Switch to full style
Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI
Odoslať odpoveď

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Pia 20.01.2012 13:44

tak rok 2001 v mediach

dalsie rozdelenie plemena pod zastitou SKCHPSP (Slovensky klub chovatelov psov severskych plemien), vpravo hore
davam to sem zamerne, nie, ze by to malo byt nejak extra zaujimave, avsak nejake rozdelenie plemena uskutocnil aj KCHVJP, na co nemal pravo, nakolko plemeno AI nezastresoval, takze ach jaj ale napisem, podvod a basta.... takze len jedince menovane v spravach SKCHPSP boli rozdelene legalne podla pravidiel... 1/2001
Obrázok

a tu je ten moj strasny prvy clanok, ktory tak poskodil plemeno 2/2001
Obrázok Obrázok

takto vyzerala moja neskor potrestana tzv. samozvana aktivita, opakovane publikovany oznam 3/2001 (vlavo dolu)
Obrázok

nasla som clanok aj dalsieho vtedajsieho clena KCHVJP - Ing.Kuceru 7/2001
Obrázok Obrázok

toto bola "samozvana aktivita" zo strany klubu, vitazom tej vystavy sa stal, zial moj pes 8/2001
Obrázok

a tymto prispevkom som ukoncila rok 2001 v ramci medii, chudak Ajax ma zle meno na fotke, je to meno AI, ktory ziskal titul BIS, ale tak to uz v KR bolo, no...
Obrázok

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Pia 20.01.2012 14:41

ufffffffff, je to hodně zajímavé čtení a navíc zajímavý "výlet" do historie :smile:
Jen nechápu, čím ten článek poškodil jméno klubu? třeba jsem něco přehlídla, mohlo se stát, ale nevidím tam nic závadného :nwm:

No jdu to přečíst všechno ještě jednou, pro jistotu :smile:

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Pia 20.01.2012 14:47

Offtopic: co konkretne myslis almiss? mozes to sem napisat, prosim, alebo, ktory clanok ta zaujal?

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Pia 20.01.2012 14:49

moth píše:
wallax píše:Keby prihodime vsetci ruku k dielu, mozno by prisli nejake zmeny, vysledky, moznosti...

asi takto tu treba pisat :jop: nedviha to adrenalin a hovori to konkretne k veci :yes: tak nech je tu co najviac takychto prispevkov, aby sa ludia vela dozvedeli o plemene, suhlasim :yes:
Offtopic: v mojom poslednom prispevku k teme som sa pytala ohladom RTG DBK
ad 1 vysledok je informacny
ad 2 kvoli RTG DBK moze byt chovny jedinec vyradeny z chovu

prepacte, fakt nerozumiem, ale asi to tak ma byt, tak nech to tak je, mne osobne to moze byt jedno ...


Moth!!! Toto mozem zobrat ako urazku!!!
:aaa:

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Pia 20.01.2012 14:56

ako? nerozumiem, uz mam asi fakt dutu hlavu?! nie, bolo to myslene tak, ze prispevky tohto typu su tu maximalne tolerovane, nic viac nic menej, ale pokial mas chut mozes dat na mna trestne oznamenie :heh:
a co keby si napisal nieco k teme plemena, co?

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Pia 20.01.2012 15:28

No mozem, zacal som citat tvoje clanky, ale nemam to este cele.
Len k tej mohutnosti a obratnosti...osobne co som sa stretol s plemenom AA, tak je pravda ze na takeho macka akymi su sa da povedat ze su obratne no asi by som ich nestaval medzi obratne psy, su to proste prasiatka a velky mackovci. To mi prislo take zvlastne, predsa len takmer 60 kilove jedince sa nepohybuju ako 40 kilove. Pri tejto vahe su to proste "lenivci". Hlavne ked to porovnavam na zaklade venceni s Afganmi, Irskym setrom, Dobikom, Magyar Vyzlou, Rodezianom...No ale to som ani tak moc nechcel popisovat, to len na okraj, podla mna su to skor nemotorny havkaci ako obratni...moj nazor samozrejme a uvidim casom co sa vyklube z toho mojeho krpca.
Co ma viac zaujima je to ako pises pred par prispevkami ze chces vypichnut tu ostru povahu.
Ako to myslis? Myslis ze AA nema ostru povahu? Lebo podla mna je to dost ostry pes. Ak myslis len to, ze sa zbytocne neozyva a nesteka ako pomatenec tak ok. Ale ich vlastnost - teritorialnost ktoru maju na dost vysokej urovni (udajne) si myslim, ze pridava prave na ostrosti. Potom co sa tyka vychovy, ja by som ich radil medzi Bullikov a podobne molosoidne plemena, prave pre ich zlozitejsiu povahu, alebo mozno skor narocnejsiu povahu, ku ktorej ked pripocitas hmotnost vo vyssom veku tak mi to vychadza na velkeho kludneho (napr ak je s majitelom), no zaroven ostreho psa (ak strazi svoj plac sam).
Ale necham sa poucit, sice citam o akitach uz niekolko XY rokov no majitelom som uplne cerstvym a totalny zaciatocnik v chove.
Idem citat dalej...inak super clanky.
PS. co sme sa bavili vtedy o tom ci je AA z AI a ci sa do Akit primiesavali ine plemena, tak podla odkazu ktory si mi dala Kati, to je tak ako som spominal, teda ak som to spravne pochopil. Japoncici proste tiez skusali a hrali sa so psami a chceli dosiahnut niektore vlastnosti a ine chceli potlacit, takze aj Tosa aj Vlciak aj Molosy tam v historii Akity zohravali svoju ulohu. Co ty na to? Mozete sa aj ostatni vyjadrit samozrejme, nie ze by to nieco riesilo, ja len na margo tych clankov a historie plemena.

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Pia 20.01.2012 15:57

ale wallax a odkedy sa vaha rovna obratnost? su to velki lovci a pritom je obratnost nevyhnutna, obratnost nie je len prekonavanie prekazok na agility :no: moje psy zial skantrili uz X maciek a hlodavcov, ak by to boli lenivci, nestane sa to a ak chces oficialny priklad precitaj si o bielom psovi odo mna menom ASO, ktory je sice dnes uz na zasluzenom dochodku ale cely zivot bol obdivovany polovnicky pes :yes: Nemotorni urcite nie su, samozrejme ak trpia nadvahou, tak je to mozne :ua:
Ad ostra povaha, to napisala poradkyna chovu, ja s tym nesuhlasim :pac: Nie Akita nie je a nemal by byt ostry pes v zmysle typu cholerika, ciastocne je to samostatne premyslajuci pes a dokaze vyhodnotit situaciu, o tom som presvedcena, nikdy vsak nesmie byt utocny ani "ostry", ma to byt v prvom rade spolocnik! Tiez je vseobecne zname, ze sa velmi neodporuca nacvik obrany u Akity nakolko ma vysoky prah vzrusivosti, obdobne ako aj ine primitivne plemena...
Ak chces Akitu radit medzi bulikov, sklamem ta, zle si si vybral plemeno, ano boli isty cas v dvojke skupine medzi molosmi, avsak omylom, zial :ua:
Co sa tyka historie este raz a znovu len zopakujem, Akita na uzemi USA nikdy nebola krizena s inymi plemenami, co sa dialo na uzemi Japonska v case pred prvymi psami, ktori sa dostali mimo Japonska je ina vec a uplne normalna. Nemyslim si, ze som pisala nieco tak ine a markantne odlisne, nikdy vsak nebudem suhlasit s teoriou, ze to ako vyzera AA dnes za to sa zasluzili americania, nesmie sa vsak zabudat na isto podstatnu vec, ze prave oni udrzali typ Akity (Americkej Akity) inde vo svete to nebolo az tak jednoduche a hlavne mozne! V kontexte ide o to, ze ta povodna Akita bola ta Americka Akita, na rozdiel od Akita Inu, ktora je vysledkom novodobej prace chovatelov v Japonsku, malo by to byt uz jasne, ci stale nie?!
A celkovo co sa tyka tu zverejnenych clankov, boli napisane fakt roky dozadu, vtedy som sa ucila rovnako ako dnes, avsak pre mna bolo prioritou dat vediet verejnosti, ze take plemeno existuje a snazila som sa to podat najlepsie ako som v tom case vedela :yes: Ako som napisala almiss, aj ten clanok o zafarbeni v celku uz nemusi byt az tak aktualny, avsak podstata nestraca na kvalite, dufam :lol:

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Pia 20.01.2012 16:18

Aha, tak toto si myslela. Na uzemi japonska. Tak to som bud prehliadol, alebo si to nenapisala. Do USA uz jedince ako dnesna AA boli dovezene...tak tam sa zhodneme.
S cim nesuhlasim je ze akita nemoze byt ci nie je vhodna ako obranny pes. Praveze si myslim ze je na to perfektna prave pre to co pises. Vie rozlisovat bezcu od utocnika, premysla, nie je prudka a zaroven ma dobry zmysel pre ochranu majitela aj objektu - pozemku.
Obratnost a hmotnost nie je to iste, ale myslim ze spolu velmi uzko suvisia. Velky clovek (s velkou hmotnostou) viac osvaleny nebude taky obratny ako slachovity chudsi clovek. Rovnake pravidlo u psov. Fyziku neoklames. Preto vo zvieracej risi su velke zvierata pomale a male rychle - fyzika.
Co sa tyka lovu, tak akita ako lovec medvedov mal podla mna hlavne ustat medveda a udrzat ho na mieste do prichodu lovca. Dalsia vec je ze medvede v japonsku nie su take velke ako v EU ci USA, ale to len pre info.

Odoslane z LG Optimus 2X cez Tapatalk

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Pia 20.01.2012 16:27

wallax píše:Aha, tak toto si myslela. Na uzemi japonska. Tak to som bud prehliadol, alebo si to nenapisala. Do USA uz jedince ako dnesna AA boli dovezene...tak tam sa zhodneme.
S cim nesuhlasim je ze akita nemoze byt ci nie je vhodna ako obranny pes. Praveze si myslim ze je na to perfektna prave pre to co pises. Vie rozlisovat bezcu od utocnika, premysla, nie je prudka a zaroven ma dobry zmysel pre ochranu majitela aj objektu - pozemku.
Obratnost a hmotnost nie je to iste, ale myslim ze spolu velmi uzko suvisia. Velky clovek (s velkou hmotnostou) viac osvaleny nebude taky obratny ako slachovity chudsi clovek. Rovnake pravidlo u psov. Fyziku neoklames. Preto vo zvieracej risi su velke zvierata pomale a male rychle - fyzika.
Co sa tyka lovu, tak akita ako lovec medvedov mal podla mna hlavne ustat medveda a udrzat ho na mieste do prichodu lovca. Dalsia vec je ze medvede v japonsku nie su take velke ako v EU ci USA, ale to len pre info.

Ja nepisem, ze Akita nie je schopna obrany, nie je vsak vhodne cvicit Akitu na obranu len-tak zo zabavy, pretoze ak by si aj zacal robit obrany, musis to dotiahnut do uplneho konca, aby pes spoznal v ramci tejto "hry" co je realna hrozba a co je je sport/zabava!
A neviem v com dalsom mas zaujem mi oponovat? Obratnost urcite suvisi s hmotnostou, az na to, ze je rozdiel hmotnost ako sval a hmotnost ako tuk :lol: 50-kilovy osvaleny pes dokaze vyvinut omnoho vacsiu obratnost ako rovnako 50-kilovy pes, ktoreho hmotnost robi sadlo :yes: Takze netreba za kazdych okolnosti hnat tu hmotnost do vysok, ono je to geneticky dane, ale samozrejme vykrmit mozes cokolvek!
Akita ako lovec nebola a nie je pouzivana vyhradne len na medvede :nie: A je pochopitelne, ze Akita nelovila medveda stylom zatrasenia za siju ale ano tak ako pises a preto sa pouzivali dva psy, medved, diviak, los to su vsetko velke a nebezpecne zvierata, takze musi byt aj iny sposob lovu...

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Pia 20.01.2012 16:38

moth píše:Offtopic: co konkretne myslis almiss? mozes to sem napisat, prosim, alebo, ktory clanok ta zaujal?


myslím článek Velký japonský pes z 2/2001 - já tam nic špatného, čím bys poškodila plemeno nevidím....

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Pia 20.01.2012 16:40

almiss píše:
moth píše:Offtopic: co konkretne myslis almiss? mozes to sem napisat, prosim, alebo, ktory clanok ta zaujal?


myslím článek Velký japonský pes z 2/2001 - já tam nic špatného, čím bys poškodila plemeno nevidím....


jaj tak, ale na ten konkretni clanok nikto ani nepoukazoval v suvislosti s poskodenim plemena z mojej strany :heh:

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Pia 20.01.2012 16:45

wallax píše:Aha, tak toto si myslela. Na uzemi japonska. Tak to som bud prehliadol, alebo si to nenapisala. Do USA uz jedince ako dnesna AA boli dovezene...tak tam sa zhodneme.
S cim nesuhlasim je ze akita nemoze byt ci nie je vhodna ako obranny pes. Praveze si myslim ze je na to perfektna prave pre to co pises. Vie rozlisovat bezcu od utocnika, premysla, nie je prudka a zaroven ma dobry zmysel pre ochranu majitela aj objektu - pozemku.
Obratnost a hmotnost nie je to iste, ale myslim ze spolu velmi uzko suvisia. Velky clovek (s velkou hmotnostou) viac osvaleny nebude taky obratny ako slachovity chudsi clovek. Rovnake pravidlo u psov. Fyziku neoklames. Preto vo zvieracej risi su velke zvierata pomale a male rychle - fyzika.
Co sa tyka lovu, tak akita ako lovec medvedov mal podla mna hlavne ustat medveda a udrzat ho na mieste do prichodu lovca. Dalsia vec je ze medvede v japonsku nie su take velke ako v EU ci USA, ale to len pre info.

Odoslane z LG Optimus 2X cez Tapatalk


co se týká obratnosti . Akita je pokud chce a stojí jí to za to velice rychlá, obratná a navíc ještě nesmírně elegantní. Pohybuje se pak s takovou lehkostí, že ta kila nejsou vůbec znát. Mluvím ale o akitě, která vypadá tak, jak vypadat má .

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Pia 20.01.2012 16:47

moth píše:
almiss píše:
moth píše:Offtopic: co konkretne myslis almiss? mozes to sem napisat, prosim, alebo, ktory clanok ta zaujal?


myslím článek Velký japonský pes z 2/2001 - já tam nic špatného, čím bys poškodila plemeno nevidím....


jaj tak, ale na ten konkretni clanok nikto ani nepoukazoval v suvislosti s poskodenim plemena z mojej strany :heh:


tak pak jsem to špatně pchopila :smile: \Myslela jsem, že i ten.....Takže jen ta výzva? A co na té bylo špatně? Já to chápu jako snahu o rozvoj plemene...

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Pia 20.01.2012 16:50

takto almiss celkovo navrh na zrusenie mojho clenstva v klube bol v zmysle poskodzovania dobreho mena klubu a SKJ, neviem presne tu formulu, az tak hlboko som sa do archivu nedostala, ale hadam opat budem mat tu guraz ako dnes, aby som isla dalej a davala veci do kopy, inak ak mam pravdu povedat, doslo mi z toho zle :ua:

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Pia 20.01.2012 16:50

No, takze sme sa vlastne pochopili.

Jasne, ze japonci nelovili a nejedli len medvede, ale pise sa o Akite ako o psovi na lov medvedov a tiez si myslim, ze je to najnebezpecnejsie zviera z toho co si napisala, takze ak napiseme, ze lovil medveda, tak snad lahsie bolo ulovit losa ci diviaka...

Ano, tlsty a obratny pes je zase rozdiel. Tak ako aj medzi ludmi. Ale videl som aj relativne tlsteho cloveka velmi sikovne sa hybat, takze su vynimky. Mne skor islo o vahu a je jedno cim je tvorena, vacsia vaha znamena tazsi pohyb, ale samozrejme, 50kg svalov sa bude lepsie hybat ako 50kg tuku, no predpokladam, ze nikdy sa 50kg nebude hybat ako 35 alebo 40 kg pes. Ale mozem sa mylit, vychadzam len z toho co poznam a co vidim.

A obrana: Ja som nepisal o ziadnej hre. Ja som pisal o obrane. Moth, nie kazdy tu na fore pise o vyuziti Akity len na sutaze :) Uz sme co to popisali, tak snad mas obraz aspon trosku, o tom ako vnimam ja toto plemeno. Vystavy ci ine somarinky na doma su pre mna posledna vec ktora ma zaujima a toto plemeno si ma ziskalo kvoli inym crtam.
Takze jednoznacne pisem stale o serioznej obrane. AA/AI sa pouzivaju (a zrejme nie len v japonsku) na veci ktore niektorim ludom mozno ani nezijdu na mysel. Nepamatam si zdroj infa (nieco z tohoto co pisem je na youtube, ked si najdete 101 dogs a akita), ale udajne su to aj slepecke psy, strazne psy, psy v sluzbach armadnych a policajnych jednotiek, zachranarske psy...ide o to len najst z rasy vhodneho jedinca na tu ktoru cinnost.

A preco nevyuzit prave vlastnosti tohto plemena, nedovercivost voci cudzim, jeho zmysel pre selekciu nebezpecenstva, jeho silu a hmotnost, jeho posunuty prah bolesti, lovecke sklony a pudy...podla mna ho to perfektne predurcuje na rolu bojovnika a kedze era zapasov je uz dnes chvala bohu v upadku (aspon legislativne) tak hned druha rola sa mi javi - pes ochranar.

Co sa tyka skupiny, bol v 2, je v 5. Mne je jedno kde sa nachadza. Druha vec je, ze aj ked to nemam ako zistit, osobne si myslim, ze molosy v AA urcitu geneticku zalezitost splnili a su v AA obsiahnute (samozrejme pravdu mat nemusim, mozem sa seredne mylit, ale zatial mi to tak nejak pasuje, ale ucim sa stale). Prave molosy myslim, su psy ktore su zname tym ze maju posunuty prah bolesti, ci prave ony nezanechali v AA tento geneticky odkaz (Ak je ale aj AI takto vybavena, potom tato teoria bud pada, alebo aj v krizeni AI zohrali molosy svoju ulohu). Stale pisem moj pohlad a na niektore veci nemam od kial zohnat informacie, nakolko su davno ludmi zabunute.
Naposledy upravil wallax dňa Pia 20.01.2012 17:03, celkovo upravené 1
Odoslať odpoveď