Dlhosrstá kólia / Collie Rough (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Jannka » Ned 22.02.2009 20:09

molly, este NIKDY som nevidela peknu a standardnu koliu bez PP a to sa medzi koliami pohybujem uz 10 rokov.
je pravda,ze som videla par PP kolii, ktore sice neboli vyslovene skarede, ale zas ani nejake extra hviezdy
- ale presne preto maz moznost vybrat si chovatelsku stanicu ktora sa ti paci a steniatko po rodicoch, ktori ti imponuju.
Ja netvrdim, ze z tvojho steniatka vyrastie male strasidielko, ale silne pochybujem, ze by ti z neho vyrastol vystavny kus.
Ale o krasu tu predsa nejde...to sme ti pisali. Ide tu o povahu a o zdravie!

Prepac, ale mam pocit, ze sa len vyhovaras, vidim, ze si davno rozhodnuta a ze zatvaras usi pred ludmi, ktori ti DOBRE radia a DOBRE chcu. Preco inak by ta kazdy presviedcal?

Stale si mi neodpovedala, preco si sa rozhodla prave pre koliu - pises, ze mas skusenost s koliou, ktora hryzla - nevyzera to na pozitivny zazitok - tak preco ta toto plemeno oslovilo?

Vies o specifikach koliej povahy? Su to velmi citlive psiky, ktore neznesu zle zaobchadzanie, zvyseny hlas a ani nezhody v rodine, inak to nesu velmi tazko po psychickej stranke.
Naposledy upravil Jannka dňa Ned 22.02.2009 20:36, celkovo upravené 1
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Stanislava » Ned 22.02.2009 20:28

Krystal píše: este k tej fotke , ze kolia s PP a bez PP... tak to moze a nemusi byt blud


Pridávam rozdiel oproti tu uvedenému zlatému šteniatku z aktuálneho vrhu
foto bez pp

Obrázok

a takto by to malo vyzerať - šteniatko s pp
Obrázok


A takýchto príkladov tu môžeme dávať od rána do večera...nič v zlom, ale je to tak. Viem, že si rozhodnutá a v podstate aj tie tieto šteniatka musia nájsť dobrý domov, no musiš si byť vedomá následkov svojho rozhodnutia. Naozaj prajem so šteniatkom všetko dobré!
Naposledy upravil Stanislava dňa Ned 22.02.2009 22:07, celkovo upravené 2
Stanislava
Hafan
 
Príspevky: 927

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Krystal » Ned 22.02.2009 20:37

myslim ze mame len odlisne nazory a este nesom vobec rozhodnuta k tomu panovi sa tam idem len pozriet.. a nie kazdy si potrpi na papiere..cely zivot mam psy bez PP a vzivote som s nimi nemala ziaden problem a aj ked je ten pes trochu iny napr kamoska mala bradaca co nemal kupirovane usi a mal ich postavene ...a bol to dokonaly pes a keby bol podla standardu presne rovnaky ako ostatne psy vobec by ma nijak neoslovil..prave preto ze bol netypicky bol krasny.. a nie mat vsetky psy na chlp rovnake ...aj keby ta kolia vyzorovo nebola prave vystavna...mam vela skusenosti so psami a ide tu skor o psychiku...tie plemena to maju v krvi paci sa mi ich povaha citala som o nich vela v knihach aj na internete.. a cudovali by ste sa kolko spravi pristup ku psovi...nech je akykolvek ...a celkovo ku zvieraťu..ja mam skusenosti s kopec zvieratami...od myši cez potkany hady škrečky zajace morčata chameleony mačky psy kone....jazdim na konoch citam o tom vela knih a nieje vsetko len v papieroch a v standarde...ide tu aj o vztah...a o tom ako sa vzijete do zvieraťa ...ved uvidime ako to dopadne ale verim tomu ze budeme skvele priatelky, nech bude akakolvek..som skor taky prirodny typ a nie za schlachtenie a presne aby mala usi na presny centimeter a uhol ...mozno sa mi paci ked su take huňate ale ked nebude tak co...proste to je zivot to je osud...netreba mi ziadne PP ..
Obrázok
Krystal
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 215
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Jannka » Ned 22.02.2009 20:47

ach jaj....tu je kazda rada marna...nic to, Krystal, zelame ti vela stastia s tvojim steniatkom, myslim, ze mozeme tuto debatu povazovat za ukoncenu. Drzim prsty! Ahoj.
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Krystal » Ned 22.02.2009 21:30

ved ako ja vam za vase rady dakujem a vela som si z toho zobrala....ale tak isto vy nechcete pochopit mna...ze mozno nemate take skusenosti ako ja...ja mam ine skusenosti idem na zviera inak mam na starosti jedneho kona ktory niekedy kusal kopal vyhadzoval zo sedla a teraz sme skveli priatelia...ja viem ze pes nieje kon..ale mala som uz aj psy a nieco to aj viem... ja dost davam na tu psychologiu a snazim sa pochopit to zviera ...myslim ze z akehokolvek psa sa moze stat verny a oddany priatel..myslela som ze to plemeno mi k tomu este aj napomoze kedze radi pracuju s ludmi a rychlo sa ucia...aj ked ja myslim ze ked clovek chce, so psom dokaze zazraky.... tak mozno mate vsetci pravdu a doplatim na to , nepodari sa mi to ...ale co uz..uvidim a posudim podla toho ked uvidim stenda a rodicov a pokecam s tym majitelom...vsetko sa este moze zvrtnut, uvidim uz to teraz nerieism..ale aj tak dakujem vam za rady a tiez nemusite ocudzovat kazdeho kto nema PP na psa PP :no: viem ze vy to tak mozno nemyslite ale na mna to tak posobi akoby ste ma teraz sli kvoli tomu uklincovat ze uvazujem nad tym ze si vezmem psika bez PP...ja viem ze mi chcete len dobre,ale co by to bol za svet keby si kazdy potrpel len na papiere a bral si psov z chovnej stanice bezchybnych..tak co uz...zachranila som zivot psovi z utulku, tak rada sa budem starat aj o toto stendo aj ked nebude presne podla standardu...
Obrázok
Krystal
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 215
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Zooey » Ned 22.02.2009 21:48

Ver tomu, ze nikto Ta tu nechce uklincovat ani nic podobne, chceme Ti len dobre. Nedavno som jednu moju kamartku presviedcala podobne ako Teba o kupe PP psika a ona ma s velmi podobnymi argumentami presviedcala, ze on PP nepotrebuje..kupila psa a ten to neprezil (a to do neho vrazila nehorazne peniaze u veta). Teraz ma noveho, tentokrat uz s PP.
A uz naozaj posledna vec: Chapem, ze chces psika co najskor (bola som na tom rovnako) ale uvedom si, ze par mesiacov cakania Ta moze usetrit od veela veela starosti (ktore mozu trvat aj 15 rokov).
Rozhodni sa ako uznas za vhodne, kazdopadne drzim palce nech to dobre dopadne :ahoj:
Obrázok
Zooey
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 845
Bydlisko: BA, Petržalka

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Dazzling » Pon 23.02.2009 20:50

ach Krystal, prepac ale teraz ti uz fakt nerozumiem, skratka si si svoje rozhodnutie zdovodnila sama pred sebou ako ti najlepsie vyhovovalo. No nic, drzime palce. Vobec si nepochopila, ze tu nikto nevytahuje umyselne fotky nepeknych kolii bez PP - ze dane obrazky su naozaj realna vzorka kolii ako vyzeraju v dospelosti a to sa tu nespominali pripady ked je ta srst kucerava a cierna farba ma odlesky hnedej a pecenovej farby miesto krasne uhlovociernej, to su len dalsie nedostatky ale to uz radsej ani nerozoberam lebo tebe je to uplne fuk. Nechapem ale preco trvas na tom, ze chces koliu a pritom si vyberas psa ktory ma do nej daleko. To je asi lepsie darovat domov dalsiemu utulkacikovi ked ti je jedno ako vyzera a tesit sa s nim.
A prepac Krystal ale z tvojich poslednych prispevkoch je jasne, ze vobec nepoznas citlive povahy kolii a je trosku smiesne ak ty co si nikdy ziadnu nevlastnila ides vraviet ako to ty spravnym pristupom vsetko zvladnes a prevychovas. Zrejme si neuvedomujes, ze tu diskutuju aj dlhorocny chovatelia a majitelia kolii, ktory maju niekolkorocne skusenosti s ich chovom a ich povahy poznaju dokonale. Tak by si si mala dat povedat aspon v tom, ze ak ti niekto povie, ze z placheho psa nebojsu neurobis tak je to tak. Lebo ak to zacnes robit nasilnym sposobom prip.skusat nejake metody, ktore ti fungovali pri konoch a inych plemenach vysledok moze byt este zalostnejsi a svojej koliuske pridas dalsi stres navyse. No a choreho psika takisto nevyliecis zazracnymi metodami. My sme ti len chceli poradit na co si mas pri kupe steniatka dat pozor. Aj clovek, ktory si ide kupit psika s PP nevybera stena z prvej chovnej stanice co mu pride pod ruku ale pozera na predkov, typ linie, zdravotny stav. Nikto z nas ti ani netvrdi, ze nase kolie len preto, ze maju PP su dokonale. Dokonaly pes neexistuje, tak ako clovek. Ale my narozdiel od teba pozname zdravotny stav nasich psikov a ich predkov niekolko generacii dozadu a ked sme si kupovali steniatko mali sme dost presnu predstavu o tom aky jedinec z neho vyrastie. To pri kupe psika bez PP ani zdaleka netusis.
Naposledy upravil Dazzling dňa Ned 09.01.2011 8:38, celkovo upravené 1
ObrázokObrázok
Dazzling
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 801
Bydlisko: Košice-okolie

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Cathie » Pon 23.02.2009 23:08

Krystal nejdem ti uz tiez nic viac velmi pisat, komu niet rady, tomu niet pomoci. To, ze ty mas dobre skusenosti so psami bez PP hovori o tvojom poriadnom kuse stastia a nie o tom, ze by psy bez PP nemohli byt problemove po povahovej, zdravotnej aj exterierovej stranke. Viem, co je to chciet steniatko co najskor, viem, co je to chciet vysnivane plemeno.
Ale keby si sa nad tym zamyslela logicky, na chvilu dala prec svoje pocity, tuzby a skusenosti - musis vidiet, o co je lepsie a zodpovednejsie kupit si psa s PP.
Mam iba teoreticku otazku, jej riesenie ti ale v skutocnosti samozrejme nikdy neprajem - predstav si, ze tvoje steniatko bude mat trebars rok a zacne mat problemy s klbami (zdedena dysplazia, ktoru na rodicoch vobec nemusi byt vidiet, prejavuje sa niekedy aj obgeneraciu a u kazdeho psa inak) - ak nemas teraz peniaze na steniatko s PP, budes mat peniaze na ozaj nakladnu operaciu, ak by ju psik potreboval? (a nehovorime o sume par tisic, tych tisicok je to o hodne viac)

A mam pre teba este malu radu - ak ti skutocne ukaze prave PP svojich psov, hned reaguj otazkou, aky je dovod na to, ze nie su uchovneni a nemaju aj steniatka PP. Ak sa ti nebude zdat odpoved, kludne vytiahni moznost ocnych vad - PRA, CEA alebo dysplazky.. nech vidi, ze o tom aj nieco vies a nenaletis mu na nic :no: A nemusis byt pri tom ani neprijemna, vsetko sa da slusne a mierne :ahoj:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Krystal » Pon 23.02.2009 23:44

okej no nebudem sa ani nechcem sa s vami hadat...ja som ani nepovedala Dazzling ze nemate skusenosti..ja som len napisala ze vy mozno neviete pochopit mna....vy mozno cele roky chovate kolie a zaoberate sa tym..ale ja mam vela skusenosti so psami " z ulice " a psami bez PP...vlastne skusenosti , nie to co povedala kamoska alebo co sa jej stalo....to mozno nemate vy... fakt o psov s papierami nieje nudza a najdu si domov...ale mozno o takeho psy viac nie...a mne je ich aj luto ( napr tych v utulku) ...teraz mam 16 rokov studujem na strednej skole a nemozem sa tomu nejak extra venovat ak uz by som aj mala tie PP ...nemyslim psikovi ale tomu celemu...vy sa zaoberate vycvikmi chodite na vystavy,stretavate sa...ja tu nemam nikoho kto by choval take plemeno ani vela psickarov to nieje ani nejake dobre podmienky...tak beriem si toho psa aj ako spolocnika a lebo sa mi zapacil...tak isto by som si teraz mohla vzat napriklad vlciaka nejakeho bez PP lebo sa mi zapacil ...urcite viete viac ako ja, ale zas uplny amater niesom...niesom len rozmaznane decko co silou mocou chce psa a ani nevie, co mu ma dat zrat,...tak aj ked nebude presne podla standardu a bude hneda , okey mne to vadit nebude.. a beriem si ho ako priatela ak ochorie , alebo nieco sa mu stane, tak sa onho postaram a zaplatim mu veterinara..lebo to je proste zivot...ako ked niekto si adoptuje decko..alebo niekto dostane rakovinu,,alebo nieco sa stane..nemoze sa tiez vzdy vsetko vediet...tak proste ked uz to mam tak povedat po vasom...aj tieto obycajne nehodnotne psy bez PP potrebuju domov...a ked budem starsia kupim si psika aj s PP a chcem si zalozit aj utulok a postarat sa o psiky z ulice..na tie ja mam slabost a su to silne osobnosti.......a este posledna vec, k svojim zvieratam NIKDY nepristupujem nepristupovala som a ani v buducnosti nemienim pristupovat tvrdo ...citala som o kolii aj aku ma citlivu povahu nebojte sa...ale u mna to nezavazi aky pes aka rasa , ku kazdemu sa spravam citlivo a nasilim nic nevyriesim..a tak isto aj u koni ...aj ked vela ludi okolo mna to riesi bitkou a pod. ale do toho sa ja starat nemozem..asi tolko...
Obrázok
Krystal
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 215
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Zooey » Pon 23.02.2009 23:57

Juj no neda mi to neodpovedat:
Ked pises, ze Ti je jedno, ze psik nebude podla standardu a nebude ani povahovo typickou koliou, preco si potom radsej nezoberies dalsieho psika z utulku podobneho kolii? ..mala by si dobry pocit ze si pomohla takemuto havovi, nepodporila by si mnozitela a navyse by si aj usetrila nejake peniaze.
Kukni na tuto stranku (momentalne tam sice nie je ziadna dlhosrsta kolia ale co nie je moze byt): http://www.sos-kolie-a-seltie.ic.cz/
Obrázok
Zooey
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 845
Bydlisko: BA, Petržalka

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Krystal » Uto 24.02.2009 0:03

pozri..mne sa klasicke kolie velmi pacia,ale hovorim uz o tom krajovom pripade ze aj keby uz vysla inak a vyzerala by tak ako by vyzerala ,ze uz by mi to nevadilo, tak co uz...a preco by to automaticky mal byt mnozitel...to som aj ja ??? ved kolko ludi chce hoci len krizenca aby mali psika..vela ludi nechce psov s papiermi...a ja som nasla pre mojich krpcov super domovy a som na to hrda...ti ludia sa z toho velmi tesia ze maju psika..a nepovazujem sa vobec za mnozitelku...
Obrázok
Krystal
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 215
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Cathie » Uto 24.02.2009 0:28

Krystal píše:fakt o psov s papierami nieje nudza a najdu si domov...ale mozno o takeho psy viac nie...a mne je ich aj luto ( napr tych v utulku)

Prosim ta, to je o com? Nechcem byt zla, ale tym co robis praveze podporujes mnozenie psov bez PP, akokolvek je majitel seriozny a mily. Trochu nadnesene povedane - kazdy kto kupi psa bez PP od "chovatela" tak trosku podporuje to, aby v utulku koncilo viac a viac psov. Ja beriem, su aj skveli ludia, ktori jednoducho maju bez PP steniatka, su u nich stastne, najdu im dobry domov, ALE - nikdy nemozu vediet, kam sa dostanu potomkovia ich psov a tych dalsich a dalsich.. je to kolobeh, vzdy sa stena nejakym sposobom moze dostat do ruk mnozitela, na retaz atd. Pri PP psoch by sa to stalo iba tazko, pretoze niekam "patria", chovatelia o nich zvycajne maju info, navyse mnozitelovi je nanic PP pes - zbytocne drahy na to, ze na nom chce "iba" mnozit stence.
Kruto povedane, ale je to tak v podstate..
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Krystal » Uto 24.02.2009 9:39

ja neuznavam uplne ze mnozitelov ktory mnozia a mnozia len aby mali prachy atd. ...ale tak isto to je aj ako s detmi kto nemoze mat deti tak si adoptuje...a keby neboli ziadne deti na adopcii tak miliony zien by nemohli mat dieta...tak isto niektori ludia ani nemaju peniaze a chcu len psika ako spolocnika...napriklad babky na dochodku same co vidim maju len krizencov ale zato tie z nich nesputia oci,.. a naco by si taka babka kupovala psa za 10 tisic ked jej staci hocijaky zadarmo...ani by si to nemohla dovolit.. a tak isto u nas v cinziaku asi polovica ludi ma psov , a z toho 95% maju krizencov co si vzali od znamych zadarmo alebo tak...a o chove nevedia nic , mozno ani nevieda ze dajak PP vobec su...tak myslim si ze je dobre ze su aj psiky bez PP..ale zas by bolo najlepsie keby to robili iba FAKT ZODPOVEDNI ludia...napriklad ja co som hladala pre mojich drobcov majitelov a uz dve baby som odpisala lebo sa mi nieco nezdalo...boli nejake podivne.. a hocikomu by som toho psika nedala..ale zas , mnozeniu nikdy nezabranite..tak isto ako sa robia pokusy na zvieratach , ako ich tyraju a podobne...kolko ludi by tomu chcelo zabranit a predsa sa to robi ilegalne...bohuzial :ua: :plac:
Obrázok
Krystal
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 215
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Stanislava » Uto 24.02.2009 12:59

To Krystal: Jannka, ktorá Ti tu v dobrom radila, už dlhšie aktívne pomáha pri záchrane útulkových psíkov. Nedávno riešila celý vrh šteniatok kólií v jednej karanténnej stanici. A toto bohužiaľ nebolo prvý a zrejme ani posledný krát, kedy sa aj kólia ocitne na "dlažbe". Jannka by o tom vedela rozprávať. Takže aj toto je cesta...
Napr. v Poľsku teraz aktuálne umiestnili tohto trikolórneho psíka:
Obrázok

A táto fenka je zatiaľ stále k dispozícii... a nie je ani veľmi ďaleko od Sk hraníc....
Obrázok
Stanislava
Hafan
 
Príspevky: 927

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod mmseltie » Uto 24.02.2009 14:40

Krystal, zdá sa že si už rozhodnutá. Ak teda ten pán naozaj má na svoje kolie PP a nie očkováky, pozri si v nich aspoň jednu vec, či nie sú blízke príbuzné, či dokonca súrodenci. To by sa výrazne u šteniatok zvýšilo riziko vrodených vád.
Inak možno by si vedela kúpiť dlhosrstú PP kóliu z nejakej menej známej chovky aj od 200 € a to by už naozaj nebol nejak veľký rozdiel. A to nehovorím o šteniatku z chovu vylučujúcou vadou - chyba zhryzu, či neštandard farba - čo sa tiež občas pritrafí. Také by boli možno lacnejšie ako ako tie bez PP. Len to chce mať trpezlivosť, veľa zisťovať, surfovať po internete a nebrať prvé čo vidím. Napriek tomu, že si z východu kľudne sa poobzeraj aj v česku. Vlaky sú super vec a šteniatka sa nimi nádherne prepravujú - relatívne rýchlo, relatívne lacno a netrpia v nich takým stresom ako v aute.
mmseltie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 479

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI