Austrálsky ovčiak / Australian Shepherd (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Austrálsky ovčiarský pes

Poslaťod janas » Str 15.04.2009 12:43

Goodie, máš SS :yes:
Obrázok
janas
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3575

Re: Austrálsky ovčiarský pes

Poslaťod rabbit » Str 15.04.2009 23:59

Ahojte vsetci majitelia AUO na SLovensku. Idem sa medzi Vas "votriet". Mam tricolor fenku, nar. 25.5.08 v chov.stanici : http://www.great-lady.com. Sme z okolia TN a myslim, ze som sa uz stretla s Tasou na vystave v Nitre, v triede mladych. Bola to zatial nasa jedina vystava. Chystam sa uz konecne zaregistrovat v klube. Chodime len na vycvik zakladnej poslusnosti. Na agility nas nezobrali, ze az ked sa po 1. roku skludni. Co neviem, ci nastane, lebo Neli je tornado. Prikladam nejake nase starsie foto ... na výlete Obrázok a s blue maminou ... Obrázok tak zatial :ahoj:
rabbit
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 148

Re: Austrálsky ovčiarský pes

Poslaťod Wickyy & Classy » Uto 21.04.2009 21:58

Ja som sa chcela spytat, ked tu niektori mate AUO, ci nahodou nepoznate alebo ste nepoculi o North americain shepherd. Je to fakt super plemeno (AUO), no na moj vkus dost mohutne, tak hladala som nieco lahsie a mrstnejsie, co by sa lepsie pohybovalo a natrafila som na jeho miniaturu. Neviem, ci je uznane ako samostatne plemeno, ale myslela som si, ze vy by ste nahodou mozno mohli vediet nieco viac o tomto "plemene" :lol:
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: Austrálsky ovčiarský pes

Poslaťod rabbit » Uto 21.04.2009 23:08

Miniaustralcaka poznam tiez len z internetu,okrem americkych som bola na stranke chovatelov v Anglicku. Myslim, ze na Slovensku vie malo ludi o AUO, nieto este o mini AUO. Neviem, preco mas pocit, ze AUO je mohutny. Je skratka vacsi, ma iny standard. Uz mas borderku a australcak je rovnako mrstny. Skace ako zajac a moju prezyvame aj klokan. Takze ide len o to, ci by si chela mensieho ci vacsieho psa. Sikovny su rovnako. O tom nepochybujem.
rabbit
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 148

Re: Austrálsky ovčiarský pes

Poslaťod Wickyy & Classy » Uto 21.04.2009 23:28

Nemyslela som mohutny ako mohutny. Borderky su podstatne lahsie. Cim mensie, tym lepsia kostrukcia a cim lahsie tym mensie problemy s DBK. Viem, ze AUO je super, ba niektory lepsi ako BOC :poklona: , no predstavte si keby mi mal taky AUO vyskocit do narucia :heh: . Ja by som ho neudrzala. A hladala som plemno, ktore je mensie, ale vyrovna sa BOC alebo AUO :jop: .
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: Austrálsky ovčiarský pes

Poslaťod Wickyy & Classy » Uto 21.04.2009 23:29

Mimochodom poznam jedneho AUO z BA. Byva v Karlovej Vsi, je hnedy s palenim, no ci je cisty neviem-ma dlhy chvost :nwm: .
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: Austrálsky ovčiarský pes

Poslaťod rabbit » Uto 21.04.2009 23:55

No,nasa vazi 20 kg. Je to dost. Ale zase to nie je ziadny Bernsky Salasnicky. Len farbou by sa podobala.
V BA je jeden z australcakov tuto z fora. Chvosty maju -uz to tu jeden(a) vysvetloval(a) - bud prirodzene kratke do 10cm, alebo prirodzene dlhe. Ak sa narodi steniatko s inou dlzkou chvosta, tak cvik. Moja mala 3/4, ked sa narodila, takze teraz je kupirovana. Je to pre mna prakticke, lebo neslaha moju 2 rocu dceru chvostom po tvari, ako sestrina labradorka. To naozaj boli aj na nohe, taky svaaac chvostom.
Vacsina chovatelov kupiruje aj prirodzene dlhe chvosty, ale to by som ja osobne nerobila.
Pamatam si, ako som volakedy natrapila moju skotsku koliu cesanim chvosta, resp. rozcesavanim a celkom som rada, ze tuto starostlivost o srst na chvoste odpada. Tak to su 2 moje argumenty pre tych, co sa im nepacia bezchvosti australcaci.
rabbit
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 148

Re: Austrálsky ovčiarský pes

Poslaťod Jannka » Str 22.04.2009 0:31

Ahojte, toto plemeno ma uplne uchvatilo a je to pre mna jedno z najkrajsich plemien. Ticho obdivujem a pada mi sanka. Paci sa mi najma farba red merle...je uzasna. Chcem opytat, ake maju tieto nadherne psiky povahy, priznam sa, zatial by som si netrufla na australaka, pretoze mam pocit, ze je to povahou taka "borderka". Viem, co da prace unavit, zamestnat a poskytnut dostatok pohybu a vzruchov pre koliu dlhosrstu /ja padam vecer do postele mrtva a moj pes sa tvari, ako by nic :lol: :lol: :lol: a to je oproti tomuto plemenu uuplny kludas/. Moznoze cely zivot budem len mlaskat nad obrazkami ale..... rada by som o tomto plemene nieco len tak, pre zaujimavost vedela :ahoj:
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Austrálsky ovčiarský pes

Poslaťod janas » Str 22.04.2009 8:00

Re Jannka: Odporúčam stretnutie s Goodiem, je podľa mňa úžasný :jop: , mala som tú česť s nimi (havo a majiteľka, ktorá je tiež úžasná) pobudnúť a nemám slov :poklona:
Naposledy upravil janas dňa Str 22.04.2009 8:04, celkovo upravené 1
Obrázok
janas
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3575

Re: Austrálsky ovčiarský pes

Poslaťod janas » Str 22.04.2009 8:03

rabbit píše:No,nasa vazi 20 kg. Je to dost. Ale zase to nie je ziadny Bernsky Salasnicky. Len farbou by sa podobala.
V BA je jeden z australcakov tuto z fora. Chvosty maju -uz to tu jeden(a) vysvetloval(a) - bud prirodzene kratke do 10cm, alebo prirodzene dlhe. Ak sa narodi steniatko s inou dlzkou chvosta, tak cvik. Moja mala 3/4, ked sa narodila, takze teraz je kupirovana. Je to pre mna prakticke, lebo neslaha moju 2 rocu dceru chvostom po tvari, ako sestrina labradorka. To naozaj boli aj na nohe, taky svaaac chvostom.
Vacsina chovatelov kupiruje aj prirodzene dlhe chvosty, ale to by som ja osobne nerobila.
Pamatam si, ako som volakedy natrapila moju skotsku koliu cesanim chvosta, resp. rozcesavanim a celkom som rada, ze tuto starostlivost o srst na chvoste odpada. Tak to su 2 moje argumenty pre tych, co sa im nepacia bezchvosti australcaci.


Ja ti neviem, ja mám BOC a o chvost sa nestarám nejak extra, jedine ak vbehne medzi bodliaky, tak to je iný problém :pac: Stačí raz za čas poriadne prečesať a dosť. Myslím si, že srsť má aj tak peknú. Nič netreba zbytočne prehánať :no: :lol: .
Obrázok
janas
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3575

Re: Austrálsky ovčiarský pes

Poslaťod rabbit » Str 22.04.2009 10:32

jannka, povahu ma kazdy psik inu. Najdes aj kludnych aj hyperaktivnych vramci jedneho plemena. Je to ako s ludmi. Medzi australcakmi su psiky, ktore idu do vsetkeho s vervou, ale da sa vybrat aj steniatko, ktore je opatrnejsie. Nasa chovatelka ma dve chovne feny a mamina nasej-Deli, je divoska, Neli je bohuzial uplne povahou po nej, to nam uz chovatelka potvrdila a ta druha dospela fena Cherry, je zase klidas. Ta bude mat zakratko steniatka. Tatino je tiez od nich velmi pekny uspesny pes. Pochadza z chovnej stanice Puella-Fera a je red tri. Steniatka budu vsetkych farieb, lebo mamina je zase blue-merle. Mas pravdu, ze im staci malo odpocinku, aby boli zase aktivni. Ale to vo vseobecnosti pastierske psy su skratka take. Ved si predstav, kolko museli byt zvyknute nabehat pri ovciach...
rabbit
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 148

Re: Austrálsky ovčiarský pes

Poslaťod Jannka » Str 22.04.2009 13:38

juj dakujem ti rabbit. najlepsie bude, ak sa s plemenom zoznamim osobne. viem, ake dokazu byt rozdiely medzi jedincami, to sama vidim na svojej a inych koliach, ale zasa - crty maju v podstate rovnake. Standard to zahrna.

Aj ked dlhosrstky vedia byt riadne svihnute a pojasene, nikdy sa to nevyrovna napr. hyperaktivnosti borderky :lol:
Ja mam radsej pokojnejsie rozvaznejsie typy psov, a vyhoda je v tom, ze ja by som chcela len fenku, takze tie maju podla mna aj troska kludnejsie povahy.

Ano, mrkla som si stranku tej chovky, co si pisala, maju velmi pekne psiky. I ked osobne to este nemam "v oku" a nedokazem rozoznat ake typy a linie u astralakov su. U kolii to mame totiz tak, ze mame klasickejsie typy (ala Lassie - vyssie, menej srsti, dlhsie cumaky, mierny stop, vyssie a stabou tela take sportovejsie) a modernejsie (show) typy, ktore maju kratsiu, mohutnejsiu kostru, viac srsti a ovela sladsi vyraz tvare - tj kratsi cumak a vyrazny stop)...

------ je aj u astralakov viacero linii - typov - vramci plemena?
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Austrálsky ovčiarský pes

Poslaťod goodie » Str 22.04.2009 14:19

Vitaj v klube Rabbit !

Rada vidím,že sa toto plemeno postupne prebojuje aj na Slovensko :smile: Inac napadlo ma - co tak dat niekedy v lete nejake AUO stretnutie na Slovensku??? Rada by som stretla už niekoho s australákom,lebo veruže v Blave nám je smutno - nemate teda aspoň kontakt na toho australáka v Karlovej Vsi,možno by sa nechal prehovoriť na spoločné venčenie.
Pokiaľ to teda nebude pes, lebo poslednú dobu sa akosi púšťajú do nás psy a Goodie vie byť potom veľmi nepríjemný.

Inač môj ovčiak povedala by som patrí k tým povahovo a temperamentom vyrovnanejším typom - za týmto účelom som si ho aj brala, ale keď som chovatelke povedala,že s ním idem robiť agility a výcvik poslušnosti,tak mi ponúkla jeho brata,ale som rada,že som si vybrala ako som si vybrala. Goodie sa vie veľmi ľahko vzrušiť a motivovať,ale zároveň aj rýchlo skoncentrovať,takže teraz sa mi časom stále lepšie a lepšie s ním pracuje na poslušnosti a doťahovaní cvikov. Netvrdím,že cvičenie obedience totálne žerie, ale je rád keď niečo robíme. V agility je rovnaký blázon ako ktorákoľvek BOC, tým že je však o niečo tažší, musím s ním ináč pracovať na zónach. Minulý rok ešte ako šteňa prebehol cez padavý tunel s takou razanciou, že ho utrhol a teraz na jar sme ho zašívali.A zároveň je to strašný špekulant - bez problémov preskočí 60cm skočku, ešte s rezervou,ale pri viacerých skočkách vymýšla,obchádza a podlieza - skrátka je natoľko bystrý,že nevidí dôvod,prečo by si to nemohol uľahčiť.Tréningy sú preto veľmi zaujímavé aj pre našu trénerku,ktorá ho vždy musí oblafnúť :yes:
Je však aj pravda,že mu málo stačí na odpočinok - 2 hodinky tuhého spánku a opäť je fit,mne však toto vyhovuje,nakolko tiež nie som domased a psa fakt beriem veľa sebou. 4 hodiny do tyzdna mame treningy / 2 h obedience + 2 h agility/,potom ešte denné tréningy 20-30minut poslušnosti pred domom na dvore no a vikendy sme stale v teréne - šlapeme po Karpatoch atd. Myslím však,že viac ho unaví psychická práca ako to fyzické vyťaženie,preto to Obedience :aaa:
goodie
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 761
Bydlisko: Bratislava

Re: Austrálsky ovčiarský pes

Poslaťod Wickyy & Classy » Str 22.04.2009 16:19

goodie píše:Rada by som stretla už niekoho s australákom,lebo veruže v Blave nám je smutno - nemate teda aspoň kontakt na toho australáka v Karlovej Vsi,možno by sa nechal prehovoriť na spoločné venčenie.
Pokiaľ to teda nebude pes, lebo poslednú dobu sa akosi púšťajú do nás psy a Goodie vie byť potom veľmi nepríjemný.

Budem ta musiet asi sklamat Goodie, ale ten AUO je pes, ale nemyslim, ze by to bol problem. Inak je to moj skoro sused (teda byva na tej istej ulici ako ja) a je to starsi, dostojny pan, takze...
Co sa tyka tych chvostou suhlasim s Janas. Neni to taky problem a mne sa to viac paci, ale keby som sa mala venovat vaznej sluzobnej kynologii, radsej by som si vyhladala plemeno bez chvosta :yes: , popripadne, co sa kupiruje (kvoli psovi, nie kvoli mne). Pre toho psa je to tak lepsie, a asi mali na to chovatelia dost vazny dovod, ked chceli vyslacht plemeno bez chvosta. :jop:
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: Austrálsky ovčiarský pes

Poslaťod rabbit » Str 22.04.2009 19:08

Ahojte Goodie's!
My obcas prikvitneme do BA, lebo tam mame zvysok Kralikovskej rodiny. Chystame sa prist teraz zaciatkom maja na vystavu. Ale vystavovat sa momentalne nemozeme, lebo farbime. Tak asi sa tam ukazeme bez nasej fenky. Mne by sa celoslovensky zjazd pacil. Uz som tiez nad tym rozmyslala...
Tak sa ozvite aj ostatni, co ste uz dlho nic nenapisali a pridajte sa. Kedze sme zo zapadu a z vychodu, mozno BB by bola vhodna. Co vy na to?
A chcem sa pozriet aj na obedience, lebo u nas v TN nemozeme. Mavate ho aj cez vikend?
rabbit
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 148

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI