Westík, Westhighlandský biely teriér / West ... (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Westík, Westhighlandský biely teriér / West ... (FCI)

Poslaťod yenay » Str 23.11.2016 12:27

Prosiiiim, vodila, nie nosilaaaa :aaa: Lebo ak nosila, tak plysaka prosiiiim :heh:[/quote]


:jop: už si to zapamätám, budem ho vodiť - nie nosiť :smile:

ďakujem za odpovede, čo sa týka králika, trošku som sa bála, ale keď som videla fotečky - bez obáv :smile:

Baby ešte by som sa rada opýtala na starostlivosť o srsť. Už ste mi tu priblížili, že je potrebné ju trimovať, čo je niekoľko-krát ročne, ale ako je to s kúpaním, niekde v knižke písali, že sa nemá westík kúpať príliš často, aby mu srsť nezmäkla a tak by sa špina ťažšie dávala dole. Ako to riešite, keď príde domov zablatený - alebo akokoľvek špinavý? očistí sa to česaním po uschnutí, alebo ako sa v takom prípade psík očistí aby neboli doma capky a všetko mokré? A keďže je westík biely - potrebuje nejakú špeci starostlivosť o srsť aby biela ostala?

Ešte otázka k komentu Mishel - povaha westíka sa dá určiť do istej miery výberom chovateľskej stanice a výberom šťeniatka s určitou povahou. Rada by som westíka s papiermi, vy máte prehľad o staniciach, vedeli by ste mi poradiť o nejakej chovateľskej stanici s ktorou máte dobré skúsenosti? Bývam v Poprade, ale aj ak by som mala po psíka niekde ďalej ísť, nebol by to problém. Prezrela som si na internete dostupné chovateľské stanice, teraz nemajú žiadne šteniatka. Psíka by sme chceli niekedy na jar, aby mal všetko pred príchodom pripravené a mohli sme sa mu venovať. Neviete mi poradiť, alebo dať kontakt, aby som sa s chovateľom spojila už teraz a bola v kontakte ak budú mať šteniatka na predaj?

Ďakujem veľmi pekne za všetky komenty.

yennay
yenay
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Barfer.sk

Re: Westík, Westhighlandský biely teriér / West ... (FCI)

Poslaťod MisheliQ » Str 23.11.2016 13:54

My sme tiež z Popradu. Trimovať už však chodíme do Poľska :heh: Aron (môj najmladší, 3-ročný) má takú hustú kryciu srsť, že ho nevedeli vôbec pekne upraviť. Som bola už zúfala, lebo vyzeral ako mop aj čerstvo po otrimovaní. Dám aj foto, keď sme prišli na prvé trimovanie do Poľska ku chovateľke westíkov (predtým bol trimovaný na Slovensku). Ako veľmi je dôležitá úprava a ako veľa spraví, keď je pes aj dobre upravený
Toto je momentka, až tak desivo nevyzeral, len keď ho odfotia v pohybe, tak sa mu všetky tie chlpy postavili a potom to takto vyzerá. Ale tak či tak vyzeral predtým hrozne (pred nim je už otrimovaná Fergie). Ako vyzeral po otrimovaní som Aronove (aj Fergiene) fotky dávala tu viewtopic.php?p=1281325#p1281325
12645220_10208317440363917_2278506650155310314_n.jpg


Úprava a starostlivosť o srsť westíka
Westík sa trimuje. My chodíme na trimovanie raz za 6 týždňov (4 týždne sú tak akurát keby sme chodili na výstavy na také rýchle krátke pretrimovanie, ale to by zasa tie 3 hodiny cesty boli dosť každý mesiac, 8 týždňov je už veľa, zarastú a vyzerajú ako mop, a tak pre nás je ideálnych tých 6 týždňov). V rôznej literatúre sa píše aj o intervale 3 mesiace, ale vtedy už nedochádza k permanentnej výmene srsti a westíkovi po otrimovaní zostáva len podsada. Aj pri prvom trimovaní zostáva len podsada a podľa zvoleného intervalu sa začne vymieňať srsť (ideálne je ak sa srsť vymieňa takto najvrchnejšia vrstva je odumretá srsť, stredná vrstva dozrievajúca srsť a spodná vrstva nová rastúca srsť + podsada, srsť trimovaná po 3 mesiacoch: vrchna vrstva je odumretá srsť a spodná vrstva podsada, nová srsť nerastie, pretože všetko už vyrástlo a odumrelo). Ak bol westík trimovaný, ale v niektorých miestach nedostatočne, potom aj po otrimovaní takého miesta zostanú "holé" miesta, napr. u nás to bola línia hlavy za ušami, chovateľka z PL otrimovala za uchom viac než ako boli trimovaní na SK a ostala len ružová koža s trochou podsady, teraz už po niekoľkých trimovaniach holé ružové miesta nemajú. Interval trimovania si musí každý zvoliť sám podľa svojich možnostíi (čo sa týka finančých: nás trimovanie vychádzalo 20 €/1 westík, ak bol westík dlhšie zarastený, netrimovaný, tak aj viac, v PL sme prvýkrát platili 80 € za 2 westíkov, teraz platíme 60 € za 3 westíkov).

Časté kúpanie a šampónovanie nie je dobré ani pre srsť, ktorá je jemnejšia, mäkne, ani pre pokožku, ktorá sa vysušuje, vymýva sa kožný maz. Ak je westík od blata, vodou sa blato vysprchuje, použije sa solamyl, ktorý viaže vlhkosť, a westík sa vyčeše. Ak sa vyvála v niečom pekne smradľavom, potom sa vyšampónuje (šampón by mal byť na tvrdú srsť napr. Bio groom harsh coat alebo wiry coat) len to konkrétne miesto, opäť sa použije solamyl a westík sa vyčeše. Dobre je mokrého westíka vysušiť, inak bude smrdieť "psačinou" a zvlní sa mu dočasne srsť až kým nevyschne. Sušiť sa môže uterákom, solamylom, fénom alebo ich kombináciou.
Ja som párkrát mojich vykúpala, ale som to aj oľutovala, lebo tým, že im zjemnela srsť, boli ešte špinavší než predtým... :aaa: som si toľko roboty s tým dala a bolo to ešte horšie po venčení než predtým.

Na Slovensku sú aktívne len 3 chovateľské stanice westíkov: Sunshine Celebration (Chorvátsky Grob), zo Zlatej Záhrady (Dunajská Streda) a White Crystal Gi & Gi (Košice). V kontakte som s chovateľkou zo Sunshine Celebration a na jej šteniatka sú poradovníky niekoľko rokov dopredu. S tými ďalšími chovateľmi nie som v kontakte, neviem kedy plánujú šteniatka a na stránkach nemajú ani nič také ako plánované vrhy, preto by bolo lepšie spýtať sa ich, či plánujú šteniatka niekedy na jar :)
Pre mňa je dôležité pri výbere chovateľskej stanice a chovateľa to aké spojenia robí, ako často kryje jedným a tým istým psom, ako často robí opakované vrhy, aké mal odchovy predtým, aké zdravotné vyšetrenia majú jeho westíky, príp. o aké informácie je ochotný sa so mnou podeliť (Aronova chovateľka mi na rovinu povedala všetky negatíva, dala mi možnosť rozhodnúť sa, to si vážim oveľa viac než keď mi začne chovateľ šteňa len ospevovať aby ho predal).
A šteňa som raz nemala možnosť vybrať (Caesara vyberala mamka, ktorá na výber veľmi nemala, keďže Caesar mal len 1 sestru) raz vyberala podľa rozumu (pri Fergie som mala na výber z 2 polročných šteniat sučiek, z fotiek sa mi páčila viac Fergiena sestra, ale keď sme prišli na návštevu, obe sučky sa veľmi báli a až keď som začala hladkať Jackie, ich mamu, tak sa Fergie odvážila ku mne prísť, Fergie je úžasný pes, ale čo to dalo práce v nej ten strach zmierniť, bála sa všetkého, už by som druhýkrát do toho nešla, ale poučenie to bolo pre mňa dobré) a raz srdcom (keď som šla na návštevu ku chovateľke Arona tak som tam šla len kvôli Aronovi, okrem neho boli vo vrhu ešte 2 sučky, povedala som si, že ak má byť náš, tak to budem vidieť/cítiť a že dám na tento pocit, moja sestra bola pozrieť šteniatka ešte predtým a Aron o ňu nejavil vôbec záujem ale keď som prišla potom ja aj so sestrou, tak sa Aron odo mňa neodtrhol, a bolo rozhodnuté :D).
Mne sa veľmi páči pes Westicon Highland Hunter (import Nórsko) v chovateľskej stanici, kde chodíme na trimovanie.
13087670_10209120764406516_8083579109429328103_n.jpg

A sú po ňom akurát šteniatka vrh C, rodičia šteniatok sú obaja CMO-0, http://www.whwt.pl/ keby som mohla, hneď beriem sučku, ale ja si na ďalšie šteniatko počkám ešte, pre mňa sú momentálne 3 westíky max, ale úplne nádherne sú šteniatka a aj s chovateľkou som spokojná :)))
14992033_10210900567220474_7704108490793193121_n.jpg
15027887_10210946073078092_4895907551501598407_n.jpg
15073517_10210946103958864_7184617542989585784_n.jpg
Caesar (15 r), Fergie (11 r), Aron (5 r)
foto (c) kennel de Bohemia Commander
https://animalfluencer.sk https://vegmapa.sk/
MisheliQ
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 7599
Bydlisko: Bratislava - Krasñany

Re: Westík, Westhighlandský biely teriér / West ... (FCI)

Poslaťod MisheliQ » Pia 16.06.2017 17:28

Moja Fergie oslavila vcera 9 rokov. Nechce sa mi verit. Caesarik bude mat 14 rokov a Aron 4. To to ale letiiii.
Caesar (15 r), Fergie (11 r), Aron (5 r)
foto (c) kennel de Bohemia Commander
https://animalfluencer.sk https://vegmapa.sk/
MisheliQ
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 7599
Bydlisko: Bratislava - Krasñany

Re: Westík, Westhighlandský biely teriér / West ... (FCI)

Poslaťod MisheliQ » Uto 13.08.2019 13:51

Článok o činnosti “Westíka v núdzi” https://www.ecanis.cz/clanky/chcem-aby- ... _1259.html

- aké westíky najčastejšie hľadajú domov
- kto si môže westíka adoptovať
- pre koho je vhodný westík
- a iné

:hi:
Caesar (15 r), Fergie (11 r), Aron (5 r)
foto (c) kennel de Bohemia Commander
https://animalfluencer.sk https://vegmapa.sk/
MisheliQ
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 7599
Bydlisko: Bratislava - Krasñany

Predchádzajúci

Späť na Plemená psov FCI