Dalmatínsky pes / Dalmatinac (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Dalmatínsky pes / Dalmatinac (FCI)

Poslaťod Sirík » Pia 24.08.2007 19:25

Tak pripravila som si niečo o dalmatíncoch jedným z mojich naj psíkov. Ja sama mám kríženku dalmatínca s kopovom a je úžasná všetko o nej si môžete pozrieť na mojej stránke a preto som sa rozhodla venovať toto o dalmatíncoch jej. :smile:


Dalmatínsky pes
Dalmatinac

Číslo štandardu:153

Pôvod: Dalmácia, Chorvátska republika
Patronát: FCI
Použitie: spoločenský, rodinný pes. Vhodný pre výcvik na rôzne účely.
Klasifikácia: 6. skupina duriče, farbiare a príbuzné plemená.
3. sekcia príbuzné plemená, bez skúšky
Dátum publikovania platného štandardu: 14. 04. 1999
Krátky prehľad histórie: pôvod dalmatínca je dodnes nejasný a je založený iba na dohadoch. Zobrazenia v staroegyptských hrobkách faraónov, ktoré zodpovedajú zobrazeniam zo 16. až 18. storočia, dávajú tušiť, že dalmatínec je starý niekoľko tisíc rokov. Z cirkevných kroník zo 14. storočia a z roku 1719 sa dá vyvodiť, že pôvod dalmatínca leží na východe Stredomoria, zvlášť v oblasti pobrežia Dalmácie. Najstaršie zobrazenia sú na obrazoch talianskych maliarov zo 16. stor. a na freske v Zaostrogu (Dalmácia), ktorá sa datuje približne do roku 1710.
V diele Thomasa Bewicka vydanom v roku 1792 sa nachádza popis a kresba dalmatínca. Bewick ho označuje ako „dalmatínca alebo kočiarového psa“. Prvý štandard dalmatínca zostavil v roku 1882 Angličan Vero Shaw. Tento štandard bol v roku 1890 uznaný za oficiálny.
Celkový vzhľad: dalmatínec je pes dobrých proporcií, nápadne bodkovaný, silný, svalnatý a čulý. Je súmerný v obrysoch, nie je hrubý ani ťažkopádny a ako bývalý „kočiarový pes“ je schopný pozoruhodne rýchlo a vytrvalo behať.
Dôležité proporcie: pomer dĺžky trupu k výške v kohútiku asi 10:9, pomer dĺžky temena k dĺžke lebky 1:1.
Povaha a správanie: príjemná povaha, priateľský, nemá byť plachý alebo zdržanlivý a nemá byť nervózny ani agresívny.
Hlava: pomerne dlhá
Temeno
Lebka: plochá, medzi ušami pomerne široká a na spánkoch dobre modelovaná. Nevýrazná čelová brázda. Vrásky na čele sú neprípustné.
Čelový sklon: primeraný.
Záhyby sú nežiaduce. Papuľa je mocná a nesmie byť špicatá. Pysky majú tesne priliehať k čeľustiam a nemajú prevísať. Ňucháč je pri čiernobodkovaných jedincoch vždy čierny a pri hnedobodkovaných primerane hnedej farby.
Papuľa a chrup: silné čeľuste s perfektným, pravidelným a úplným nožnicovým zhryzom.
Oči: stredne veľké a od seba primerane vzdialené, okrúhle, jasné a iskriace, s inteligentným výrazom. Čiernobodkovaný ráz musí mať tmavé oči, hnedobodkovaný má mať oči stredne hnedé až jantárové. Okraje viečok majú čiernobodkované jedince neprerušene čierne alebo veľmi tmavé, hnedobodkované neprerušene hnedé.
Uši: sú vysoko nasadené, stredne veľké a pomerne široké v nasadení. Sú nesené popri hlave, postupne sa zužujú k zaoblenej špičke. Sú tenké, jemnej štruktúry, dobre bodkované.
Krk: primerane dlhý, dobre klenutý a ľahký. Smerom k hlave sa zužuje a má byť celkom bez laloku.
Trup: hrudník je hlboký a priestranný. Rebrá sú dobre klenuté a kohútik dobre odsadený. Chrbát je silný a rovný, bedrá sú svalnaté a mierne klenuté.
Chvost: má dosahovať približne po päty, pri koreni je silný, ku špičke sa postupne zužuje, nesmie byť hrubý. Nemá byť príliš nízko ani príliš vysoko nasadený. Je mierne zahnutý nahor, ale nesmie byť stočený. Žiaduce sú na ňom bodky.
Končatiny
Predok: plecia majú byť mierne šikmé, pokryté suchým svalstvom. Lakte musia tesne priliehať k telu. Predné končatiny sú úplne rovné, so silnými kosťami a silné. Nadprstia majú byť pružné.
Zadné končatiny: svalstvo je silne vyvinuté a dobre viditeľné. Kolenné kĺby sú dobre zauhlené. Mierne zauhlené päty. Pri pohľade zozadu sú končatiny paralelné.
Labky: okrúhle, pevné, s dobre klenutými prstami a pružnými vankúšikmi. Pazúriky sú čierne alebo biele pri čiernobodkovaných, hnedé alebo biele pri hnedobodkovaných.
Pohyb: pohyb dalmatínca má mať úplne voľný priebeh a má byť silný, rytmický s výdatným záberom. Pri pohľade zozadu sa končatiny pohybujú paralelne, zadné vstupujú do stopy po predných. Krátky krok a veslovanie sú chybou.
Osrstenie: krátke, tvrdé, husté, hladké a lesklé.
Sfarbenie: základná farba je čisto biela. Lakovočierne bodky pri čiernom ráze a pečeňovohnedé pri hnedom ráze. Bodky sa nemajú zlievať, majú byť okrúhle, jasne ohraničené a dobre rozmiestnené. Ich veľkosť má byť v priemere 2–3 cm. Bodky na hlave, chvoste a končatinách sú menšie.
Veľkosť, hmotnosť: najdôležitejšia je celková vyváženosť proporcií.
Výška:
psy: 56–61 cm, ideálna výška: 58–59 cm,
sučky: 54–59 cm, ideálna výška: 56–57 cm.
Ideálna hmotnosť: psy asi 27 kg,
sučky asi 24 kg.
Chyby: každá odchýlka od uvedených bodov sa má pokladať za chybu, ktorej hodnotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky.
Chyby vylučujúce z chovu: platne, monokle, trojfarebnosť (čierne a hnedé bodky na jednom psovi), lemon (citrónovo sfarbené bodky alebo bronzové bodkovanie), iné chyby pigmentu, modré alebo rybie oči, výrazný predhryz alebo podhryz, hluchota, entropium alebo ektropium, zjavne bojazlivé alebo agresívne správanie.
Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.
Odporúčanie:
Aby sa znížila hluchota pri dalmatíncoch (20-30%), odporúča sa:
– vylúčiť z chovu obojstranne hluché jedince, ako aj modrooké jedince, v ideálnom prípade i jednostranne hluché jedince,
– pripustiť do chovu jedince s monoklom (periokulárna platňa) alebo platňou inde na tele,
– uprednostňovať psy s pigmentovaným mieškom.


NEJAKE FOTO:

Obrázok
Obrázok Obrázok Obrázok
Sirík
Junior
 
Príspevky: 298

Poslaťod vlciacik » Uto 28.08.2007 8:49

ja mam len zle skusenosti s1dalmatinkou lebo ma pokusala ked som isla okolo nej a potom stale na mna stekala :hmm:
vlciacik
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 132

Poslaťod simm » Uto 28.08.2007 10:58

lebo si ju niecim vyprovokovala.. :vykricnik:
[img:bbee06979b]http://www.dogs.wz.sk/download/administrator.gif[/img:bbee06979b]
simm
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 105
Bydlisko: Leopoldov

Poslaťod vlciacik » Uto 28.08.2007 20:11

a som ju nevyprovokovala...ja som iba isla okolo nej a odrazu ma len pokusala...a bez tak...ona je uz hlucha a trocha aj hlupa
vlciacik
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 132

Poslaťod Sirík » Str 29.08.2007 14:43

vlciacik píše:a som ju nevyprovokovala...ja som iba isla okolo nej a odrazu ma len pokusala...a bez tak...ona je uz hlucha a trocha aj hlupa


Dalmatince nie su vobec hlupe su prilis inteligentne ale zato moc tvrdohlave a oni strazia vyborne...ale mohla mat aj zle skusenosti...moja krizena dalmatinka ma obcas kusne :hi: ale to vtedy ked vidi jest a snazi sa mi to uchmatnut z ruky a ako chmatne obcas mi zubom prejde po prste :lol:
Sirík
Junior
 
Príspevky: 298

Poslaťod vlciacik » Štv 30.08.2007 18:32

no ta dalmatinka co ma uhrizla tak ona vzdy ked niekto nieco je...napr.:chleba alebo co tak ona akoby volaco hovorila :heh: sa smejeme ze volaco hovori :lol:
vlciacik
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 132

Poslaťod Sirík » Sob 01.09.2007 16:29

vlciacik píše:no ta dalmatinka co ma uhrizla tak ona vzdy ked niekto nieco je...napr.:chleba alebo co tak ona akoby volaco hovorila :heh: sa smejeme ze volaco hovori :lol:


tak vidis moja babenka(ako jedna z prezyvok co pouzivam) ona miluje chleba
Sirík
Junior
 
Príspevky: 298

Poslaťod vlciacik » Ned 02.09.2007 16:36

ale ona ma totalne vyrazi ako keby hovorila a to si nerobim srandu...a ked zere tak to doslova nie zere ale hlce :heh:
vlciacik
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 132

Poslaťod Lenka.Buddy » Ned 02.09.2007 18:17

u nás bol tiež jeden dalmatín,ktorý uhryzol bezdôvodne človeka...inak som sa s dalmatíncami moc nestretala...ale dávnejšie som chodila niekedy von s dalmatíncom..ale to bolo úbožiatko spolužiačky...nič čo som jej povedala si nevzala k srdcu a o psa sa nestarali..bol vychudnutý,špinavý na reťazi...potom sa mu vytvorili také hrče na predných nohách a oni ho odstrelili :plac: :oo:
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Poslaťod Sirík » Pia 28.09.2007 16:18

inak u nas v nasom panelaku mali jednu dalmatinku a mala chudatko problemy - mala pruh a dali ju operovat a potom ju mali a ked s nou boli u uja na dedine - ona nemala moc rada romov a preskocila branu a stekala po nom a neskor ju cigani ukradli a zjedli :plac:

inak nemate nejake pekne vlastne foto dalmatincov? a nemá tu niekto toto užasne plemeno?


nasla som super stranku o tomto plemene :jupi:

http://www.dalmatian.sk
Sirík
Junior
 
Príspevky: 298

Re: DALMATÍNSKY PES

Poslaťod Iwušenka » Štv 26.06.2008 7:52

Môj batranec má dalmatínca Leona a on je veľmi dobrý psík. Aj keď ked som bola malá neznášala som ako na mňa pri príchode vyskočil (ale to sa len tešil) teraz to robí zase moja Arina (NO). No už mi nevadí. Som rada že sa na mňa niekto teší :) :hi:
Ja mám rada Dalmatínce. Podľa mňa sú krásne a vôbec nie hlúpe skôr svojské. Aj im sa treba dostatočne venovať lebo taký znudený pes ako u nás sused čo má dalmoša tak furt breše a je agresívny na svojom území a to či aj na inom ani neviem lebo ten blb s ním nejde ani vonku. Teda ešte som ho nevidela sa prechádzať.
A to som ani nevedela, že Dalmatínce majú sklon k chorobám sluchu :oo:
Iwušenka
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 88
Bydlisko: Lučenec

Re: DALMATÍNSKY PES

Poslaťod Veve7.7.7 » Str 09.07.2008 20:48

Milujem tohoto psa ...je to taký zlatý bodkovaný ...juj je proste spapanie ! Milujem aj tú rozprávku 101 či 102 damatínov, ale to sem nepatrí :lol: . Naživo som tohoto psa videla možno 3-4 krát :ua:. Je to škoda.
Naposledy upravil Veve7.7.7 dňa Štv 31.07.2008 13:27, celkovo upravené 1
Pes je jediné stvorenie na svete, ktoré vás miluje viac než seba
Veve7.7.7
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 403
Bydlisko: Nitra

Re: DALMATÍNSKY PES

Poslaťod beagle_fan » Str 09.07.2008 20:52

Iwušenka aj ja poznám jedného dalmatína Leona, jeho panička s nami venčieva :smile: , je to mladý psík a toooľko má energie, že jeho vidieť sedieť, nieto ešte ležať je fakt umenie.
If you can look at a dog and not feel vicarious excitement and affection, you must be a cat.

Author Unknown
beagle_fan
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 76

Dalmatínsky pes

Poslaťod Saskiqa » Pon 14.07.2008 14:12

Dalmatínsky pes patrí medzi najstaršie známe plemená a ich vzhľad zmenil iba neveľmi. Už v hrobkách starých egyptských faraónov sa objavujú nápadne bodkovaní psi, avšak s postavou chrta. Je možné, že sa už títo psi podieľali na vzniku plemena Dalmatínsky pes. Dalmatínsky pes (dalmatínec) pravdepodobne pochádza z Dalmácie (Chorvátsko), odkiaľ sa rozšíril po Európe po vodnej ceste - britskí námorníci si dalmatína natoľko obľúbili, že si ho priviezli do rodného Anglicka. Tu sa čoskoro stali obľúbeným plemenom šľachty, ktorú sprevádzal pri vychádzkach v kočoch. Neskôr klusal aj popri poštových vozoch, či hasičských autách.

Vzhľad
Dalmatínec je stredne veľké až veľké plemeno. Výnimočný je sfarbením srsti - je biely s hnedými alebo čiernymi bodkami, ktoré sa nemajú zlievať. Chlpy sú krátke a tvrdé, srsť hustá a lesklá. Šteniatka sa rodia bez bodiek, tie sa na tele objavujú až na desiaty až 14 deň života. Je to robustný, dobre osvalený pes s dlhším chrbtom a elegantným krkom. Psy s čiernym bodkovaním majú tmavohnedé oči, hnedooké psy zasa jantárové. Modré sfarbenie dúhovky je dôvodom k vyradeniu z chovu (často geneticky prenáša hluchotu).

Povaha

Dalmatínec je pes priateľskej a dobromyseľnej povahy. Vďaka svojmu temperamentu je vhodný pre aktívnych ľudí. Svojím priateľským vzťahom k deťom je vhodný ako rodinný pes (aj deti ho obľubujú pre lákavé sfarbenie).

Dalmatíenc má neprávom povesť hlúpeho psa. Opak je pravdou. Dalmatínsky pes je inteligentné a učenlivé plemeno. Vyznačuje sa občasnou tvrdohlavosťou a tzv. „úmyselnou hluchotou“ voči príkazom, avšak toto sa tiež dá výcvikom zvládnuť. Dalmatínec si vie poradiť v každej situácii a je nadaný obzvlášť pre poľovný výcvik. V rebríčku pracovnej inteligencie (cvičiteľnosti) psích plemien, ktorý zostavil známy psí psychológ Stanley Coren (kniha The Intelligence of Dogs) zastáva dalmatín 39. miesto (zo 79) a radí sa do kategórie „nadpriemerne pracujúce psy“.

História

Dalmatínsky pes je pôvodne poľovné plemeno. V historických dobách bol používaný ako durič alebo farbiar. Časté nakrytie medzi plemenami poľovných psov spôsobilo zvýšenie podielu duričskej krvi v genetickom základe dalmatíncov. Už v týchto časoch sa dalmatínec často stýkal s koňmi, čo sa mu neskôr na dlhú dobu stalo životným údelom. Keď ľudia objavili v dalmatíncoch výborný vzťah ku koňom (ale zároveň treba priznať - horší vzťah k ostatným psom), využívali dalmatíncov na stráženie koní. Po vyšľachtení výkonnejších poľovných plemien sa dalmatínsky pes ešte viac posunul k úlohe strážcu koní. Odtiaľ bolo len na skok k jeho dlhoročnej úlohe „kočiarového psa“. Ako jediné plemeno na svete bol dalmatínec dlho špecializovaným kočiarovým psom - sprevádzal kočiare, dostavníky a iné konské povozy a chránil ich proti lupičom a vlkom. Neskôr (hlavne v USA) sprevádzal hasičské vozy ťahané koňmi. Americkí hasiči majú doteraz v symbole dalmatínskeho psa.

Pracovné upotrebenie

V súčasnosti nie je sa nezvykne dalmatínec využívať ako pracovný pes, obvykle plní úlohu rodinného spoločníka. Často sa však majitelia dalmatíncov venujú so svojím psom psiemu športu (napr. agility, coursing). Dalmatínec je učenlivý a inteligentný pes. Na výcvik nie je vhodný až tak ako služobné plemená, avšak je pomerne cvičiteľný a keď sa mu majiteľ výcvikovo venuje, môže sa z neho stať pracovný pes. Je uplatniteľný v služobnom výcviku, zdravotnom výcviku (napr. canisterapia), pachových prácach ale predovšetkým ako durič alebo farbiar. Na poľovanie má vrodený talent a jeho príbuznosť s duričskými plemenami ho predurčuje na poľovný výcvik. Žiaľ na Slovensku dalmatínci nemôžu robiť lovecké skúšky. Kynológovia však chodia s dalmatínskymi psami často robiť skúšky do zahraničia (napr. ČR). Netreba zabúdať na jeho neuveriteľne kladný vzťah ku koňom - stále je použiteľný ako ochranca a sprievodca koní. Dalmatínsky pes je však predovšetkým výborný spoločník a kamarát.

Starostlivosť

Dalmatínec je krátkosrsté plemeno, preto odporúčame chovať ho hlavne v zime v interiéri. Z chorôb je dalmatínsky pes náchylný na bežné choroby veľkých plemien, ale aj na tzv. „choroby bielych psov“, napríklad hluchotu. Vzhľadom na jeho bielu srsť, treba dalmatíncovi dôslednejšie vyberať stravu (vylúčiť alergény ako napr. hovädzie mäso).

Výstavy

Dalmatínsky pes sa vystavuje rovnakým spôsobom, ako ostatné poľovné plemená z FCI skupín 6 a 7. Vystavuje sa na výstavnom vodítku poľovných plemien. Pri predvádzaní psa stojí handler po boku psa (z pohľadu rozhodcu za psom), prípadne pred psom. Vodítko má vyzdvihnuté tak, aby pes držal hlavu vzpriamenú. Nie je vhodné motivovať dospelého psa v kruhu pamlskom.

Na medzinárodných, národných a celoštátnych výstavách v SR sa farebné varianty dalmatínskeho psa posudzujú spolu. Na klubových a špeciálnych výstavách sa posudzujú podľa propozícii výstavy, obvykle spolu. Trieda pracovná sa pre dalmatínskych psov na Slovensku neotvára.
Krajina pôvodu Dalmácia, Chorvátska republika
FCI kód 6/3/153
Štandardy AKC, ANKC, CKC, FCI,
KC (UK), NZKC, UKC
Výška 54 - 59 cm (suky)
56 - 61 cm (psy)
Hmotnosť 24-32 kg
Pôvodné určenie kočiarový a lovecký pes
Terajšie určenie spoločenský pes
Názov v krajine pôvodu Dalmatinac
Synonymá Dalmatínec, Dalmatian, Dalmatiner, slangovo: Dalmatín, historicky: Plum Puding
Zaužívaná skratka DA
http://www.images.dogforum.sk/files/emw ... alrtop.jpg

Má niekto toto plemeno??? :smile:
Agilitáčka Daisy:):)- Americký koker :)
http://www.agilitacka.webnode.sk
Saskiqa
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 60
Bydlisko: Prešov:)

Re: Dalmatínsky pes

Poslaťod Vikiki22 » Uto 15.07.2008 20:58

No, zatiaľ asi nikto. Škoda... :smile:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI