Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod Betka10 » Uto 20.01.2015 18:30

Ahoj Casira,
dík, že si sa podelila s nami o tieto milé spomienky. Tak toto je to, o čom sa každý deň aj ja presviedčam, že aké sú akity jedinečné.
A aký malý chuligánik je ten Balčo :lol: , zbožňujem takéto ich prejavy. Niko to jemné štipkanie zubami tiež začal robiť.

Mňa akity prekvapili aj tým, ako rýchlo sa učia. Konkrétne povel „sadni“ sa Niko naučil už po 3. piškótke. Prvý týždeň, ako sme ho doniesli sa už naučil povely sadni, ľahni, a labku začal podávať sám od seba, tak som to len využila a naučil sa aj povel labka. S Nikom to mám ľahšie, on sa dá podplatiť piškótami :lol: , Leo nie.

Niko má veľmi priateľskú povahu a ako typický chlap má najradšej ženy a mladé slečny (síce, keď ho niekto pochváli, či sa k nemu niekto ozve, tak je mu to jedno a hneď sa začne kamarátiť ) raz pri prechádzke sme stretli 4 dievčatá, ktoré stáli v kruhu. Niko ku každej prišiel, aby ho pohladkali, no štvrtá len stála, tak Niko si pred ňu sadol a kým ho nepohladkala, tak sme sa dovtedy ani nepohli, alebo si sám vyberá ľudí, ktorých zdraví tak, že im podáva labky.
Pekný týždeň prajem všetkým a samozrejme aj akitkám.
Betka10
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 35

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod casira » Pia 23.01.2015 21:02

Betka,ten tvoj Niko je tiež pekný beťárisko. :heh: Akity sú všeobecne považované za tvrdohlavé stvorenia.Ja si ale myslím,že je to individuálne a určite má na tom zásluhu aj to,ako sa mu človek venuje.Náš Balčo velmi rád skúša aj moju trpezlivost.Hlavne na vychádke.Vie velmi dobre,ako má íst,ale ked zacíti vonu divočiny,je ako z divých vajec.Ked sa s ním rozprávam a upoznujem ho,aby pekne išiel,tak pekne ide.Piškoty a iné mlsky aj u nás dobre fungujú,až na výnimky,kedy je lákavejšia tá vona divočiny.V okolí máme lúky,polia,lesy a kopec zvery a to je lákavá vona.Niekedy stačí aj mačka.Nanka,fenka je ovládatelná sto percentne,tá chodí na volno aj po dedine.Fenky sú podla mna v poslúchaní ovela lepšie.
casira
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2313
Bydlisko: Háj,Turčianske Teplice

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod Betka10 » Ned 25.01.2015 13:05

casira píše: Nanka,fenka je ovládatelná sto percentne,tá chodí na volno aj po dedine.Fenky sú podla mna v poslúchaní ovela lepšie.

Keby som to vedela skôr... :pac: Ja len žartujem :lol: , nevymenila by som Nika ani za svet.
Nanka je skutočná dáma. Tá sa vie chovať. :yes:

casira píše:Betka,ten tvoj Niko je tiež pekný beťárisko. :heh: Akity sú všeobecne považované za tvrdohlavé stvorenia.Ja si ale myslím,že je to individuálne a určite má na tom zásluhu aj to,ako sa mu človek venuje.


Áno, presviedčam sa o tom denne. Raz na prechádzke som Nika presviedčala asi 20 minút, že už ideme domov a nie ku kamarátom k nim domov. Ja som si ani nemyslela, že mám toľko trpezlivosti ako ho mám s Nikom.
U Nika zaberajú výchovné metódy typu: „nedám ti piškótky“, „keď neprestaneš, idem do roboty“ a ešte „zostaneš tu, ja idem preč“. Tieto 3 zaberú určite. Máte aj vy nejaké výchovné prostriedky, ktoré zaberajú na Vašich psíkov?
Betka10
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 35

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod casira » Sob 07.02.2015 20:26

Betka,to máš teda s ním zlatú trpezlivost,ked ho dokážeš takto presviedčat. :smile:
Nany tá je poslušná,akurát ked sa urazí,alebo jej niečo sadne na nos,odmieta jest.A to pre nu neni dobré,lebo by nejaké to kilo kludne mohla pribrat.Tak jej vymýšlam a pridávam vždy niečo iné,len aby sa najedla.Keby mala každý den kura,to by jej asi vyhovovalo,tažko povedat.
Balčo ten by zjedol aj za obrovský kýbel,on sa vždy tvári hladný,je úplný opak.Jeho musím krotit,aj ked občas mu dovolím po Nane dojedat.On sa tiež nejako neužáža,len sa robí hluchým a občas všetko ignuruje.Prechádzky s ním sú hotová katastrofa.Všade chce byt,všade chce vliezt,všetko onuchat.......ako keby mu niečo ušlo.Ale nie vždy,vie byt aj poslušný a chodit pekne vedla mna,ale to ho nebaví. :heh: Teraz,ked máne kopec snehu,nana si kráča pekne po cestičke a on chodí po závejoch a s velkou radostou sa zabára celý do snehu.Aspon tak nevládze a netahá sa kadetade. :heh: Normálne si to užívam.
casira
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2313
Bydlisko: Háj,Turčianske Teplice

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod Betka10 » Uto 10.02.2015 18:22

To presviedčanie na ceste bolo, keď mal 4,5 mesiacov. Ale zdá sa mi, že tá trpezlivosť sa vyplatí, začína čoraz viac počúvať. Ale keď si niečo zaumieni .... tak to je iné kafe. :lol:
Jedna príhoda o skutočnej inteligencii akít: telefonicky sa mi ohlásila návšteva, Niko bol so mnou v kuchyni. Keď som povedala, že „dobre Attila, príď“ Niko sa pobral ku vchodovým dverám, vzal kľučku do papuľky a stiahnutím kľučky si otvoril dvere. Ja som uprostred telefonátu zostala v nemom úžase , až po chvíli som totiž vedela povedať, že „Niko si vedome otvoril dvere“. :oo: Potom si Niko sadol pred bránu a čakal. Nedalo sa ho nijako odvolať ani piškótami, ani inými dobrotkami, ani ničím iným – proste nereagoval. Aj predtým si už otváral vchodové dvere, ale tak, že na ne vyskakoval a tak si ich otváral a nie týmto spôsobom. Keby som sa pri telefonáte nepozerala von cez dvere, ani by som to nezbadala. Že to bolo vedomé svedčí aj to, že čakal pri bráne až dovtedy, kým neprišla návšteva.
Aj predtým sme s ním zažili podobné zážitky napr. keď sa s ním deti od susedov hrali na záhrade, dievča odišlo k nim na hojdačku a zistilo, že si u nás zabudla mobil a cez plot povedala Nikovi zo srandy, že by jej ho mohol priniesť a na to Niko zišiel k stolu, vzal mobil a položil ho do trávy v našej záhrade oproti hojdačke. Toto mi len rozprávali, nebola som pri tom a pokladala som to skôr len za zhodu náhod.

casira píše:.Všade chce byt,všade chce vliezt,všetko onuchat.......ako keby mu niečo ušlo..


Toto tiež poznám. Niko chce tiež všetko vedieť, ešte aj to čo je u susedov :heh:
Betka10
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 35

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod wallax » Uto 10.02.2015 18:38

Náš Assík je na tom podobne ako Balčo. Všetko musí vidieť, všade musí byť, nič mu nesmie uniknúť. Mazná sa s každým len nie so mnou :) Čistý ľudomil...keby príde zlodej, otvorí mu, kávičku mu spraví, telku zapne...ale keďže sme v činžiaku, je to asi lepšie ako keby mal byť mrchavý na ľudí. Zbožňuje hrať sa s deťmi, len musím dať pozor, lebo jeho zmysel pre silu hry je trošku iný ako ten detský :) a potom máme deti na zemi s plačom a krpec sa vytešuje ako dobre sa zabavil. No a fenky a šteniatka do cca 5 mesiacov sú v pohode, horšie je to so staršími psami...tam už pracuje dominancia a musíme byť opatrní. Sranda je ale, že tie Akity sa spolu zahrajú tak nejak inak/lepšie ako so psami iného plemena, možno ozaj poznajú kto je z akej sorty :) Assan vedel všetky potrebné príkazy keď mal 3 mesiace aj týždeň...a vie ich dodnes samozrejme, ale ako píše aj Casira, majú vlastnú hlavu a proti tomu sa ťažko bojuje. Potom je tu prístup a čas ktorý človek zvieraťu venuje (hlavne prvý rok) a v neposlednom rade genetika (a tá je proste odlišná u každého jedného jedinca aj v jednom vrhu - Assík má súrodenca Atosa, ktorý je s paničkou 24 hodín denne, ona pracuje pri koňíkoch, a poslúcha na očný pohľad. Panička mu povie, Atosko čakaj tu, idem ti zobrať vodičku a Atos sedí ako hluchý a slepý, môžu behať okolo neho psy, mačky, deti, hocičo a on bude čakať. Assan? Heh...zbytočné hovoriť, on sa pohne skôr ako dostane príkaz na pohnutie :) ). Tu je video jeho poslušnosti v 3 mesiacoch a 1 týždni https://www.youtube.com/watch?v=T40x0cO2Bns
Tomas (Wallax) a Assan Argon Corissimo (American Akita)
Ak má problém riešenie,netreba si robiť starosti.Ak problém riešenie nemá,starosti nepomôžu.(tib. príslovie).
Zmieriť sa musíme len s tým, čo sami nedokážeme ovplyvniť. (ja)
wallax
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 463
Bydlisko: Hlohovec

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod casira » Pon 16.03.2015 21:08

http://zvierata.bazos.sk/inzerat/476460 ... a-s-PP.php
Ponukam 3 mesacne stenata AA s rodokmenom po kvalitnych rodicoch.

Meno:
Telefón:

robo
0907835739

Lokalita: 044 45 Košice-okolie

Cena:
€ 350 (Sk 10544)

Nejako nám tie ceny hlboko klesajú-Sused dal za štena akity bez PP tolko isto. :heh: Keby len vedel.... :heh:
Zaujímalo by ma prečo? Ved sa mu ani náklady nevrátia....nechápem..asi som z inej galaxie. :nwm:
casira
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2313
Bydlisko: Háj,Turčianske Teplice

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod Betka10 » Uto 17.03.2015 13:27

Zdá sa mi, že bola na predaj už aj matka týchto šteniatok.
Asi je vyššia ponuka ako dopyt.

Keby som len mala možnosť.... (mne sa už aj snívalo, že sme mali prírastok v podobe šteniatka AA), keď oni tak rýchlo rastú...
Betka10
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 35

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod wallax » Uto 17.03.2015 13:31

Casira, ono je to podľa mňa preto, že títo chovatelia neriešia do akej rodiny sa bambulko dostane hlavne že sa ho zbavili. A aby za tu cenu este mali všetky očkovania a poriadnu stravu.
Cena veľa krát odradí tých "aj psíčkarov", no niekedy ani cena nestačí...
Tomas (Wallax) a Assan Argon Corissimo (American Akita)
Ak má problém riešenie,netreba si robiť starosti.Ak problém riešenie nemá,starosti nepomôžu.(tib. príslovie).
Zmieriť sa musíme len s tým, čo sami nedokážeme ovplyvniť. (ja)
wallax
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 463
Bydlisko: Hlohovec

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod Betka10 » Uto 17.03.2015 18:18

wallax píše:títo chovatelia neriešia do akej rodiny sa bambulko dostane hlavne že sa ho zbavili. A aby za tu cenu este mali všetky očkovania a poriadnu stravu.


V tom čase, keď som sa rozhodla, že chcem mať ďalšiu akitu, aj nechtiac som sa dostala k informáciám o niektorých chovateľoch, ktorí predávali šteniatka s PP, kde z rôznych zdrojov som sa dozvedela, že pes alebo fenka je „agresívna“, pohrýzla majiteľa a aj napriek tomu tieto psy mali šteniatka. Jedna chovateľka s PP mi povedala, keď som už mala Nika, že tieto psy sú sprosté, že nič sa nenaučia. Ja som jej na to prekvapene povedala, že ja mám opačné skúsenosti, že Niko, a predtým aj Leonidas, je veľmi múdry, má vynikajúcu pamať a veľmi ľahko sa učí.
Naozaj všetko závisí od človeka a podľa mňa mnohým z chovateľov bez PP aj s PP sa jedná len o zisk.
Keď som sa 1. Krát telefonicky rozprávala s pánom, ktorý inzeroval šteniatka AA – aj Nika a keď som sa spýtala, či môžem pohladkať rodičov Nika povedal, že nielen rodičov, ale aj ostatných psov mi dovolí pohladkať. Rozprávali sme sa viac ako hodinu a s akou láskou hovoril o svojich miláčikoch – mal 4 americké akity, 3 akity inu a ešte od kamaráta zobral na dožitie 2 čokoládových labradorov, lebo ten ich chcel dať utratiť.
Musím povedať, že ja som veľmi vďačná ľuďom z dogfóra a aj českého fóra o akitách, od ľudí, ktorí svojich psov milujú som sa naučila strašne veľa, či už o výchove, výžive, očkovaniach.... Najma potom, čo som všade čítala, že akity neodporúčajú tým ľuďom, ktorí nemajú skúsenosti s akitami.
Aj napriek tomu, koľko som sa tu naučila, ma Niko stále privádza do úžasu, čo všetko ho zaujíma a ako mi to vie dať najavo, napr. má zvyk, že skontroluje obsah všetkých skríň. Používa rôznu škálu zvukov, postaví sa pred tú-ktorú skriňu a „povie mi“, že otvor skriňu a on nosom jemne poštuchá veci a skontroluje ich. Takisto mu musím ukazovať, čo som nakúpila. A je celý vo vytržení, keď nám doručia balík, vtedy mu musím povedať „JA OTVORÍM, JA TI UKÁŽEM“, lebo je schopný začať trhať krabicu, aby sa čo najskôr dozvedel, čo je v balíku.
Betka10
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 35

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod casira » Uto 17.03.2015 20:59

Tak veru,Walax,svatá pravda. :hmm: Aj tak ma to stále udivuje.
Betka,aj s tebou súhlasím.Nájdu sa všeliakí ludia.A ano,všetko je to v ludoch.Len škoda,že tí,čo sa prd vyznajú,tí sa robia najmúdrejšími.

Najma potom, čo som všade čítala, že akity neodporúčajú tým ľuďom, ktorí nemajú skúsenosti s akitami.

A ako majú tie skúsenosti nabrat?My sme kúpili prvú AA v roku 2000.Nemali sme absolútny prehlad čo to je za plemeno,akú má povahu...skrátka nič.Natrafili sme na inzerát,zapáčila sa nám fotka,zavolali sme...volali sme si viac krát,kým nám ho majitelka nedoniesla.Ona nás zasvatila do kúzla,problémov,skrátka všetkého čo sa AA týkalo a aj ked už ten psík je v nebi,s jeho chovatelkou sme stále v kontakte.A postupne sa okruh rozrastal,kedže sme chodili na výstavy,spoznali sme vela ludí,vela psov,vela názorov.Z názorov si vždy vyberiem to,čo mi moj rozum povie,že je ok.Lebo už som tiež počula aj videla veru všeličo.
Nech si tupci vravia čo chcú.máme už 15 rokov doma AA a nemenila by som.Možno ked budem stará a nebudem vládat chodit s 50 kg teliatkom,potom si kúpim niečo menšie.Skrátka,je to láska na celý život pre mna.Len keby niektorí "biznismani" mali ten istý a nemnožili piate cez deviate.... :nie:

Takisto mu musím ukazovať, čo som nakúpila. A je celý vo vytržení, keď nám doručia balík, vtedy mu musím povedať „JA OTVORÍM, JA TI UKÁŽEM“, lebo je schopný začať trhať krabicu, aby sa čo najskôr dozvedel, čo je v balíku.

:heh: Betka,u vás to musí byt veselé.U nás takto fungujú len potraviny,inšie nie.
casira
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2313
Bydlisko: Háj,Turčianske Teplice

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod casira » Uto 17.03.2015 21:05

Jo a ešte musím napísat jednu nedávnu story.
Jeden starý ujo od nás z dediny ma zastavil a pýta sa,aké to máme plemeno psov?Vravím mu,že americká akita.
On na to,že to čo je za sprostost,také neexistuje,že existuje len akita inu. :heh:
Ja- asi viem aké mám doma plemeno,mám na to aj papiere,chodíme na výstavy,aj šampiona máme.....
On-nie,také plemeno neexistuje.....

Čo robit v takýchto chvílach?Asi si dám vytlačit nejaké brožúrky a v prípade potreby ich budem rozdávat.
Tak teraz som na pochybách,existuje vobec AA? :heh:
casira
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2313
Bydlisko: Háj,Turčianske Teplice

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod Betka10 » Str 18.03.2015 16:16

casira píše: :heh: Betka,u vás to musí byt veselé.U nás takto fungujú len potraviny,inšie nie.


Hmm, veselé - najma keď držíš v ruke mikrovlnku v balíku a zrazu na teba skočí, ako ty hovoríš 50 kg teliatko :heh:

casira píše:Tak teraz som na pochybách,existuje vobec AA? :heh:


Zopár našincov to vie :smile:
My sme tiež boli husky, ale vo vačšine prípadov sa každý pýtal, aké je to plemeno. A raz dokonca dvaja naši "počerní spoluobčania" sa rozprávali: aha medveď, ale nie...., ba, to je medveď!.
Čiže my sme boli už aj medveď na vodítku :lol:
Betka10
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 35

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod wallax » Str 18.03.2015 17:03

Vlčiak, husky, malamut a kríženec sme úplne bežne. A boli sme už aj vlk :-P
Mám plán spraviť si tričko kde v predu bude napis: môj pes nie je vlčiak ani husky a do zadu napis bude pokračovať: môj pes je AKITA! ;-)
Tomas (Wallax) a Assan Argon Corissimo (American Akita)
Ak má problém riešenie,netreba si robiť starosti.Ak problém riešenie nemá,starosti nepomôžu.(tib. príslovie).
Zmieriť sa musíme len s tým, čo sami nedokážeme ovplyvniť. (ja)
wallax
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 463
Bydlisko: Hlohovec

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod Betka10 » Pia 20.03.2015 11:07

wallax píše:Mám plán spraviť si tričko kde v predu bude napis: môj pes nie je vlčiak ani husky a do zadu napis bude pokračovať: môj pes je AKITA! ;-)


super nápad :jop: .

Včera som prišla po práci domov a už asi tretíkrát v tomto mesiaci bola tuja vytiahnutá z črepníka (síce teraz črepník nerozbitý), zemina všade po dvore a „miláčik“ sa vytešuje ako dobre sa zabavil. Keďže doteraz vynadanie nezabralo, zobrala som to z iného konca - ani som sa k nemu neozvala, neprivítala som sa s ním, nepoškrabkala. Bez slova som pozametala, vložila tuju do kvetináča, pričom on sa mi ani nepokúsil pomôcť pri zametaní.
Vošla som, on za mnou, sadla som si, on si sadol predo mňa. Otočila som hlavu a on začal odprosovať tým, že labku začal vykladať najprv na koleno, stehno a znovu na koleno. Keď som stále otáčala hlavou, aby som sa na neho nepozerala, skočil na mňa a celú ma vyoblízal na tvári. Tak som sa musela premáhať, aby som sa schuti nezasmiala a nedať mu najavo, že má všetko odpustené. Na to si ľahol a to vzdychanie, čo spustil – no kto by sa vedel hnevať, ten má srdce z kameňa. A ten zasran vie, ako na mňa...
Betka10
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 35

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI