Dlhosrstá kólia / Collie Rough (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Jannka » Uto 10.06.2008 21:14

ahoj linduska. dakujem za mile slova. no ja si myslim, ze kratandy su vo vseobecnosti troska viac akcnejsie nez dlhosrstky.aspon co mne sa tak javi. napr. moja jaska sa zo zasady nehra s divokymi psami. iba s kludnymi a najradsej s malymi.
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod windy » Str 18.06.2008 15:51

Ohladne MDR1 testov: Ja som dala Shadow testovat, pretoze ivermectin a jeho derivaty sa mozu nachadzat aj v pripravkoch pre psov. Ja si myslim, ze tych 1500sk mi za to stalo. Teraz viem, ze Shadow je genotyp +/+ cize normal. Ona ani jej potomkovia by preto nemali byt citlivy na ivermectin. To velke halo sa tam robi preto, ze ak sa nezacne zo selekciou a planovanym krizenim, k eliminacii ochorenia nikdy nedojde. Avsak ak viem, ako je na tom moj pes, mozem jej vybrat spravneho krycieho psa bez toho, aby doslo k dalsiemu sireniu ochorenia. To iste plati aj pre CEA. U borderiek sa to zacalo praktikovat cca pred dvoma rokmi a dnes je vacsina psov testovana a ochoreniu sa da krasne predist. :jop:
Outside of a dog, a book is man's best friend. Inside of a dog it's too dark to read.
- Groucho Marx

A man walks into a zoo. The only animal in the entire zoo is a dog. It's a shitzu.

http://myfellowkennel.tumblr.com
windy
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1282
Bydlisko: Bratislava

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Priscilla » Uto 24.06.2008 16:21

windy píše:Ohladne MDR1 testov: Ja som dala Shadow testovat, pretoze ivermectin a jeho derivaty sa mozu nachadzat aj v pripravkoch pre psov. Ja si myslim, ze tych 1500sk mi za to stalo. Teraz viem, ze Shadow je genotyp +/+ cize normal. Ona ani jej potomkovia by preto nemali byt citlivy na ivermectin. To velke halo sa tam robi preto, ze ak sa nezacne zo selekciou a planovanym krizenim, k eliminacii ochorenia nikdy nedojde. Avsak ak viem, ako je na tom moj pes, mozem jej vybrat spravneho krycieho psa bez toho, aby doslo k dalsiemu sireniu ochorenia. To iste plati aj pre CEA. U borderiek sa to zacalo praktikovat cca pred dvoma rokmi a dnes je vacsina psov testovana a ochoreniu sa da krasne predist. :jop:

Windy, lenže borderky sú, čo sa týka MDR-ky na tom narozdiel od škótskych kólií omnoho lepšie. U kólií by to určite nebolo na dva roky, eliminovať tento defekt... A eliminovať ho za tú cenu, že budem chovať na neštandartných psoch alebo na tých strašných importoch z Ameriky, čo teraz Nemci nadovážali (krátkosrstky konkrétne myslím), tak to nemám záujem. :aaa: Chov krátkosrstiek teda v Nemecku za posledné roky, odkedy začalo MDR1 šialenstvo, šiel rapídne dolu vodou (česť výnimkám). Ja budem chovať radšej štandartné krátkosrstky, ako psy, ktoré vyzerajú síce strašne, ale hlavne, že sú MDR1+/+. A ešte k tomu to na život psa nemá takmer žiadny význam.
A ďalšia vec, nakoľko sú výsledky genetických testov vierohodné a správne. Hoci situáciu ohľadom MDR-ky sledujem len zbežne, vie o dvoch prípadoch, kedy bol pes nesprávne otestovaný. V jednom prípade bol pes otestovaný ako +/-, po pochybnostiach, keď sa po ňom s fenou +/+ narodili iba +/- šteňatá bol otestovaný znova a vyšlo mu -/-. Druhý prípad - otec +/+, matka -/- a syn, čuduj sa svete +/+! Takže dá sa veriť správnosti testov? Ja by som si teda úplne istá nebola, ktovie koľko je takých ďalších prípadov... :ua:
Priscilla
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1078
Bydlisko: Nová Dedinka

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Mariska » Štv 10.07.2008 12:45

Aj ja, aj ja, aj ja mam uuuuuuuuzasnu Havinku - Cassie - rocnu kolinku a je to najlepsia havinka na svete. Kolinku sme si kupovali najme kvoli jej uzasnej povahe a hlavne v tom case sme mali rocnu Dcerku, ktora sa ucila chodit a potrebovali sme nieco velmi jemne, zodpovedne, neustekane a trpezlive - a co vyrastlo? Z Dcerky vyrastla Slecna, ktora Cassienku zboznuje - ustelie si na jej chlpatom brusku a hladka ju a cese ju, a Cassienka sa snazi ju nezhodit a trpezlivo drzi a lezi, ked sa Dcera rozhodne sa jej "venovat".
A to ze je velmi ucenliva dokazala na cvicaku a aj na vystavach - na cvicaku jej stacilo raz-dva krat ukazat co ma robit, ked zacuje povel a na vystave sa par krat prebehnut v kruhu a basta - je to uzasny pes.
Zatial nema ziadne vysetrenia - este sme sa nerozhodli pre chov, tak to nepovazujem za dolezite. Kupovali sme si ju hlavne ako rodinneho milacika a tuto ulohu zvlada DOKONALE.
Mariska
Okoloidúci
 
Príspevky: 17

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Stanislava » Pia 31.10.2008 13:34

windy píše:Ohladne MDR1 testov: Ja som dala Shadow testovat, pretoze ivermectin a jeho derivaty sa mozu nachadzat aj v pripravkoch pre psov. Ja si myslim, ze tych 1500sk mi za to stalo. Teraz viem, ze Shadow je genotyp +/+ cize normal. Ona ani jej potomkovia by preto nemali byt citlivy na ivermectin. To velke halo sa tam robi preto, ze ak sa nezacne zo selekciou a planovanym krizenim, k eliminacii ochorenia nikdy nedojde. Avsak ak viem, ako je na tom moj pes, mozem jej vybrat spravneho krycieho psa bez toho, aby doslo k dalsiemu sireniu ochorenia. To iste plati aj pre CEA. U borderiek sa to zacalo praktikovat cca pred dvoma rokmi a dnes je vacsina psov testovana a ochoreniu sa da krasne predist. :jop:


Vo všeobecnosti som za vyšetrovanie psov - hlavne DBK a CEA,PRA. Čo sa týka MDR-ky, určite to nie je zlé mať vyšetrené, no to, že kólie (a aj iné plemená) môžu byť na Ivermectin citlivé - beriem ako fakt. Súhlasím s tým, že okrem Ivomec-u obsahujú aj iné prípravky deriváty účinnej látky Ivermectinu, no ani tieto ďalšie prípravky nie sú určené na bežné použitie, ale na terapeutické. Použitie Ivomecu na preventívne odčervenie nepovažujem pri dnešných možnostiach za odôvodnené ani pri iných plemenách psov bez zistenej citlivosti. Vážim si však každého chovateľa, ktorý je pre zdravie svojho psa a jeho potomkov ochotný niečo urobiť!!! :jop: Určite by bola potrebná selekcia kvôli eliminácii určitých ochorení u väčšiny plemien psov a verím, že aj na Slovensku raz k tomu dospejeme vo väčšej miere, i keď to bude v reále asi cesta miernych kompromisov, aby nám popritom neušla povaha, či exteriér.
Stanislava
Hafan
 
Príspevky: 927

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Michaela » Uto 04.11.2008 18:34

Jannka pre náš klub kólií a šeltií spravila novú stránku: http://www.koliaklub.sk/, kde sa dozviete viac o plemenách, jednotlivých zvieratách s PP a o ich chovateľoch, tiež o práci klubu.
Veľmi sa mi páči. Ďakujeme Jannka za všetku Tvoju námahu i super výsledok.
Obrázok
Michaela
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 572
Bydlisko: Prešov

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Krystal » Uto 10.02.2009 12:10

jeeee su to uplne nadherne psy.. :) zboznujem kolie...a zaroven , chcela by som sa s vami poradit.. teraz na jar si chcem kupit koliu.. mam teraz jednu fenku,krizenku...je sice ziarliva,ale rychlo prisposobiva... a chcela by som ich mat spolu,len neviem ci fenka ci psik...ja som uvazovala aj nad psikom ked ta druha fenka je sterilizovana...len zas neviem preco ale mam radsej fenky ako povahovo... keby som si vzala psika , bol by rovnako oddany a verny ?..nie su tam nejak velke rozdiely ?..lebo akurat toho sa obavam lebo co my sme mali raz hafana tak to bolo hroozne take sidlo :D sice bola to ina rasa ale niekedy aj pohlavie spravi svoje :) tak preto sa chcem spytat , ze co odporucate.. :) dakujem vopred
Obrázok
Krystal
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 215
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod sjulia » Uto 10.02.2009 12:34

No na sučky nedám dopustiť, sú to zlaté verné, múdre a šikovné stvorenia. Na druhej strane aj psíci sú zlatý a verný, aj keď určite temperamentnejší a vyžadujú dlhodobejšiu výchovu a pevnejšiu ruku, hlavne v období dospievania. Rozdiely sú ale aj medzi jednotlivými psíkmi, veľmi záleží na povahe rodičov. Na tvojom mieste by som asi volila fenku. :yes:
sjulia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1021
Bydlisko: Košice

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Krystal » Uto 10.02.2009 12:54

no a nemozu sa mi pobit potom v starsom veku ?..lebo kym bude stena tak viem ze Molly jej neublizi a ked bude pri nej vyrastat tak si mylsim ze si zvyknu..ale clovek nikdy nevie..a ja ich potom nemam ako oddelit...:/ pravdepodobne...tak aj preto...ale keby spolu dobre vychadzali tak kazdopadne by som brala fenku aj ja...
Obrázok
Krystal
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 215
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod sjulia » Uto 10.02.2009 13:20

Myslím že nejaká bitka nehrozí, keďže máš Molly sterilizovanú, ale aj keby nebola sterilizovaná. Kólie vo všeobecnosti, ako dlhosrsté, tak aj krátkosrsté sa nezvyknú ruvať, na to sú príliš rozumné, vybavia si to medzi sebou jemnejším spôsobom. :ha:
sjulia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1021
Bydlisko: Košice

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod mmseltie » Uto 10.02.2009 14:04

Nedaj Molly dôvod žiarliť na šteniatko, neuprednostňuj ho, aby sa necítila ohrozená a nebola preto voči nemu nejak predpojatá, ale to je všeobecná zásada. Problém s dominanciou za strany kólie tiež nepredpokladám. Mám doma staršiu fenku a mladšieho psa. Ten má už tri roky, je väčší, silnejší, ale šéfkou je stále fenka. Nacvičili si to tak /za mojej asistencie/, keď mladý prišiel ako šteniatko a on nemá potrebu to riešiť. Sú to síce šeltie, ale s kóliami majú myslím veľa spoločného aj v povahe.
mmseltie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 479

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Dazzling » Uto 10.02.2009 20:03

Podla mna je tiez vhodnejsia sucka, nie preto, ze by bol nejaky zasadny rozdiel v povahe psa a sucky ale z praktickeho hladiska - so psami robia hormony svoje, na prechadzkach vyslovene snoria po suckach na okoli prip. sa pobiju s nejakym psom, takze sa casto stane, ze ho ani nemozes pustit z voditka vybehat sa ale musis byt stale v strehu.
ObrázokObrázok
Dazzling
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 801
Bydlisko: Košice-okolie

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Krystal » Str 11.02.2009 8:05

jeej :) ďakujem vám veľmi pekne za rady :) tiež som viac zvažovala tú fenku , tak teda som sa pre ňu rozhodla :) .. teraz máme doma jednu fenku kríženca,práve má štendá a k odberu budú na jar ,tak potom sme sa rozhodli ju dať sterilizovať a k nej by som si kúpila fenku kólie :) strašne by som však chcela... aspoň niekedy v budúcnosti aby mala aspon raz štendá a jedno by som si možno aj nechala :ach: ale to len také plány zatial :lol: teraz sa hlavne neviem dočkať kedy si donesiem domov krpca :) pozerala som skor nejaké inzeráty...páčili sa mi aj hafíci z ch.s. ale rozhodne na to nemám :lol: veď už teraz si musím šporiť na hafa , stoja minimálne od tych 110 eur hore :money: ...a možno mi niečo fotrík prispeje,ale tak povedal že na psa si mam našporiť sama ..on mi zaplati sterilizaciu našej Molly a tak isto mi kupuje vyborne granule takže potravu mam zabezpečenú..tak aspon na havka si našporím ..do jari mám čo robiť :aaa: ale mne je to fuk aj keby som týždeň nemala jesť kvoli tomu ja sa obetujem :heh: už sa tak na hafíka tešííím neviem sa dočkať :)) inak Dazzling - pozerala som si fotkečky..sú vážne kráásne :jop: dúfam že čoskoro vám aj ja tak budem posielať foto tej mojej mazlice :jupi:
Obrázok
Krystal
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 215
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Dazzling » Str 11.02.2009 20:04

drzime palce a mozno sa otec nad tebou zmiluje a na havina prispeje :heh:
za nase fotky vdacime hlavne Petrovi S. a Janke B.
ObrázokObrázok
Dazzling
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 801
Bydlisko: Košice-okolie

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Krystal » Pia 20.02.2009 19:08

No , tak nakoniec prispeje :D uz sme dohodnuti s jednym ujom o dva tyzdne si pojdeme po malu fenku :) hodim vam sem foto z inzeratov tam su dve fenocky juu uz sa na nu neviem dockat je krasna :hi: :jop:

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Krystal
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 215
Bydlisko: Spišská Nová Ves

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI