslaťod MAGNUS » Ned 13.04.2014 6:10

Mala som asi stastie, ale nas Artus si zvykol hned, respektive ani prvu noc neplakal ale pekne spinkal. Je zase pravda, ze my ho mame vo vnutri. Kym som ho doviezla od chovatela, pripravila som mu pelech a od chovatela som si zobrala deku s pachom jeho byvaleho domova (pach suky). Ale viem o com pises, takyto isty problem som mala s nasim dobikom a to trvalo tyzden. Najdlhsi tyzden v mojom zivote.

A ohladne toho voditka. Ja som nasich psov naucila na voditko tak, ze som im ho zapla, ale netahala som ich za neho. Pustila som ho na zem, a ked sa chcel pes niekam pohnut, tak citil, ako to voditko ide s nim. Psy to vyriesili tak, ze voditko chytili do papule a smelo si behali. 10 tyzdnove stena a zvlast ND urcite nebude chciet od teba utekat a ak sa aj tak bojis, tak ho to uc na zahrade. S tou stopkou by asi bolo najlepsie ho to naucit ale mimo zahrady, niekde na poli, kde to nepozna a bude chciet ist za tebou. A ked uvidis, ze ide za tebou, tak jednoducho zdvihni voditko bez tahania a pokracuj v ceste.
Takto som to ucila ja.
Človek si nevyberá psa, ale pes si vyberá človeka.
MAGNUS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 598
Bydlisko: Suchá nad Parnou

Re: Nemecká doga / Deutsche Dogge (FCI)

Poslaťod Ayabito » Ned 13.04.2014 23:27

dakujem za rady, to s voditkom vyskusame az zajtra, resp zbehnem kupit nejaku dlhu stopovacku.

Dnes som to so spanim vyriesil tak, ze sme mu posunuli poslednu davku krmenia o hodinku neskor a plus, nechal som mu otvorenu volieru. Neviem co z toho pomohlo viac, ale kludne spi. Dufam, ze to nie je len nahoda. :)...ale je to prijemny pocit, vidiet ho konecne kludne spat. :hi:
Ayabito
Okoloidúci
 
Príspevky: 4

Re: Nemecká doga / Deutsche Dogge (FCI)

Poslaťod hugo :) » Pon 14.04.2014 14:48

teší ma že magnus je v poriadku ;) to ti verím, že artuš dokáže poriadne potiahnuť, veď hugo so mnou zametal ulice. najťažšie bolo keď nasnežilo a mali sme hotové klzisko. hoci chúďa aj jemu sa rozbehli nôžky na štyri svetové strany :P
ale môže byť zlatý ako si hrdo vykračuje bez vôdzky vedľa paničky ;)
ja som s hugom asi 5-6x do týždňa v prírode (potom aj v dedine) zvyšok sa socializujeme v meste. stále ho privolávam. niekedy iba raz, dvakrát, inokedy ak zabehne ďalej než sa mi to páči, alebo ak ideme do menej prehľadného prostredia hoci aj 6 razý za prechádzku. doteraz od svojich štyroch mesiacov sa asi 5-6x stalo že neprišiel, teraz, posledné tri týždne takisto asi 5-6x. tak toto sa mi nepáči aj keď sa to dá pripísať na vrub puberty :/ inak ty si ako všímaš že prichádza do obdobia vzdoru? ja niekedy ak vydám jednoduchý povel, napr. sadni, sa kuká, že to nemyslíš vážne, však? :D decko jedno nepodarené... :D
teraz sa stalo, že sme boli v neprehľadnom mieste, aj keď som neustále sondovala terén, max. na 10 mertov som dovidela. zrazu som počula šuchot a chalan na koni za mnou. tak som sa preľakla :D povedala som bubákovi, nech pôjdeme ďalej, necháme koníka prejsť. bol v poho, ale keď prešli, vyštartoval jedna radosť, skoro mi ruku vytrhol. musela som ho nechať trikrát sadnúť, kým mu hlavička vychladla natoľko, že sme mohli pokojne pokračovať ďalej...
Obrázok
hugo :)
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 385

Re: Nemecká doga / Deutsche Dogge (FCI)

Poslaťod hugo :) » Pon 14.04.2014 19:24

Ayabito ja na rozdiel od magnusa mám viacej problémového psíka :) pravda, s plakaním nebol problém, ale von nechcel a vodítko 2x zrovna nemusel. na dvore bol ešte v poho, ale akonáhle som šla pred dom, ani za svet nechcel ku bráne. niekedy som stála pri bránke aj päť minút kým sa mladému uráčilo vyjsť. vonku taktiež furt blokoval vodítko. ak ti to spraví a máš možnosť, nie je premávka, polož vodítko na zem a odíď od neho pár metrov, a zavolaj ho. neboj, rozbehne sa ;) hlavne s pokojom (mne sa to nie stále podarilo) tento stav nepotrvá dlho :)
a vítam ťa, je super že je tu aj ďalší dogár :jupi:
Obrázok
hugo :)
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 385

Re: Nemecká doga / Deutsche Dogge (FCI)

Poslaťod MAGNUS » Uto 15.04.2014 6:26

A tvoj Hugino chce ist na prechadzku, ked je skarede pocasie? Artas sa najskor vydy tesi, ale ked prsi, tak po par minutach chce ist domov. V nedelu bol posledny celkom pekny den, tak som si to s Artasom patricne uzila. Najskor som ho s Magisom nechala behat po zahrade a potom som s nim isla do prirody. Ked sme sa uz vracali domov, tak sme stretli susedku s Badym a isli sme zase s nimi. Po dvoch hodinach sme sa vratili domov a v tom mi zavolala znama s Arshanom a Oliverom (to je jej druhy psik)a este sme na jeden a pol hodky isli spolu. Ked Artus prisiel domov, ani sa nikde nezastavoval a rovno si vyskocil na gauc a zaspal. Pocitam, ze v nedelu nabehal aj cez 15 kilometrov. No bol riadne zmordovany.
V nedelu som volala aj s chovatelom odkial mam Artasa a papiere su na ceste na Slovensko. Tak sa tesim, lebo uz ma volal aj na specialnu vystavu ND, ktora bude v Oslanoch 17.05. Tak by som rada isla.

Ta puberta sa u nas prejavuje tak, ze Artas uz nechodi tak pekne bez voditka vedla nohy. Musim ho stale napominat a hlavne ho vsetko okolo nas strasne zaujima.
Dnes s nim idem na postu, tak uvidim ako pojde.
Človek si nevyberá psa, ale pes si vyberá človeka.
MAGNUS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 598
Bydlisko: Suchá nad Parnou

Re: Nemecká doga / Deutsche Dogge (FCI)

Poslaťod Ayabito » Uto 15.04.2014 18:25

Dakujem za privitanie. :) Áron je uz uplne v noci kludny a dokonca som ho vytiahol vcera aj na prechadzku. :) Cize som spokojnejsi. Najprv som mu nechal skoro pol dna tahat voditko pripnute na obojku. A potom vecer, ked sa zotmelo som ho vytiahol. Ta nasa prva vychadzka nebola este nieco extra, najprv dost dlho trvalo, pokial sa mu uracilo vyjst cez branu (dost vela granul som na to spotreboval, aby som ho vylakal :angel: ). Ked uz bol vonku, tak sa pomaly osmeloval. Uvidime ci dnes bude zase zo zaciatku trucovat....akurat si neviem vysvetlit, ako moze tak ignorovat ine psy. A ci sa z tejto jeho ignorancie mam tesit, alebo bat. Popred nasu branu denne chodi kopu psickarov + obidvaja susedia maju psov. vsetci psy zareguju na naseho Arona (aspon zastanu a zbystria), no on ani okom nemihne. Proste uplny ignor. :nwm:
Taktiez sa chcem poradit ohladom cvicenia chodze na voditku. Docital som sa, ze s vycvikom psa sa kludne ma pockat do 4. mesiaca. Berie sa do toho aj chodenie pri nohe na voditkom, kedy ste vasich zacal "nutit" chodit pekne pri nohe?

A este ako ste riesili hltave zranie granul, ak ste mali takyto problem? Tu na fore som sa docital o akysich vypuklych miskach a kamonech vlozenych na dno, ale akosi som sa nedocital, ci to niekomu pomohlo.
Ayabito
Okoloidúci
 
Príspevky: 4

Re: Nemecká doga / Deutsche Dogge (FCI)

Poslaťod hugo :) » Uto 15.04.2014 21:06

Ayabito: nech si trucuje koľko chce, keď pomaly príde na to, koľko super zaujímavých vecí je vonku, prejde ho to ;) prechádzky si naplánuj keď máš čas. keď sa mu nechce, troška pobehni pred ním, poskáč, keď príde, tešte sa...
aha tu pravdepodobne vyrastá malý flegmoš :lol: pozri, z arona vyrastie obrík, ja keby som si mohla vybrať, radšej mať flegmatika ako psa, ktorý furt niečo rieši a skáče do iných. mne by ignore nevadilo... veď keď máte psíčkarov v okolí, aj tak sa budete stretávať, chodievať na prechádzky, uvidíš ako sa bude správať. je to šteniatko, určite sa rád zahrá ;)
my máme zvláštnu chôdzu pri nohe, vyžadujem si ju akurát keď prechádzame tesne okolo plotov s vrieskajúcimi psami, alebo keď míňame ľudí. inak má voľno. vlastne u nás dva typy voľna: ideme: po dĺžke vodítka môže byť predo mnou, za mnou, vedľa mňa ale ideme a po druhé: voľno: môže sa zastaviť, počuchať, poňuchať, označkovať čo chce... ale to asi len ja takto robím, hugino sa učí tažšie tak zatím mi toto vyhovuje.
a čo sa týka jedenia: ja som rada ak hugo chcel normálne žrať, ohľadne hltania pravdepodobne poradí magnus :D

Magnus: aký bol dnes Artuš? darilo sa bez vôdzky?
my skoro každý deň sme vonku, ak prší/poprcháva je to ok, ak leje, tak vtedy sa bubovi sa nechce. ani mne :no: tento rok sme asi 6-7 dní nešli von... včera bol úplný šok, pripravila som sa, prezliekla, pripravila veci, hračky, otvorila som bránku a nevedela som zatvoriť, taký vetrisko bol. tak sme sa zahrali na dvore, aport, preťahovanie, trocha poslušnosti medzi to, zasa hra, pobehali sme si. mala som pocit, že absolútne mu to nevadí, že sme doma, maximálne si to užíval :D no ak ideme, všimla som si, že v poslednej dobe pod dve hodinky nedáme jednu prechádzku...
zabudla som napísať k puberte: očuchávanie moču háraviek a značkovanie... predtým sme vyšli, trocha obehal terén a mohli sme ísť ďalej, teraz oňuchá, zacvaká ak tam šla háravka, ak pes tak prečúra... každý jeden meter :D asi preto sme tak dlho vonku :heh:
Obrázok
hugo :)
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 385

Re: Nemecká doga / Deutsche Dogge (FCI)

Poslaťod MAGNUS » Str 16.04.2014 7:21

Ayabito
Ja som maleho ucila nasledovne.
Prvy tyzden som ho ucila na moju pritomnost. To znamena, ze som s nim chodila iba na zahradu, bez voditka. Jednoducho som ho vyniesla na zahradu a polozila na zem. A chciet nechciet musel ist za mnou, nakolko ani nevedel kde je. Tak som ho naucila, ze ma ma nasledovat. Ked uz pekne chodil za mnou, zobrala som ho mimo zahrady, tiez sa mu nechcelo ako tvojmu Aronovi. Ale uz vedel, ze ked nechce zostat niekde sam, tak za mnou musi ist. Asi to znie trochu tvrdo, ale tak som ho to ucila a skor pochopil, ze so mnou bude v bezpeci a tak musi chodit za mnou.
Ohladne toho zradla. Ked som krpca doniesla domov, hned na druhy den som mu bola kupit vyvysene misky (radim ti to aby si si ich zaobstaral koli moznym neskorsim zdravotnym problemom). Na zaciatku hltal ako blaynivy, ani nechcel dockat, kedy mu polozim misku do stojana. Ucila som ho hned od prveho tyzdna, ze ked chce zrat, musi si pekne sadnut a pockat na moj povel volno. Toto je velmi jednoduche naucit. Jednoducho mu nedas misku pokial si nesadne a nepocka. Alebo ju respektive das do stojanu a nepustis ho k nej. Takisto ti radim, uc ho od zaciatku, ze ked sa priblizis ty k miske, on musi automaticky ustupit. Aby si v buducnosti nemal problem s jeho vrcanim na teba alebo ineho clena rodiny (mali by to precvicovat vsetci v rodine). Mozno to vyzera kruto, ale pes musi pochopit, ze zradlo je vzdy tvoje a ty sa rozhodujes, kedy on bude a kedy nebude zrat.
Krpca som ucila uplne od zaciatku, ze na voditku sa nikdy netaha. Necakala som do styroch mesiacov. Stejne v tomto utlom veku ta bude nasledovat a nebude mat tuzbu tahat. A ked pridu 3 - 4 mesiace, bude ta chciet predbiehat a to mu treba hned zarazit. Ked mna potiahol (napol voditko), jednoducho som sa zastavila s hlasnym NIE a pockala som, kym prisiel ku mne a pokracovala som dalej v chodzi. Ucila som ho to od malicka tak prirodzene, ze som nemusela potom ucit chodzu pri nohe, lebo sam to pochopil, ze ked pojde vedla mna, dostane sa rychlejsie tam kam chce a nemusime sa stale zastavovat. Toto musis dodrzovat vzdy, aby v tom nemal gulas a uvidis ako rychlo sa to nauci.

Hugo
Tak som vcera dopadla presne ako ty. Psa som si nastrojila, obliekla som sa ako na vychadku, presli sme za branku a zacalo tak strasne fukat a do toho este prsalo, ze som sa otocila, Artasa som umyla a isiel domov. Bol uplne prekvapeny, ze co robim, to sa mu este nestalo. Ja som sadla do auta a vybavila som sama postu. Ked som sa vratila, zobrala som ich na zahradu a tam sme sa vsetci spolu nahanali a hadzala som im patiky. Aj tak bolo super. Ku koncu tyzdna sa ma vylepsit pocasie, tak pojdeme prec. Inak ako som pisala, ze Artas presiel hadam 15 km, tak sme to s muzom merali a to ja som presla 20 km po kopcoch. Artas mohol nabehat aj 40 kilometrov. Trosku som to prepiskla a v pondelok som sa ledva postavila na nohy. Vcera ma volala susedka na prechadzku s Artasom a jej Badym, ale nemohla som, musela som piect, ale snad dnes nam to vyjde.
Človek si nevyberá psa, ale pes si vyberá človeka.
MAGNUS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 598
Bydlisko: Suchá nad Parnou

Re: Nemecká doga / Deutsche Dogge (FCI)

Poslaťod hugo :) » Ned 20.04.2014 11:41

magnus dobré rady ak je šteniatko pažravé :lol: keďže hugo taký nie je, ja som radšej neskúšala, to by som ho odradila od jedla :pac: posadiť ho pred jedlom som začala až teraz lebo nechcem aby pchal veľkú gebuľu kým miešam jedlo. ale to sa naučil či skôr zvykol raz-dva. na mňa hugo zavrčal (okrem hry) iba dvakrát, keď bol malé šťendo. po prvýkrát keď mal prvú kosť a ja som skúšala zobrať mu ju (blbosť) na druhý deň som mu kosť zasa dala a upratovala vedľa neho, potom som ho nechala samého. onedlho ma zavolal, skákal po mne s kostičkou. akosi prišiel na to, že panička kosť nezoberie a pritom sa dá aj super zahrať ;) druhýkrát tiež ako prcek, došli mi granule, tak som mu uvarila mäso. keď som bola vedľa neho kým jedol, zavrčal. to ho stačilo kŕmiť z ruky a prestal. teda hugo majetnícky vôbec nie je. práve včera tu bol malý - synovec, a sedel vedľa neho kým hugo hryzol kostičku. pravda, bola som aj ja blízko a kukala či bubák nezmení správanie, neztuhne, ale absolútne bol uvoľnený a v pohode. ani tak nemusím takéto situácie. aj som malému vravela že počas jedla či hryzkania kostí iba vtedy ide k psovi, keď som ja nablízku.
hugo mi začal ťahať ako prcek, to stále cestou domov a k ľuďom. darmo som celé mesiace zastavovala, až po čase si na to zvykol. keď som sa otáčala a šal iným smerom, blokoval mi vodítko. jednoducho na niektoré veci je šikulka, na iné úplne tvrdohlavec :lol: ale stejne ho mám mooooc rada a nemenila by som za nič na svete, je to moje malé trdlo :hi:
ayabito, ako sa vám darí?
Obrázok
hugo :)
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 385

Re: Nemecká doga / Deutsche Dogge (FCI)

Poslaťod MAGNUS » Ned 20.04.2014 15:36

Tak aj na mna ras Artus zavrcal. Ako male steniatko (asi tak 2 dni po tom co som ho doniesla). To som mu dala zrat a Magnus stale okolo neho kruzil ako satelit. Artus na neho vrcal a tak som to isla poriesit. Ked som sa za chvilu vracala ku nemu, pozriet sa ako zerie, bol ku mne otoceny chrbtom a ked pocul suchot zavrcal. No ked zistil ze som to ja, akoby sa zahanbil a prestal zrat. Vtedy som mu razne vysvetlila, ze sa nebude vrcat vobec a ani na druheho psa. Odvtedy na mna kuka a ked sa nahnem ku nemu, automaticky poodstupi.
Ja prave vyvolavam situacie ako je branie zradla: tahanie kosti z papule, pokladanie bez upozornebnia moju ruku do misky a podobne. Jednoducho moj pes musi strpiet aj taketo veci a bez akychkolvek prietahov ci nedajboze vrcania. Lebo vrcanie je len prvy stupen, ale potom nasleduje tzv. stuhnutie a potom utok.
Moj cvicitel mi povedal, ze vzbudzujem u psov taku prirodzenu autoritu a mozno preto som este neutrpela ziadny kusanec. A mozno je to tou vychovou.
S tymi hrackami je to tak, ze Magis nam nosi hracky sam od seba, pekne ju predo mna polozi a kuka s prosebnym vyrazom: "Pod sa so mno hrat." Artus sa rad hra sam, ale ked sa chcem hrat s nim, tak mu ju jednoducho zoberiem z tlamy - on ju sam pusta, a natahujeme sa spolu. JJ je samostatna jednotka a vzdy bol. Hrame sa na tahanie aj spolu, ale väcsinou si zoberie hracku a uteka sa ku mne schovat, lebo vie, ze ja ho ochranim pred moznym rizikom, ze by mu ju niekto zobral. Ale u mna pri hre plati jedno pravidlo, ked mi pes donesie nejaku hracku, dam ju iba jemu a nie druhemu. Takto som si u nich vybudovala pri hre doveru a nemaju problem mi hracku dat, ked vedia, ze sa im vrati.
S tym chodenim na voditku je to u kazdeho psa ine. Ono je to o tej vytrvalosti. Magis sa to uci doteraz, Artas to pochopil hned. Ale viem, ze ked v tom uceni a zastavovani, napominani, vracani na povodnu poziciu neustupim, urcite sa to nauci. Vlastne cely vycvik a zivot sa psom je o trpezlivosti a neustupcivosti. Jednoducho ked nieco poviem, tak to plati a hotovo.

A tiez by ma zaujimalo, ako pokracuje vo vycviku ayabito.
Človek si nevyberá psa, ale pes si vyberá človeka.
MAGNUS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 598
Bydlisko: Suchá nad Parnou

Re: Nemecká doga / Deutsche Dogge (FCI)

Poslaťod hugo :) » Pia 25.04.2014 10:43

hugo je fakt vláštny pes, niektoré veci chápe veeeeľmi ťažko, iné ani nepotrebujem vysvetliť alebo pochopí na prvý krát. napríklad keď mu idem k miske, automaticky ustúpi, hoci pravda, párkrát som mu jedlo pridávala tak možno preto :) ale zas nechcem ísť bez upozornenia, aj ja viem sama o ssebe že keď som zamyslená alebo zblbnutá (hľadím do prázdna) ako sa dokážem naľakať :lol: až ma strhne :lol: tak keď idem k hugovi aj do misky, radšej ho upozorním. ale ako som už písala, bubo je nerváčik, tak ho nebudem zámerne stresovať pri jedle. ak mu zabudnem pridať prípravok na kĺby tak mu poviem, hugo uhni, nechá ma k miske, porobím čo mám a pustím ho. keby som si všimla že voči mne chráni jedlo či čokoľvek iné, určite by som vyvolávala takéto situácie, ale ak náhodou sa stane že na niečo zabudnem, a hugo všetko berie v poho, riešim takto. takisto keď má kostičku a blížim sa k nemu, vidí ma, švihá chvostíkom ostošesť ukazuje bruško a čaká aká sranda bude. niekedy sa pohrám s kosťou, loví ju, inokedy len bruško pohladkám alebo sa mu iba prihovorím. aj včera, dostal kosť, žužlal si ju tak sa vyžužlal z deky a slintal na koberec. šla som k nemu, kukal na mňa tak som ho tak hravo upozornila že čotoooo, panička bude musieť zas vymývať jeho slinky, že mi narobí kopec plus práce, hodila som kosť do stredu deky kde pokračoval v slintaní. zlaté decko malé :heh:
tiež pravda, že musím oprášiť povel pusť pri situáciách ako je hra. dosť dlho sme sa nepreťahovali o handričku, boleli ma kĺby, tak som teraz vybrala starú dobrú ponožku a keď sa dostal do stavu chcéééééém sa hrať do zblbnutia, pustil až na druhý povel. potom som si uvedomila chybu, povel som neopakovala no napriek tomu pustil až keď som sa mu zadívala do očí a zahrmela: čo som ti povedala? čiže zase začíname s povelom pusť. keď aportuje tak neni problém lebo akosi pochopil že loptička bude odhodená až potom keď ju pustí. ani ak sa náhodou dostane k mojim veciam a chce si ich ťahať do pelieška, zavolám si ho, poviem pusť a automaticky otvára pusinku. iba pri stave jupííííí hráme sa. tak si ho trocha musím rozbláznim, ale s mierou, aby pochopil a naučil že okrem ponožky s ktorou sa hráme, musí vnímať aj mňa.
ale fakt sú zlatí keď prosia o hru, hugo s hračkou v papulke vráža nos do mojich rúk. keď sme vonku a pustím ho, ešte stále badám, že ak je rozbláznený, rozlietaný, skáče ako kozľa a uteká ako malé šteniatko :) je komické že tak veľký pes sa stále cíti byť malým prckom :ha:
Obrázok
hugo :)
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 385

Re: Nemecká doga / Deutsche Dogge (FCI)

Poslaťod MAGNUS » Pia 25.04.2014 11:25

Vsak Hogino je zlaty :-)
U nas je to trochu komplikovanejsie, nakolko mame doma este dalsich dvoch psov. Vsetci musia chapat iste pravidla a to nie len voci mne ale aj jeden k druhemu. Zakladom je ich naucit, ze zradlo je vzdy moje a nie ich. Preto nemaju potrebu si ho medzi sebou chranit a vrcat jeden na druheho. To znamena, ked ide druhy pes do Artasovej misky, musi vediat, ze nie je v poriadku, ked zacne vrcat, ale ma ma zavolat a ja to vyriesim. Preto robim cvicvenia ake robim. Keby som mala iba jedneho psa, tak taketo veci vobec neriesim.
Inak kedy si zacala davat Hugovi 2x denne zrat? My sme s tym zacali pred 3 dnami a zvlada to celkom v pohode. Myslela som si, ze to bude horsie. Zacala som s tym koli tomu, ze Artas mi prestaval zrat. Namiesto jeho obvyklych 4 kil za den zozral iba tak 2,5. Hodne schudol a tak som mu zacala davat iba 2x. Vsimla som si, ze ked dostaval 3x, tak vedel, ze za chvilu dostane znova a tak zozral iba trochu. Teraz zozerie zase tie 4 kila a nemoze sa dockat krmenia.
Zajtra ideme na vycvik po tyzdnovej prestavke (koli sviatkom) a tak som zvedava, ako ho cvicitel pochvali ci skor nepochvali. Akosi si v poslednom case robi co chce. Vzdy posluchne, len mu to trochu trva. Zato Magis bol teraz so mnou na vychadzke a odvolala som ho aj od beziaceho zajaca, co som bola uplne prekvapena. V nedelu by uz mala byt spolocna vychadzka, tak sa neskutocne tesim. Uz sme neboli mesiac.
Tento tyzden mi konecne prisli pedigree papiere a tak som pisala na UKK, aby mi vydali slovenske. Uz mame naplanovane, ze 17.05.2014 pojdeme do Oslan na prvu vystavu (specialna vystava ND), pridu tam aj Artusovi surodenci z Ciech.
Ty by si na vystavu nesla kuknut?
Človek si nevyberá psa, ale pes si vyberá človeka.
MAGNUS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 598
Bydlisko: Suchá nad Parnou

Re: Nemecká doga / Deutsche Dogge (FCI)

Poslaťod hugo :) » Pia 25.04.2014 13:22

hej v tom máš pravdu že je celkom iné mať jedináčika a svorku :) som si tiež všimla, že sa hugo zaháňa po mačke ak sa chce naŕmiť pred ním :lol: potom čo sa najedol, si môžu mačky so zvyškom robiť čo chcú ;) ale kebyže mám viacerých hafanov, riešim inak, podľa situácie.
vieš že ani neviem odkedy mu dávam 2x? asi mohol mať 5-6 mesiacov... aj preto, lebo nežral, alebo jedol málo, ponechával jedlo na ďalší kŕmenie, tak som jedno vynechala.
k magisovi gratulujeeem :aplause: to je super, viem, ako to dokáže potešiť.
artuškovi začína puberta ;) mne vo všeobecnosti je hugo strašne pomalý po povele... dám "sadni" kuká na mňa, potom sa poobzerá po okolí, potom na mňa, či som si to nerozmyslela a keď vidí že trvám na tom, tak si konečne položí prdel na zem :pac: ale zas dáke iné negatívne bubu čo som čítala ohľadne puberty som na ňom nezaregistrovala, on bol ako maličké šteniatko hodne divoký teraz akoby si ma lepšie všímal. alebo ja sa učím jeho reakciám, on mojím, akosi mám k nemu bližšie. neviem, možno iba môj pocit, možno veľa hororu som čítala ohľadne puberty, možno sa na ňom neprejavila naplno a to ozajstné ešte len príde :prd:
uff, výstava by veľmi potešila, len neviem ako... bez auta je to naprd... už ruším jednu životku, snáď sa mi potom podarí aj dáke funkčné autíčko zohnať, potom by sa aj dalo pobehať niečo ;)
daj vedieť ako sa darilo malému šikulkovi na cvičáku
Obrázok
hugo :)
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 385

Re: Nemecká doga / Deutsche Dogge (FCI)

Poslaťod MAGNUS » Ned 27.04.2014 11:36

Tak krpec je presne na tom tak ako tvoj Hugo. Tiez je v tych poveloch pomaly a presne tak by som to opisala ako ty. Zato Magis bol vcera super. Pocuval ako hodinky. Uz som si povedala, ze musim ist na Artasa trochu tvrdsie. Nie uz len same tutuli-mutuli, ale ked poviem prikaz, tak to musi ist rychlejsie. Samozrejme po nom nebudem nikdy chciet taku rychlost ako od Magisa, ale takto to uz dalej nejde. Uz hned dnes som zacala s intenzivnejsim vycvikom.
Dnes ideme na spolocnu vychadzku, tak sa velmi tesim. Uvidime aky bude krpec tam. Vsetci mi hovoria ako strasne rychlo rastie, ale mne sa to uz akosi nezda. Asi to bude tym, ze ho vidim stale.
Skoda, ze nemas auticko, mohla by si ist aspon kuknut. Inak ja stale cakam na slovenske papiere, tak dufam, ze to stihneme. Ak nie, tak az o rok :-(

A aky si mala alebo respektive mas ty viken? Co ste robili?
Človek si nevyberá psa, ale pes si vyberá človeka.
MAGNUS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 598
Bydlisko: Suchá nad Parnou

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI