Stránka 1 z 863

Československý vlčiak (FCI)

PoslaťNapísal: Sob 18.08.2007 16:47
od simm
Česko - slovenský vlčiak

História

Pod vedením Ing. Karla Hartla bol v roku 1955 vypracovaný projekt na získanie služobného plemena spĺňajúceho mimoriadne požiadavky kladené na psa službu v pohraničnej stráži ČSSR. Krížením karpatského vlka a nemeckého ovčiaka mali vzniknúť odolné, vytrvalé a ostražité jedince strážiace západné hranice ČSSR.

Náčelník služobnej kynológie pohraničnej stráže Karel Hartl vypracoval projekt na získanie krížencov vlka so psom. Projekt zahŕňal okrem preskúmania otázok medzidruhového kríženia v rámci biológie, dedičnosti a biometrie tiež problematiku fyziologických rozdielov medzi psami, vlkmi a ich krížencami. V rámci projektu sa tiež skúmali otázky vytvárania podmienených reflexov, endogénna aktivita, sociálne chovanie a pod.

S realizáciou projektu sa začalo v roku 1957 a podieľali sa na ňom viaceré chovateľské stanice (ďalej len CHS):

* CHS Libějovice, CHS Grabštejn a CHS Malacky: sledovali biologické otázky (ruja, párenie, brezivosť, početnosť vrhov, výchova a výcvik, endogénna aktivita psov, vlkov a ich krížencov v rôznych generáciách)
* CHS Volary: pozorovala sociálne chovanie krížencov a ich prejavy
* CHS Karlove Vary: sledovala vplyv výchovy na krížence umiestnené samostatne alebo spoločne so šteňatami nemeckého ovčiaka a vyhodnocovala rozdiely v ich chovaní
* CHS Cheb: skúmala rozdiely v proporciách krížencov a nemeckých ovčiakov
* CHS Bratislavskej brigády (Šamorín, neskôr Malacky): sledovala rozdiely medzi krížencami F1, F2 a ďalších generácií (písmenom F sa označovali jednotlivé generácie spätného kríženia na nemeckého ovčiaka, čiže na jedince s nižším podielom vlčej krvi). Neskôr vyhodnocovala výsledky vzájomného párenia krížencov rôznych generácií.

Prvé krížence sa narodili v CHS Libějovice zo spojenia vlčice Brity a nemeckého ovčiaka Cézara z Březového háje. Narodilo sa päť šteniat (1 pes a 4 suky), z ktorých sa v ďalšej plemenitbe uplatnila suka F1 Bety a suka F1 Berta. Berta odchovala v CHS Šamorín niekoľko generácií krížencov druhej filiálnej generácie. Z Bertiných šteniat sa v ďalšom chove uplatnila suka Osa a psy Old a Odin, ktorí prispeli svojím genetickým materiálom aj medzi prvými civilnými chovateľmi. Z potomstva Bety bolo odchovaných niekoľko vrhov druhej až štvrtej filiálnej generácie a tiež prvé spojenia dvoch krížencov druhej filiálnej generácie. F3 potomkovia suky F2 Osa vytvorili početnú základňu tvorenú 66 psami a 40 sukami.

Druhá línia bola vytvorená z potomkov vlčice Berty a nemeckého ovčiaka Kurta z Václavky. Prvý vrh tvorilo šesť šteniat, ktoré sa narodili dňa 21. mája 1960. V ďalšej plemenitbe sa uplatnil pes Bikar.

Tretiu líniu tvoria kríženci vlka Arga so sukou nemeckého ovčiaka Asta z SNB, ktorí sa narodili v roku 1968 v CHS polície v Býchorech. K ďalšej plemenitbe boli použití pes Ink z SNB a jeho sestra Bara z PS v CHS Malacky.

Už prvé krížence boli podrobované výcviku a testované na schopnosť sociálnej väzby na človeka. Psy boli buď zaraďované do služby, alebo ich predávali civilným chovateľom. V 60. rokoch 20. storočia bol chov ČSV na Slovensku organizovaný iba v chovateľskej stanici PS v Malackách pod vedením majora Františka Rosíka. V roku 1968 došlo k zmene vo funkcii náčelníka kynológie PS a program chovu krížencov bol zastavený. Mjr. Rosík a členovia Bratislavskej brigády PS však vytvorili podmienky pre ďalší chov československého vlčiaka. V roku 1974 obohatil chov ďalší vlk Šarik, ktorého potomkovia sa uplatnili aj v civilnom chove.

V roku 1966 vznikol návrh budúceho štandardu plemena a Ing. Hartl sa pokúsil o jeho registráciu v civilnej plemennej knihe a založenie klubu. V tej dobe bolo pre založenie klubu potrebné zastrešiť ho v tzv. Národnom fronte a chov následne riadil Zväzarm (Zväz pre spoluprácu s armádou), ktorý odmietol registráciu krížencov. Ďalší pokus o založenie klubu v roku 1970 opäť zlyhal a klub vznikol až v roku 1981, kedy sa Český svaz chovatelů podujal zapísať československého vlčiaka do hlavnej plemennej knihy v Prahe. O rok neskôr bol československý vlčiak vtedajším Federálnym výborem chovatelských zväzov ČSSR uznaný za národné plemeno. FCI uznala československého vlčiaka v roku 1999.

Vzhľad a povaha

Československý vlčiak je veľký pes vzhľadom pripomínajúci vlka. Dosahuje výšku v kohútiku minimálne 65 cm (psy) /60 cm (suky), horná hranica nie je stanovená. Telo československého vlčiaka má byť obdĺžnikového rámca s pomerom 9:10 (výška:dĺžka).

Toto plemeno sa vyznačuje dlhými bedrovými aj hrudnými končatinami. Typické je žltosivé až strieborné sfarbenie so svetlou maskou. Srsť je hustá s rovnými chlpmi.

Československý vlčiak sa pohybuje klusom. Je to temperamentný a aktívny pes s mimoriadne vyvinutými zmyslami a orientáciou v teréne. Toto plemeno je veľmi naviazané na svoju rodinu či svorku. V dnešnej plemenitbe sa tak ako aj v minulosti kladie veľký dôraz na jeho cvičiteľnosť.
Po rozdeleni Ceskoslovenska, boli CsV ako plemeno uznane FCI ako Slovenske narodne plemeno
Obrázok

PoslaťNapísal: Str 29.08.2007 20:36
od Sirík
Ma tu niekto tohto psika? :smile: Ja tohto psika vídam len na výstavách :ua: ale lepsie ako keby mali skoncit ako dalmatince po filme 101 dalmatincov :plac:

PoslaťNapísal: Str 29.08.2007 20:57
od Vikiki22
No, ani aj som este nevidela ,,len tak´´ pobehovat toto plemeno, ale na vystavach ich je dost. Tak, tomu nechapem...moze to byt aj tym, ze je jeho vychova tazsia, podla mna...

PoslaťNapísal: Štv 30.08.2007 8:14
od Silwuska
JE to narocny psik na vychovu???
Lebo ja po takom velmi tuzim!!!
Ale nie som cvicitel profesional...takze tak :ua:

PoslaťNapísal: Štv 30.08.2007 8:17
od Ulfheiðr
nemusis byt profesional, astaci mat srdiecko a pochopit jeho spravanie, ktore te rochu dolisne od modelov a vzorcov bezneho psieho spravania. je dobre si nastudovat etologiu vlka.
Ale je to krasny pes a oplati sa doneho "investovat" (po vsetkych strankach).
:smile:

PoslaťNapísal: Štv 30.08.2007 8:22
od Silwuska
No to mam na mysli...ja som skor taky "prirodny typ" majitela psa...no neviem ako to presne opysat...nezniesla by som pri sebe psa ktory ma nalinkovanu povahu v genoch...preto ma fascinuju tieto psiky...je to skoro ako vlk...uzasne... :oo:
je o nich nejaka stranka???nemozem najst...
Ja by som tomu psikovi poskytla moooore lasky...lebo ja som strasny zavislak na psoch... :no:

PoslaťNapísal: Štv 30.08.2007 8:33
od Ulfheiðr
Vies co, je nejaka stranka, bo ja som ho uz na nete hladala a tusim ma to preplo dokonca na nejaky klud chovatelov (slovensky), alebo take nieco. Myslim. Ale jak sa tam dogooglis, to si uz nepamatam. :smile:

PoslaťNapísal: Štv 30.08.2007 8:43
od MisheliQ

PoslaťNapísal: Štv 30.08.2007 9:19
od Amaguk
Podla chovatelov moze mat CSV niekdy sklony k plachosti pred clovekom - co je crta, ktoru zdedil po svojich vlcich predkoch. Preto sa aj stenata CSV odoberaju netypicky skoro - v 5 tyzdnoch. Spravna socializacia je u CsV mimoriadne dolezita, takze ked sa nieco zanedba alebo pochybi, tak je zarobene na problemy

Dobre stranky s mnozstvom inforamtivneho materialu su: http://www.cswolfdog.cz/content/category/1/13/2/ ; alebo http://www.wolfdog.org/
pozri si aj clanky a diskusiu na:
http://sotis.wolfdog.cz/index.php?optio ... &Itemid=30

PoslaťNapísal: Štv 30.08.2007 10:14
od Silwuska
Boziiinku tak krasne psy...cekovala som tie stranky od Amaguk no a na jednej je strasnaaa nosa fotiek...uplne slintam nad tym :oo:
Podla mna ludi fascinuju hlavne tym ze sa najviac zo vsetkych podobaju vlkom, a vlcia krv v nich este stale koluje... :poklona: Obrázok

PoslaťNapísal: Štv 30.08.2007 11:11
od Amaguk
Zaujimy clanok vo forme Q and A je aj tu:
http://www.psi-kocky.cz/psi_plemena/pov ... i_dil.html

PoslaťNapísal: Sob 01.09.2007 9:51
od Aris
Moj bratranec ma CSV troch a uz sa mu stalo ze mu najstarsi pes usiel a vratil sa cely krvavy(nieco ulovil) :ua: Obrázok

PoslaťNapísal: Sob 01.09.2007 11:05
od Ulfheiðr
Pekne fotky, velmi :poklona:
no to ja ani nemusim mat CSV a tiez sa mi par krat pes vratil krvavy. radsej ho v neoplotenom uz nepustam :ua:

PoslaťNapísal: Ned 02.09.2007 13:14
od Aris
No hej myslim ze kazdy pes má v sebe lovecke pudy niektore viac ine menej. A mimochodom je velmi dolezite s CSV denne chodit a neprekrmovat ho(no to s kazdym psov) lebo poznam CSV aj Huskyho u ktorych pochybujem ze by presli 1 km nie to este spravili skusky na 40 a 100km.
Obrázok

PoslaťNapísal: Pia 07.09.2007 19:52
od dasa
straasne su pekne tieto psi a aj velmi mudre a poslusne
minuly rok som ich videla na vylete tiez boli tam na policajnom vycviku mal som aj fotky len sa mi pokazil pc a mňvymazali sa mi
:plac: :plac: :plac: