Ardenský bouviér / Buovier des Ardennes (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Ardenský bouviér / Buovier des Ardennes (FCI)

Poslaťod Vikiki22 » Pia 27.08.2010 16:48

Ardenský buviér (Ardenský dobytkársky pes)

Aj keď je toto plemeno uznané FCI, len málokto vie, že toto plemeno vôbec existuje. Je to krajne vzácne plemeno, ktoré môže úplne vymiznúť. Vzniklo krížením flámskych bouviérov s malinoismi a snáď aj s briardmi. Ešte v 40. rokoch 20. storočia jeho budúcnosť vyzerala dobre, niekoľko jedincov bolo dokonca vyvezených do USA, ale neskôr záujem poklesol a teraz plemeno vymiera. FCI ho uznalo v roku 1963, aj keď bolo plemeno na pokraji vymretia. Pre plemeno bol dôležitý rok 1985, kedy bolo niekoľko jedincov pôvodného typu objavených na farmách v Ardenách. Na rekonštrukcii plemena sa podieľal pár - tmavo žíhaná sučka Taga a svetlo sfarbený pes R´otor.
Inteligentný, pracovne veľmi schopný pes živého temperamentu a potrebnej odvahy je veľmi dôrazný pri obrane pána a ochrane zvereného územia.

Obrázok
Obrázok

Ja osobne som sa s týmto plemenom ešte nestretla ani na výstavách. A pochybujem, že sa u nás a v okolitých štátoch vôbec vyskytuje. :nwm: Keby ste mali nejaké informácie, dajte vedieť.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Ardenský bouviér / Buovier des Ardennes (FCI)

Poslaťod Slausa » Ned 09.06.2019 18:08

Dnes som jedneho stretla v NR. Z ceska, su tam vraj dvaja. Najprv som si myslela ze hrubosrsty holandan. Ale sympaticky havo, vyzeral taký do voza aj do koča
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Ardenský bouviér / Buovier des Ardennes (FCI)

Poslaťod Margita » Ned 09.06.2019 20:27

Ja som tiež videla psa čo som si myslela že hrubosrsty holanďan,takze to bolo toto?by mi ani nenapadlo
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye


Späť na Plemená psov FCI