Switch to full style
Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI
Odoslať odpoveď

Ardenský bouviér / Buovier des Ardennes (FCI)

Pia 27.08.2010 16:48

Ardenský buviér (Ardenský dobytkársky pes)

Aj keď je toto plemeno uznané FCI, len málokto vie, že toto plemeno vôbec existuje. Je to krajne vzácne plemeno, ktoré môže úplne vymiznúť. Vzniklo krížením flámskych bouviérov s malinoismi a snáď aj s briardmi. Ešte v 40. rokoch 20. storočia jeho budúcnosť vyzerala dobre, niekoľko jedincov bolo dokonca vyvezených do USA, ale neskôr záujem poklesol a teraz plemeno vymiera. FCI ho uznalo v roku 1963, aj keď bolo plemeno na pokraji vymretia. Pre plemeno bol dôležitý rok 1985, kedy bolo niekoľko jedincov pôvodného typu objavených na farmách v Ardenách. Na rekonštrukcii plemena sa podieľal pár - tmavo žíhaná sučka Taga a svetlo sfarbený pes R´otor.
Inteligentný, pracovne veľmi schopný pes živého temperamentu a potrebnej odvahy je veľmi dôrazný pri obrane pána a ochrane zvereného územia.

Obrázok
Obrázok

Ja osobne som sa s týmto plemenom ešte nestretla ani na výstavách. A pochybujem, že sa u nás a v okolitých štátoch vôbec vyskytuje. :nwm: Keby ste mali nejaké informácie, dajte vedieť.

Re: Ardenský bouviér / Buovier des Ardennes (FCI)

Ned 09.06.2019 18:08

Dnes som jedneho stretla v NR. Z ceska, su tam vraj dvaja. Najprv som si myslela ze hrubosrsty holandan. Ale sympaticky havo, vyzeral taký do voza aj do koča

Re: Ardenský bouviér / Buovier des Ardennes (FCI)

Ned 09.06.2019 20:27

Ja som tiež videla psa čo som si myslela že hrubosrsty holanďan,takze to bolo toto?by mi ani nenapadlo
Odoslať odpoveď