Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod almiss » Štv 19.01.2012 18:37

tak je předpoklad, že akreditovaný veterinář by MĚL umět ten snímek udělat. Ale i pokud by se stalo, že to vet udělá blbě, tak to nevyskočí nijak šíleně,proto je blbost se ohánět třeba tím, že "můj pes má 3/3, protože mu udělali blbě RTG"....no fakt haha

Co se týká dědičnosti a vyskočení dysplazky po nulových rodičích. Pokud se nemýlím, tak až 25 % jedinců po rodičích s nulama vyskakuje s určitým stupněm dyspalzie. Píšu to z hlavy, tak snad jsou ta procenta dobře.
A právě tady vidím důležitost toho sledování přes několik generací, protože čím víc generací s nulou, tím větší šance na nulové potomky, resp. tím menší riziko na potomky s dysplazií.
almiss
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 296

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod meggie26 » Štv 19.01.2012 18:45

almiss píše:Co se týká dědičnosti a vyskočení dysplazky po nulových rodičích. Pokud se nemýlím, tak až 25 % jedinců po rodičích s nulama vyskakuje s určitým stupněm dyspalzie. Píšu to z hlavy, tak snad jsou ta procenta dobře.
A právě tady vidím důležitost toho sledování přes několik generací, protože čím víc generací s nulou, tím větší šance na nulové potomky, resp. tím menší riziko na potomky s dysplazií.


určite áno, ale myslím, že aj ty pokiaľ ti hoci čo vyskočí vo vrhu s čím si neni spokojná (to je jedno čo) začneš sa hrabať v rodokmeni a zisťovať príčinu, aby sa ti to do budúcna nevyskytlo resp. aby si znížila percento výskytu daného problému. A ak sa nemýlim treba pripísať určité % aj vonkájším vplyvom. Netvrdím, že napr. pes s 2/2 po čistých rodičoch bol vo vývine "zanedbaný" ale určitá percentuálna možnosť tam je. Prvé samozrejme prelustrovať generácie dozadu (90%) a vonkajší vplyv (10%) - tými % som vyjadrila pravdepodobnosť tých 2/2 kde nájsť príčinu, aj keď na prednáškach veterinári uvádzajú až 20% vonkajší vplyv.
Každý úspech, ktorý dosiahneme, nám vytvorí nepriateľov.
Ak chceme byť obľúbení, musíme byť priemerní. (Eddie Murphy)
meggie26
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2362
Bydlisko: Nitra

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod moth » Štv 19.01.2012 18:50


A kde je na vasom webe poradna na tuto temu, ako si vybrat "dobreho" veterinara na vyhotovenie a posudenie snimku RTG???? Vas pan doktor Pavlik, uz pravdepodobne nie je jediny, kto MOZE posudzovat vase klby, mal v case, ked bol striktne len on vhodny a POVOLENY na tento zodpovedny krok v chove plemena, VELKY OTAZNIK v ramci zoznamu SKJ vetrinarov certifikovanych na posudenie DBK, tak na co sa tu hrate vy???? Cela vasa historia DBK posudeni je tak doveryhodna ako plysova hracka pre dieta, ktoru hodim psovi, aby sa pobavil... Vas klub je ten posledny, co sa moze vyjadrovat k vysledkom DBK v zahranici a vobec k vysledkom v chove, staci poznat fakty z historie vasho OZ!
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod meggie26 » Pia 20.01.2012 8:59



malý bubíííš na prechádzke :lol:
Každý úspech, ktorý dosiahneme, nám vytvorí nepriateľov.
Ak chceme byť obľúbení, musíme byť priemerní. (Eddie Murphy)
meggie26
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2362
Bydlisko: Nitra

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod Nyssa » Pia 20.01.2012 9:45

moth píše:Ako som si nedavno precitala v jednom z tvojich prispevkov - DBK na SK u AA, mozno len u jedneho, posudila komisia troch veterinarov, a to je co za novinku, aky novy blud?

zamiešam sa vám len do tohto. Moth, nie je to blud (možno by si vedela, keby si bola členom nejakého klubu :jazyk: ). neviem, z ktorého štátu to prišlo, no bol návrh, aby v každej krajine posudzovala RTG komisia pozostávajúca z 3 veterinárov (asi bolo príliš veľa špekulácií o hodnovernosti), ktorá by bola nezávislá. teda RTG by urobil akýkoľvek vet, no RTG by sa potom posielali tej komisii ( u nás do BA). Nebolo by tam meno majiteľa psa, len nejaké číslo, aby sa predišlo ďalším špekuláciám. bolo na každom klube, ako sa rozhodne. či ostane pri pôvodnej verzii posudzovania, teda bude mať svojich vyvolených vetov alebo prejde na nový spôsob.
takže asi tak o blude :ahoj:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod moth » Pia 20.01.2012 9:55

Nyssa, dik za pre mna nove info :jop: Kde si mozem o tom oficialne precitat?
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod Nyssa » Pia 20.01.2012 9:59

hmm, skúsim niečo neskôr vyhľadať. u nás s tým vystúpil veterinár, keďže oni asi ako prví dostali tieto informácie.
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod moth » Pia 20.01.2012 10:03

Ale ako pises Nyssa, ak by som bola clenom nejakeho klubu, vedela by som o tom, tak mne by zatial postacovalo aj info uverejnene na klubovych strankach :no: hadam sa tam dozviem viac :yes: Akokolvek je to krok vpred, takze zaujima ma to :jop:
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod Nyssa » Pia 20.01.2012 10:12

neviem teraz narýchlo nič nájsť :ua:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod moth » Pia 20.01.2012 10:15

Nyssa píše:neviem teraz narýchlo nič nájsť :ua:

nevadi, nemusi to byt hned :no: mozno najdem aj sama, budem hladat :yes:

ohladom RTG DBK dokazem na SK klubovych strankach AA najst len toto (chovatelsky poriadok):
Článok 6
Chovné jedince
6.2. Podmienky zaradenia do chovu:
D/ RTG bedrových kĺbov akejkoľvek hodnoty. Výsledok je iba informačný. Je na majiteľovi suky alebo psa, či použije na chov jedinca s vyšším DBK ako 0/2 alebo 2/0
E/ Zápis RTG do PP musí byť iba od veterinárneho lekára, ktorý má na vykonávanie RTG a posudzovanie RTG veterinárny atest.
F/ Pri plemenitbe doporučujeme použiť aspoň jedného jedinca s DBK 0/0.

a nasledne toto:
6.5. Z chovu sa vyraďujú:
C/ psy a suky, u ktorých bol vykonaný zákrok k odstráneniu alebo zakrytiu anatomickej a exteriérovej vady vylučujúcej jedinca z chovu / kryptorchizmus, hluchota, odpovedajúci RTG, slepota a pod./

Nerozumiem tomu, zial :nwm: Moze mi to niekto vysvetlit? Dakujem!
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod Silwuska » Pia 20.01.2012 10:17

moth píše:

A kde je na vasom webe poradna na tuto temu, ako si vybrat "dobreho" veterinara na vyhotovenie a posudenie snimku RTG???? Vas pan doktor Pavlik, uz pravdepodobne nie je jediny, kto MOZE posudzovat vase klby, mal v case, ked bol striktne len on vhodny a POVOLENY na tento zodpovedny krok v chove plemena, VELKY OTAZNIK v ramci zoznamu SKJ vetrinarov certifikovanych na posudenie DBK, tak na co sa tu hrate vy???? Cela vasa historia DBK posudeni je tak doveryhodna ako plysova hracka pre dieta, ktoru hodim psovi, aby sa pobavil... Vas klub je ten posledny, co sa moze vyjadrovat k vysledkom DBK v zahranici a vobec k vysledkom v chove, staci poznat fakty z historie vasho OZ!


Moth pokial mas nejake problemy s maggie tak si to prosim ta rieste osobne, postou, holubami alebo mne je jedno ako, ale uz nas nikoho nebavi stale vas tu davat do laty, a striehnut kto kde do koho zase rype...vsetci vieme ze sa vzajomne neznasate a ja neviem co, ale nikomu sa to nechce citat stale dokola, uz dost :vykricnik:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod moth » Pia 20.01.2012 10:25

Samozrejme Silwuska, pokial tato tema nie je urcena na diskusiu o plemene, tak sa nemame o com bavit, pravda, a dakujem za upozornenie, beriem na vedomie :yes: Pekny den ti prajem :jop:
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod casira » Pia 20.01.2012 10:36

Tak ja sa velmi do týchto problémov s RTG nevyznám,t.č.nie som ani v klube,neviem čo sa tam deje,ale pre vlastné vedomosti a záujem by som uvítala,keby stránky boli prehladnejšie,s aktuálnymi informáciami.Rada by som si prečítala,dozvedela sa nové infošky čo sa deje nie len na SK,ale aj inde,zaujímam sa o dianie okolo akít,aj ked do neho priamo nezasahujem. :no:
Zvady nevedú a nepovedú nikam,to je jasné.A na fore sa nič nevyrieši,len sa tu dvíha adrenalím,čo ja myslím úplne zbytočné. :yes:
Víkend pred nami,verím,že bude príjemný a že sa nám všetok sneh nestopí a ešte si ho užijeme. :smile:
casira
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2313
Bydlisko: Háj,Turčianske Teplice

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod moth » Pia 20.01.2012 10:43

wallax píše:Keby prihodime vsetci ruku k dielu, mozno by prisli nejake zmeny, vysledky, moznosti...

asi takto tu treba pisat :jop: nedviha to adrenalin a hovori to konkretne k veci :yes: tak nech je tu co najviac takychto prispevkov, aby sa ludia vela dozvedeli o plemene, suhlasim :yes:
Offtopic: v mojom poslednom prispevku k teme som sa pytala ohladom RTG DBK
ad 1 vysledok je informacny
ad 2 kvoli RTG DBK moze byt chovny jedinec vyradeny z chovu

prepacte, fakt nerozumiem, ale asi to tak ma byt, tak nech to tak je, mne osobne to moze byt jedno ...
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod almiss » Pia 20.01.2012 10:51

:heh: :heh: :heh: :heh: :heh:

je pravda, že mě by to taky zajímalo. Taky tomu nerozumím.
almiss
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 296

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI