Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod janajka » Pon 28.09.2020 19:24

Všetko najlepšie Emuška. :love:
Kiezby take klbko Gaiky spalo tuna u nas. :plac:
Ballad, Emyša a Keira su prvé borderky, ktore Gaiika stretla.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod janas » Uto 29.09.2020 10:50

janajka píše:Všetko najlepšie Emuška. :love:
Kiezby take klbko Gaiky spalo tuna u nas. :plac:

janajka verím, je mi smutno aj za teba :plac:

janajka píše:Ballad, Emyša a Keira su prvé borderky, ktore Gaiika stretla.

:yes: :yes: :yes: :yes:

foto z 3.nezávislého stretnutia BOC :smile: pekné spomienky
IMG_0132.jpg
IMG_0132.jpg (134.69 KiB) Zobrazené 4093 krát
Obrázok
janas
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3575

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod tulenik » Uto 06.10.2020 12:41

Neviem, či ste zachytili, ale
https://www.borderipovidacky.cz/
miestami som sa aj zasmial a mám podozrenie, že mám doma borderžerku.
Všichni jsou zákeřná hladová klíšťata
jsou na svých prdelích vzájemně přisátá
a když se poslední na první zavěsí
pak z jeho prdele vlastní krev saje si
tulenik
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 637
Bydlisko: BA (DNV)

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod PeterSveter08 » Pon 28.12.2020 8:10

Ahojte, update pre tích, ktorí si pamätajú na Bessy z Turčianskych Teplíc. Už má 8 rokov. Jar a časť leta mala plné cestovania (4 mesiace) v Rakúskych horách a na Slovensku, užívala si to. Teraz si užíva pohodu domova.

Ak by niekoho zaujímalo ako sa cestovalo nízkonákladovým spôsobom 2 ľudia + 2 psi,pripájam odkaz na blog. Precestovali sme Slovensko, časť Rakúska a časť Talianska.
https://trippingineurope2020.blogspot.com/

15536155381553715539
PeterSveter08
Okoloidúci
 
Príspevky: 6


Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Millie » Str 10.02.2021 11:24

Nikdy som neverila, že to poviem :au: ale rozmýšľam nad borderkou :lol: Myslíte si, že je to ku koňom dobrý nápad? Mohlo by to fungovať? Psychicko-fyzicky. Už som asi stará, lebo som si povedala že ďalšieho ovčiaka nechcem. Potrebujem trošku jemnejšieho psa a viac životného kľudu. Problém je ten, že exteriérové psy majú slabý drive a pracovné psi majú silnejší koristnícky než pastiersky pud (poväčšine). Chcela by som niečo menej teritoriálne a dominantné. Spratnejšie. Vedeli by ste mi poradiť, či do toho vôbec ísť? alebo zvážiť radšej iné plemeno? :nwm: Momentálne si mapujem CHs. Ale moc s pochopením sa asi nestretávam. Väčšina chovateľov má borderky v byte na šport. Kamy by som sa mala ísť ešte pozrieť, čo si prečítať?
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod wer » Str 10.02.2021 11:52

Offtopic: jezis, konecne sa necitim ako debil a ze len ja mam take hovada, ked stale opakujem, ze NO nie je uplne najjednoduchsi psik len tak do rodiny.. :heh: ze su rozhodne menej narocne plemena - pekne si to napisala - jemnejsie a zivotny klud :ha:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Millie » Str 10.02.2021 12:09

:joint: Ja som mala základné "B"éčkové línie ze Svobodného Dvora. Ale je to mazec.
Pracovné psy sú to megasuper. Fena v 11tich rokoch nemá problém ubehať v teŕene 20km v kluse za koňom za každého počasia. Pasie ako smrad.
Ale aktivitou a potrebou pracovať ... neviem s čím by som to zrovnala. To sú psi naozaj 24/7. Akonáhle chvíľu nemá do čoho vrtnúť hľadá si prácu sama. A to že opása svojho imaginárneho priateľa "Pána Šutra", by mi až tak nevadilo, keby po ňom 4 hodiny v kuse nehulákala nech sa pohne :D :D :D . A on si tam tak leží, no ako kameň.... Okolo tyče od sušiaka mám v dome vybehané koliesko :D čo mi tam tráva nerastie... lebo "revííír". Len čo keď figuranta, za posledné 3 roky nenašla.
Neviem či si s borderkou polepším. Minimálne ale nemá 30kg v základe :D A cítim sa tak, že sa budem menej báť, že mi odloví yorkomuta na nezabrzdenej flexine, alebo niekoho zožerie, keď sa pozrie blbým okom na kočík.
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod wer » Str 10.02.2021 12:25

Offtopic: ano, ano.. :joint: ale nie je to kolkokrat o tej aktivite - aj ked aj to prida k problemom, ked niekto caka, ze psik si vystaci s veeelkou zahradou a tam bude pekne lezkat a parkrat ponahana lopticku pri uchovani krasneho golfoveho travnika a kvetiniek.. :pac: - ale presne to okolo, ze to nie su jemne psy a clovek ho fakt musi presvedcit, ze stoji za to, aby ho respektoval a aby este dokazal ustrazit to presadzovanie sa...
myslim, ze ty s potrebou aktivity pre bocku asi mat problem nebudes.. :smile:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod janajka » Str 10.02.2021 12:29

:heh:
Tak to áno. V tomto ti borderka pomôže. Ku ľudom priateľská a nie je ostrá voči nim a psom ako nemecký ovčiak.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Millie » Str 10.02.2021 12:53

Tak oni ovčiaci sú v tomto dosť špecifický. Medzi sebou sa hrajú tak, že po sebe vrčia a šklbú sa za krky a chvosty. Iné plemená, toto sadomaso moc nedávajú. Veľakrát tam vznikajú šarvátky z nedorozumenia .
Najlepšie na tom je, že mi to naučili aj mladé kone :aaa: Valach cvála, uhryzne psa do zadku a už je naháňačka, alebo po ňom v cvale len tak akoby rádoby vykopne a pes je cely v extáze :aaa: . Samozrejme najlepšie v tej chvíli, keď si chcem zap :joint: ehm... užiť turistiku. Jeden z mála jazdcov mám kone ktoré aktívne vyháňajú zver z kríkov :angel: hoci neviem, či sa tým, môžem chváliť . Ja som rada, keď sa "deti" hrajú. Ale ... (ten kľud :lol: )

Neviem, či sa s tým borderka zžije. Či voliť pracovnú líniu (tie sú väčšinou od oviec) alebo to neriešiť. Aký energetický level má bežne pracovná borderka. Naše kone sú zvyknuté, opasené, zámerne neublížia, nemyslím si, že by mala problém s nimi pohnúť. Skôr sa trošku bojím, či ustojí mentálne tento proaktívny prístup môjho dobytka :angel: Neviem do akej miery je borderka "na seba" útlocitné plemeno. Je to trošku iné ako s ovcami a kravami. Na jednej strane je to veľký dobytok, na strane druhej tu celkom dobre a aktívne funguje medzidruhová komunikácia. (Hlavne v zmysle vymýšľania lotrovín.) Takže podľa mňa by to fungovať mohlo, otázka je skôr taká. Aká chs, bude ochotná dať mi šteňa ku koňom.
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Lindchen » Str 10.02.2021 21:56

Čo, čo, Millie chce bocku? Nevraveli sme si, že to v živote nechceme? :heh: :heh:

Ale vážne, ja myslím, že by ti boc sadla, aj keď moc kľudné to nie je, či? :nwm: Oproti Blo by to bola asi úľava, to je pravda.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Ulf » Štv 11.02.2021 8:29

Akože ku koňom, že ich má pracovne pásť, alebo že ty máš kone a chceš psa?
Veď im sľúb dečku pred krbom a agility a máš pokoj :joint:

Offtopic: inak, nám už z dvoch miest núkali boc-ku a čo je najhoršie, muž sa s tým začína stotožňovať. :pac: ale tohoto preprdnutého psa čo sa na mňa 6000x za deň kukne, po chrtovi určine ne ee :aaa:
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod wer » Štv 11.02.2021 8:40

Ulf, absoluuutne si to neviem predstavit u teba - z toho, co pises, co ocakavas od psov... totalny protipol. Uplne vidim, ako si na tych rybach a tam borderka s tebou cuci zo 3 hodiny na vlnky... :joint: :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Elis » Štv 11.02.2021 10:16

wer píše:a tam borderka s tebou cuci zo 3 hodiny na vlnky...


tak i vlnky se daji past :joint:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI