Akita (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod wallax » Pia 20.01.2012 17:02

Almiss: ano, eleganciu aj ladnost maju Akity na vybornu, hlavne ak sa clovek pozrie kolko vazi CHRT(pre porovnanie) a kolko AA :) To absolutne nepopieram. Ako som napisal, mozno, ze sa krpec este vyprofiluje v nieco co necakam a nepoznam zatial. Videl som aj Corry nahanat zajaca-navnadu a to ma dostalo, lebo to bola nadhera v pohybe (http://www.youtube.com/watch?v=5_qVvz_DfsA, http://www.youtube.com/watch?v=GLpjDjI4 ... re=related). Tieto videa ma vlastne len predvedcili ze vyber mamy steniatka bol perfektny.
Tomas (Wallax) a Assan Argon Corissimo (American Akita)
Ak má problém riešenie,netreba si robiť starosti.Ak problém riešenie nemá,starosti nepomôžu.(tib. príslovie).
Zmieriť sa musíme len s tým, čo sami nedokážeme ovplyvniť. (ja)
wallax
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 463
Bydlisko: Hlohovec

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod wallax » Pia 20.01.2012 17:07

Moth: "Ak chces Akitu radit medzi bulikov, sklamem ta, zle si si vybral plemeno, ano boli isty cas v dvojke skupine medzi molosmi, avsak omylom, zial :ua: "

Nie, neradim ju medzi bulikov :) ved vyzera uplne inak (exterier), a mozno je rozumnejsia (interier, ale zase bullikoidne plemena zase tak dobre nepoznam). No ked sledujem ako sa sprava mlady pitbull a akita, vidim tam viac podobnosti ako pri porovnani s westikom, setrom, yorkom, vyzlou, weimarom a inymi u nas zastupenymi plemenami.
Podla toho co som videl, su rovnako takze a narocne povahy a aby boli poslusne a dobre, potrebuju podobny pristup a pevnu ruku. Ale zase, su to moje postrehy ktore sa mozu uplne lisit od toho co si ty zazila za 10 a viac rokov, takze znova pripustam, mozem sa mylit, nemam dostatok informacii aby som 100% povedal, akita = pitbull co do povahy. Stale studujem, stale sa pytam, stale pozorujem, stale nasavam a o nejaky cas ti mozno poviem nieco ine, no zatial to vidim takto.
Tomas (Wallax) a Assan Argon Corissimo (American Akita)
Ak má problém riešenie,netreba si robiť starosti.Ak problém riešenie nemá,starosti nepomôžu.(tib. príslovie).
Zmieriť sa musíme len s tým, čo sami nedokážeme ovplyvniť. (ja)
wallax
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 463
Bydlisko: Hlohovec

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod moth » Pia 20.01.2012 17:15

takze od konca wallax, molosy nemaju co hladat u Akity, Akita musi byt Spic, to ze niektore jedince v sucasnosti stracaju crty spica, to je smutne :ua:
Neviem o tom, ze by mala Akita znizeny prah bolesti, necitala som o tom a samozrejme ani som to neskusala :lol: Ak to vsak niekto tvrdi, je to jeho nazor, to je vsetko :yes: Akokolvek Akita je velmi citlivy pes!
Ako vyuzijes tvoju Akitu, to je len na tebe, ako si sa vsak vyjadril, neuznavas cvicak, ja mam vsak nazor, ak ma niekto prvu Akitu mal by ten cvicak urcite navstevovat, ak je ta moznost. Pokial ten clovek ma skusenost s Akitami z minulosti a ma pocit, ze druhu Akitu zvladne sam, nech tak urobi, je to len jeho vec.
Ako tak citam ty vzdy vychadzas z niecoho co si precital a rad by si to aplikoval na sucasne Akity, cas sa vsak pohol velmi vpred a dnesna Akita je fakt v prvom rade spolocnik, ma minimum predpokladov na polovneho, policajneho, slepeckeho ci akehokolvek pracovneho psa :ua: Samozrejme tie geny ma v sebe, ale boli dlhodobo potlacovane, daju sa sice obnovit ale potrebuje to vela casu a energie, neurobis to sam doma!
A nechapem, ked pises, ze ja tu pisem o Akite a sutaziach, to v akej suvislosti?
Napokon ak si snival o super obranarskej Akite s nadanim realne pracovneho psa, nevybral si si zo spravneho spojenia, mozno sa mylim a nepoznam rodicov tvojho psika az tak do hlbky, ale aj tieto veci sa dedia. Tiez konkretna povaha psika je dolezita, ak chces s Akitou pracovat, musi to byt jedinec s extremnym mnozstvom energie a velmi sebavedomy pes, pritom velmi tvarny a poddajny, taka Akita sa rodi skutocne raz za cas aj keby mala rovno predpoklady v ramci genetiky po rodicoch!
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod moth » Pia 20.01.2012 17:19

wallax píše:Moth: "Ak chces Akitu radit medzi bulikov, sklamem ta, zle si si vybral plemeno, ano boli isty cas v dvojke skupine medzi molosmi, avsak omylom, zial :ua: "

Nie, neradim ju medzi bulikov :) ved vyzera uplne inak (exterier), a mozno je rozumnejsia (interier, ale zase bullikoidne plemena zase tak dobre nepoznam). No ked sledujem ako sa sprava mlady pitbull a akita, vidim tam viac podobnosti ako pri porovnani s westikom, setrom, yorkom, vyzlou, weimarom a inymi u nas zastupenymi plemenami.
Podla toho co som videl, su rovnako takze a narocne povahy a aby boli poslusne a dobre, potrebuju podobny pristup a pevnu ruku. Ale zase, su to moje postrehy ktore sa mozu uplne lisit od toho co si ty zazila za 10 a viac rokov, takze znova pripustam, mozem sa mylit, nemam dostatok informacii aby som 100% povedal, akita = pitbull co do povahy. Stale studujem, stale sa pytam, stale pozorujem, stale nasavam a o nejaky cas ti mozno poviem nieco ine, no zatial to vidim takto.

Ak chces porovnavat, ja by som porovnala Akitu k Stredoaziatovi do urcitej miery :yes:
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod wallax » Pia 20.01.2012 17:29

To je prave to co sa mi zda ine...AI mozno spic je, AA mi tak uz nepride. Ale to je zase len moje zdanie.
Ale ved dobre, nech je spic, ma tie prvky, Moth ale to neznamena, ze do nej japonci neprimiesali nieco na zmenu povahy ci fyzimonie. Preco si myslis, ze v AA linii pocas jej zuslachtovania nie je Molos, Vlciak ci iny pes? Aspon vacsina clankov a jej historia (a aj ten clanok co si mi poslala na FB) o tom hovoria.

Ano, k stredoaziatovi uplne ze najviac, ale nie je zrovna stredoaziat Molos? Povahu maju vsak velmi podobnu aj cit pre vyhodnotenie nebezpecenstva a aj inteligenciu. Pocul som to uz od viacerych ludi/zdrojov.

O znizenom prahu bolesti sa tiez hovori medzi ludmi, ci to je alebo nie je urban legend, neviem. Vzhladom na to ale, ze akita bola oblubena v japonsku pre psie zapasy a mali ju radi pre jej bojovnost a nestekavost, by na tom nieco byt mohlo...nedam predsa do ringu slabeho a labilneho psa, pripadne teda citliveho aj na fuknutie vetra.

No a ta genetika...no to sa uvidi. Uz som spominal, ze Assi prejavuje celkom dobre sklony ku kusaniu do rukava, tak preco to nezveladit vnom, Leon je mozno krasavec na vystavy ale Corry ide cursing perfektne. A ja si zase myslim, ze aj ked sa snazime z tych psov spravit spolocenske zvery, tak nimi nie su a mozno ani nebudu. Nie tak ako to mozno myslis ty. Je to zviera, stale ma tie veci v sebe ako pises a nemyslim ze su az tak hlboko.

Tie sutaze a vystavy som spomenul koli tomuto co si napisala: nie je vsak vhodne cvicit Akitu na obranu len-tak zo zabavy,...
Ja sa tu nebavim o hre, ja sa bavim o plnom nasadeni psa pre obranne ucely.
Tomas (Wallax) a Assan Argon Corissimo (American Akita)
Ak má problém riešenie,netreba si robiť starosti.Ak problém riešenie nemá,starosti nepomôžu.(tib. príslovie).
Zmieriť sa musíme len s tým, čo sami nedokážeme ovplyvniť. (ja)
wallax
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 463
Bydlisko: Hlohovec

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod moth » Pia 20.01.2012 17:33

wallax píše:Almiss: ano, eleganciu aj ladnost maju Akity na vybornu, hlavne ak sa clovek pozrie kolko vazi CHRT(pre porovnanie) a kolko AA :) To absolutne nepopieram. Ako som napisal, mozno, ze sa krpec este vyprofiluje v nieco co necakam a nepoznam zatial. Videl som aj Corry nahanat zajaca-navnadu a to ma dostalo, lebo to bola nadhera v pohybe (http://www.youtube.com/watch?v=5_qVvz_DfsA, http://www.youtube.com/watch?v=GLpjDjI4 ... re=related). Tieto videa ma vlastne len predvedcili ze vyber mamy steniatka bol perfektny.


No kukla som si to videjko, moc pekne, ale mozem ti povedat, ze moje psy by sa spravali inak dokonca aj Katia, ktora ma tu najprepracovanejsiu miernu povahu ako je v USA trend!
Takze ak moje psy zbadaju korist, nezenu sa za nou s najvacsim vydajom energie, velmi radi si pockaju a "nastuduju" si ten pohyb, castokrat v ramci lovu zalahnu a nemrhaju energiou, akoby instinktivne si dokazu skracovat cestu ku koristi, teda nelietaju bezhlavo presne po trase, kadial presla korist no a na konci by tu korist jednoznacne zabili na plny zakus by nou triasli, urcite by sa na nu len-tak nepozerali :yes: tak asi tolko :jop:
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod weron » Pia 20.01.2012 17:36

Offtopic: skoro si ten havkac zuby vybil hned na zaciatku :pac: :heh:
"if we wait until we´re ready, we´ll be waiting for the rest of our lives."
weron
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2342
Bydlisko: Dolné Orešany

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod moth » Pia 20.01.2012 17:38

wallax píše:Ano, k stredoaziatovi uplne ze najviac, ale nie je zrovna stredoaziat Molos? Povahu maju vsak velmi podobnu aj cit pre vyhodnotenie nebezpecenstva a aj inteligenciu. Pocul som to uz od viacerych ludi/zdrojov.

O znizenom prahu bolesti sa tiez hovori medzi ludmi, ci to je alebo nie je urban legend, neviem. Vzhladom na to ale, ze akita bola oblubena v japonsku pre psie zapasy a mali ju radi pre jej bojovnost a nestekavost, by na tom nieco byt mohlo...nedam predsa do ringu slabeho a labilneho psa, pripadne teda citliveho aj na fuknutie vetra.

No a ta genetika...no to sa uvidi. Uz som spominal, ze Assi prejavuje celkom dobre sklony ku kusaniu do rukava, tak preco to nezveladit vnom, Leon je mozno krasavec na vystavy ale Corry ide cursing perfektne. A ja si zase myslim, ze aj ked sa snazime z tych psov spravit spolocenske zvery, tak nimi nie su a mozno ani nebudu. Nie tak ako to mozno myslis ty. Je to zviera, stale ma tie veci v sebe ako pises a nemyslim ze su az tak hlboko.

Tie sutaze a vystavy som spomenul koli tomuto co si napisala: nie je vsak vhodne cvicit Akitu na obranu len-tak zo zabavy,...
Ja sa tu nebavim o hre, ja sa bavim o plnom nasadeni psa pre obranne ucely.


V porovnani so Stredoaziatom som myslela samozrejme povahu, nie exterier :lol: To ze Akita byvala oblubeny bojovy pes nemusi znamenat, ze ma znizeny prah bolesti, ako vies Akita ma svoj typicky styl boja (hry) a to davalo malo sanci pre supera :yes: A na zaver znova zopakujem, ak sa chces venovat obrane, urob to, ale porad sa s niekym, nerob to sam! Akita ta vzdy obrani a nepotrebuje na to trening ani rukav :yes:
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod wallax » Pia 20.01.2012 17:53

Daj typ na cloveka ktory sa tomu venuje - odporuc niekoho, nechcem namatkovo hladat. Mam jedneho znameho, ale trenuje len Malinoisov (Belg. ovciak), uz som sa s nim aj bavil o tom, no boli sme spolu len kratko.
Ja neviem, ja si tak nejak trufam na to aj sam...este postudujem a musim zohnat figuranta :DDD plus nejake presivaky a navleky :)

No, ked si pozriem vzorku "bojovych plemien" tak mi tam vychadzaju hlavne plemena ktore su schopne bojovat a necitia bolest tak ako ine psy ktore prave do tejto skupiny nepatria. To sice neznamena, ze ine psy bojovat nemozu, no nemaju prave tie predpoklady na to. Nuz, na toto mame asi obaja malo informacii. Ja som to ale pocul uz velmi velmi davno, ze Akita ma prah bolesti posunuty, povedali mi to aj chovatelia (je to aj jeden z dovodou preco na akitu nefunguje dobre stahovaci obojok, ona ten ucinok proste neciti a ide dalej cez mrtvoly).

Co sa cursingu tyka, prave na tom videu je vidiet ako sa Corryna nezenie bezhlavo po trase ale ako si nadchadza a ako ju "prekvapi" ked sa zrazu rozbehne korist opacnym smerom. To je paradicka...nie je to nejaky tupy pes, ona si skutocne akoby prepocitavala kam bude nasledovat dalsi pohyb, alebo ho poznala, aj to je mozne.
Na lov sa tiez asi nehodilo kazde steniatko, ze ano. Urcite sa z vrhov vyberalo a co sa na lov nehodilo, bud sa pouzilo na ine alebo utratilo...v tazkych casoch zivit psov nebolo asi jednoduche, a na cisarskom dvore asi nepotrebovali psa ustrachanca (ak sa s nimi chodilo na polovacky).
Tomas (Wallax) a Assan Argon Corissimo (American Akita)
Ak má problém riešenie,netreba si robiť starosti.Ak problém riešenie nemá,starosti nepomôžu.(tib. príslovie).
Zmieriť sa musíme len s tým, čo sami nedokážeme ovplyvniť. (ja)
wallax
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 463
Bydlisko: Hlohovec

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod adrika6 » Pia 20.01.2012 18:05

moth píše: Akita ta vzdy obrani a nepotrebuje na to trening ani rukav :yes:


ak nie je bojko... ak ma povahu ako Mia, tak neobrani, ale utece! myslela som si to a tuto myslienku mi potvrdila aj Rea. ak psik nie je psychicky ok, moze byt hocake plemeno, zdrhne skor nez sa nazdate :ua:
no pevne verim ze nikto iny tu nema takeho straska, to by bola u akity skoda :smile: naprava je zdlhava ale je tu a da sa to :jop:

nepiste tolko, ved nestiham sledovat :heh: :heh: :heh: zajtra budem mat veeeeeelmi dlhe citanicko :lol:
adrika6
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 927

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod moth » Pia 20.01.2012 18:06

Ja ti nemozem dat tip, tiez som dlho hladala schopneho cloveka, co je ochotny a schopny pochopit aj Akitu a nasla som ho tu na DF. Takze toto si musis vyriesit sam :ua:
Tak este k tym bojovym plemenam, ak si niekedy videl suboj dvoch Akit, alebo nebodaj Akita verus ine plemeno mal by si mozno iny pohlad na vec. Ked sa biju dve Akity, malokedy je nutne zasivat, je len vela hluku, slin a pre cloveka sa to zda byt beznadejne, ano vyskytnu sa nejake mensie zranenia, ktore sa vsak zahoja aj bez sitia. Avsak ked sa stane, ze si nepadne do oka Akita s inym plemenom ma to omnoho horsie nasledky, zial pre to druhe plemeno :ua: Bola som svedkom nezhody medzi Akitou a dvoma pitbulmi a obaja sa nevyhli desiatkam stehov :ua: nie, nieco take uz nechcem vidiet!
Urcite coursing je dobra cesta na vybitie energie pre Akitu, ale v ramci moznosti ako je nemozne pravidelne trenovat na SK, nepokladam tuto aktivitu za idealnu. A moj nazor som uz spomenula, bavili sme sa o tom pred casom s Nyssou, z mojho pohladu je to len nahananie objektu v dialke, co je neziaduce podla mna, Akita bude vzdy schopna a ochotna nahanat korist, to nie je nutne podporovat... Moj nazor je, ak uz pracovat s Akitou tak formou aktivit, ktore upevnuju vztah a doveru k majitelovi!
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod moth » Pia 20.01.2012 18:08

adrika6 píše:
moth píše: Akita ta vzdy obrani a nepotrebuje na to trening ani rukav :yes:


ak nie je bojko... ak ma povahu ako Mia, tak neobrani, ale utece! myslela som si to a tuto myslienku mi potvrdila aj Rea. ak psik nie je psychicky ok, moze byt hocake plemeno, zdrhne skor nez sa nazdate :ua:
no pevne verim ze nikto iny tu nema takeho straska, to by bola u akity skoda :smile: naprava je zdlhava ale je tu a da sa to :jop:

nepiste tolko, ved nestiham sledovat :heh: :heh: :heh: zajtra budem mat veeeeeelmi dlhe citanicko :lol:

a co uz ta niekto chytil pod krk, ze tak podcenujes Miu??? :pac:
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod adrika6 » Pia 20.01.2012 18:10

nechytil, a bola by som rada keby sa Rea v tomto myli. no ubezpecovala ma ze na obranu isto nie, a obranit by ani nedokazala.

no dufam ze vekom sa osmeli a bude z nej moj bodyguard :lol: ono sa ku mne nepriblizi ani teraz nikto, kazdy sa jej boji pre jej velkost a postavu :heh: len keby na nu zdupnu tak stiahne chvost a bezi prec
adrika6
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 927

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod moth » Pia 20.01.2012 18:14

No neviem realna situacia by ukazala, ako je na tom Mia :yes:
Ono vies ako sa hovori, bojazlivy pes dokaze radikalnejsie a zakernejsie zautocit ako ten sebavedomy :yes:
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Akita Inu (FCI) + Americká akita / American Akita (FCI)

Poslaťod Aty » Pia 20.01.2012 18:15

wallax píše:Mam jedneho znameho, ale trenuje len Malinoisov (Belg. ovciak), uz som sa s nim aj bavil o tom, no boli sme spolu len kratko.
Ja neviem, ja si tak nejak trufam na to aj sam...este postudujem a musim zohnat figuranta :DDD plus nejake presivaky a navleky :)

Akita ale nie je ovčiak :no: Ak to chceš skúsiť tak hľadaj naozaj dobrého cvičitela a aj figuranta (myslím, že aj ten má vedieť čo robiť, i keď neviem to naozaj nikdy som obranu so žiadnym psom nerobila). Nemyslím, že v tejto téme Ti niekto odporučí skúseného človeka čo trénuje obrany lebo s akitami to asi veľa ľudí nerobí. Ale možno sa nájde.
Ale nezabúdaj, že máš šteniatko, Yess bol v pol roku tiež milý ku každému, všetko si nechal dokonca sa niekedy aj bál keď sme videli niečo nové. Teraz má rok, a je to neporovnateľná zmena, už je nedôverčivý voči cudzím, nebojí sa ničoho, a keď bolo treba aby ma bránil tak ma bránil aj bez povelu. A to bez toho aby niekoho hrýzol, len odstrčil ruku jedného chlapíka čo ma chcel hladkať po kolene a aj potom sledoval každý jeho pohyb až kým chlapík neodišiel. Je to fakt zahrávanie sa s ohňom ak chceš akitu sám doma bez skúseností trénovať obranu aspoň podľa mňa. Skôr by som stále socializovala, akita nikdy nie je dosť priateľská aby Ťa bránila, to uvidíš.

wallax píše:bojovych plemien" tak mi tam vychadzaju hlavne plemena ktore su schopne bojovat a necitia bolest

Oni možno aj bolesť cítia, ale nie vtedy keď sú zakusnutí, keď sa bijú, to je čisto len adrenalínom aspoň podľa mňa. Vtedy pre nich neexistuje nič iné len bitka, také niečo môžeš pozorovať aj u loveckých psov, keď niečo zaňuchajú, svet pre nich prestáva existovať a Yess je taký. Keď niečo vidí, alebo cíti vtedy nič iné nie je a ťahá sa za tým ako trafený. Už sa to pomaly učíme korigovať, aspoň pri mačkách (podarilo sa mi ho dokonca odvolať od mačky a aj povelovať pri nej, čo je pre mňa malý zázrak)
Keby ho ja učím hrýzť len tak, že veď skúsim či to robím dobre tak dnes by sme nemohli chodiť len tak po vonku medzi ľudí, tým som si istá.
Akita verus ine plemeno mal by si mozno iny pohlad na vec. Ked sa biju dve Akity, malokedy je nutne zasivat

Tak tak, keď sa Yess pobil s malou pouličnou zmeskou tak mal malé ranky od neho a krpec bol bez rany a bez krvi a to bol celý biely.
Gollum: And if it loses? What then? What if it loses, precious, then we eats it! Hahaha. If Baggins loses, we eats it whole.
Bilbo Baggins: Fair enough.
"Alt Lys Er Svunnet Hen"
Aty
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 393

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI