Stránka 1 z 19

Austrálsky dobytkársky pes / Australian Cattle Dog (FCI)

PoslaťNapísal: Pon 03.09.2007 17:04
od Vikiki22
Inym menom AUSTRALSKY DOBYTKARSKY PES, v minulosti hnal dobytok na velke vzdialenosti cez australsku divocinu. Vyslachtili ho na tvrdu pracu v neprijemnych podmienkach, preto je velmi odolny,ale aj tvrdohlavy. Pocuva iba na razny povel majitela.

HISTORIA

V 30-tych rokoch minuleho storocia sa australski dobytkari rozhodli vyslachtit nove pracovne plemeno. Na vytvoreni ACD sa zucastnilo vela psov- medzi ne pre svoju tvrdost a mlkvost patrili dingovia, dalej zahadne srdnate plemeno oznacovane ako smithfieldske, mramorovane kolie, dalmatinske psy, australske kelpie a bobtaily.

TEMPERAMENT

ACD je inteligentne a ostrazite zviera,odvazne, spolahlive a velmi usilovne.

Názov INT: Australian Cattle Dog.
Názov SK: Austrálsky dobytkársky pes
Skupina: Salašné a pastierske psy (bez švajčiarskych salašných psov)
Sekcia: Pastierske psy, s výnimkou švajčiarskych salašných plemien
FCI: 287
Pôvod: Austrália
Vznik: stredovek, 19.storočie
Hmotnosť pes: od 16 do 20 kg
Výška pes: od 46 do 51 cm
Hmotnosť fena: od 16 do 20 kg
Výška fena: od 43 do 48 cm
Srsť: krátkosrstý
Uši: vzpriamené
Iné: výborný pastier

MOTTO: ACD JE AKO KOVBOJ S CELYM SVOJIM PODIVNICTVOM, HRDOSTOU A ZAKONITOSTAMI BYT V DIVOKOM A SLOBODNOM SVETE, KDE JE ROVNAKO BLIZKO DO RAJA I PEKLA, VERNY ZIVOTU A NIKDY SA NEVZDAVAJUCI. SU SRDCOM A KRVOU JEDNOTNI. SU BRATIA, JEDNOVAJECNE DVOJCATA.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Austrálsky dobytkársky pes- Australian Cattle Dog

PoslaťNapísal: Pon 17.09.2007 17:55
od Larra@dogs
Ahojte, :ahoj:
má tu niekto toto plemeno? Tu môžu písať všetci ktorým sa australák páči. :lol:

PoslaťNapísal: Uto 18.09.2007 12:09
od Ulfheiðr
krasne psiky. Smiem sa spytat, kde na SR sa k tomuto havikovy da dostat? alebo ste museli vycestova?

PoslaťNapísal: Uto 18.09.2007 12:43
od Larra@dogs
Tu na Slovensku je to s týmto plemenom dosť ťažké. :ua: Podľa mojich informácii sa tu nachádzajú len dvaja chovní jedinci a to sú rodičia nášho psíka. Teda pochádza so Slovenskej chovateľskej stanice. Preto som založila túto tému aby som sa dozvedela či je u nás viac majiteľov tohto plemena. Inak ďakujem za pochvalu, toto plemeno je moja srdcovka. :hi:

PoslaťNapísal: Uto 18.09.2007 12:45
od Silwuska
AUSTRÁLSKY DOBYTKÁRSKY PES

Pôvod: Pôvodné austrálske plemeno, vznikajúce od začiatku minulého storočia krížením ovčiarskych psov anglického pôvodu (kólií, staroanglických ovčiakov a pod., neskôr vari aj dalmatínskych psov a bulteriérov) s dingami. Cieľom bolo vytvoriť nezvyčajne odolného a vytrvalého honeckého psa, schopného intenzívne pracovať aj v drsných podmienkach austrálskej prírody.

Popis: Stredne veľký, mocný a kompaktný pes. Hlava mocná, s mohutnými čeľusťami, širokou lebkou a plytkým stopom. Oči stredne veľké, tmavohnedé, s inteligentným výrazom. Uši stredne veľké, pri koreni široké, špicaté. Telo mierne obdĺžnikové, s rovným chrbtom, hlbokým hrudníkom a mocným zadkom. Nohy s hrubými kosťami, rovné, svalnaté: Chvost nízko nasadený, pri pohybe sa dvíha, ale nie nad zadok. Srsť krátka s hustou podsadou, odpudzujúca vodu. Farba: modrá s čiernymi alebo pálenými znakmi alebo bez nich. Veľkosť: kohútiková výška psov 46 - 51 cm, súk 43 - 48 cm. Hmotnosť 16 - 20 kg,

Charakteristika: Nesmierne pohyblivý, vytrvalý a energický pes, ktorý nepozná únavu. Nadšený a spoľahlivý robotník. Rýchlo chápe, ochotne sa učí všetko nové. K cudzím veľmi nedôverčivý, skvelý strážca.

Využitie: V Austrálii vyšľachtený sa dodnes používa na zaháňanie čried oviec a statku aj na veľké vzdialenosti. Teraz sa čoraz častejšie využíva pri najrozmanitejších psích športoch, ku ktorým je neobyčajne disponovaný.

Výskyt: V Austrálii bežný. V Európe donedávna veľmi vzácny, v ostatnom čase sa vďaka úspechom pri agility začína šíriť. U nás sa zatiaľ asi nevyskytuje.

Zvláštne nároky: Tento pes neznáša nečinnosť, musí byť neprestajne zamestnaný. Hodí sa viac na vidiek ako do mesta.

Možná zámena: S veľmi vzácnym austrálskym kelpiem, proti ktorému je pevnejší a robustnejší a od ktorého sa zväčša líši aj typickou modrou alebo červenou "fŕkanou" farbou.
Obrázok

PoslaťNapísal: Uto 18.09.2007 13:00
od Larra@dogs
K tomuto ešte doplním, že toto plemeno je tiež veľmi zaujmavé svojou dlhovekosťou. V priemere sa môže dožiť až okolo 20 rokov. Taktiež drží svetový rekord v dlhovekosti psovitých šeliem a to pri veku 29,5 roka. :oo:

PoslaťNapísal: Uto 18.09.2007 13:02
od Lenka.Buddy
acd píše:K tomuto ešte doplním, že toto plemeno je tiež veľmi zaujmavé svojou dlhovekosťou. V priemere sa môže dožiť až okolo 20 rokov. Taktiež drží svetový rekord v dlhovekosti psovitých šeliem a to pri veku 29,5 roka. :oo:


ja by som chcela psíka na celý život..škoda,že sa dožijú len tak málo :plac:

PoslaťNapísal: Uto 18.09.2007 13:05
od Larra@dogs
To je véééľka pravda. :poklona:

PoslaťNapísal: Uto 18.09.2007 13:18
od Larra@dogs
A máme aj nové foto:

PoslaťNapísal: Uto 18.09.2007 17:16
od Ulfheiðr
:angel:
pjekne, sa mi paci ake ma velike packy

PoslaťNapísal: Uto 18.09.2007 17:18
od Vikiki22
Inac, nic v zlom, ale je aj miestnost menom Australian Cattle Dog, kde je o nom viac napisane a aj fotky su tam :lol:

PoslaťNapísal: Uto 18.09.2007 18:55
od Aris
Pekny velmi pekny pes.A smiem sa spytat s akej je chovnej stanice???

PoslaťNapísal: Uto 18.09.2007 19:02
od Larra@dogs
Áno, je z PP.

PoslaťNapísal: Str 19.09.2007 18:42
od Amaguk
:ahoj:
ACD patri medzi moje oblubene plemena!!! virtualne poznam jednu holku z CR, co ho ma, ale u nas som ziadneho este nazivo nevidela

ako je hafo stary? robite nejaky sport?

PoslaťNapísal: Str 19.09.2007 19:27
od Larra@dogs
Havko má 4,5 mesiaca. Kúpili sme si ho predovšetkým ako rodinného a strážneho psa. Ja aj manžel sme robili športovú kynológiu a záchranarčinu tak možno sa mu újde z každého niečo. Celkom ma láka aj pasenie. No ešte uvidím... :smile: