Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod Betka10 » Štv 18.06.2015 19:23

raky píše:Je! Ľahšie, ako písať...


Beriem to. :smile:
Ja stále tvrdím, že som v chovaní akity nováčik, síce mám preštudované, čo sa len dalo, ale samozrejme reálny život so psom je celkom iný.
A keďže Niko okrem štekania komunikuje rôznymi škálami zvukov, ktoré sa snažím rozoznať, čo znamenajú v reálnom živote, nepovažovala som za potrebné naučiť Nika štekať na povel.

Pri výchove Nika sa riadim /aspoň dúfam/ radami:
Při výchově Vašeho psa buďte trpělivý a důslední. Nikdy netrestejte Akitu v případě neposlušnosti bitím, tím pouze probudíte jeho vrozenou tvrdohlavost. Nenuťte ho násilím vykonávat požadované činnosti ( chůze u nohy, odložení … ), je nutné ho během výcviku odpovídajícím způsobem motivovat.
Zdroj: http://www.akity.cz/plemeno.asp


Akita je psom inteligentným, hrdým a dôstojným. Kto už mal to potešenie vlastniť Akitu, určite vie, že o jej povahe sa dá povedať omnoho viac. Akita je absolútne oddaná a verná svojej rodine, je k nej pripútaná a aj ju poslúcha. Je to kľudný, vyrovnaný a odvážny pes, ktorý je vybavený dokonalým inštinktom k ochrane. Dve veci však Akita rada nemá – majiteľov, ktorí ju chcú k niečomu nútiť a iných veľkých psov, ktorí sa jej hneď nepodriadia.
Zdroj: http://www.huskyslovakia.sk/plemena/aki ... akita-inu/

Ak chcete mať AA doma, nikdy nesmiete zabudnúť na to, že prvoradé poslanie AA je život s rodinou, AA je veľmi lojálny a nesmierne verný pes, ochotný sprevádzať a chrániť svojho pána po celý život. Jeho nesmierne milý charakter sa však dá veľmi ľahko a rýchlo narušiť. Často zlým a bezcitným prístupom človeka, táto situácia sa väčšinou nedá zvrátiť do pôvodného stavu. Pes sa stáva neovládateľný a agresívny voči všetkému, toto všetko prevažne spôsobuje strach, neistota a zlé zážitky. AA má veľmi citlivú dušu a pamätá si do konca života!
Zdroj: http://www.aacs.host.sk/o_aa.html
Betka10
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 35

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod raky » Štv 18.06.2015 20:05

rozmýšlaš dobre... ide o to v tej záplave informácií si vybrať to najdôležitejšie, čo Vámi uľahčí a poprípade spríjemný spolužitie... :yes:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod Bad » Pia 19.06.2015 5:11

Betka10 píše:Neviem, či je možné naučiť akitu štekať na povel

Betka, tož zkus klikr... :no:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod Betka10 » Pia 19.06.2015 11:50

Bad píše:Betka, tož zkus klikr...


Ďakujem v mene Akiho za odpovede. :lol:

Ale ako som už uviedla, ja sama nepovažujem štekanie na povel za až tak dôležité, čiže my sa naďalej budeme venovať iným povelom a iným učeniam. :smile:

PS: tento povel by som asi odporučila najmä pre majiteľov uštekaných psov - psov, ktorí sú schopní štekať aj 8 hodín v jednom kuse.
Betka10
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 35

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod casira » Pia 19.06.2015 19:22

Betka10 píše:Neviem, či je možné naučiť akitu štekať na povel.
Ako ja viem, pre akitu je typické, že nešteká zbytočne, šteká len vtedy, ak má vážny dôvod. Veľmi rýchlo a inteligentne zhodnotí situáciu a zváži, či je reálne nebezpečenstvo, či má vôbec štekať.

Napríklad Niko nešteká na psov, ktorí idú po ulici, ani na poštára, ani na smetiarov. On všetko sleduje a zhodnotí situáciu – veď poštár niečo doniesol, smetiar tiež nie je nebezpečný, nie je nebezpečný ani cyklista, tak načo štekať.

Je zaujímavé, ho sledovať, ako sa započúva do štekotu psov z celej ulice a zhodnotí situáciu, či je nutné štekať, alebo nie.

Niko však okrem štekania používa celú škálu zvukov – od mrmlania až po vrčanie – ale nie také nebezpečné. Napríklad pri takom jemnom štipkaní prednými zubami vrčí tak, že keby ho niekto cudzí počul, tak si myslí, že niekoho napadol. Zbožňujem situáciu po príchode domov, keď mi predné labky položí na ramená, ja ho objímem a škrabkám po chrbte a on pritom mrmle ako medveď... :smile:


Betka,tu s tebou úplne súhlasím.Mám presne také isté skúsenosti.Ked sú naši psi vonku,štekajú len ked ide niekto cudzí,ked štekajú,viem že sa niečo deje.
Neviem či je možné naučit štekat akitu na povel,nikdy som nemala za potrebné to riešit,ale možno to je možné.
Všetky tie rozne články a odporúčania je dobré brat trošku s rezervou.Sú písané tak všeobecne,ale nemusí to platit na každého jedinca.Mala som už 5 AA a musím povedat,že každý bol iný povahovo,čo platí na jedného,nemusí na iného,ale na to príde každý sám.A tiež si myslím,že rozdiel mat AI a AA.Sused má 7 mesačného psa AI a ten veru šteká na všetko čo sa okolo neho prejde.Preto si myslím,že AI sú uštekanejšie vo všeobecnosti.
Prílohy
10626881_807703152583070_9164635906249293080_n.jpg
casira
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2313
Bydlisko: Háj,Turčianske Teplice

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod Margita » Pia 19.06.2015 20:52

mi napadlo,ze nie je tu niekto z Marianky a ma dve akity?pri cintorine,pozemok tak 1,5 metra nad urovnou cesty
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod Betka10 » Ned 21.06.2015 19:01

Casira, aká rodinná idylka. Nádherní plyšáci. Potešila si moje oči i dušu.

5 AA? Závidím Ti /v dobrom slova zmysle/ všetky tie zážitky s nimi. :yes:
Betka10
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 35

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod Aki » Pon 22.06.2015 6:32

ahojte, dakujem za odpovede, vidim ze sa to to trosku prebudilo. nijako na tom vycviku stekania na povel netrvam, som rad ze zbytocne nesteka, len som to videl na nejakom videu, tak som chcel vediet ako na to :)
Aki
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod Lilka » Pia 31.07.2015 22:44

Mate niekto skusenosti s chovnou stanicou v Madarsku Cherokee Dragon Kennel ? Chcem odtial brat fenky, tak ci to nie je zle rozhodnutie.
Dopredu dakujem za akekolvek info.
Lilka
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod Betka10 » Pon 03.08.2015 8:33

Lilka píše:Mate niekto skusenosti s chovnou stanicou v Madarsku Cherokee Dragon Kennel ?
- Ľutujem, ja nie...

Chcem sa spýtať, či ani Vaši psy sa neradi kúpu. Vlastne u nás je to celá tortúra, kým Nika dostanem do kúpeľne.
Spomenula som pred Nikom, že sa bude kúpať. Asi o dva dni, keď som mu dala príkaz pred kúpeľňou "ku mne" (príkaz, ktorý inokedy v pohode splní) a už mu vidím na očiach, ako premýšľa (tak toto na ňom zbožňujem) potom urobí krok – jeden schod – ústup, zase príkaz – ďalšie 2 schody - ústup. Na tretí príkaz ku mne vyšiel po schodoch, opatrne položil 1 labku na dlažbu a hneď na to ju strhol naspäť, ako keby bola dlažba horúca a už ho nebolo :haha: . Nato som sa už nezdržala a začala som sa smiať, vediac, že „dnes“ už nebude z kúpania nič. Na druhý deň ráno so mnou v pohode vkráčal do kúpeľne a vtom si znova asi spomenul na kúpanie a zobral to útekom, že skoro vrazil do pootvorených dverí. A popritom, keď ho už kúpem, tak je to v pohode.

A musím Nika pochváliť, že sa polepšil v papaní. Už spapá aj zeleninku a ovocie a čo je najúžasnejšie, že vylizuje misku :lol:

Zopár novších fotiek
Prílohy
DSCN1347.JPG
DSCN1336.JPG
DSCN1301.JPG
čerstvo okúpaný
DSCN1289.JPG
tak tu som presadil paničke bylinky
DSCN1271.JPG
Betka10
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 35

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod Betka10 » Štv 17.09.2015 7:53

Môj miláčik mal včera 2 roky, ani sa mi nechce veriť, ako rýchlo ubehli
tieto 2 roky. A aký kľudný, rozvážny, zlatý pes je z môjho Nikosa.
Zopár fotiek ako rástol
Prílohy
4..jpg
obidva ušká
3..jpg
1. uško
2.deň doma.jpg
druhý deň doma
1.večer doma.jpg
prvý večer doma
1.cesta domov.jpg
cesta domov
Betka10
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 35

Re: Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod Betka10 » Štv 17.09.2015 7:59

a pokračovanie
Prílohy
16.9.2015.jpg
môj záhradník - 16.9.2015
15.9.2015.jpg
súčasnosť
7..jpg
7.mesačný
6..jpg
Betka10
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 35

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod VivaLaVizsla » Pia 16.10.2015 10:28

moth píše:Dnes je 12 rokov od casu, ked sa u nas narodili prve steniatka Akit po otcovi ICh. Ajax Akita-Park a matke GrCh. Arka Thisis Thewn!


Ahoj moth, my sme mali doma dvoch Ajaxovych bratov Asuana a Ahosa Akita Park!!! Ked vidim Ajaxa na fotke - všetci boli tak rozdielni! Boli to naše milovane zlaticka a dodnes mi chybaju. Mali sme doma este aj Asuanovu dceru z jedineho jeho vrhu Amica Cervena voda. Athos vplyvom vtedajsich okolnosti nebol chovny. Bola som v tom case este decko tak si na to pamatam iba matne, ale viem ze rodicia boli hlboko sklamani z toho co sa vtedy so slovenskym chovom dialo. Bohuzial uz su vsetci po smrti... :(
VivaLaVizsla
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod Bebis » Pia 16.10.2015 19:12

VivaLaVizsla píše:
moth píše:Dnes je 12 rokov od casu, ked sa u nas narodili prve steniatka Akit po otcovi ICh. Ajax Akita-Park a matke GrCh. Arka Thisis Thewn!


Ahoj moth, my sme mali doma dvoch Ajaxovych bratov Asuana a Ahosa Akita Park!!! Ked vidim Ajaxa na fotke - všetci boli tak rozdielni! Boli to naše milovane zlaticka a dodnes mi chybaju. Mali sme doma este aj Asuanovu dceru z jedineho jeho vrhu Amica Cervena voda. Athos vplyvom vtedajsich okolnosti nebol chovny. Bola som v tom case este decko tak si na to pamatam iba matne, ale viem ze rodicia boli hlboko sklamani z toho co sa vtedy so slovenskym chovom dialo. Bohuzial uz su vsetci po smrti... :(


Tento prispevok od moth je uz viac, nez 4 roky stary a moth je na fore uz dlhsiu dobu blokovana.
Offtopic: Asuan nie je aj meno jedneho zo psikov po Line?
Pes nie je členom rodiny... pes je rodina ♥
Bebis
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1534
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod casira » Sob 17.10.2015 20:45

VivaLaVizsla píše:
moth píše:Dnes je 12 rokov od casu, ked sa u nas narodili prve steniatka Akit po otcovi ICh. Ajax Akita-Park a matke GrCh. Arka Thisis Thewn!


Ahoj moth, my sme mali doma dvoch Ajaxovych bratov Asuana a Ahosa Akita Park!!! Ked vidim Ajaxa na fotke - všetci boli tak rozdielni! Boli to naše milovane zlaticka a dodnes mi chybaju. Mali sme doma este aj Asuanovu dceru z jedineho jeho vrhu Amica Cervena voda. Athos vplyvom vtedajsich okolnosti nebol chovny. Bola som v tom case este decko tak si na to pamatam iba matne, ale viem ze rodicia boli hlboko sklamani z toho co sa vtedy so slovenskym chovom dialo. Bohuzial uz su vsetci po smrti... :(


Ahoj.Ja si velmi dobre pamatám aj Athosa aj Asuana,aj rodičov,hlavne otca a ešte chodili s jedným pánom cvičitelom.Stretávali sme sa na výstavách a nejakých akciách.Mala som po Ajaxovi Cassiusa.Staré zlaté časy.Zostali už len spomienky a fotky.
Podla tvojeho nicku usudzujem,že akity už nepatria do tvojeho života.Alebo sa mýlim?

Betka-fotky Nika sú krásne.Vyrástol z neho pekný pes.

Dnes píšem po dlhšom čase.Nie že by nebolo o čom,ale......
Naša Nany je práve týžden v rekonvalescencii po operácii.Po poslednom háraní sme si všimli,že na bradavkách sa jej urobili hrče.Nádory.mala tri také viditelné.Veterinár chcel povodne vybrat len tie hrče,ale počas oprerácie sa rozhodol vybrat obideve celé mliečne žlazy,pretože tie nádory ma aj dalej,len boli ešte malé.Tak namiesto hodinovej operácie Nanka absolvovala skoro trojhodinovú.Včera bol tomu presne týžden.V pondelok ideme na kontrolu a vybratie stehov.
Musím povedat,že dievča to zvláda perfektne,hlavne tie prvé dni som si myslela,že budú hrozné,ale vobec neboli.Je to statočná bojovníčka.Nemá ani golier,do rán si nejde....Pomaly sa jej to hojí,ale stále má taký kludový režim,ktorý si naplno užíva.
Prílohy
naan.jpg
casira
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2313
Bydlisko: Háj,Turčianske Teplice

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI