Dlhosrstá kólia / Collie Rough (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Dazzling » Sob 21.02.2009 19:15

takze taky bubacik :smile: a ktoru z nich si beriete?
ObrázokObrázok
Dazzling
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 801
Bydlisko: Košice-okolie

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod sjulia » Sob 21.02.2009 19:32

Rozkošné tricolorne dlhosrsté drobčeky... :aaa: GRATULUJEM!!! Ktorá to bude???? :no:
sjulia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1021
Bydlisko: Košice

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Krystal » Sob 21.02.2009 22:13

tak ešte uvidím , keď si ju pôjdem vybrať aj podľa toho ktorá mi bude viac sympatická :hi: :lol: ale krásne sú obidve tak uvidíme, keď ju donesiem domov hneď vám pošlem fotky..už sa na ňu neviem dočkať :) chcela by som s ňou robiť aj agility , dúfam že bude dobrej povahy :smile: a ešte som sa chcela opýtať na srsť...treba nejak extra upravovať?.. síce to viem že sem tam podstrihnúť , ale čo som si všimla ,niektoré kólie sú o dosť huňatejšie a niektoré zas majú takú "poriedšiu" srsť napr. tieto..je to dosť veľký rozdiel :

Obrázok
Obrázok

Obrázok
Obrázok

tak som sa chcela spýtať či to ich nejak strihajú ? alebo to proste záleží od typu psa.. ?.. ja by som bola rada keby bola ta budúca moja taká huňa :lol: ja sa rada starám o srsť a páči sa mi keď majú kólie takú huňatú srsť :smile: pôsobia tak " majestátne" :aaa:
Obrázok
Krystal
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 215
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Jannka » Sob 21.02.2009 22:23

tvoja kolia bude mat presne taku hunatu/nehunatu srst ako maju jej rodicia. takze podla toho :)
ale to mas tazko pri psikoch bez PP, odhadnut, kedze tam je genetika nevyspytatelna....
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Krystal » Sob 21.02.2009 22:37

No to viem ,teraz na psíka s PP nemám a beriem si toto plemeno hlavne kvoli povahe a pre radosť ale neskôr by som chcela kólie chovať aj s PP...ten pán čo k nemu ideme po fenočku má obidvoh rodičov tak som zvedavá pozriem sa aj na nich,ale tvrdil že obaja majú PP len štendám ich už nedával vybavovať... ešte som ako na prvý natrafila na tento inzerát kde bolie tieto fotky (pridávam)... a tie štendá sa mi nepáčili až tak moc ako tie trikolorky...a ani neboli tak srstnaté.Vidno to už aj u šteniatok ??

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Krystal
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 215
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Jannka » Sob 21.02.2009 22:45

Hm,kolia s PP je len o trocha drahsia nez ta bez PP - a su tam aj mensie rizika, ako pri kupe psika bez PP. No a urcite je prvotna investicia iba zlomok toho, co budes musiet zaplatit za psika pocas jeho zivota za jeho krmenie, starostlivost a podobne. A ked si to beries kvoli povahe tak tu nemas nic iste, kedze rodicia tvojich steniatok nie su uchovneni, je mozne, ze maju aj nejaku vadu. Len dufaj, ze nie zdravotnu. Radsej si ich poriadne prever. No u steniatok srstnatost moc nevidno, to sa ukaze az neskor. Ako vravim, pravdepodobne budu vyzerat ako rodicia.
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Krystal » Sob 21.02.2009 22:48

ešte som chcela dodať že..samozrejme že si psíka nevyberám výhradne podľa srsti , ale tak celkovo viac sympatické sú mi tie trikolórky :ach: ....a ešte jedna otázočka , keď pán tvrdil že obidvaja rodičia majú PP tak potom šteniatka nemajú automaticky tiež , alebo ako to je ?? keď majú rodičia PP nedá sa potom uchovniť aj štendo ?...v tejto brandži-PP , sa ja moc nevyznám tak budem rada ak mi niečo k tomu poviete a vysvetlíte mi to :hi:
Obrázok
Krystal
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 215
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Jannka » Sob 21.02.2009 22:54

No pan mohol aj klamat a rodicia nemusia mat vobec PP. Na tvojom mieste by som aspon trvala na tom, aby ti tie PP ukazal. To, ze ma psik PP este nic neznamena, musi sa este uchovnit - teda musi absolvovat par vystav, kde dostane urcite hodnotenie a tym padom sa ukaze, ze psik zodpoveda standardu a nema ziadne vady - v klube kolii dostane specialnu peciatku a potvrdenie chovnosti... no a ked su obaja rodicia chovni, potom mozu ich steniatka dostat PP. Tvoje steniatko na PP nema narok, nikdy nebude moct byt chovne, nebudes moct odchovat steniatka s PP a...dokonca - nebudes moct ani povedat, ze je cistokrvne....
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Krystal » Sob 21.02.2009 22:55

no,tak teda tiež dúfam že nebudú mať žiadnu vadu...nedá sa to nejak zistiť s papierov jej rodičov ??.. ten pán síce vyzerá byť seriózny...aj sme sa trochu bavili o tých jeho potvorkách a vravel že už niekoľko rokov chová výhradne toto plemeno pretože podľa neho je to jeden z najinteligentnejších psov...že oni bývajú na dedine,tak agility a pod. s nimi nerobí , ale že všetko čo potrebuje ich naučí lebo že perfektne a rýchlo sa učia ...tak dúfam že to bude OK...doteraz mám skúsenosti len so psami bez PP a mám aj fenku z útulku , tak dúfam že ma nič nejak moc neprekvapí :/
Obrázok
Krystal
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 215
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Jannka » Sob 21.02.2009 22:59

No vadu len tak lahko nezistis, a z rodokmena uz vobec nie - to zistis len tak, ze by si sa vyznala do plemena a rodicov si dokladne prehliadla - ci exterierovo zodpovedaju standardu...ale zdravotne vady, na ktore byvaju kolie vysetrovane (ocka,klby a podobne) to nezistis len tak. No a to vsetko sa dedi, bohuzial. Takisto ako aj povaha.
Nechcem ta sklamat, ale pan nie je bohuzial ziaden chovatel, kedze nema zaregistrovanu chovatelsku stanicu :ua: ,
ale ide zrejme o mnozitela, ktory toto plemeno chova mozno len kvoli peniazkom :plac: (verim,ze sa mylim :plac: :plac: :plac: )
No u psikov bez PP ta moze prekvapit vselico, najma to zdravie :(
Ale tak ak si si vybrala tuto cestu, tak do toho ides dobrovolne,
takze potom hlavu hore a drzim prsty, aby bolo vsetko OK!
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Krystal » Sob 21.02.2009 23:01

tak , mne osobne ide len o to zdravie... a to či má PP alebo nie už mi je jedno..ja viem že PP nieje len o tom že pes sa dá považovať za "čistokrvného" a pod. ale je to aj doklad o zdraví rodokmeň predkovia a také veci...ale zas ja mám na to svoj názor že žiaden pes aj tak nieje " čistokrvný" ... čo je to vôbec za pojem ?... čo to znamená že má "čistú krv" ? ....možno mám na to odlišné názory vám cudzie..ale ja si na PP nepotrpím..na svete je toľko psov krásnych dokonca aj krajších a lepších ( poniektorí) a sú bez PP , takže tak...ja sa spýtam na tie PP majiteľa nech mi ich ukáže a myslím že vyzeral seriózne , myslím že mu nešlo o to si vymýšľať, tak uvidíme no, každopádne dám vedieť ako to dopadlo potom :no:
Obrázok
Krystal
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 215
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Jannka » Sob 21.02.2009 23:08

hihi, niee, tak to nie je :) cistokrvny psik znamena, ze poznas jeho rodicov, prarodicov, praprarodicov a tak...teda ziskas istotu, ze mas prave dané plemeno, ktore si kupujes a nie nejaky mixik ;)
samozrejme, ze kazdy psik je uzasny, ci ma PP , alebo nie,....ale ak niekto chce mat nejaku rasu (a nie krizenca), tak jedina zaruka, ze zo steniatka vyrastie presne dana rasa je to, ze psik ma rodokmen, to je vlastne taky rodny list steniatka, kde su uvedeni vsetci jeho predkovia.

Ak ti ide o zdravie, presne preto by som ti odporucala kupit si psika s PP, pretoze seriozny chovatel ocka aj mamicku vzdy vysetri - kolie totizto ako kazde plemeno niekedy trpia na dedicne vady - a tym, ze vies, ze rodicia su vysetreni a zdravi, tvoje steniatko ma ovela vacsie sance byt zdrave tiez.
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Zooey » Sob 21.02.2009 23:15

Molly: Nechcem tu nikoho odsudzovat ani moralizovat...aj ja som len student a som zavisla na tom, ci mi rodicia prispeju alebo nie a sem tam sa snazim si privyrobit, no na tvojom mieste by som sa snazila niekde nazgrlit na papieroveho psika. Prednedavnom som si aj ja presla podobnym problemom aky mas ty, rozhodla som sa pre psika, vybrala som si rasu na zistila som, ze na papieraka nemam. Nasla som si teda zopar kontaktov na "chovatelov" bez PP psikov (boli to inak celkom sympaticki ludia), no cele sa mi to akosi nezdalo. Potom som sa skontaktovala so skutocnou chovatelkou a vtedy som uvidela ten obrovsky rozdiel. Odvtedy som sa rozpravala s viacerymi ludmi o tejto "problematike" a nejeden ich bezPP skoncil velmi zle vdaka tomu, ze nebol spravne zaockovany alebo nejakej vrodenej vade.
Preto by som ti radila pockat o mesiac-dva dlhsie, pochodit nejake brigady a vypytat si od rodicov peniaze za buduce narodeniny, meniny, vianoce a neviem co este a mat potom pokoj na dusi, ze havo by mal byt v poriadku :jop:
Obrázok
Zooey
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 845
Bydlisko: BA, Petržalka

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Stanislava » Ned 22.02.2009 11:11

Milá Krystal, Tvoju situáciu chápem, pretože sama som pred vyše 20 rokmi bola v podobnej. Chcela som len psíka - v podstate by som prijala aj kríženca, len aby som nejakého mala. Papiere a čistokrvnosť som neriešila, poznala som len Šarika a Gora - vtedajšie filmové hviezdy. Mala som totiž len 12 rokov a nesmiernu túžbu po akomkoľvek psovi. V tom môj otec rozhodol, že to bude kólia - podľa neho plemeno vhodné pre jeho dcéry. Ok, bola som vďačná, konečne som bola bližšie k cieľu po niekoľkých rokoch prosíkania. Papiere sme však stále neriešili. Našli sme však 2 inzeráty - jeden bez PP na Slovensku a jeden s PP v Brne. Najprv sme samozrejme volali na ten bez PP (bližšie a lacnejšie) :lol: , môjmu otcovi sa však niečo nezdalo a tak sa rozhodol zavolať aj na ten papierový vrh. Neviem, čo si vtedy povedali s chovateľkou, no zrazu bola dohoda na svete a za 2 tyždne som mala papierové šteniatko doma a chovateľka sa stala doslova rodinným priateľom. Neskôr som zistila, že psík z toho nepapierového vrhu sa ocitol o niekoľko ulíc od nás. Pri venčení sme sa zoznámili a poviem pravdu - Ďakovala som pánu Bohu, za dobré rozhodnutie.... To, že ten psík nebol ani zďaleka žiaden exteriérový borec by mi ani nevadilo, ani zdravotné problémy neboli až také hrozné, problém bola POVAHA. Hrúúúúúza - veď to s kóliou nemalo nič spoločné! A najhoršie bolo, že jeho majitelia si mysleli, že kólia je také otrasné nevyrovnané a neznesiteľné plemeno............ Ten finančný rozdiel v "papieroch" určite nestál za nervy, ktoré pes majiteľom spôsoboval!
O zdravotných záležitostiach tu písať nebudem, to je samostatná kapitola.
Ak si sa už rozhodla pre psíka bez PP - OK, i keď si myslím o tom svoje, zostáva mi Ti len zapriať veľa šťastia so šteniatkom a veriť, že všetko bude v poriadku! Veľa zdaru a radosti zo šteniatka!!!!
Naposledy upravil Stanislava dňa Ned 22.02.2009 16:20, celkovo upravené 1
Stanislava
Hafan
 
Príspevky: 927

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Cathie » Ned 22.02.2009 11:47

Molly, ohladne bezPP/PP ti tu ludia radia dobre. Co sa tyka ceny, ktoru das za steniatko - neskor sa popri dalsich nakladoch budes aj tak iba smiat, ze si vobec uvazovala o tom, kolko stena stoji. My sa dnes doma tiez uz iba usmievame, ked sa niekto pyta na cenu "takehoto psa s PP", pretoze uz sme ju tolkokrat preplatili stravou, hrackami, veterinarnou starostlivostou atd.. ze jej cena je oproti tomu smiesna ciastka.
Uprimne, ja by som od cloveka, ktory tvrdi ze rodicia maju PP a steniatka ich mat nebudu, dala rychlo ruky prec. Steniatka mozno budu takmer na 100% cistokrvne (ak su papiere prave), lenze potom tu prichadza otazka - preco rodicia nie su uchovneni a nemaju normalny chovny vrh? Je mozne, ze maju vylucujuce vady, ktore ich nedovoluju uchovnit - to moze byt aj malickost v exterieri, ale rovnako aj dysplazia, agresivna/bojazliva povaha ci dedicna vada oci.. tak nad tym skus este porozmyslat :smile:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI