Maltézsky psík / Maltese (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Maltézsky psík / Maltese (FCI)

Poslaťod Lindchen » Pon 01.06.2020 15:02

Megi a ešte k tebe, zmeň tiež svoj prístup. Nie je to malé úžasné klbko, ťuťuli muťuli, je to pes, ako každý iný a treba k nemu zdravo pristupovať. S dôslednosťou, láskavo a hlavne - neprisudzovať psovi ľudské alebo dokonca vlastné emócie.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Maltézsky psík / Maltese (FCI)

Poslaťod megi767 » Pon 01.06.2020 15:13

to ano. suhlas. je to tazke pre mna. ano je to pes. len si musim/me po tych 6. rokoch zvyknut na iny pristup k nemu..
megi767
Okoloidúci
 
Príspevky: 13

Re: Maltézsky psík / Maltese (FCI)

Poslaťod Lindchen » Pon 01.06.2020 15:20

Viem, že v rodine, s deťmi a domácnosťou je času málo, ale môžem ti naoza vrelo odporučiť knihu Trénink je rozhovor alebo Neznám druhé takové zvíře, jako je pes, obe od Františka Šustu. Je to ľahko dostupná kniha, výborne napísaná, pochopiteľná. Tam je popísaný prístup k psovi, ktorý ti pomôže si veci utriediť a čo-to pochopiť. Samozrejme, toho výcvikára navštívte.
V KE môžeš skúsiť toto:
http://psiecentrumpozitiv.eu/
http://www.arkanland.eu/
Robia tam šikovné baby, minimálne psíkovi neuškodia rečami o dominancii a podobné blbosti. :lol:

Možno baby ešte niekoho poznajú.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Maltézsky psík / Maltese (FCI)

Poslaťod megi767 » Pon 01.06.2020 15:47

och. dakujem krasne za pomoc, info, a cenne rady.
knihu kupim, nechcem, aby ho manzel cvicil prisnou metodou...
megi767
Okoloidúci
 
Príspevky: 13

Re: Maltézsky psík / Maltese (FCI)

Poslaťod bibika » Pon 01.06.2020 16:19

Ahoj megi.
Mám doma maltezáka 12 rokov a teda ani vonku pri dome by som ho samého nenechala z prostého dôvodu ako baby spomínali: on so mnou chodí niekedy aj na záchod, čiže isto by neostal sám na záhradke. Ale zas, môj je teda "cepovaný" od mala čo si môže a nemôže dovoliť.
Ľudia si fakt stále myslia, že malého psa netreba vychovávať a stanovovať hranice a pritom opak je pravdou. Popravde keby som nepristupovala k svojmu ako som v mladosti pristupovala, resp by sa nedostal ku mne ale k niekomu inému, tak by asi dopadol správaním rovnako ako tvoj. Je to veľmi, VEĽMI inteligentné plemeno, ktoré ťa prekukne hneď a zariadi sa. :no: Len to niekedy nie je páničkom po chuti. :joint: Nikdy som nezažila takú pozorovaciu schopnosť u psa ako u toho môjho (a to som teda už mala tú česť v mnohými plemenami, ktoré som pravidelne venčila/mala u seba) - on si dokáže spojiť veci, ktoré veľakrát človek ani nerobí vedome. To je podľa mňa na nich fascinujúce (ale zas mňa to baví sledovať a byť mu partákom :smile: ) a "na zabitie" zároveň. :heh: Veľa ľudí toto plemeno láka a fascinuje (už veľa "bielych psíkov" pribudlo za tie roky v okolí), ale ak raz natrafíš na hyperaktívneho drzého jedinca a nevieš si rady....tak je to pre celú rodinu aj pre psa určite viac trápenie ako radosť.
Môj má vzhľadom na vek čím ďalej, tým menej chlpov na sebe bez nejakého zdravotného problému, preto aj ja hrubý zástanca neobliekania psa, som sa musela zmieriť s faktom, že keď prší a ide von, tak ho obliekam (posledné bezoblekové venčenie v daždi a zime skončilo seknutým krkom a liekmi proti bolesti aby sa vôbec hýbal), preto si reálne absolútne neviem predstaviť mať takého psa vonku. Či už kvôli výchove, alebo srsti, alebo tomu, že on fakt nepochopí prečo je odrazu bez vás sám vonku a začnú problémy so škrabaním dverí, zdrhaním z pozemku a pod.... (podľa mňa teda).
Ak si to dočítala až sem :lol: Tak baby ti radia dobré knihy aj výcvikárky v KE. Nie som síce z KE, ale strávila som tam 6 rokov, takže poznám. Základ je snažiť sa tomu psovi porozumieť a odbúravať zlozvyky čo má. U nich väčšinou trestom a tlakom nič nevyriešiš (ako u väčšiny psov) a ešte k tomu sú jedinci ako tvoj, ktorí sa otočia proti majiteľovi ak sa na nich ide tvrdo.
bibika
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 748
Bydlisko: Banff, AB

Re: Maltézsky psík / Maltese (FCI)

Poslaťod Margita » Pon 01.06.2020 16:25

A este skor ako dat dokopy psa treba hlavne zmenit pristup k nemu,to neznamena ,ze fyzicky ho budete daako toto ale byt jasny,strucny a jednoznacny

Edit
Nad klietkou ste nerozmyslali?to by mal svoj pelech,tam by ste ho krmili,ked pojdete jest zavriete ho do klietky date mu odmenu o 20 minut vypustite,pojdes upratovat pes na miesto odmena o hodinku vypustit ,pomedzi taleto casy nech je vzdy otvorena ,aby to mal ako svoje miesto
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Maltézsky psík / Maltese (FCI)

Poslaťod megi767 » Uto 02.06.2020 6:53

Margita píše:A este skor ako dat dokopy psa treba hlavne zmenit pristup k nemu,to neznamena ,ze fyzicky ho budete daako toto ale byt jasny,strucny a jednoznacny

Edit
Nad klietkou ste nerozmyslali?to by mal svoj pelech,tam by ste ho krmili,ked pojdete jest zavriete ho do klietky date mu odmenu o 20 minut vypustite,pojdes upratovat pes na miesto odmena o hodinku vypustit ,pomedzi taleto casy nech je vzdy otvorena ,aby to mal ako svoje miesto



o klietke sme vobec nerozmyslali...ani neviem, ze take nieco je...mala by byt umiestnena vonku ci vnutri? ako riesenie by to nebolo zle...
megi767
Okoloidúci
 
Príspevky: 13

Re: Maltézsky psík / Maltese (FCI)

Poslaťod Margita » Uto 02.06.2020 7:13

Vnutri,ja mam klietku v pedsieni,tam ma miesto jeden pes a vedla je pelech a tam je druhy pes ,mam maleho psa a vrlkost M to je dlzka nejakych 80cm ci kolko ,na zoohit.sk maju v dobrych cenach ,volakedy som ju pouzivala aj do auta ale teraz ma kazda svoju malu prepravku
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Maltézsky psík / Maltese (FCI)

Poslaťod megi767 » Uto 02.06.2020 7:30

Margita píše:Vnutri,ja mam klietku v pedsieni,tam ma miesto jeden pes a vedla je pelech a tam je druhy pes ,mam maleho psa a vrlkost M to je dlzka nejakych 80cm ci kolko ,na zoohit.sk maju v dobrych cenach ,volakedy som ju pouzivala aj do auta ale teraz ma kazda svoju malu prepravku



a su v pohode s klietkami? zvykli si na ne? pozerala som na webe. da sa cez ne pekne pozerat, mozno by to bolo riesenim... Ked idete prec z domu, napr do prace, ostava tiez v klietke? Nech nechodi po gauci a pod?
megi767
Okoloidúci
 
Príspevky: 13

Re: Maltézsky psík / Maltese (FCI)

Poslaťod Margita » Uto 02.06.2020 7:53

Ja mam cez nu prehodenu plachtu,nech ma klud a zvykla si ,ona je na klietku od stenata navykana,ja som ju stale zatvarala:-D v aute doma,na vystave,ked sme boli na nejakom hoteli ...a teraz si ich beriem do prace ale ked som taku moznost nemala tak bola zavreta,ved co pes robi ked je doma sam?spi,ma tam pelech hracky .najprv ale na kratko napriklad dam do klietky ,hracka odmena zavriem prejdem do vedlajsej izby vratim sa otvorim a neriesim.alebo aj ked napriklad bola zavreta spala tak som sla okolo otvorila a odisla,ze nemusi vybadzat aby som ju otvorila a na to ani netreba cakat ,ze zacne robit sceny,prvy krat ked som ju zavrela ako stena sa v prepravke v momente posrala:-D total stres ale ju to preslo a teraz je pre nu klietka super miesto kam chodi rada a dobrovolne ,treba z togo spravit miesto kde bude pes v bezpeci tzn,nikdu ho z nej netahajte nasilu aj ked nieco uchmatme a skryje sa do klietky skusit to za vymenu za nejaku hracku alebo pamlsok a to treba vysvetlit aj detom ,ze pes v klietke sa neotravuju a ani ho vtedy neoslovujte stylom Huginkoooo chudacik co ti to spravili a podobne :-D
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Maltézsky psík / Maltese (FCI)

Poslaťod megi767 » Uto 02.06.2020 9:04

Dakujem krasne za typy. Klietka nemusi byt zly napad. len on v nej nebol. Mali ste lahsie, nakolko vas psik bol v nej od steniakta...
kazdopadne, skusime ten vycvik, a pomaly ho ucit na nas, na povely, aby nebol "panom" on, ale zaroven, aby sme boli stastni my aj on v spoocnom nazivani...
a pevne verim, ze nebude musiet ist von, ako to chce manzel...drzime si palce:-).
megi767
Okoloidúci
 
Príspevky: 13

Re: Maltézsky psík / Maltese (FCI)

Poslaťod Margita » Uto 02.06.2020 9:09

Treba najst nejaky rozumny kompromis a nenechat sa tyranizovat psom,spravte z tej klietky jeho detsku izbicku a hlavne to neberte ako trest musi ju prijat ako svoje utocisko,kazdy jeden pamlsok .ktory dostane do klietky ,krmit v klietke ,zvykne si a dobre je ju prikryt,nech zbytocne nesmiruje kazdy vas pohyb a nie je furt v strehu
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Maltézsky psík / Maltese (FCI)

Poslaťod wer » Uto 02.06.2020 9:10

Ani von nebol a chcete ho tam vysupnut.. :no:
Tiez som vam radila klietku. Je to isto lepsie a dlhodobejsie riesenie, ako umiestnit izboveho spolocenskeho psa von na dvor..
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Maltézsky psík / Maltese (FCI)

Poslaťod Lindchen » Uto 02.06.2020 9:16

Na klietku sa dá pekne naučiť. Hľadajte Crate Games na youtube. Napr. Češka Barbora Tomczik mala online kurz Klecové hry, skús ju kontaktovať cez FB. Prípadne tu je ukážka po slovensky od Viki, ako sa dá na to ísť hravo: https://www.youtube.com/watch?v=gyDmYJ3m6nE.
Chce to určite istú zručnosť v povelovej technike a správne načasovanie, ale zas nie je to tak hrozné, dá sa zvládnuť. Týmto spôsobom si so psom aj upevníte vzťah, resp. vybudujete, lebo tam zatiaľ žiadny nie je.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Maltézsky psík / Maltese (FCI)

Poslaťod megi767 » Uto 02.06.2020 13:38

Lindchen píše:Na klietku sa dá pekne naučiť. Hľadajte Crate Games na youtube. Napr. Češka Barbora Tomczik mala online kurz Klecové hry, skús ju kontaktovať cez FB. Prípadne tu je ukážka po slovensky od Viki, ako sa dá na to ísť hravo: https://www.youtube.com/watch?v=gyDmYJ3m6nE.
Chce to určite istú zručnosť v povelovej technike a správne načasovanie, ale zas nie je to tak hrozné, dá sa zvládnuť. Týmto spôsobom si so psom aj upevníte vzťah, resp. vybudujete, lebo tam zatiaľ žiadny nie je.



dakujem krasne za cenne rady. vazim si to. idem sa do toho pustit...
megi767
Okoloidúci
 
Príspevky: 13

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI