Bradáč veľký, stredný, malý / Riesenschnauzer, ... (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Bradáč veľký, stredný, malý / Riesenschnauzer, ... (FCI)

Poslaťod Silwuska » Str 05.09.2007 11:28

II.skupina FCI - Pinče a bradáče a Molossoidné psy a Švajčiarske salašnícke psy


--------------------------------------------------------------------------------

BRADÁČ (malý, stredný a veľký)

Zwergschnauzer, Schnauzer, Riesenschnauzer

Pôvod: Hoci sa dnes bradáče delia podľa veľkosti do troch samostatných plemien s osobitnými štandardmi, majú spoločných predkov s pinčami. Nimi boli stredne veľké zväčša drsnosrsté, málo elegantné sedliacke psy. Chovali ich predovšetkým v južnom Nemecku, ale vlastne aj v ďalších stredoeurópskych krajinách vrátane našej (kde ich nazvali stajňový pinč), ako univerzálnych pomocníkov v stajniach pri ničení nepríjemných hlodavcov aj pri strážení príbytkov, aj ako sprievodcov furmanov. K definovaniu plemena k nasledujúcemu vydeleniu veľkostných čŕt do samostatnej podoby dochádzalo už od 80. rokov minulého storočia.

Popis: Drsnosrstý kompaktný pes štvorcového formátu. Hlava mocná a pretiahnutá, opticky ju zväčšujú fúzy, ktoré vytvárajú dojem hranatosti. Uši vysoko nasadené, sklopené dopredu v tvare písmena V, alebo malé vzpriamené stojace (skôr zvyčajné kupírovanie uší je dnes u nás zákonom zakázané. Chrbát krátky, mierne sa zvažujúci, s ľahko zaokrúhleným zadkom. Chvost vysoko nasadený a skrátený asi na tri články. Srsť drôtovitá, drsná a hustá, s typickými fúzmi a výrazným obočím. Farba čierna, "korenie a soľ", pri malých bradáčoch aj čiernostriebristá a biela. Veľkosť: Malý bradáč v kohútiku 30-35 cm, stredný bradáč 45-50 cm, veľký bradáč 60-70 cm.

Charakteristika: Veľmi temperamentný, bystrý a pozorný pes. Veľké bradáče sú pokojnejšie a rozvážnejšie, malé zasa o poznanie živšie a ubrechanejšie. Mimoriadne inteligentné, učenlivé, nebojácne psy športovej postavy aj ducha. Pohybujú sa rady a veľa, potrebujú vybiť svoj temperament. Väčšinou sa v dobrej kondícii dožívajú vysokého veku.

Zvláštne nároky: Bradáče sú psy nenáročné na ubytovanie (v byte aj celoročne vonku), aj na bežnú starostlivosť. Treba ich 3-4 razy ročne trímovať, pretože bez úpravy srsti rýchlo strácajú svoju eleganciu a krásu. Všetky bradáče potrebujú dôslednú výchovu a výcvik od ranej mladosti, pretože ináč pri ich temperamente môžu nastať problémy (s privolaním, s konfliktmi s inými psami a pod.). Učia sa však ochotne a rady a pri troche úsilia ich zvládne aj začiatočník.

Využitie: U nás sa všetky bradáče pokladajú za služobné psy. Môžu skladať aj najvyššie skúšky z výkonu a zúčastňovať sa na všetkých súťažiach. Malý bradáč sa odporúča ako najlepší pes pre mladých, začínajúcich športových kynológov. Práve výcvik tohto typu je u nás veľmi rozšírený, existujú osobitné cvičiská a aj súťaže a skúšky iba pre malé bradáče. Veľký bradáč sa so zreteľom na jeho silu a nie celkom poddajnú povahu hodí skôr skúsenejším kynológom. Stredné bradáče bývajú neobyčajne temperamentné, aj tak ich však možno spolu s malými bradáčmi odporúčať športovo založeným ľudom aj ako výborných spoločníkov. Všetky bradáče sú dobrí strážcovia.

Výskyt: Bradáče sú veľmi obľúbené a často chované plemeno. U nás je najbežnejší malý bradáč, potom stredný a nakoniec veľký.

Možná zámena: Neupraveného malého bradáča by bolo možné zameniť s veľmi vzácnym a u nás sa nevyskytujúcim opičím pinčom, ktorý však má výrazne skrátenú ňucháčovú partiu. Na výstave, kde je bradáč správne upravený, je zámena vylúčená. Veľký bradáč sa trochu ponáša na čierneho ruského teriéra (spolupodieľal sa na jeho vzniku). Ten je však väčší, pôsobí mohutnejším dojmom a necháva sa mu oveľa viac srsti, ktorá je mierne zvlnená.



Obrázok
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Tychto psov nacisto milujem, prave pre ich svojhlavu povahu...kto raz ma doma bradaca, verim ze ineho chciet nebude :jupi:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod Silwuska » Pon 10.09.2007 8:06

Nejake fotky mam uz aj v bastardikoch, ale sak davam aj sem...teraz je vsak omoc krajsi ked je ostrihany...a ma novy obojok...takze uplny cavenko :foto:
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Mamenka bola ten bradac...no a tata bol jazvecik pocitam ze hladkosrsty...ale ci ju znasilnil, alebo si dal samlik... :heh:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod lusy » Pon 10.09.2007 14:29

Silwuska píše:Boziiiinku jaky je uzasny :oo:
waw...fakt krasny havisko...daj o nom nejake info nech ho spozname krasavca... :ahoj:


dik. :no: a co by si chcela o nom vediet? ma 6 mesiacov a inak je to veeeeelka potvora. :heh:
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Poslaťod lusy » Pon 10.09.2007 18:43

ja som najprv nechcela nekupirovaneho, ale ked som potom videla nejake foto kupirovanych a vyzerali ako netopieri, tak som rada, ze nie je kupirovany. mozno sa mi este podari najst tu fotku.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Poslaťod Silwuska » Uto 11.09.2007 6:20

To je aj moj nazor...tie kupirovane su naozaj take netopiere...a tieto padnute uska su ovela praktickejsie(a psik vyzera tak milsie) co lusy urcite potvrdi :no:
Ked taky pes zacne ryt do zeme(ich najoblubenejsia cinnost) tak by mu do tych usi naliezlo vsetko co na nachadza v okruhu pol metra :heh:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod lusy » Uto 11.09.2007 7:09

Silwuska píše:To je aj moj nazor...tie kupirovane su naozaj take netopiere...


ja uz ked som sa rozhodla, ze chcem bradaca, tak som hladala chovne stanice a az potom som zistila, ze su uz vlastne nekupirovany. to ked zistil priatel, tak povedal, ze takeho nechce. :ua: a ja som tiez bola z toho taka, ze sa mi nekupirovany nepaci. no ked som fakt videla tu jednu fotku tych "netopierov" som si to rozmyslela a priatel teda tiez. a teraz ked sa o tom bavime, tak je rad, ze je nekupirovany. teda keby mal kupirovany chvost to by som bola rada :lol: ale tym nechcem povedat, ze kupirovane sa mi nepacia. niektory su fakt nadherny. ...ale rozhodne teda by som nechcela napr. nekupirovaneho dobermana.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Poslaťod Silwuska » Uto 11.09.2007 14:12

No ten kupirovany chvost...hlavne s prakticke...Maco ked sa tesi vonku tak klope na dvere a ja utekam zakazdym k dveram :heh:
A ked sa tesi vnutry...tak si to odnese vecsinou zostava stolika...pohare plne ci prazdne...vsetko poletuje miestnostou....
Ale ja som zo zaporu spravila klad...a ako ho strihava tak na konci nechavame taky levi chochol...a vyziera to bohovsky...ale ten tvoj...cista laska... :hi: jak zbadam ten avatar tvoj..porad by som bockala obrazofku :smile:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod lusy » Uto 11.09.2007 14:20

tak si tu obrazovnku velmi nedoslintaj :heh: co sa tyka toho chvosta, ak nepocitam zhadzovanie roznych veci, tak ked ta nim slahne tak to fakt boli.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Malý bradáč / Zwergschnauzer (FCI)

Poslaťod tanulik » Pon 29.10.2007 12:22

Ahojte!
A čo poviete na bradáčov? Ja mám doma krásnu čiernu 1,5 ročnú slečnu malého bradáča, viac sa o nej dozviete na www.meggie1.estranky.cz . Je to také šidlo neposedné :ahoj: Také ozajstné čertisko.
tanulik
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 21
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Poslaťod Silwuska » Pon 29.10.2007 13:15

Ahoj tani...vitaj medzi nami...bradaci su superny...ja mam krizenca velkeho bradaca, je to tiez dobry blazon :heh:

Male bradace moc nepoznam...co som poznala jednu volala sa Terezka, tak ta neznasala vsetkych psov na svete..
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod tanulik » Uto 30.10.2007 12:18

No moja Meggie má rada všetkých psov, len ju akosi nemajú niektoré feny v láske (ale to je normálne). Dovolím si tvrdiť, že ju môžem bez obáv pustiť k akému koľvek psovi, ona mu určite neublíži, no neviem nikdy ako to bude v jeho prípade. Radšej sme opatrné. Ale čo sa týka stráženia, tak zaručene každý kto sa len mihne okolo, každú návštevu ohlási. Dnes v noci sa nej niečo snívalo a ten jej krásny štekot , teda skôr by som to opísala ako hlasné štikútanie, no bolo to proste super. Vždy sa na nej toľko nasmejem. :lol: :lol: :lol: A keď sa pri nás vyvaľuje na gauči a zaberá skoro polovicu, a keď jej niečo alebo niekto zavadzi vo vyvaľovaní sa, tak ho začne kopať, aby sa uhol. No proste je to poriadny čertisko. :jupi:
tanulik
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 21
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Poslaťod Silwuska » Uto 30.10.2007 12:31

No tebe zabera polovicu gauca a mas takeho drobca...tak si teraz predstav mna s tym polmetrovym hovadkom :heh: ... a este lepsie Lusy a jej slona :cool:

Pocuj ten tvoj fuzik je cistokrvny?? kde zobrala tie postavene uska??
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod tanulik » Uto 30.10.2007 12:58

Je bez PP, no rodičia boli čistí bradáči. Tie uši sú pre všetkých veľkou záhadou :ach: ale už som videla pár bradáčov s postavenými ušami.Najprv jej stálo iba jedno, za týždeň si ich vymenila a potom sa postavilo aj druhé a tak ostali.
Plánujeme sa o niekoľko rokov presťahovať do rodinného domu a tam si kúpim aj veľkého bradáča a tak budú spolu strážiť. Si predstav aká to bude super dvojica. Ako bodka s výkričníkom. :lol: :heh:
Plánujem s ňou začať aj agility, no čakala som kým sa je poriadne zahojí nôžka, mala autonehodu, skoro som sa v ten deň zbláznila keď som to videla ako ju ten idiot nabral. Nasledovala operácia, vybratie bedrového kĺbu (preto sme museli nôžky šetriť), no teraz už je v poriadku a chceli by sme to skúsiť. Má v sebe tak veľa energie a myslím, že to bude najlepší spôsob ako ju z nej dostať. A mne viac pohybu tiež neublíži (hlavne keď som bola aktívnym športovcom dlhé roky).
tanulik
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 21
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Poslaťod Silwuska » Uto 30.10.2007 14:08

No to je ozaj zvlasnte to usko...ma vybrany bedrovy klbik?? chuda...a s tym nemoze mat v buducnosti problemy?? a co tam ma tu nahradu klbovu??
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod tanulik » Uto 30.10.2007 14:38

Mala autonehodu (presnejšie som to opísala aj v téme "Nebezpečenstvo na štyroch kolesách" ). Namiesto toho kĺbu sa jej sama vytvorila taká chrupavka. Nôžku má o nejaké 2 mm kratšiu, no vôbec jej to nevadí, krásne chodí na štyroch labkách. Keď chodí alebo beží, tak by si ani nepovedala, že jej niečo je.
Ano, v staršom veku by mohla s tým mať problém (ale dyspláziu majú bradáče aj ako dedičnú vadu), musím strážiť jej hmotnosť, aby nemala nadváhu a nezaťažovala ho veľmi.
tanulik
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 21
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI