Dlhosrstá kólia / Collie Rough (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Krystal » Ned 22.02.2009 13:04

tak co ja viem je to nejaky ujko z dediny co ma uz dlhe roky len kolie kvoli povahe a nikdy ho nesklamali...nemusi ich chovat len pre peniaze..aj ja mam teraz steniatka a skor pre radost a nasla som im dobre domovy, a nie pre prachy ani kvoli mnozeniu a neviem co vsetko.. predsa len byva na dedine ma fenku aj psa ta preco nemat mlade ??.. to je take zmyslanie takych postarsich ludi..aspon tak mi pripada ze uz je to taky starsi pan...tak moze byt, a nemusi...a zas tie choroby, neda sa vsetko presne vydedukovat..proste je to zivot, aj ludia byvaju chori tak isto aj zvierata , ja mam cely zivot skusenosti vacsinou s krizencami a psami bez papierov...a este nikdy sa nestalo zeby ochoreli akurat moj beagle raz kaslal dostal 3 injekcie a bolo to OK..a nikdy som sa nad tym nejak nezamyslala...a ja myslim,ze kolie to maju v krvi a zalezi aj na vychove...ved sami ste pisali vyssie ze daktore spoza plota iba bresu ako dive..ale ked ju ma clovek zavretu cely den v koterci tak co je to za zivot ?? ( jednu taku mame u nas v SNV) ...uz aj clovek by sa z toho scvokol...tak hadam mi to vyjde a financie ano je to pravda aj do mojej fenky co mam teraz som investovala dost prachov - veterinar a rozne veci prislusenstvo...lenze je rozdiel zaplatit teraz z mojho uboheho usporu co aj tak si musim nasporit - 100 eur a nejakych 300-400... tak to by mi nasi nedali tolko urcite...tak teda spoliehame na nahodu drzte palce....
Obrázok
Krystal
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 215
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Leila Tobrok » Ned 22.02.2009 13:09

ja len tak na okraj tejto témy. chalaniskovi, čo vlastní brata môjho psa, ponúkol seriózne vyzerajúci pán, či by nedal svojho PP psa na krytie jeho bezPP suky - vraj čsv. chalanisko nad tým uvažoval. dalo sa ho však dokopať k tomu, že "serióne vyzerajúci" nič neznamená, nech na to zabudne, nech nerobí hlúposti a nech nepodporuje množenie. potom z toho pána vystalo to, že on chová čsv bez PP, ale tak, že chcel bledé šteňatá a na radu nejakého "známeho" prekrížil fenu čsv, aby boli šteňatá bledšie ČUVAČOM!!! povedzte mi, ktorý normálny človek toto urobí? ktorý vraj dlhé roky chová psov čsv a spraví takúto :censored: ??? takže seriózne vystupovanie, dlhodobé skúsenosti s chovom bez PP sú neni až tak super ako sa možno na prvý pohľad zdá...
ja len toľko :ahoj:
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Krystal » Ned 22.02.2009 13:09

a este k tej moznej vade...ak by to bolo exterierove to by mi vobec nevadilo...to by bolo to najmenej.. a ta povaha, tak neviem ten pan dost dlho sme telefonovali hovoril mi rozne prihody ako sa zachovali co s nimi robi a ze tie psy ho fakt nikdy nesklamali a ked som sa pytala na rodicov tak bol ochotny ze samozrejme mozem ich vidiet vsetko..myslim si , ze ak nema co skryvat ukaze mi PP aj rodicov bez problemov... a neverim ze ked ich tak ospevoval a vravel ze ako dlho chova vyhradne toto plemeno , tak budu nejake agresivne...
Obrázok
Krystal
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 215
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Krystal » Ned 22.02.2009 13:14

ved ano, ja chapem...ale tak to je zas trosku iny pripad ako ten moj..zas on ma dve kolie trikolorky tak mozno jeho zmyslanie ze . tak mam dva psy rovnakej rasy tak ze budu mat mlade alebo co ja viem netusim..najlepsie bude ak ich uvidim aj rodicov vsetko a ze sa porozpravame nazivo
Obrázok
Krystal
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 215
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Basha » Ned 22.02.2009 13:16

Nechcem ti radit, o tom je tu milion tem popisanych, ale urcite by som teda sla toho uja navstivit a ked ma oboch rodicov, tak by som ich urcite chcela vidiet. Aj cely ten pristup by ma zaujimal, kde psov drzi, ale hlavne ake maju obaja povahy, netvrdim, ze musia mat neviemake skusky, ale aby neboli ani agresivni ani bojazlivi....urcite by som si aj vsimala ako dotycny jedna so svojimi psami a stenatami. Myslim, ze ti to vela napovie. Ak ma aspon trocha solidny pristup, tak ta rad hocikedy privita a ukaze ti steniatka aj rodicov :smile:
"život se nepočítá na množství nádechů a výdechů, ale na chvíle, které berou dech!"
Basha
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2063
Bydlisko: Bratislava

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Leila Tobrok » Ned 22.02.2009 13:17

no to ešte neznamená, že fenku naozaj nakryl ten pes... ale to už sú len dohady. premysli si, pýtaj sa ho a uvidíš sama, či ti to stojí za to... niekto dokáže naozaj pôsobiť dôveryhodne, viď sekcia - pravdivosť inzerátov... ale naozaj, sú to len dohady z mojej strany...
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Krystal » Ned 22.02.2009 13:29

Basha: ano presne to som chcela spravit aj ja...vsetko si budem pozorne vsimat..len on byva dost daleko odomna a nemam peniaze 2 krat na cestu :ua: takze pojdem tam uz iba raz a pozorne si vsetko vsimnem :jop:
Obrázok
Krystal
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 215
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Basha » Ned 22.02.2009 13:38

Tak o tom by sme mohli polemizovat :lol: Este tak priplatit nesfalsovane testy otcovstva...Ja len vravim, ze ked by som mala pochybnosti, alebo ze nepoznas od koho ides kupovat, urcite navsteva ti napovie najviac :no:
Len tak dotaz (nenechavaj sa mnou ale ovplyvnovat), budes schopna od toho steniatka aj odist, aj ked sa ti bude pacit a predajca ti ani matku neukaze napr? Povie, ze neviem co.....V tom pripade, by som ja takemu cloveku neverila....Ako si niekde pisala, ze tvoja fenka, mala teraz steniatka, mas ju vlastne relativne kratko...Neoplati sa radcej pockat rok,dva, ako par mesiacov nato priniest dalsiu fenku? V kazdom pripade, drzim palce, nech to neni "mnozitel" a nech mas so steniatka radost
"život se nepočítá na množství nádechů a výdechů, ale na chvíle, které berou dech!"
Basha
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2063
Bydlisko: Bratislava

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Dazzling » Ned 22.02.2009 14:55

Krystal, kupit si psika bez PP je ako brat macku vo vreci, vsetky steniatka vyzeraju rozkosne ale pytat sa ako bude vyzerat v dospelosti? Jasne, ze treba vidiet oboch rodicov, v pripade toho pana ani zaruka, ze tvrdi ze ten jeho pes je otcom steniat je miziva. V dospelosti tvoja vysnivana koliuska moze vyzerat dost divne - vobec nemusi byt hunata ako snivas, moze mat postavene usi miesto zaklopenych /to sa ti mozno bude zdat divne ale je to velmi casty problem kolii a hlavne bez PP, maju spicate usi/, zatocenie chvosta moze byt extremne, pripadne moze v dospelosti niest chvost nad urovnou chrbta, kravsky postoj zadnych koncatin, uzky nepriestranny hrudnicek, chybna linia chrbta, chybna hlava - vyjadrenie stopu, vada skusu, dlzka a sirka papulky /nesmie byt siroka ale ani extremne zuzena do tzv.zobacika - co si vela ludi mily lebo si mysli ze kolia ma mat papulu jak chrtik.....proste je strasne vela veci, ktore by mala original kolia mat a to jej da ten spravny vyraz, najlepsie si je nastudovat standart a vyhnut sa vsetkym nedostatkom co je ale pri psikovi bez PP takmer nemozne a zial vacsina spomenutych vad je viditelna az vo veku 4-5 mesiacov. U tak maleho stenda vela veci hlavne laik nevie posudit a potom len smutne pozera co mu z psika vyrastlo - taka atrapa kolie. Nehovoriac o tom, ze konecna vyska je tiez diskutabilna, mozes mat extremne nizku ale aj poriadne prerastenu koliu lebo ani vysku v dospelosti nevies odhadnut. Co sa tyka zdravotnych problemov to nieje len nejaky kasel alebo taketo smiesne veci. Tvoja koliuska moze trpiet epileptickymi zachvatmi, moze mat dysplaziu klbov /v tazsich pripadoch psik kriva a je potrebne celozivotne podavanie liekov na zmiernenie a to uz ide do peniazkov riadne, takze ci teraz usetris 300 eur alebo vysolis pocas zivota psika ovela viac lebo sa nebudes vladat pozerat ako trpi je na zvazenie. Okrem toho u kolii seriozny chovatelia vysetruju ocka na CEA/PRA /steniatko si kupujes s potvrdenim od veterinara o vysledku vysetrenia/, takisto ak tvoja kolia bude mat ocnu vadu - napr.nejaku z foriem degeneracie rohovky ci sietnice oka na agility a akekolvek skakave sporty mozes zabudnut pokial nechces riskovat, ze ti casom oslepne. Krystal to je strasne vela veci, ktore si teraz neuvedomujes lebo hlavne hladis na cenu steniatka. Chapem, ak si studentka a tie peniazky nemas je to pre teba velky rozdiel ale ked si zvazis do akeho rizika ides. Mozno budes z tych stastnych a tieto veci sa ti vyhnu ale rovnako mozes mat smolu a schytas to u steniatka bez PP vsetko a to ze tvoja kolia nevyzera ako obrazok z knizky bude ten najmensi problem vzhladom k jej zdraviu ktory ta bude trapit. Povahovo sa u nej tiez moze prejavit plachost a slaba nervova sustava ked nebude zvladat stresove situacie, to nieje ze mam uzasneho psika ktory ma miluje a rovnako celu rodinu a je chytri a inteligentny. Ale akonahle s nim vyjdes von bude to taky rozklepany posera. Schvalne, bolo by chytre ak by ti dotycny pan predviedol oboch rodicov ako sa spravaju na ulici, prejst s nimi hoc celu dedinu, ci sa nerozklepu pri prechode auta, zastekani psa, nezacnu panikarit a pokusat sa zdrhnut prip. sa zatnu a nehne s nimi nik. Prip. nech ich pocas prechadzky pusti navolno z voditka /ved su to dospele psy, kolia bude svojho pana bezproblemov nasledovat a pocuvat a sprevadzat celu prechadzku/. Lebo tvrdenie, ze joj ta mi ich mame len na dvore niesu zvyknute vonku je tiez podozrive. Nebude sa tvoja kolia spravat v dospelosti rovnako? Su veci, ktore sa vychovou nespravia, genetika nepusti a povahy sa dedia.
Na margo serioznych a velmi milych chovatelov - znamy maju suku krizenca NO a husky, vyzera ako NO len ma jedno oko modre, nakryl im ju bohviekto z dediny, stenda boli male cierne s palenim, takze sa popredali ako cistokrvne steniatka NO bez PP. Jedno stena z vrhu ostalo - pes, takze si ho nechali. O rok im nakryl ich sucku /svoju matku/ a boli zase stenda tmave s palenim, zase sa popredali ako cistokrvne NO bez PP. To ze ich povod je total neznamy, ze sa jedna o krizence a ze su zo spojenia matky a syna....kto ma zdravy rozum vie ako to uz moze s nimi dopadnut. To su ti seriozny a mily ludkovia. Pana, ktoreho spominas, ak ti vravi ze je dlhorocny chovatel, tak podla vsetkeho len psikov bez PP pretoze nieje clenom klubu a nema chovne zvieratka. Bud nemaju vobec rodokmene alebo aj ked ich ma su to nechovne jedince, ktore boli vylucene z chovu z dovodu exterierovych vad alebo zo zdravotneho hladiska kde bolo jasne, ze to budu prenasat na potomstvo, alebo kombinacia oboch. Ziadnemu psikovi sa nedaju vybavit PP dodatocne. NIKDY! A takisto nieje pravda ak ti niekto tvrdi, ze steniatku chyba rodokmen lebo bolo 5., 6. a neviem ktore v poradi a steniatkam sa davaju rodokmene len prvym 4. Je to hlupost! Stenata aj keby ich bolo 12 dostanu rodokmene vsetky. To su len vsetko vykrucacky ludi co ponukaju steniatka bez PP a potrebuju kupcu presvecit o zarucenej cistokrvnosti a bezchybnosti.
Naposledy upravil Dazzling dňa Ned 09.01.2011 8:37, celkovo upravené 1
ObrázokObrázok
Dazzling
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 801
Bydlisko: Košice-okolie

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod sjulia » Ned 22.02.2009 15:36

Dazzling, uz ani niet co dodat , :lol: vycerpavajuci prispevok :jop:
Krystal , hadam len doplnim ze exterierova vada ti mozno natolko nevadi, ale ked chces robit agility tak taku dysplaziu, epilepsiu alebo chorobu zraku jednou navstevou neodhalis a namiesto agilitaka budes mat doma invalida o ktoreho sa bude treba starat, co potom.... :hmm:
sjulia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1021
Bydlisko: Košice

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Stanislava » Ned 22.02.2009 16:18

Priznám sa, že pochybujem, či rodičia týchto šteniatok majú PP. Síce vyzerajú neporovnatelne lepšie ako to zlaté šteniatko - tam papiere určite nie sú už niekoľko generácii do zadu - to Ti povie každý, kto vie o chove kólií aspoň niečo. Ľudia si často pletú PP s očkovákom, vakcinácie s odčervením a pod. - možno aj tento postarší pán myslí pod papiermi očkovák. I keď žije na "zapadlej dedine", jednu vec mu nemožno uprieť - digitálny foťák a využívanie internetu :money:

Za posledné roky sa na Slovensku narodilo príliš málo papierových vrhov v chovateľských staniciach na to, aby pozásobovali všetkých tých producentov bez PP, čo sa za posledné roky zaktivizovali. Len tento týždeň som videla 6 takýchto inzerátov :plac: Ak sa mýlim a tento pán má rodičov šteniatok naozaj s PP - prosím presne si opíš ich mená, podľa toho by sa dalo vedieť viac aj o šteniatku.

Mimochodom môžem sa spýtať, aká je teraz aktuálne cena kólie bez PP?
Stanislava
Hafan
 
Príspevky: 927

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Jannka » Ned 22.02.2009 16:41

baby, napisali ste to super! Klobuk dolu. A uplny suhlas!
Je uz len na molly, rozhodnut sa.....

Ak sa ta mozem spytat, molly este jednu otazku - na zaklade coho si si vybrala prave koliu, ako plemeno pre teba?
Co ta na nich zaujalo? Vyzor, alebo povaha? Vies ake maju povahy ? Stretla si sa uz nazivo s koliami a poznas ich klady a zapory? Poznas ich specificku povahu? (na co su citlive, aky pristup vyzaduju) Povedal ti chovatel o citlivosti kolii na urcite lieky, pripadne ohladom nabehov na urcite druhy ochoreni ci problemov?

Este na zaver, vlozim ti sem dve fotky kolii, len tak pre ilustraciu exterieru.
Na jednej je typicky bezpapierak so vsetkymi najcastejsimi nedostatkami.
Na druhom je zas typicky predstavitel rasy, s PP.

Myslim, ze rozdiel je zretelny aj pre laika....

Obrázok

Obrázok
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Dazzling » Ned 22.02.2009 18:41

no k povahe kolii este Krystal, kolie zpoza plota bresu pretoze aj ked sa to nie vsetkym ludom zda - kolie strazia svoje teritorium - to nieje znak scvoknutia. Su schopne lietat po celej zahrade a okolo plota a narusitela vypoklonkovat jedna radost za takeho brechotu ze by clovek neveril ako sa ta mila tvaricka vie zmenit. To je ale normalne a kolia to berie ako svoju pracu a raduje sa z toho. To predsa nieje ziadna agresivita ak pes spoza plota brese. Agresivita je keby tvoja kolia napadala a hryzla ludi, nedovolila nikomu priblizit sa k nej, lebo kolia ked nechce kamaratit sama odite a radsej zalezie a nieze zautoci. Ale vo chvili keby si vosla do zahrady tak sa ta stekajuca bestia zmeni na anjelika. Kolia nieje pes do koterca, je to vyslovene kontaktny pes, ktory miluje robit spolocnost a byt so svojou rodinou.
ObrázokObrázok
Dazzling
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 801
Bydlisko: Košice-okolie

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Krystal » Ned 22.02.2009 19:17

no ale ta kolia z plota pohryzla kamaratovho psa a je dost agresivna ...keby ste ju videli tak by ste sami povedali...cena bez PP je okolo tych 116 eur ---to je myslim taka optimalna cena "cistokrvneho" psa bez PP... mimochodom super prispevok , dobre si to napisala , mas pravdu su tam rizika ale doteraz som nikdy nemala taky problem ( jazvecik, beagle,kokrspaniel a teraz mam krizenca ) ..ja viem , co nieje moze byt , ale napr. este k tej fotke , ze kolia s PP a bez PP... tak to moze a nemusi byt blud, moja kamaratka ma bernskeho salasnickeho psa-bez PP... ale to je najkrajsi bernak jakeho som kedy videla... dokonca na ulici ju zastavuju ludia sa jej pytali ci s nim chodi na vystavy a ona pritom ani nema PP...jeden typek ju pytal aj na krytie, a niekto uz aj ci jej ho nepreda..proste uzasny pes, krasny...a pritom len "obycajny bez PP " takze ta foto moze byt ze si vybrala najvacsiu vykopavku z tych bez PP, a zas ta druha foto ze si vybrala jedneho z naj ale s PP..ale to moze byt kludne naopak ja som si dnes pozerala chovne stanice a v jednej mali trikolorky a vobec sa mi nepacili...mozno boli podla standardu ale zdaleka neboli take pekne...neviem podla mna to uz zalezi na osude...keby som si mala nasporit teraz 300 eur tak to sa mi asi nepodari lebo stale pride nieco co treba zaplatit a ked som povedala mamke ze co ona na to tak ze mozno by mi prispela ale oco ?.. ten asi tazko...neviem...neviete nahodou o nejakej ch.s. ktora ma teraz nejake aktualne ponuky ??... najviac sa mi pacia trikolorky...
Obrázok
Krystal
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 215
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod drymarchon » Ned 22.02.2009 19:51

Krystal píše:napr. este k tej fotke , ze kolia s PP a bez PP... tak to moze a nemusi byt blud, moja kamaratka ma bernskeho salasnickeho psa-bez PP... ale to je najkrajsi bernak jakeho som kedy videla... dokonca na ulici ju zastavuju ludia sa jej pytali ci s nim chodi na vystavy a ona pritom ani nema PP...jeden typek ju pytal aj na krytie, a niekto uz aj ci jej ho nepreda..proste uzasny pes, krasny...a pritom len "obycajny bez PP " takze ta foto moze byt ze si vybrala najvacsiu vykopavku z tych bez PP, a zas ta druha foto ze si vybrala jedneho z naj ale s PP..ale to moze byt kludne naopak ja som si dnes pozerala chovne stanice a v jednej mali trikolorky a vobec sa mi nepacili...mozno boli podla standardu ale zdaleka neboli take pekne...neviem podla mna to uz zalezi na osude...


krystal, to že je pes bez PP krajší ako s PP sa občas stáva, sama takého poznám, ale je to skôr výnimka. väčšina psov bez PP má od štandartu hodne ďaleko....

Krystal píše:...keby som si mala nasporit teraz 300 eur tak to sa mi asi nepodari lebo stale pride nieco co treba zaplatit a ked som povedala mamke ze co ona na to tak ze mozno by mi prispela ale oco ?.. ten asi tazko...


no tak toto je podľa mňa iba výhovorka. nič v zlom.pretože som v podobnej situácii, aj keď je pravda že ty ešte nemáš 18 a neviem ako to je teraz presne s brigádami, ale ja sa chystám robiť celé leto aj cez zimné prázdniny (mám ešte aj iné potencionálne zdroje, ale to tu neriešim), pretože chcem psa a chcem psa s PP. a aj keď mi náhodou tento rok naň nevíde, nekúpim si psa bez PP, ale počkám ešte 1 rok....chcem predsa čistokrvného psa a to bez PP nikdy nezaručí...prajem šťastný výber :jop: :jop: :jop:
ZAMARATAN FCI - chovateľská stanica československých vlčiakov
http://www.csv.wbl.sk
drymarchon
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2924
Bydlisko: Liptov

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI