Nemecký ovčiak / Deutscher schäferhund (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Nemecký ovčiak / Deutscher schäferhund (FCI)

Poslaťod Margita » Pon 11.02.2019 9:50

viki by si sa fakt divila,ludia chcu vyhravat...a budu chovat to co bude vyhravat,ved nie je nic vynimocne,ked prestanu chovat nejake plemeno a zacnu ine,lebo je popularnejsie ,viac na nom zarobi a viac bude vyhravat,to je v mnohych pripadoch o tom,niekto zbiera vonave servitky ,porcelanovych slonikov iny psy,alebo take,ze chova roky,zisti,ze toto co ma nevyhrava,tak vsetky psy prec a nakupi si nove
chovatelia resp "chovatelia" su prave ti co sa prisposobuju,ved uz len napriklad,je nnejake plemeno modne,je po nom dopyt,a ved sa prisposobia za rok miesto jedneho vrhu spravia 15 (jeden rok som tolko vrhoov napocitala v plemennej knihe terierov u yt v jednej chovke,..jeden rok 15,druhy 12..)

edit,si vymazala prispevok?
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Nemecký ovčiak / Deutscher schäferhund (FCI)

Poslaťod Vikiki22 » Pon 11.02.2019 10:04

(Jop, chcela som napísať nový, no medzitým mi padol aj net.)

V podstate som písala, že sa chovatelia neprispôsobia. Nemyslela som tým zmenu plemena za iné plemeno (to sa okato deje), ale typy v rámci plemien (napr. u spomínaných NO alebo dobermanov).
A áno, ľudia chcú vyhrávať. Preto sa poslednú dobu pozývajú all-round rozhodcovia, ktorí väčšinou o posudzovanom menej početnom plemene nemajú absolútne žiadnu šajnu. A pri tých známych plemenách dávajú ceny tým známym psom a ich handlerom/majiteľom/chovateľom, pretože sa rozhodcovia tiež pohybujú medzi chovateľmi a za ich názor sa nechcú medzi nimi stratiť (rozumej "ukameňovaný za jeho názor", ako sa to v bežnom svete deje). Lebo zrovna tí majú najvyššiu moc v "brandži". OK, nič nie je čierne alebo biele, niekde je chyba na oboch stranách, ale aj tak stojím za tým, že vo väčšej miere za to môžu chovatelia.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Nemecký ovčiak / Deutscher schäferhund (FCI)

Poslaťod Margita » Pon 11.02.2019 10:11

aj typy,aspon v ast, :lol: ale to bolo v cr,(isto aj u nas a viac )zbavila sa vsetkych psov a nakupila nove
v urcitom momente uz stracaju tie psy akoby nejaku hodnotu,akob yich vobec nebavil ten chov ,zveladenie a bla bla,ale len vystavovat ,ukazat sa a vyhrat,ked sa nebude darit s NO,vymenime za dobermanov,potom sa maltezakov...a potom tu mas chovky co chovali xy plemien a uuuplne odlisnych a prisposobili sa zrovna podla toho co viac slo
mi napadlo :lol: jeden chovatel ast raz povedal Mirovi,ked chces byt uspesny musis chovat a ten isty volal jednej ch.ze potrebuje jej psa lebo sa mu akurat hara 5 suk...ale toto je uz dost odveci,to su taki co sa prisposobia,a potom kupis s PP aj za 200
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Nemecký ovčiak / Deutscher schäferhund (FCI)

Poslaťod wer » Pon 11.02.2019 10:14

ale ked nema ten chovatel sebareflexiu - co skoro pre kazdeho je ten jeho pes naj :ach: - tak musi zasiahnut "vyssia moc", niekto objektivny. ved o tom ma byt posudzovanie - ci uz exterieru, ci povahy. :nwm: inak vystavy vobec nemusia byt, su uplne zbytocne a hovoria len o tom, ktory chovatel je pri moci. :ach: taku vrcholovu skusku darovanu si nevezme na triko hockto. a urcite to nie je tolerovane ostatnymi chovatelmi, ze ved takto to ma byt... :pac:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Nemecký ovčiak / Deutscher schäferhund (FCI)

Poslaťod Margita » Pon 11.02.2019 10:20

ja by som brala vystavy ako volnocasovu hobby funny aktivitu,ktora by sa nebrala nijako vazne,ved nappriklad aj take agility,alebo dogtreking alebo neviem co,robis preto lebo ta to bavii ale do rodokmena si vysledok nepises,malo by to byt ako stretnutie s chovatelmi,nieco robis,potom pojdes na vystavu ukazes co si robil celu zimu ,podate si ruky a dovi dopo

inak hej pre kazdeho je ten jeho pes ten naj,ale len do doby pokial vyhrava,lebo ked zsti,ze na vystave nevyhrava su aj taki co ho niekde zasiju a kupia si takeho co vyhrava...uplne bezna prax
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Nemecký ovčiak / Deutscher schäferhund (FCI)

Poslaťod Puk » Pon 11.02.2019 12:04

wer píše:Vikiki, rozhodca sa ma drzat standardu!!!! A byt objektivny a nie korupcny!!!! Tam je kamen urazu! Ma mu ist o plemeno a nie o svoju popularitu!!!


Len upresním : mal by sa... Veď čoho iného??? A chovateľská sebareflexia - stále hovorím, že kľúčom pri výbere nového šteňaťa je výber chovateľa (jeho smerovanie, povesť, orientácia - myslím tú na psov, serióznosť). Keď sa "trafíte" do chovateľa, veľa možných problémov je vopred vyriešených.
Len na okraj - sme v začarovanom kruhu. Rozhodca posúdi produkt chovateľa. Na druhej strane to, aký ten produkt neskôr bude, o tom rozhodne na výstave rozhodca. Trendy teda určujú spoločne a to by nebolo zle, keby nechýbala súdnosť. Na oboch stranách... (Pamätám si na vlastnej koži výstavy NO, kde sa napr. v Nitre behalo 4 hodiny. Nikto ma nepresvedčí, že by tam nejaký šmatlák v horúčave na betóne vydržal 4 hodiny behať. Hneď by sa to ukázalo... Lenže zľahčujeme, zľahčujeme, nielen na skúškach, či pretekoch, ale i tu... Osobne by ma to ani tak neštvali výstavy ako také, ale neraz ide o, na ich základe, zaradenie do chovu. A to je zlé...
Je smutné, že za všetkým treba hľadať dnes len a len biznis. Chápem snahu o biznis jednotlivého chovateľa, chápem podporovanie biznisu vrchnosťou (kvôli ješitnosti majiteľa vymýšľa stále nové a nové tituly, lebo veď za každú účasť na výstave sa tvrdo platí), chápem aj to, že vo vedení chovateľských klubov sú ľudia priamo na chove zaangažovaní (a tým pádom neodvolateľní :heh: ), chápem, že to všetko je jedno veľké ryžovisko do všetkých svetových strán. Chápem to preto, že táto snaha je taká ľudská... To čo nechápem, je to, že prečo si to majú :kak: tisícky zvierat.

Efa - ja viem... :jop: To som dal len ako príklad jeden z mnohých krátkozrakých vnímaní psa. Bol to len príklad.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Nemecký ovčiak / Deutscher schäferhund (FCI)

Poslaťod elfinka » Pon 11.02.2019 12:26

To uz je dobre smiesne.
"chovatel za to nemoze, to tak piskaju rozhodcovia"
"rozhodca za to nemoze, to tak chcu chovatelia"
:haha:

Mozu za to vsetci. Chovatel nema odchovavat kriplov a rozhodca ma kriplov z kruhu vykazat a nie im davat tituly.
Offtopic: a sme sice v teme NO, ale pre ocami mam hlavne mopsy a ine podobne plemena, kde sa sampioni nevedia ani len nadychnut. Ako toto moze niekto s normalnym svedomim odchovat, posudit, prezentovat. Chore, uplne strasne moc
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Nemecký ovčiak / Deutscher schäferhund (FCI)

Poslaťod Margita » Pon 11.02.2019 12:31

Offtopic: ja som si akurat spomenula na jedneho ujo s buldogmi, na fb velmi asi oblubeneho a zabavneho, jeden mu zomrel kupil dalsieho,mlada suka,denne niekolko krat museli absolvovat cestu hore a dole schodmi a suka na kazdom poschodi lezala...mlade zviera,ledva to chodilo ledva to dychalo a toto je taky zacarovany kruh,pretoze cim viac kripel tym viac cute
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Nemecký ovčiak / Deutscher schäferhund (FCI)

Poslaťod Puk » Pon 11.02.2019 14:54

[quote="elfinka"
"chovatel za to nemoze, to tak piskaju rozhodcovia"
"rozhodca za to nemoze, to tak chcu chovatelia"
[/quote]

Nepochopila si podstatu. Nevadí... Teda mne. :lol:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Nemecký ovčiak / Deutscher schäferhund (FCI)

Poslaťod tonamie » Pon 11.02.2019 14:59

Este taky off topic k vystavam. Mne by sa pacilo vystavne pravidlo jeden pes moze mat len jedneho handlera pocas celej vystavy s vynimkou, ze ide o majitela psa ( ten moze odvystavovat aj viac svojich psov pokial chce pokial nie, kazdemu musi zohnat ineho handlera ).
Kde nie je vôľa, tam je jedno koľko lámp svieti na cestu!
Obrázok
tonamie
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 890
Bydlisko: Martin

Re: Nemecký ovčiak / Deutscher schäferhund (FCI)

Poslaťod elfinka » Pon 11.02.2019 15:17

Puk píše:Nepochopila si podstatu. Nevadí... Teda mne. :lol:

Akurat ja neodpovedam tebe :smile:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Nemecký ovčiak / Deutscher schäferhund (FCI)

Poslaťod kives » Pon 11.02.2019 16:42

tu je to maly piesocek, kazdy kazdeho pozna...
chovatelia su vacsinou aktivne angazovani v klube, co teda vobec nie je zle, ved kto by mal byt povolanejsi, keby.... preferovali zaujmy plemena pred svojimi. ja teda nehovorim ze vsetci, ale... plus vacsina posobi ako rozhodcovia v plemene a zase plati to iste.
ale aj ked opustime nase hranice a vystavy (opomeniem, co sa dostane na Crufts za NO), aj na vrcholovych sportovych sutaziach sa hodnoti roznym metrom podla krajiny povodu pretekara. zase, nie na vsetkych, ale stalo sa, ze ani srnky netusili, preco sli dole body alebo naopak, preco nesli, ked mali :nwm:
takze len tichy povzdych, mal by vyhrat typicky predstavitel podla standardu bez ohladu na farbu. a to mam doma prerasteneho exterieraka :lol: .
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Nemecký ovčiak / Deutscher schäferhund (FCI)

Poslaťod wer » Pon 11.02.2019 16:46

elfinka píše:
Puk píše:Nepochopila si podstatu. Nevadí... Teda mne. :lol:

Akurat ja neodpovedam tebe :smile:

Rozhodca by mal byt vyssia instancia, ktora zastavi rozmary chovatelov. U pracakov to je prave na chovateloch.... Dobry pes ani tie napisane skusky nepotrebuje, toboz tituly z vystav.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Nemecký ovčiak / Deutscher schäferhund (FCI)

Poslaťod Elis » Pon 11.02.2019 18:18

wer píše:Rozhodca by mal byt vyssia instancia, ktora zastavi rozmary chovatelov


tak tenhle vtip je taky dobrej :lol: :ha:
skoda jen, ze většina rozhodcich jsou chovatele tech plemen, co posuzuju :lol:
a ted - kdo za to všechno muze vic ? :joint:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Nemecký ovčiak / Deutscher schäferhund (FCI)

Poslaťod Elis » Pon 11.02.2019 18:25

kives píše: aj na vrcholovych sportovych sutaziach sa hodnoti roznym metrom podla krajiny povodu pretekara. zase, nie na vsetkych, ale stalo sa, ze ani srnky netusili, preco sli dole body alebo naopak, preco nesli, ked mali :nwm:


tohle není takovy probem - rozhodci zduvodnuje, za co dava body dolu :yes:
a bud s nim souhlasíš nebo ne. ale v kazdem pripade - existuje ted uz zaznam, videa -kouka na to hafo lidi a dobreho psa muzou osekávat jak chteji -i tak se prosadi, když ten vykon za to stal.

ale BOB když v kruhu byl pes sam??

Offtopic: horsi je, když se nezavodi za stejnych podmínek -a to se taky asi deje :angel:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI