Americký staffordšírsky teriér / American ... (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Americký staffordšírsky teriér / American ... (FCI)

Poslaťod verca » Pia 31.08.2007 11:58

Originálny názov plemena : American Staffordshire Terrier

Krajina pôvodu : U.S.A.

Doba vzniku : 20. storočie

Pôvodné využitie : Zápasy so psami

Dnešné využitie : spoločník

Priemerná dĺžka života : 12 rokov
Hmotnosť : Až 35 kg
Výška : 44-49 cm


História:
Americký staffordšírsky teriér má rovnakých predkov s americkým pitbulteriérom, a v podstate ide o dve línie jedného plemena. Tento pes je pravdepodobne modernou obdobou pôvodného anglického buldoga s primiešaním krvi bieleho anglického teriéra. Americký staffordšírsky teriér vznikol šľachtením amerického pitbulteriéra, a to tak, že americká organizácia AKC odmietla tieto psy zaregistrovať pod svojim pôvodným menom (americký pitbulteriér alebo americký bulteriér), a ako nové plemeno ho v roku 1936 zaregistrovala pod menom staffordšírsky teriér, neskôr americký staffordšírsky teriér, a bol prijatý jeho chovný štandard. Chovatelia z AKC zamerali svoju pozornosť na súťaženie psa nie v bojovej aréne, ale v predvádzacom kruhu. Takto sa začal prehlbovať rozdiel medzi americkým pitbulteriérom, kde sa pri chove ďalej kládol dôraz len na pracovnú formu a povahu psa, a americkým staffordšírskym teriérom, kde sa chovatelia snažili produkovať psov, ktorý by dokonale zodpovedali chovnému štandardu a uspeli na výstavách.

Typy:
Americký staffordšírsky teriér sa nevyskytuje v žiadnych ďalších varietach.

Všeobecný vzhľad:
AmStaf pôsobí dojmom podsaditého, mohutného a silného psa, je však taktiež veľmi čulý a pohyblivý. Hlava je stredne dlhá, široká, veľmi zreteľne osvalená, oči musia mať tmavú farbu, okraje očných viečok nesmú byť ružové. Uši môžu byť kupírované aj nekupírované, prednosť sa však dáva ušiam nekupírovaným. Telo je silné, dobre osvalené, so širokými lopatkami, hrudník je široký a hlboký. Končatiny nesmú byť príliš dlhé.


Srsť a farba srsti:
Srsť je na celom tele krátka a lesklá. Farba srsti je prípustná akákoľvek s akýmikoľvek znakmi, okrem jednotne bielej, bielej viac ako z 80%, trieslovej a pečeňovej. Najčastejšie sa vyskytuje sfarbenie žíhané, červené a béžové.

Povaha:
AmStaf je veľmi odvážny a ochranársky pes, ku svojej rodine prítulný a priateľský, svojmu pánovi verný. Je to búrlivý pes, sám k sebe je veľmi tvrdý, je vytrvalý a silný, je dobrým strážcom.

Spoločenská charakteristika:
Toto plemeno nie je vhodné pre každého. Bude verným spoločníkom aktívnym, pevným ľuďom. Tento pes sa musí naučiť rešpektovať nielen svojho pána, ale aj celú jeho rodinu. Nevychovaný a dominantný pes môže byť veľmi nebezpečný. Pri správnej výchove je svojmu pánovi oddaným spoločníkom, a pokiaľ je k nemu dôsledná, rešpektuje aj celú jeho rodinu. K cudzím ľuďom je nedôverčivý, ku známym návštevám sa chová priateľsky. Problémy môžu nastať pri stretnutí s inými psami, voči ktorým sa tento pes chová dominantne a bojovne.

Vzťah k deťom:
Americký staffordšírsky teriér sa k deťom chová väčšinou milo a kamarátsky, pri styku s malými deťmi je však nutný dohľad. Deti by ho mali rešpektovať a nerušiť a nezlostiť psa pri odpočinku.

Výchova:
Toto plemeno nie je príliš vhodné pre ľudí, ktorí nemajú žiadne skúsenosti so psami. Jeho výchova vyžaduje veľa trpezlivosti a dôslednosti. Americký staffordšírsky teriér máva sklon k agresivite, niekedy môže reagovať aj na malé podnety útokom, pokiaľ je vydráždený, zaútočí veľmi tvrdo. Pri jeho výchove je preto nutné tento sklon k agresívnemu chovaniu tlmiť a potláčať, čo vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti, pretože je to pes veľmi silný a búrlivý. Pri správnej výchove sa môže mnohému naučiť, a stáva sa psom prítulným a poslušným.

Držanie:
Toto plemeno je vhodné chovať v byte, kde je mu umožnený neustály kontakt s jeho pánom. Pretože je to pes veľmi aktívny, doporučuje sa po dobu neprítomnosti pána alebo v noci držať ho v klietke, pretože by mohol z nudy poškodiť zariadenie bytu. Pokiaľ je celoročne umiestnený vonku v koterci, potrebuje zateplenú, najlepšie mierne vyhrievanú búdu, pretože pomerne zle znáša umiestnenie v chladných priestoroch.

Pracovné využitie:
AmStaf nie je klasickým služobným plemenom. Vyhovujú mu krátke, silové výkony. Je preto vynikajúci pri ochrane majetku, zadržaní útočníka a uplatní sa aj pri vyhľadávaní drog. Je výborný obranár.

Pohyb:
Tento pes je veľmi temperamentný, a je nutné dopriať mu dlhé vychádzky a taktiež dostatok voľného pohybu. V dobrej kondícii ho udrží behanie vedľa bicykla, radi taktiež aportujú alebo sa hrajú s loptou.

Starostlivosť:
Starostlivosť o krátku srsť tohto psa nie je nijako náročná, na odstránenie uvoľnených a odumretých chlpov stačí gumová kefa. Kúpanie nie je nutné príliš často, pritom je vždy nutné použiť kvalitný šampón, určený špeciálne pre psov. V čase medzi kúpaním postačí psa otrieť od prachu vlhkou handričkou. Už v mladosti je potrebné naučiť psa, aby si nechal prehliadnuť uši, ktoré sa musia udržovať v čistote, a pazúriky, ktoré musia byť krátke.


Strážne využitie:
Dobre vychovaný pes je veľmi dobrým strážcom a ochrancom majetku.

Vhodné športy:
Agility; aportovanie; duatlon; frisbee; mondioring; triatlon; výskok a vis na mechu; weight pooling.


Najčastejšie nemoci:
Dysplázia stehenného kĺbu; kožné ochorenia; ochorenia obličiek a močových ciest; hypersenzitívne reakcie na krmivo a atópia; katarakty; entropium; rozštepy podnebia a pysku.


Zvláštnosti plemena:
Každý, kto uvažuje o kúpe amerického staffordšírskeho teriéra by si mal rozmyslieť, či je schopný sa o tohoto psa postarať po celý jeho život, pretože jeho povaha nedovoľuje premiestnenie dospelého psa k cudzej osobe. V tomto prípade by mohli nastať veľké problémy. Tie môžu nastať aj vtedy, ak majiteľ psa dlhodobo ochorie alebo odcestuje, a zbytok rodiny nebol zmierený s prítomnosťou psa a nepodieľal sa na jeho výchove. Toto je nutné si uvedomiť ešte pred zaobstaraním si psa, a prekonzultovať kúpu so všetkými členmi rodiny.

Príprava na výstavu:
Pokiaľ predpokladáte, že s vaším AmStaf budete v budúcnosti chodiť na výstavy, je potrebné už od mladosti učiť psa stáť vo výstavnom postoji a dopredu taktiež nacvičiť pohyb vo výstavnom kruhu. Veľmi dôležité je, aby pes nerobil problémy pri kontrole skusu. Pes na výstave by mal celkovo byť vo vrcholnej kondícii, prípadný zubný kameň by mal byť odstránený ešte pred výstavou, čisté uši a krátke pazúriky by mali byť samozrejmosťou.

Výživa šteňaťa:
Šteňa AmStaf má veľké nároky na kvalitu potravy. Pre dobrý vývoj kostí a svalov potrebuje veľké množstvo bielkovín a minerálov. Asi v 7. mesiaci života možno ubrať z potravy bielkovín a pridať energetické zložky so zachovaním vysokého množstva minerálov.

Výživa dospelého psa:
V dospelosti už neovplyvníme stravou vývoj kostry, preto psa kŕmime podľa jeho potreby. Pracovne vyťažený pes potrebuje vysoko energetickú stravu vo väčšom množstve.

Výživa starého psa:
Pokiaľ je pes chovaný v teplom prostredí, nemá už vysoké nároky na potravu.

Dôvetok pre budúcich majiteľov:
Pri správnej výchove, pokiaľ je vedený k poslušnosti a je mu dopriatej veľa lásky v ňom nájdete oddaného a verného spoločníka a priateľa.




Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok[/b]

Su to sice bojove psy ale su nadherne a silne a urcite by boli dobry spolocnici :lol:
verca
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 262
Bydlisko: Lučenec

Poslaťod PitBull » Pia 31.08.2007 17:03

toto je super bojové plemeno....

no len pre správnych majiteľov... ak by sa dostal k slabému cvičiteľovi... dopadlo by to s ním zle... (myslím majiteľa) :ha: :ha:
PitBull
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 40
Bydlisko: Slovensko

Poslaťod verca » Pia 31.08.2007 17:32

hej citala som aku starostlivost si vyzaduje ale strasne sa mi paci bojove plemena ani neviem preco a aj je taky horoskop ze ktore plemena sa k tebe hodia myslim ze to tu uz bolo raz a ku mne sa vraj hodia bojove plemena :lol: :smile:
verca
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 262
Bydlisko: Lučenec

Poslaťod PitBull » Pia 31.08.2007 17:44

tak tak... a bojové plemená majú väčšinou aj krátku srsť... čiže nie sú vôbec náročné na strihanie a umývanie... a neplznú... a to je u nich výhoda... a navyše... keď ho máš so sebou v meste... tak ťa moc ľudí neprovokuje... lebo pred takým psom má rešpekt hádam každý...

a preto ich mám very sehr rád... :jupi:
PitBull
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 40
Bydlisko: Slovensko

Poslaťod Sirík » Sob 01.09.2007 20:24

su to nadherne psy
Sirík
Junior
 
Príspevky: 298

Poslaťod PitBull » Sob 01.09.2007 20:28

jj.. presne tak...... len čo keď mamine sa nepáči...

a ozaj... jedna kamarátka... som si s ňou písal... a spýtal som sa jej či sa jej páči tento pes... a poslal som jej foto... a napísala mi že nie.... lebo že sa podoba na chrta...

to ste mali vidieť ako som sa začal smiať... ja som sa hodinu smial ako zmyslov zbavený.... :ha: :ha:
PitBull
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 40
Bydlisko: Slovensko

Poslaťod Sirík » Sob 01.09.2007 20:41

PitBull píše:jj.. presne tak...... len čo keď mamine sa nepáči...

a ozaj... jedna kamarátka... som si s ňou písal... a spýtal som sa jej či sa jej páči tento pes... a poslal som jej foto... a napísala mi že nie.... lebo že sa podoba na chrta...

to ste mali vidieť ako som sa začal smiať... ja som sa hodinu smial ako zmyslov zbavený.... :ha: :ha:



cooooooo :heh: :heh: :jupi: :jupi: to nema chybu :heh:
v utulku sme mali krasnu pitbulku ela sa volala Obrázok Obrázok


a aj staffordshirkeho teriera ta sa volala Triša:

Obrázok
Sirík
Junior
 
Príspevky: 298

Poslaťod PitBull » Ned 02.09.2007 9:40

jj... prsne tak.. zmýliť si teriéra s chrtom.... to dá zabrať... čo už...
Chcem si jedného poriadiť... no.. čo keď rodičia sú akosi ešte stále proti tomuto psovi.... oni chcú beagla... no toho ja nechcem... lebo nedokáže zaútočiť tak ako teriér... teda pri obrane svojho pána...
:lol: :lol:
PitBull
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 40
Bydlisko: Slovensko

Poslaťod Sirík » Ned 02.09.2007 12:34

aha a co keby si si vybral mensie...staffodshirkeho bulteriera :smile:
Sirík
Junior
 
Príspevky: 298

Poslaťod PitBull » Ned 02.09.2007 13:03

myslíš toto:
http://www.dogs.wz.sk/viewtopic.php?t=352 - bulterier

- moja mamina ho volá "prasačí ksicht" keďže má nabúraný ksich... a to skôr by chcela toho staffordšírskeho teriera ako bulteriera...
PitBull
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 40
Bydlisko: Slovensko

Poslaťod MisheliQ » Ned 02.09.2007 18:11

amstafíky sú krásne psy, už od detstva som jedného chcela mať....mám o nich aj knižku, ktorú som si kúpila v tescu, a to som bola asi 10-12ročná... :lol:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Poslaťod Sirík » Ned 02.09.2007 18:48

PitBull píše:myslíš toto:
http://www.dogs.wz.sk/viewtopic.php?t=352 - bulterier

- moja mamina ho volá "prasačí ksicht" keďže má nabúraný ksich... a to skôr by chcela toho staffordšírskeho teriera ako bulteriera...


ne je to toto plemeno - http://www.stafflover.dcnet.sk

asi mas v tom misung :no:
Sirík
Junior
 
Príspevky: 298

Poslaťod PitBull » Ned 02.09.2007 19:44

stafflover = stafordšírsky bulterier... som si to sekol s bulterierom...
PitBull
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 40
Bydlisko: Slovensko

Poslaťod Sirík » Pon 03.09.2007 9:55

uz som zalozila novu temu na toto plemeno :no:
Sirík
Junior
 
Príspevky: 298

Poslaťod PitBull » Pon 03.09.2007 11:12

jj.. videl som... no škoda že tam ešte nie sú žiadne fotky...
PitBull
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 40
Bydlisko: Slovensko

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI