Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (FCI)

Poslaťod hruska » Štv 13.09.2012 11:18

Praveze 14mesacneho mladocha uz vacsina psov neberie ako stena. Aspon co si vsimam v okoli. A dalsia vec, to ze je to stena, kludne ozaj malinke, este neznamena, ze don ziadny pes neskoci. Nemal by, ale bohuzial stava sa.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (FCI)

Poslaťod Bad » Štv 13.09.2012 11:24

Offtopic: 14ti měsíční samec už není z hlediska ostatních samců štěně ale prostě samec - chlap, smiř se s tím a počítej s tím
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (FCI)

Poslaťod janka janica » Štv 13.09.2012 13:10

dakujem vsetkym za odpovede :smile: len chudatko teraz urcite zazil sok ako mu mam napravit sebavedomie??uz ked k nam pribehne aj sucka uz sa jezi a vidim ze nieje dva razy nadseny ze tam dobehla(vecsinou tie vecsie psiky...)moj dag nikomu nikdy neublizil maximalne zavrcal ale to je vsetko len nechapem ako mozu mat tych psov pustenych a este sa usmievat ze aky pekny psik k nim ide a potom ten ich napadne mojho nechce sa mi verit ze si svojho psa nepoznaju... :hmm: ja chcem az je dag vyrovnany a nie niaky strachun koli takymto agresorom co ho napadaju poslednu dobu.mozno mi poradite voditko ale to sa neda stale len na voditku max v meste ale na lukach a tak je pusteny aby sa vybehal a nie vzdy sa ho da chytit ak k nam bezi iny pes.tak som sa snazila ho od malicka socializovat ten snad pozna cele sidlisko potom mi ho zacnu napadat psi a cela moja snaha je marna.bud bude bojazlivy alebo o par rokov cholerik ako oni :ua:
janka janica
Junior
 
Príspevky: 278
Bydlisko: Zilina

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (FCI)

Poslaťod janka janica » Ned 16.09.2012 14:46

Ahojte :ahoj: Myslim ze takato otazka tu este nebola a dufam ze mi na nu aj niekto odpovie pretoze ma to nesmierne zaujma...stafbull s pp podla vsetkeho co tu bolo pisane a co som si precitala ma byt nebojacny sebavedomi odvazny vludny k ludom a milujuci rodinu a deti je to tak?Ja mam psika s pp a pokial viem ako kazdy chovatel tvrdi ze len psik s pp vam zaruci ze bude mat zachovane tieto povahove vlastnosti.mam pravdu??lebo som si temu citala celu a bolo to tu opakovane spominane chovatelmi stafbulikov ktory garantovali udrzanim jeho povahovych vlastnosti prave vdaka kupi steniatka s pp.a uz sa dostavam k mojej otazke ako je mozne ze moj psik s pp je sice vludny k ludom milujuci deti ale ze by mal niaku velku odvahu alebo nebojacnost(duch bojovnika)sa mi nezda :ach: ked mal dag 7 mesiacov nastivili sme chovatela a ten povedal ze sa mu nepaci jeho povaha ze je to bukvica a ze vdaka jeho mame je taky(makky)pretoze mala modreho otca a oni uz taky su... :nwm: takze povedal ziadne kricanie a uz vobec nie bitka...ze by ho to zlomilo.ja som daga nikdy nebila ani moc nekricim lebo zaleze do kupelne a chudatko je nestastny a nechape co urobil takze chcem povedat ze sa snazim na neho velmi citlivo ale asi uz iny nebude... :ach: Viete ja nechcem aby to vyzeralo tak ze chcem psa ,,zabijaka"to urcite nie :pac: ale mna si stafbulik ziskal prave svojov povahou len som trochu sklamana ze ma len polku tych vlastnosti...ked mal tak osem mesiacov snazil sa trosku prejavit ze si nenecha skakat po hlave ale niako sa pomenil nedavno ako som spominala ho uzemnil jeden amstaf a dufam ze nebude este bojazlivejsi...tak sa teda pytam este raz ako je mozne ze psik s pp nema povahu ktoru chovatelia garantuju prave papiermi???dufam ze to nikto nevezme zle ja som za pp :jop: urcite len som prekvapena ze prave moj psik je taky a som trosku sklamana :ahoj:
janka janica
Junior
 
Príspevky: 278
Bydlisko: Zilina

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (FCI)

Poslaťod aďka » Ned 16.09.2012 19:49

Janka,zmier sa s tým,že tvoj psík je taký aký je. Určite by si bola smutná ,keby tvoj psík bol agresor a nezniesol by sa ani s fenou. Keď si si vyberala šteniatko od chovateľa,tak si mu mohla povedať,že chceš šteniatko napríklad viac temperamené s takou nezávislejšou povahou. Stafbulíkovia aj keď sú to svalovci,majú veľmi citlivú dušičku. Tak, ako aj človek si nerozumie s každým je to aj u zvierat. Moja fenka je bezproblémová ale stane sa niekedy,keď ide okolo plota kde na ňu šteká pes,že sa naježí a chce štekať. Pes je v kľude ale keď na neho druhý pes vrčí tak mu to opätuje a pustil by sa do bitky. Na tvojom mieste by som sa psíka nesnažila kamarátiť s každým len s niekým, s kým si rozumie a je v pohode.
aďka
Šteniatko
 
Príspevky: 87

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (FCI)

Poslaťod Bad » Pon 17.09.2012 12:17

janka janica píše:Ja mam psika s pp a pokial viem ako kazdy chovatel tvrdi ze len psik s pp vam zaruci ze bude mat zachovane tieto povahove vlastnosti.mam pravdu??

PP ti nic nezaručuje, i když to tvrdí chovatelé a dočteš se to i tady na fóru, PP zakládá pouze jistou (větší než u chovů bez PP) pravděpodobnost, předpoklady!!! A to navíc v podstatě u sledovaných znaků - podívej se, jaké jsou požadavky na uchovnění.

Co se týká submisivity tvého psa - není pravda, že se s tím nedá nic dělat. Sebevědomí lze zvyšovat, je to práce na delší dobu, ale jde to. Ale to není na nějaké obecné rady po internetu, ale na individuální postup se zkušeným cvičitelem (ono taky nemusí být jenom problém v psu ale i ve tvém přístupu k němu).
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (FCI)

Poslaťod janka janica » Uto 18.09.2012 20:16

adka a bad dakujem vaam za odpovede...ved ja by som ho nevymenila za nic na svete len ma to zaujmalo ako to vlastne je...ako ja som aj rada samozrejme ze je to lebsie ako keby skakal do psov ja tomu necham cas a psik urcite dozrie.no mozno aj v daka mne je taky prehnany maznak asi ho moc muckam :lol: ked viete je to moj prvy stafbulik a ja som myslela ze aka bude tazka vychova bala som sa ci to zvladnem a on by sa najradsej v kocariku nosil :pac: :smile: vcera k nam pribehol zasa jeden z tych ktorych by trebalo mat na voditku najprv vrtil chvostom a ked som ho dala s daginom ovoniat tak chcel po nom chnamnut :pac: hned som strhla voditko a na moje prekvapenie sa prvy krat dag nasral a nebal sa ho aj ked bol o hlavu vesci :jazyk: sa najezil a chnapol aj on po nom ale ja som ho nepustila.mna len tesi ze konecne sa obranil ani neviete aku mam radost :lol: mozno az taka bukvica nebude a casom nam vsetkym ukaze ze si nenecha vsetko podla mna portebuje dozriet a vyrastie s neho sebavedomi vyzovnany psik a ja si ho ustrehnem aby sa mu nestalo to s tym stafordom bude sa hrat s civavami a basta :lol: :lol: :lol:
janka janica
Junior
 
Príspevky: 278
Bydlisko: Zilina

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (FCI)

Poslaťod janka janica » Uto 18.09.2012 20:33

este som zabudla podotknut ze ked bod dag stena tak dost sa jezil na rovnako stare psiky aj sa chcel hrat ale aj si na nich dovoloval a ked stretol starsieho psa a skusal na nom tie svoje vyjazdy tak ho riadne uzemnili a on zistil ze nieje najvecsi borec preto sa tak zmenil...aspon podlamna.popracujem na tom a urcite to bude lebsie..uz nedovolim aby si na neho este raz niekto dovoloval este je mlady a jemu by zase len naburali sebavedomie.Aspon zistil ze nie kazdemu moze verit a bude si drzt trosku odstup on uz k ziadnemu psovi preventivne nejde :heh: :ahoj:
janka janica
Junior
 
Príspevky: 278
Bydlisko: Zilina

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (FCI)

Poslaťod Jayos » Pia 21.09.2012 8:55

HELP :rozlucka:
POZOR , POMôCŤ MôŽEŠ AJ TY :help:
PETÍCIA na zamietnutie Návrhu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Lubomíra Jahnátka. Skúšky budú robiť aj dôchodcovia, telesne postihnutí adť...? Znovu nedomyslené, šok a brzda pre CHovateľov, likvidácia čistokrvných psov a biznis pre vagabundov a množiteľov / podplácanie, vydieranie, kupovanie skúšok atď... ´ako za čias ksč´ / STOP!!!

http://www.xtremecaffe.eu/index.php?module=news&id=814

:dakujem: :hafan2:
Jayos
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 31

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (FCI)

Poslaťod twintower » Sob 22.09.2012 11:51

Len aby bolo jasne, kto lacno, zbyatocne a hlavne bez akejkolvek argumentacie ci pokusu o boj, predal v tichom suhlase s tymto hysterickym a xenofobnym navrhom zakona, uvedene plemena a ich majitelov ! Aspon viete komu a za co platite tie poplatky za uchovnenie, registracie, kontroly vrhov a hlavne vystavy !

Tlačová konferencia SKJ



Problematika útokov psov na ľudí





STANOVISKO SLOVENSKEJ KYNOLOGICKEJ JEDNOTY



Pes je už tisícročia spoločníkom človeka. Podľa najnovších výskumov ho sprevádza už
od počiatkov jeho existencie. Vždy bol jeho verným spoločníkom a človek využíval jeho
inteligenciu a schopnosti. Tak, ako sa vyvíjala a rozčleňovala ľudská spoločnosť, menil sa aj
pes a rozširovala sa škála jeho použitia. Vzhľadom na jeho tvárnosť ho človek prispôsobil
k využívaniu skoro vo všetkých oblastiach života.

Človek skrotením zvierat a ich chovom však nepreberá na seba iba príjemné stránky
vzájomného spolužitia. Preberá na seba aj zodpovednosť za vývoj jednotlivých druhov
plemien. Preberá na seba úlohy, ktoré predtým plnila príroda. Jednou z týchto veľmi
dôležitých úloh je aj šľachtenie a selekcia. Príroda je v tomto smere veľmi spravodlivá, ale
aj neúprosná. Jedinec, ktorý sa neprispôsobí jej podmienkam, uhynie. V jednotlivých
druhoch sa jedince, ktoré sa vymykajú z priemeru, zvyčajne nedostanú do reprodukčného
procesu. Takto je zabezpečované prežívanie druhov po tisícročia. Človek je však od prírody
sebeckým tvorom, všetko si chce prispôsobiť svojim potrebám, i zvieratá. Nepozerá pritom
na to, či odchýlky, ktoré podchytil, resp. smer, ktorým sa jeho šľachtenie uberá, je na
prospech danému druhu alebo plemenu. Tak vzniklo u psov veľa plemien, ktoré majú dnes
obrovské zdravotné alebo mentálne problémy, a bez pomoci človeka by nedokázali prežiť.
Z tohto dôvodu je v medzinárodnej kynologickej federácii, ktorej členom je aj SKJ, veľké
hnutie za obmedzenie šľachtenia zvierat v smere, ktorý znižuje kvalitu ich života, resp.
vyvoláva problémy v spolužití človeka a psa.

Jedným z týchto problémov je aj agresivita psov, s ktorou sa dnes stretávame a ktorej
sme boli svedkami aj v posledných tragických prípadoch. Existujú plemená, ktoré človek
využíval a využíva na ochranu seba a svojho majetku. Pri týchto plemenách je samozrejmá
určitá dávka odvahy, sily a, samozrejme, aj agresivity. Avšak aj pri týchto plemenách neustále
prebieha vývoj a šľachtenie. Veľa plemien, ktoré sa v minulosti využívali na stráženie, sú dnes
vynikajúce spoločenské plemená, ktoré odstrašujú iba svojou veľkosťou a výzorom.

Tu je na mieste otázka, z čoho teda pramení agresivita psov voči človeku?

Príčin je niekoľko a mohli by sme ich zhrnúť do týchto oblastí:



a) problém socializácie psov


Každý pes v priebehu svojho života prebieha určitými fázami vývoja. Všetci, ktorí majú
aspoň základy kynológie, vedia, že pes, ak má byť našim príjemným spoločníkom, musí
byť správne socializovaný, t.j. musí sa v jednotlivých štádiách života stretávať s podnetmi,
ktoré rozširujú jeho životný obzor a upravujú jeho správanie. Ak v mladosti psa
zanedbáme tieto zásady, stáva sa z neho neurotické zviera, ktoré nedokáže správne
komunikovať so svojím okolím a začleniť sa do života. Nesocializovaný pes je buď príliš
agresívny alebo extrémne bojazlivý.

Pes je svorkové zviera, ktoré sa celú svoju mladosť učí žiť vo svorke, ktorú pre neho
tvoria členovia rodiny, ktorá ho medzi seba zobrala, resp. ďalšie psy, ktoré v tejto rodine
žijú. Pes sa musí naučiť s nimi komunikovať a stále si hľadá v nej miesto. Snaží sa
postupovať v rebríčku hierarchie tej svojej svorky stále vyššie a vyššie až narazí na strop,



ktorý mu musí v niektorých prípadoch dať jeho majiteľ. Ak sa tak nestane a ide
o dominantného psa, stáva sa vedúcim svorky on a podľa toho sa správa aj k ostatným
členom rodiny a k okoliu.



b) problém výcviku a výchovy psov


Musíme si všetci uvedomiť skutočnosť, že za konanie psa je vždy zodpovedný človek,
ktorý je jeho majiteľom, alebo ktorý psa chová. Prenášať zodpovednosť z ľudí na psov je
scestné. Za prípady, ktoré sa u nás stali, nenesú zodpovednosť tie psy, ktoré to urobili, ale ich
majitelia, ktorí im svojím nezodpovedným správaním umožnili vykonať tento čin.

Nevychovaný a nevycvičený pes sa stáva pre svoje okolie nebezpečný. Čím o fyzicky
silnejšie zviera ide, tým je jeho správanie nebezpečnejšie.

Veľa majiteľov si vyberá psov podľa toho, aký pes sa im v rôznych katalógoch
a atlasoch plemien páči. Menej už pozerajú na praktickú stránku veci a to, aké majú možnosti
ho chovať, cvičiť a venovať sa mu. Prekročenie ich možností a schopností vedie takmer vždy
k nezvládnutiu zvieraťa a následným problémom. Tragédiou však je, že väčšina z nich si
myslí, že oni zviera zvládajú a pes nie je pre okolie nebezpečný.

Zodpovedný chovateľ, ktorý má už skúsenosti, dokáže zvládnuť aj psy dominantné,
psov, ktoré sú agresívnejšie. Podstatné však je, že si uvedomuje aj riziká, ktoré vyplývajú
z tejto povahy psa. Dokáže mu zabezpečiť priestor, z ktorého nemôže uniknúť. Vonku ho
nepúšťajú z vôdzky a nevyjdú von bez náhubku. Žiaľ, ako sme už uviedli, väčšina laikov
preceňuje svoje schopnosti a nedoceňuje možnosti psa.

Dnes však už existuje veľké množstvo cvičísk, na ktorých sa pod vedením skúsených
inštruktorov dajú získať aspoň základy ovládania a cvičenia psov. Inštruktori záujemcom
poradia, ako sa správať k psovi, dokážu odhadnúť aj povahu psa a poradiť majiteľovi, ako
s ním zaobchádzať a, samozrejme, dokážu aj poradiť pri výbere plemena.



c) problém vrodených dispozícii


Medzi tieto patria najmä

a. vrodená agresivita,
b. vrodená dominancia psa
c. labilná nervová sústava
d. agresivita vyplývajúca z bojazlivosti






Selekčné programy vo všetkých plemenách sú zamerané na obmedzenie agresivity psov. Na
všetkých výstavách, ktoré sú dôležitou súčasťou výberu psov do reprodukcie, je penalizovaný
akýkoľvek náznak agresivity voči človeku, ale aj voči ostatným psom.

Podobne je to i s testami nervovej sústavy, jedince s labilnou nervovou sústavou,
extrémne vzrušivé jedince, ako aj jedince extrémne bojazlivé, kde často strach prechádza do
agresivity, sú na rôznych bonitáciách a výberoch, ktorými v jednotlivých kluboch musia
prejsť, z chovu vyradené a nezasahujú tak do reprodukcie.

Šľachtenie a selekcia je hybnou silou vývoja všetkých plemien hospodárskych
i spoločenských zvierat. Dnes vieme v priebehu niekoľkých generácii zmeniť nielen exteriér,
ale i povahové vlastnosti psov. Samozrejme, v žiaducom, ale aj nežiaducom smere.
Organizovaná kynológia je podriadená určitým pravidlám. Chovateľské kluby sa riadia
štandardmi plemien a odporúčaniami materských krajín jednotlivých plemien. Snažia sa
dosiahnuť čo najlepšie výsledky v chove. Tieto zásady, o ktorých som hovoril, platia iba pre



organizovaných chovateľov, chovateľov, ktorých odchovy sa registrujú v plemennej knihe
psov.

V SKJ zastupujeme viac ako 20000 organizovaných kynológov, ktorí sa zaoberajú
výcvikom a chovom psov, alebo sa iba venujú svojim štvornohým priateľom a chcú byť
členmi veľkej rodiny kynológov. V našich plemenných knihách registrujeme ročne viac ako
10 000 psov rôznych plemien. Drvivá väčšina chovateľov dodržuje prísne pravidlá chovu
a zapisovania šteniat do plemennej knihy.

Tu sme často pri koreni problémov, s ktorými sa dnes stretávame. Existuje totiž veľká
skupina ľudí, ktorých už nenazývame chovateľmi, pretože chov je niečo viac ako
jednoduché rozmnožovanie a má svoje pravidlá a postupy. Sú to prakticky iba množitelia
psov, ktorí rozmnožujú zvieratá bez akýchkoľvek pravidiel a zásad. Chov psov týchto
chovateľov nie je registrovaný. Chovajú zvieratá podľa vlastných pravidiel. Nerobia žiadny
výber zvierat pre reprodukciu, kde by boli stanovené selekčné kritériá. Pravidlá chovu si
vytvárajú sami a často na chov používajú jedince s poruchami správania a s poruchami
zdravia. Krížia jednotlivé plemená často zámerne za účelom zvýšenia ich ostrosti a agresivity.

Podobne je to i s majiteľmi psov. Veľká väčšina zodpovedných majiteľov psov
nespôsobuje so svojimi psami žiadne problémy. Nezodpovednosť majiteľov niektorých psov,
podporovanie agresivity u ich jedincov, nesprávne vedenie a necitlivosť voči okoliu,
vyvolávanie konfliktov bezohľadnosťou pri vodení psov, spôsobuje problémy nielen im, ale
vrhá zlé svetlo i na disciplinovaných a zodpovedných majiteľov psov. Pritom vo veľkej
väčšine ide práve o majiteľov psov neorganizovaných v kynologickej organizácii.

Vieme o tom, že sa v posledných dňoch znovu objavili aktivity na prijatie zákonov na
obmedzenie chovu tzv. bojových plemien. Nie sme proti prijatiu sprísnených pravidiel chovu
niektorých plemien. Sme ochotní v tomto smere spolupracovať so všetkými, ktorí o to
prejavia záujem. Sme však zásadne proti tomu, aby sa formulovali zákony, ktoré budú kvôli
problémom, ktoré spôsobujú nezodpovední množitelia a majitelia psov, postihovať
organizovanú kynológiu a chovateľov a majiteľov psov akýchkoľvek plemien, ktorí
dodržiavajú naše zákony a ktorí chovajú psov zodpovedne.

Každý zoznam plemien, ktorých chov obmedzíme, postihne predovšetkým
organizovaných chovateľov, ktorí sa správajú zodpovedne a ich psy nespôsobujú problémy.
Nepostihne majiteľov a množiteľov psov bez preukazu o pôvode a rôznych krížencov.



V čom vidíme my príčiny problémov, s ktorými sa dnes stretávame a aké navrhujeme
riešenia?



1) Príčiny existujúcich problémov:
a. chov psov chovateľmi nedodržujúcimi žiadne zásady chovu a selekcie jedincov
vyberaných do reprodukcie,
b. nedostatočné sankcie pre nezodpovedných majiteľov psov,
c. veľmi vágna právna úprava usmerňujúca držanie psov (zákon 282/2002),
d. neexistujúca právna úprava usmerňujúca chov psov,
e. nedostatočné odborné vedomosti majiteľov niektorých fyzicky zdatnejších
plemien psov.
twintower
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 420

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (FCI)

Poslaťod janka janica » Sob 22.09.2012 14:37

ahojte este trosku poobtazujem :ahoj: :lol: kedy mozem so psikom trosku sportovat???myslim zataz a tak chcela by som kupit postroj a zavesit preumatiku nech taha trosku sa osvali nakolko sa mi zda ze len priberame :hi: rada si sem tam zabeham chodim tak presne na pol hodku 3 krat do tyzdna...dag za mnou nevladze teda ako ma naladu raz v pohode a inokedy ledva dycha tak ho uz pre istotu neberem. neviem sak ma uz 14 a pol mesiaca a pol hodinovy moj vegetny beh by nemal byt problem sak to nieje bulldog :lol: budem rada ak mi niekto poradi kedy mozem zacat s tou zatazou dakujem a pekny den papa :ahoj:
janka janica
Junior
 
Príspevky: 278
Bydlisko: Zilina

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (FCI)

Poslaťod aďka » Sob 22.09.2012 18:22

Ahoj Janka.Ak ho berieš behať vtedy,keď je vonku horúco a dusno tak sa mu nedivím :smile: Stafbulíkovia vedia byť niekedy náladoví. Keď svieti slnko tak s mojími chodím len po tieni,do lesa alebo k vode oni ani nikam nechcú v takom vedre aj keď ideme skoro doobeda a potom podvečer,tak je to v horúcich dňoch na nich príliš.
aďka
Šteniatko
 
Príspevky: 87

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (FCI)

Poslaťod Jayos » Sob 22.09.2012 19:55

twintower píše:Len aby bolo jasne, kto lacno, zbyatocne a hlavne bez akejkolvek argumentacie ci pokusu o boj, predal v tichom suhlase s tymto hysterickym a xenofobnym navrhom zakona, uvedene plemena a ich majitelov ! Aspon viete komu a za co platite tie poplatky za uchovnenie, registracie, kontroly vrhov a hlavne vystavy !

Tlačová konferencia SKJ



Problematika útokov psov na ľudí





STANOVISKO SLOVENSKEJ KYNOLOGICKEJ JEDNOTY



Pes je už tisícročia spoločníkom človeka. Podľa najnovších výskumov ho sprevádza už
od počiatkov jeho existencie. Vždy bol jeho verným spoločníkom a človek využíval jeho
inteligenciu a schopnosti. Tak, ako sa vyvíjala a rozčleňovala ľudská spoločnosť, menil sa aj
pes a rozširovala sa škála jeho použitia. Vzhľadom na jeho tvárnosť ho človek prispôsobil
k využívaniu skoro vo všetkých oblastiach života.

Človek skrotením zvierat a ich chovom však nepreberá na seba iba príjemné stránky
vzájomného spolužitia. Preberá na seba aj zodpovednosť za vývoj jednotlivých druhov
plemien. Preberá na seba úlohy, ktoré predtým plnila príroda. Jednou z týchto veľmi
dôležitých úloh je aj šľachtenie a selekcia. Príroda je v tomto smere veľmi spravodlivá, ale
aj neúprosná. Jedinec, ktorý sa neprispôsobí jej podmienkam, uhynie. V jednotlivých
druhoch sa jedince, ktoré sa vymykajú z priemeru, zvyčajne nedostanú do reprodukčného
procesu. Takto je zabezpečované prežívanie druhov po tisícročia. Človek je však od prírody
sebeckým tvorom, všetko si chce prispôsobiť svojim potrebám, i zvieratá. Nepozerá pritom
na to, či odchýlky, ktoré podchytil, resp. smer, ktorým sa jeho šľachtenie uberá, je na
prospech danému druhu alebo plemenu. Tak vzniklo u psov veľa plemien, ktoré majú dnes
obrovské zdravotné alebo mentálne problémy, a bez pomoci človeka by nedokázali prežiť.
Z tohto dôvodu je v medzinárodnej kynologickej federácii, ktorej členom je aj SKJ, veľké
hnutie za obmedzenie šľachtenia zvierat v smere, ktorý znižuje kvalitu ich života, resp.
vyvoláva problémy v spolužití človeka a psa.

Jedným z týchto problémov je aj agresivita psov, s ktorou sa dnes stretávame a ktorej
sme boli svedkami aj v posledných tragických prípadoch. Existujú plemená, ktoré človek
využíval a využíva na ochranu seba a svojho majetku. Pri týchto plemenách je samozrejmá
určitá dávka odvahy, sily a, samozrejme, aj agresivity. Avšak aj pri týchto plemenách neustále
prebieha vývoj a šľachtenie. Veľa plemien, ktoré sa v minulosti využívali na stráženie, sú dnes
vynikajúce spoločenské plemená, ktoré odstrašujú iba svojou veľkosťou a výzorom.

Tu je na mieste otázka, z čoho teda pramení agresivita psov voči človeku?

Príčin je niekoľko a mohli by sme ich zhrnúť do týchto oblastí:



a) problém socializácie psov


Každý pes v priebehu svojho života prebieha určitými fázami vývoja. Všetci, ktorí majú
aspoň základy kynológie, vedia, že pes, ak má byť našim príjemným spoločníkom, musí
byť správne socializovaný, t.j. musí sa v jednotlivých štádiách života stretávať s podnetmi,
ktoré rozširujú jeho životný obzor a upravujú jeho správanie. Ak v mladosti psa
zanedbáme tieto zásady, stáva sa z neho neurotické zviera, ktoré nedokáže správne
komunikovať so svojím okolím a začleniť sa do života. Nesocializovaný pes je buď príliš
agresívny alebo extrémne bojazlivý.

Pes je svorkové zviera, ktoré sa celú svoju mladosť učí žiť vo svorke, ktorú pre neho
tvoria členovia rodiny, ktorá ho medzi seba zobrala, resp. ďalšie psy, ktoré v tejto rodine
žijú. Pes sa musí naučiť s nimi komunikovať a stále si hľadá v nej miesto. Snaží sa
postupovať v rebríčku hierarchie tej svojej svorky stále vyššie a vyššie až narazí na strop,



ktorý mu musí v niektorých prípadoch dať jeho majiteľ. Ak sa tak nestane a ide
o dominantného psa, stáva sa vedúcim svorky on a podľa toho sa správa aj k ostatným
členom rodiny a k okoliu.



b) problém výcviku a výchovy psov


Musíme si všetci uvedomiť skutočnosť, že za konanie psa je vždy zodpovedný človek,
ktorý je jeho majiteľom, alebo ktorý psa chová. Prenášať zodpovednosť z ľudí na psov je
scestné. Za prípady, ktoré sa u nás stali, nenesú zodpovednosť tie psy, ktoré to urobili, ale ich
majitelia, ktorí im svojím nezodpovedným správaním umožnili vykonať tento čin.

Nevychovaný a nevycvičený pes sa stáva pre svoje okolie nebezpečný. Čím o fyzicky
silnejšie zviera ide, tým je jeho správanie nebezpečnejšie.

Veľa majiteľov si vyberá psov podľa toho, aký pes sa im v rôznych katalógoch
a atlasoch plemien páči. Menej už pozerajú na praktickú stránku veci a to, aké majú možnosti
ho chovať, cvičiť a venovať sa mu. Prekročenie ich možností a schopností vedie takmer vždy
k nezvládnutiu zvieraťa a následným problémom. Tragédiou však je, že väčšina z nich si
myslí, že oni zviera zvládajú a pes nie je pre okolie nebezpečný.

Zodpovedný chovateľ, ktorý má už skúsenosti, dokáže zvládnuť aj psy dominantné,
psov, ktoré sú agresívnejšie. Podstatné však je, že si uvedomuje aj riziká, ktoré vyplývajú
z tejto povahy psa. Dokáže mu zabezpečiť priestor, z ktorého nemôže uniknúť. Vonku ho
nepúšťajú z vôdzky a nevyjdú von bez náhubku. Žiaľ, ako sme už uviedli, väčšina laikov
preceňuje svoje schopnosti a nedoceňuje možnosti psa.

Dnes však už existuje veľké množstvo cvičísk, na ktorých sa pod vedením skúsených
inštruktorov dajú získať aspoň základy ovládania a cvičenia psov. Inštruktori záujemcom
poradia, ako sa správať k psovi, dokážu odhadnúť aj povahu psa a poradiť majiteľovi, ako
s ním zaobchádzať a, samozrejme, dokážu aj poradiť pri výbere plemena.



c) problém vrodených dispozícii


Medzi tieto patria najmä

a. vrodená agresivita,
b. vrodená dominancia psa
c. labilná nervová sústava
d. agresivita vyplývajúca z bojazlivosti






Selekčné programy vo všetkých plemenách sú zamerané na obmedzenie agresivity psov. Na
všetkých výstavách, ktoré sú dôležitou súčasťou výberu psov do reprodukcie, je penalizovaný
akýkoľvek náznak agresivity voči človeku, ale aj voči ostatným psom.

Podobne je to i s testami nervovej sústavy, jedince s labilnou nervovou sústavou,
extrémne vzrušivé jedince, ako aj jedince extrémne bojazlivé, kde často strach prechádza do
agresivity, sú na rôznych bonitáciách a výberoch, ktorými v jednotlivých kluboch musia
prejsť, z chovu vyradené a nezasahujú tak do reprodukcie.

Šľachtenie a selekcia je hybnou silou vývoja všetkých plemien hospodárskych
i spoločenských zvierat. Dnes vieme v priebehu niekoľkých generácii zmeniť nielen exteriér,
ale i povahové vlastnosti psov. Samozrejme, v žiaducom, ale aj nežiaducom smere.
Organizovaná kynológia je podriadená určitým pravidlám. Chovateľské kluby sa riadia
štandardmi plemien a odporúčaniami materských krajín jednotlivých plemien. Snažia sa
dosiahnuť čo najlepšie výsledky v chove. Tieto zásady, o ktorých som hovoril, platia iba pre



organizovaných chovateľov, chovateľov, ktorých odchovy sa registrujú v plemennej knihe
psov.

V SKJ zastupujeme viac ako 20000 organizovaných kynológov, ktorí sa zaoberajú
výcvikom a chovom psov, alebo sa iba venujú svojim štvornohým priateľom a chcú byť
členmi veľkej rodiny kynológov. V našich plemenných knihách registrujeme ročne viac ako
10 000 psov rôznych plemien. Drvivá väčšina chovateľov dodržuje prísne pravidlá chovu
a zapisovania šteniat do plemennej knihy.

Tu sme často pri koreni problémov, s ktorými sa dnes stretávame. Existuje totiž veľká
skupina ľudí, ktorých už nenazývame chovateľmi, pretože chov je niečo viac ako
jednoduché rozmnožovanie a má svoje pravidlá a postupy. Sú to prakticky iba množitelia
psov, ktorí rozmnožujú zvieratá bez akýchkoľvek pravidiel a zásad. Chov psov týchto
chovateľov nie je registrovaný. Chovajú zvieratá podľa vlastných pravidiel. Nerobia žiadny
výber zvierat pre reprodukciu, kde by boli stanovené selekčné kritériá. Pravidlá chovu si
vytvárajú sami a často na chov používajú jedince s poruchami správania a s poruchami
zdravia. Krížia jednotlivé plemená často zámerne za účelom zvýšenia ich ostrosti a agresivity.

Podobne je to i s majiteľmi psov. Veľká väčšina zodpovedných majiteľov psov
nespôsobuje so svojimi psami žiadne problémy. Nezodpovednosť majiteľov niektorých psov,
podporovanie agresivity u ich jedincov, nesprávne vedenie a necitlivosť voči okoliu,
vyvolávanie konfliktov bezohľadnosťou pri vodení psov, spôsobuje problémy nielen im, ale
vrhá zlé svetlo i na disciplinovaných a zodpovedných majiteľov psov. Pritom vo veľkej
väčšine ide práve o majiteľov psov neorganizovaných v kynologickej organizácii.

Vieme o tom, že sa v posledných dňoch znovu objavili aktivity na prijatie zákonov na
obmedzenie chovu tzv. bojových plemien. Nie sme proti prijatiu sprísnených pravidiel chovu
niektorých plemien. Sme ochotní v tomto smere spolupracovať so všetkými, ktorí o to
prejavia záujem. Sme však zásadne proti tomu, aby sa formulovali zákony, ktoré budú kvôli
problémom, ktoré spôsobujú nezodpovední množitelia a majitelia psov, postihovať
organizovanú kynológiu a chovateľov a majiteľov psov akýchkoľvek plemien, ktorí
dodržiavajú naše zákony a ktorí chovajú psov zodpovedne.

Každý zoznam plemien, ktorých chov obmedzíme, postihne predovšetkým
organizovaných chovateľov, ktorí sa správajú zodpovedne a ich psy nespôsobujú problémy.
Nepostihne majiteľov a množiteľov psov bez preukazu o pôvode a rôznych krížencov.



V čom vidíme my príčiny problémov, s ktorými sa dnes stretávame a aké navrhujeme
riešenia?



1) Príčiny existujúcich problémov:
a. chov psov chovateľmi nedodržujúcimi žiadne zásady chovu a selekcie jedincov
vyberaných do reprodukcie,
b. nedostatočné sankcie pre nezodpovedných majiteľov psov,
c. veľmi vágna právna úprava usmerňujúca držanie psov (zákon 282/2002),
d. neexistujúca právna úprava usmerňujúca chov psov,
e. nedostatočné odborné vedomosti majiteľov niektorých fyzicky zdatnejších
plemien psov.


UFF TAK TO JE HROZNE :nono:
Jayos
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 31

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (FCI)

Poslaťod Jayos » Ned 23.09.2012 7:19

... verejnosť volá na odvolanie pána Jursu čím skôr ho zbaviť funkcie :au: a poslať nové vypracované stanovisko, nie to čo urobil on na politickú objednávku :kak: , inak zanikne Slovenská kynológia ... :censored:
Jayos
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 31

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (FCI)

Poslaťod aďka » Ned 23.09.2012 11:38

Pokračovanie.
Tlačová konferencia SKJ
Problematika útokov psov na ľudí
STANOVISKO SLOVENSKEJ KYNOLOGICKEJ JEDNOTY

2) Čo navrhujeme na zlepšenie súčasného stavu:
a) Prijať právnu úpravu podmieňujúcu chov určitých plemien a ich krížencov odbornou skúškou a v prípadoch útoku na človeka i psychotestami ich majiteľov,
b) stanoviť podmienky chovu a držania týchto psov,
c) prijať právnu úpravu obmedzujúcu možnosť neregistrovaného chovu určitých plemien a ich krížencov,
d) výrazne zvýšiť zodpovednosť majiteľov psov za činy ich psov.
Každý, kto si zaobstará psa, si musí uvedomiť, že okrem príjemných zážitkov, ktoré prežije so svojím štvornohým priateľom, preberá na seba aj veľkú zodpovednosť. Zodpovednosť za výchovu a správanie tohto psa. Pes zostane po celý život ako dieťa. Musíme mu zabezpečiť životné potreby, ale aj postarať sa o to, aby neublížil sebe ani iným ľudom, iným psom, resp. nespôsobil iné škody a nepríjemnosti. To je úloha pre nás počas celého života psa. K tejto zodpovednosti musia majiteľov psov viesť i zákony. Každý si musí uvedomiť, že zodpovedá za činy svojho zverenca v plnej miere.
Organizovaná kynológia na Slovensku sa svojou úrovňou zaraďuje medzi popredné v rámci Európy. Je náplňou voľného času desať tisíc ľudí. Máme štyri národné plemená, ktoré sú súčasťou nášho národného kultúrneho bohatstva. Organizovali sme najväčšie svetové kynologické akcie. Slovenská kynologická jednota žije svoj bohatý vnútorný život bez nároku na akúkoľvek pomoc zo strany štátu. Mnohí kynológovia zasvätili tejto činnosti celý svoj život. Nechceme, aby niekoľko tragických prípadov zmenilo pohľad verejnosti na kynológiu a postihlo organizovanú kynológiu na Slovensku.
Kynológia je krásny koníček, a ak človeka chytí za srdce, už ho neopustí po celý život. Pes prináša do života človeka veľa nového, pre tých čo nechovajú psy prakticky nepoznaného. Pes je často jediným spoločníkom osamelých ľudí. Je najlepším priateľom ľudí postihnutých. Za svoju oddanosť človeku je však často odmeňovaný necitlivosťou a hrubým zaobchádzaním. Môžeme sa o tom presvedčiť na tisíckach osudov psov v útulkoch.
Agresívne správanie psa voči človeku je vo väčšine prípadov vyvolané chybami človeka v prístupe k nemu. Hlavné príčiny sme uviedli. Majme preto pri rozhodnutiach, ktoré budeme robiť v zákonných úpravách o chove psov, na mysli tieto skutočnosti. Riešme predovšetkým príčiny tohto stavu a snažme sa vytvoriť také zákonné podmienky, ktoré by im zabránili.
Pes bol sprievodcom človeka a verným spoločníkom človeka počas celej histórie a veríme, že ním zostane aj naďalej.
Ing. Jozef Jursa CSc. v. r.
prezident Slovenskej kynologickej jednoty
aďka
Šteniatko
 
Príspevky: 87

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI