Šeltia, Šetlandský ovčiak / Shetland Sheepdog (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: šeltia

Poslaťod Evel!n » Pon 22.12.2008 22:56

Sheltie su kraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaasne :no: ...idem s nimi na handling...take roztomile liscatka :lol:
Evel!n
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 510
Bydlisko: Levice

Re: šeltia

Poslaťod lulu » Uto 23.12.2008 23:44

Ja som pred rokom videla Šeltiu ( po prvý kráát :vykricnik: :pac: ) noo odvtedy som zamilovaná :lol: fakt krásny havko :no: Radaa by som bolaa medzi vami,čo také niečo doma máte :hi: hádam raaz ak budem mať podmienky aby sa u mna mala krásne tak sa pridám :jupi: Opaackujtee všetky za mnaa :hi: :aaa: :jupi: Krásne Vianoce a pekný nový rok :zima: :santa:
*One way-my way*
lulu
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 439
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: šeltia

Poslaťod xenka222 » Str 24.12.2008 13:09

super psikovai na vystavy ale aj na agility:D :lol: :lol:
xenka222
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 31

Re: šeltia

Poslaťod margot » Štv 25.12.2008 11:48

aj na dogfrisbee :smile:
margot
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 898

Re: šeltia

Poslaťod Evel!n » Štv 25.12.2008 14:06

na secky sportyy :D:D
Evel!n
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 510
Bydlisko: Levice

Re: šeltia

Poslaťod najslepsi » Str 07.01.2009 0:31

cest praci!
mam trochu specificku otazku.. da sa zohnat aj seltia s modrymi ockami? takato?

Obrázok

za kazdu odpoved vopred dakujem :ahoj:
najslepsi
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 7
Bydlisko: Hell

Re: šeltia

Poslaťod Jannka » Str 07.01.2009 2:36

Zohnat by sa teoreticky dala. Prakticky asi tazsie. Pokial sa nemylim, je to nestandardna seltia. Vznika skrizenim zlateho a blue-merle jedinca. Vola sa to sable-merle. V podstate ide o zlatu seltiu s modrymi ocami. Takyto pes sa neda uchovnit ani nemoze byt vystavovany. A nepoznam u nas ani chovatela, ktory by takuto kombinaciu zlata x blue-merle robil. Taketo krizenie sa prosto nerobi....
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: šeltia

Poslaťod mmseltie » Str 07.01.2009 9:03

Modrooké šeltinky sa u chovateľov v našich končinách vyskytujú len vo farbe bluemerle, ale ani u nej to nieje automatické. Ja som predvlani mala jedno bm šteniatko a bolo modrooké. Vlani som ich mala dve a obe čiernooké. Pri tejto farbe môžu byť aj oči rozdielnej farby, alebo dokonca strakaté - také má aj môj miláčik.
mmseltie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 479

Re: šeltia

Poslaťod najslepsi » Str 07.01.2009 14:28

@Jannka: ked sa mozem spytat, preco sa nerobi kombinacia zlata x blue-merle ? je to len kvoli tomu, ze moze byt vo vrhu prave takyto psik, ktory sa nemoze uchovit a byt vystavovany(tj. "menejcenny")? alebo moze mat potom aj nejake zdravotne komplikacie?

apropo, psika nepotrebujem mat na papieroch, seltinka dostane lasky ajbez psieho obcianskeho :smile: , na vystavy nieje cas.. keby bolo v okoli ale aspon nejake cvicisko..
thx.
najslepsi
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 7
Bydlisko: Hell

Re: šeltia

Poslaťod mmseltie » Str 07.01.2009 14:41

Táto kombinácia sa nerobí z toho dôvodu, že zlaté merlovanie je slabo rozpoznateľné a spojením dvoch merle jedincov môže vzniknúť double merle, kde šteniatka sú takmer biele a hrozí u nich hluchota, slepota a aj tuším fyzické defekty. Preto sa spájajú len zlatá x zlatá, zlatá x tricolor, tricolor x tricolor a tricolor x blue merle. Obšírnejšie informácie si môžeš pozrieť na klubovej stránke http://www.koliaklub.sk v šeltiách v sekcii iné.
mmseltie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 479

Re: šeltia

Poslaťod najslepsi » Str 07.01.2009 14:57

@mmseltie : dakujem za info :no: .. ked, pokial ma pamet neklame, tento psik bol jediny z vrhu modrooky, vsetky ostatne boli v poradku, rodicia tak isto vydokladovany obaja, s rodokmenom, (+vystavne kusy). Moze sa teda tento 'defekt' s modrymi ocami vyskytnut aj v pri bezom krizeni? alebo to potom vzdy znamena nejake riziko?

thx.
najslepsi
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 7
Bydlisko: Hell

Re: šeltia

Poslaťod mmseltie » Str 07.01.2009 15:15

No to je ťažká otázka. Ja mám šeltinky len okolo 5 rokov a zlaté ma moc nechytili. Mňa dostali hlavne blue merle a potom tricolor. Ale ak by ťa to fakt zaujímalo, tak možno by ti vedela o tom niečo povedať pani Mlada Svobodová z ČR. Má chovku založenú v roku 1976 (Z Ďáblovy studánky) a šeltinkám sa venuje tuším aj o niečo dlhšie. Robí aj rozhodcu na výstavách. Môžeš skúsiť mail mlada.svobodova@mybox.cz .
mmseltie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 479

Re: šeltia

Poslaťod najslepsi » Str 07.01.2009 15:35

@mmseltie: vdaka za pomoc, tej pani urcite napisem. Zaujimam sa hlavne preto, lebo prave tuto seltiu sme mali (nar.2000)
posledny rok, dva trpel na epilepsiu.. tak chcem vediet, ci sme spravili co sa dalo :plac:
najslepsi
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 7
Bydlisko: Hell

Re: šeltia

Poslaťod Jannka » Štv 08.01.2009 5:05

najslepsi píše: je to len kvoli tomu, ze moze byt vo vrhu prave takyto psik, ktory sa nemoze uchovit a byt vystavovany(tj. "menejcenny")? alebo moze mat potom aj nejake zdravotne komplikacie?
apropo, psika nepotrebujem mat na papieroch, seltinka dostane lasky ajbez psieho obcianskeho :smile: , na vystavy nieje cas.. keby bolo v okoli ale aspon nejake cvicisko..
thx.


nikto nikdy nevravel, ze nestandardny psik je menejcenny, ale prosto naco vyrabat rizikove vrhy, ked mozu mat steniatka nestandardne sfarbenia a okrem toho hrozia aj ine problemy, o kt. ti pisala mmseltie. a co sa tyka PP, nie je to vobec len o vystavach. je to najma o tom, ze mas istotu, ze ti zo psika vyrastie selticka a nie misung a bude sa podobat na rodicov a mas tu aj ake take zdravotne zaruky, ak su obaja rodicia vysetreni. no a okrem toho, psik si predsa svoj rodny list zasluzi :) a take PP ti otvara plno moznosti, lebo moze prist obdobie, ze clovek si zrazu na tie vystavy cas najde a mozno by si bol prekvapeny, cloveka to niekedy riadne chyti. ved je to zabava!

najslepsi píše:tento psik bol jediny z vrhu modrooky, vsetky ostatne boli v poradku, rodicia tak isto vydokladovany obaja, s rodokmenom

a nevies nahodou, akej farby boli rodicia tvojho steniatka?

ps: my sice nie sme selticka, ale tiez mame jedno ocko modre a druhe hnede - popravde - to modre je modrym len na polku :P

Obrázok
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: šeltia

Poslaťod najslepsi » Pia 09.01.2009 13:31

@Jannka: krasna kolia :foto: ,
akej farby boli rodicia si uz nepametam, bolo to uz davno.. ale ostatne stenata boli zlate a tricolor, blue-merle tam nebol pokial viem ziadny.
najslepsi
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 7
Bydlisko: Hell

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI