Rozhodcovia

Sem píšte všetko ohľadne výstav.

Re: Banská Bystrica

Poslaťod Jack » Pia 09.05.2008 18:58

Ja taktiež :yes: :ahoj: :jupi: :welcom: :winner:
Jack
Hafan
 
Príspevky: 825

Re: Banská Bystrica

Poslaťod Fraga » Pia 09.05.2008 20:02

Lin opýtam sa ta čo to znamená, mohol by byť o kúsok dlhší? to bol argument prečo moj pes bol V2, na jednej z množstva výstav. Ako može byť o kúsok dlhší, alebo kratší? to mu chýba článok v chrbtici? Ved je to blbosť. Ja osobne by som ocenila- "Dobre dnes sa mi viac pači pes v lavo", ale argumentovať kusom viac je smiešne. Tak isto mi rozhodkyna povedala (zhodou okolností tá istá), že moja fendulka ked bude dospelá nezatvorí kvôli zubkom papuľku a teda už sa teším, až ju znovu stretnem, aby som jej ten jej hlúpy výrok ukázala názorne, ako krásne máme nožnicový zhryz, ktorý nikdy nebol iný ako je teraz a fendulka kúše, hryzie a žuje, žužle presne tak, že všetky zuby zapadajú na správne miesto! Ja nehovorím, musím niektorých rozhodcov aj pochváliť, (žial takých, čo fakt posudzujú najmä podľa psa je veľmi málo) ako som povedala, velmi sa mi páči ako posudzuje náš poradca chovu (nie že dáva výborne, ale proste ten štýl prezretia, pohmatania, skúmania a porovnania s ostatnými), a este ako posudzuje dalšia pani rozhodkyna (na to je radosť pozerať a tiež nedáva len výborné). A najviac sa mi pači ked som s mamcou na výstave a začneme tipovať známky a presne rozhodca, akoby nás počul dáva psom také isté. To je niečo úzastne. Ale tiež neviem vyjsť z úžasu zase s inými rozhodcami, ked vyberie toho najneschopnejšieho psa, že aj od divákov za kruhom je pošuť len s úžasom ooooooooooooh. Poďalšie, ako môže rozhodca, ked sa vchádza do kruhu, ešte druhého psa ani nevidel, lebo je v zákryte toho prvého a už ho dáva (toho čo bol v poradí druhý) na na prvé miesto v poradí? Pochopím to ak sa psy prejdu a rozhodca si vytypuje poradie, ale ešte ani nevidí kto vôbec vchadza to kruhu a už je na prvom mieste? Co si má o tom človek myslieť? aspon keby to nebolo také okaté :hmm: A najhoršie, že sa to netýka iba nášho kruhu :ua:
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Banská Bystrica

Poslaťod Kača » Pia 09.05.2008 20:21

nj... lin: ja viem, že na to treba min. také 3 výstavy aby som videla, či naozaj napr. prvé ocenenie VD znamená kvalitu... lenže. Rodkovia mi to zaplatia... a potom uvidia výsledok... veľmi dobrý. spýtajú sa ma na to. a načo mi potom budú platiť ďalšiu výstavu, keď "je napísané, že sa sindy získala VD, pritom je z takého a takého chovu (aj keď oni sa do toho fakt PRD rozumejú) a mala by mať Výbornú... veď ti to aj povedalo veľa ľudí!!! Na výstavy si chodievaj keď budeš dospelá a bla blaaaaaaaaaaaaaaaaaaa..." Vieš, ledva ich prehovorím na jednu. do Trenčína mi to na poslednú chvíľu zakázali. do nitry sa nám narodil krpec. to náš dištanclo na ďalších 5 výstav. K uchovneniu potrebujem asi 6x V... s tým, že inde ako po SK ma voziť 100% nebudú:( a rátam tiež s tým, že mi nezaplatia každú výstavu, a na ďalšie zas nebudem mocť isť kvoli háraniu.

Ja viem, že ak sa budeme dobre pripravovať, a Sindy na to fakt má, tak by sa nič zlé stať nemalo... ale všetko je raz prvý krát, a v tom kruhu si potom proste nepoveim "veď čo, dve kolečká klusom a 5 minút v postoji"... To je isté. bude zo mňa uzlíček nervov, a tak isto potom aj so Sindy...
Keby bolo na mne, tak by som na tie výstavy chodila aj keby som V dostala len raz za rok.. veď to není len o tom...
Ibaže ako 14 ročná nemožem ANI BRIGADOVAT... ináč by im to moc ani nevadilo, veď to by som si zaplatila, a nejak vlakom, vždy niekto z kamošov by bol ochotný. :nwm:
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: Banská Bystrica

Poslaťod mona » Sob 10.05.2008 22:17

Ďakujem všetkým za názory,aj povzbudenie, už som trošku "vychladla" z tej povýstavnej zlosti :lol: určite sa ešte necháme posúdiť aj od iných rozhodcov a uvidíme ako nakoniec dopadneme.Ako tak čítam nie som sama ktorú posudok rozhodcu vykoľajil, som rada že ste napísali nejaké tie vaše skúsenosti, vidím že nie som sama ktorá zažila sklamanie :ach:
Lin: naozaj Vás obdivujem že ste sa toľké roky nenechali znechutiť a že ste vydržali chodiť na výstavy aj napriek "nepriaznivým" obdobiam. Je naozaj veľmi dobré že ste sa ozvala a že ste napísali nejaké tie skúsenosti aj z toho rozhodcovského pohľadu,je zaujímavé prečítať si informácie zo zákulisia.
Držím všetkým palce nech sa vám darí na výstavách dostávať tie najlepšie posudky a prajem všetkým pevné nervy(aj sebe :smile: ) ak si v tom posudku nenájdeme to čo by sme zrovna chceli.
Aj ked mne zrovna BB nevysla, som ale rada ze zásluhou nevydarenej BB sa rozprúdila táto debata v ktorej som sa dozvedela veľa zaujímavého.
mona
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: CVP Banská Bystrica 04.05.2008

Poslaťod lin » Ned 11.05.2008 9:18

Vďaka za všetky reakcie, možno nás jukel už prehodí do iného fóra lebo začíname byť dosť off topic :lol:
Fraga, asi nepoteším, ale samozrejme, že by pes mohol byť dlhší alebo kratší, v závislosti od plemena. Príliš krátky jazvečík alebo skajteriér alebo iné plemená, ktoré majú byť dlhé, tak sa im dá vytknúť, že by mali byť dlhší. Pri iných zase (napr. americký koker) sa často vytýka, že mal by byť kratší - no ale dá sa to formulovať aj inak, ja napr. diktujem do posudkov, ak si myslím, že by pes mal byť kratší, nadiktujem "pes dlhšieho rámca". Je to ale to isté. Výška a jej pomer k dĺžke tela psa je vo veľa štandardoch PRESNE daná (priznávam bez mučenia, štandard jazvečíka som nečítala, tak tam presne neviem). Nemá mať o kosti ani stavce naviac, len skrátka nedorástol do ideálnej dĺžky, ideálneho formátu. Výstava je prehliadka krásy a hľadá sa jedinec, ktorý sa najviac približuje štandardu (lebo absolútny ideál asi neexistuje).
Spoza kruhu veľa vecí vyzerá inak, vy za kruhom nemáte možnosť si psa prehmatať, pozrieť zuby, zblízka oči, atď, takže preto sa možno niekedy rozhodnutia rozhodcov zdajú zvláštne. Vystavovatelia (hlavne tí, čo majú málo výstav za sebou) si majú tendenciu stále nahovárať, že to bola protekcia, atď. Zoberte si len príklad z tohoto fóra, keď mňa Nell "obvinila" z toho, že som dala vyhrať inú sučku, lebo bola mojej kamošky. No nezmysel na druhú, a vidíte, ona to napísala ako hotovú vec. Už som vám tu tiež spomínala príklad z BB, ako diváci hneď mali výhovorku, že sa maďarská rozhodkyňa pozná s poľskou vystavovateľkou - no druhý nezmysel. Garantujem Vám, že v 90% prípadoch sú to len takéto namýšľania si, tých zvyšných 10% môže byť bohužiaľ tak, ako vravíte (samozrejme, že som to zažila, keď som vystavovala .... ale čo už, je to o ľuďoch, a nie všetci sme ideálni predstavitelia ľudského plemena :lol: )
Chápem, že všetci si máme tendenciu myslieť, že ten môj je najkrajší, často si vystavovatelia nechcú pripustiť chyby vlastného psa, cítia sa dotknutí a urazení. Ale veď to nie je ich chyba! Aj z najlepšieho chovu sa môže narodiť šteniatko nie úplne super proporcíí, veď to je genetika, príroda, to nie je klonovanie! A chovateľ za to nemôže, a ten psík už tobôž nie. Kolegyňa rozhodkyňa hovorieva: No a čo, že je VD? Veď on nemôže za to, aký sa narodil, a Ty ho môžeš ľúbiť na 100% aj keď je VD.
Treba sa trošku pozerať na veci s nadhľadom, keď rozhodcovia popisujú našich psov, nechcú nás tým uraziť, robia si len svoju prácu, tak to skúste nebrať tak osobne :no: Viem, že najmä zo začiatkov je to ťažko (však všetci sme začínali, tak vieme, nie?), ale sú takí, ktorí ten nadhľad nikdy nezískajú a tí sú aj po x rokoch tam, kde začali.
Prajem vám všetkým peknú nedeľu a špeciálne jukelovi za to, že nás ešte nestopol :jupi:
lin
Nováčik
 
Príspevky: 48

Re: CVP Banská Bystrica 04.05.2008

Poslaťod lin » Ned 11.05.2008 9:20

a ešte odkaz pre 8kaca8:
Mám pocit, že hľadáš samé negatíva a prečo sa niečo nedá. Jasné, že potom budeš uzlíček nervov. Skús brať veci pozitívnejšie a s väčším optimizmom .... možno prídeš na výstavu a budeš milo prekvapená.
lin
Nováčik
 
Príspevky: 48

Re: CVP Banská Bystrica 04.05.2008

Poslaťod aksniteb » Ned 11.05.2008 16:14

Pre 8kaca8 -
keď aj náhodou dostaneš známku VD - môžeš rodičom povedať toto:
"táto známka môže byť priznaná len psovi, ktorý musí mať vlastnosti popísané v štandarde, jeho proporcie musia byť vyvážené a musí byť vo veľmi dobrej kondícii. Drobné chyby sa dajú odpustiť, nesmú byť ale morfologické. Táto známka sa môže priznať len vysokokvalitnému jedincovi" - citujem výstavný poriadok SKJ
:jop:

a len pre zaujímavosť - VÝBORNÁ - sa môže udeliť len psovi, ktorý sa veľmi približuje k ideálu, ako ho popisuje štandard. Pes musí byť vo výbornej kondícii a musí mať harmonickú vyrovnanú povahu. Jaho kvality musia prevyšovať drobné nedostatky. :yes:

Nie je to tak, že sme si na tie výborné akosi automaticky zvykli ???
A pritom ani to VD nie je až také hrozné...
(ale mali ste ma vidieť, keď ho raz dostala naša sučka - ešte dlho som to rozdýchavala)
aksniteb
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 209
Bydlisko: Žilina

Re: CVP Banská Bystrica 04.05.2008

Poslaťod ivana1 » Ned 11.05.2008 16:26

...(ale mali ste ma vidieť, keď ho raz dostala naša sučka - ešte dlho som to rozdýchavala)

:lol: :smile: :heh: :aaa: :aaa: to poznam - jedine VD sme dostali od p. Havelku na ceskej klubovke - niekedy mam pocit, ze som to este stale nerozdychala :smile: - a ked citame vystavny poriadok, tak by sme mali naozaj byt vsetci spokojni aj s VD... :aaa:
ivana1
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2176
Bydlisko: Bratislava - Dlhé Diely

Re: CVP Banská Bystrica 04.05.2008

Poslaťod Fraga » Ned 11.05.2008 17:08

lin píše:Výška a jej pomer k dĺžke tela psa je vo veľa štandardoch PRESNE daná (priznávam bez mučenia, štandard jazvečíka som nečítala, tak tam presne neviem). Nemá mať o kosti ani stavce naviac, len skrátka nedorástol do ideálnej dĺžky, ideálneho formátu.

Lin ano iný pes možno, ale nie môj, pretože, teta mu nemala čo vytnúť, a akosi posudok, ktorý napísala, vyzerá na tri výborné s milion hviezdičkami, a akosi tam, to, že by mal byť dlhší zabudla dopísať vieš? to ma vytočilo, pretože ona fakt nemala na tom psovi chybu a toto povedala, len aby mohla dať titul češke. (ešte by som mala asi dodať, že to bola česká výstava, aby bolo jasno). A to je ďalšia pravda, málo ktorý rozhodca posudzuje podľa psa, skôr podľa toho, čo je na druhom konci vodítka, resp. kto. Fakt by som potom ocenila keby povedala, že naozaj sa mi pači viac pes v lavo ako v pravo a basta. Neni o čom. A tak isto to s tými zubami mojej feny tiež len povedala, (nezapísala, do posudku) zhodou okolnosti som bola s tou istou pani v kruhu, ako ked som bola v kruhu so psom...takže nie je o čom...No a este čo sa stalo kamoške, aby jej rozhodca v kruhu povedal niečo takéto "Chcteli by jste CACa? chteli? no? reknete chteli? a poveda ze jasne. No ale ja vam ho nedam...." tak to je o čom? to je iná sila :hmm:
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: CVP Banská Bystrica 04.05.2008

Poslaťod lin » Ned 11.05.2008 17:30

Je mi ľúto Fraga, že to vidíš takto ... :ua:
lin
Nováčik
 
Príspevky: 48

Re: CVP Banská Bystrica 04.05.2008

Poslaťod julieta » Ned 11.05.2008 17:43

Lin, sledujem tuto diskusiu a musim povedat ze som velmi rada, ze sa ozval clovek, ktory sa pohybuje na tej druhej strane co sa tyka vystav.
Chcela by som sa vas opytat, kedy je mozne so psom odstupit? Ci je to mozne vtedy ked by nas uz rozhodca vyprevadzal z kruhu s VD alebo sa to moze len predtym ako rozhodca povie svoj ,,rozsudok,,?
julieta
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 674
Bydlisko: Zvolen

Re: CVP Banská Bystrica 04.05.2008

Poslaťod Jannka » Ned 11.05.2008 18:40

Lin, klobuk dolu. Taketo rozumne nazory som uz dlho necitala. Vidim,ze ste clovek so skvelym charakterom a ohromnymi skusenostami. Mojim prianim by bolo, aby boli vsetci rozhodcovia taki ako vy.
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: CVP Banská Bystrica 04.05.2008

Poslaťod lin » Ned 11.05.2008 18:44

Julieta, kedysi (tak pred viac ako 15 rokmi) sa to robilo tak, že rozhodca zadal tzv. predbežné poradie a známky a vtedy kto chcel, mohol odstúpiť. Teraz sa tak neposudzuje, je iný štýl. Odstúpiť sa dá v podstate kedykoľvek, ale keď už vás vyprevádzajú s VD, asi je neskoro. Raz som urobila to, že keď rozhodca dodiktoval posudok a zakončil to slovami "známka veľmi dobrý", tak som rýchlo povedala, že odstupujem. Odstúpila som hlavne preto, že rozhodca bol žiaľ spitý pod obraz boží, spadol v kruhu, páchlo z neho, no horor. Hanba rozhodcovského zboru, žiaľ. Nie, nebrala som známku VD osobne, môj odchov vtedy dostal Klubový víťaz a BOB, takže výsledkom pre mňa výstava dopadla dobre, ale celkovo to bol otras a tam s tým jedným mladým psíkom som odstúpila preto, že som mu nechcela skaziť rozbiehajúcu sa kariéru. Ale už nerobím ani to ... neviem povedať dôvod, skrátka to nechávam tak ... keď chce dať rozhodca VD, no tak dá VD, čo už ...
Minulý rok sa mi pes na stole začal stresovať a rozhodca bol môj známy. Mne bolo strašne hanba, že mu vystavujem psa, ktorý sa nevie chovať a vtedy som povedala, že odstupujem. On mi nakoniec povedal, nech kvôli tréningu a socializácii psa neodstúpim ale nech počkám do konca ... no a dal mi to VD za povahu. Pre toho psa to bolo to najlepšie, lebo vlastne trénoval. A jedno VD ma nezabije, hlavne, keď bolo úplne zaslúžené.
Asi som Vám nejako veľmi nepomohla svojou odpoveďou ... je to také diskutabilné, v podstate záleží hlavne od situácie, a nie je to zase tak bežné. Držím palce, aby ste nemuseli odstupovať :smile:
lin
Nováčik
 
Príspevky: 48

Re: CVP Banská Bystrica 04.05.2008

Poslaťod lin » Ned 11.05.2008 18:48

Jannka, ďakujem za kompliment, ale poznáte ten e-mailový vtip, kde je fotka tlstého hnusného chlapa s vyrážkami po tele a cigaretou v puse, za počítačom, na zoznamke, naťukol si inzerát: Som mladý, svalnatý, dobre vyzerajúci nefajčiar, športovec, atď :lol:
Cez internet a podľa napísaného sa nedá človek až tak dobre zhodnotiť, tak dúfam, že až sa raz spoznáme osobne, si ten dojem zo mňa budete môcť aj udržať :hi: Veľmi mi to polichotilo samozrejme, ďakujem! Tak čo Jukel, kam si presunieme tému?
lin
Nováčik
 
Príspevky: 48

Re: Rozhodcovia

Poslaťod Fraga » Ned 11.05.2008 18:53

Lin mne je zase lúto, ked sa neposudzuje podla psa. Ak je pes evidentne krajší je mi to jedno, sláva víťazovi, ale ked vidím, že mám na vrch a dostane to horší pes, tak mám chuť prestať s výstavami. To že mal niekto dobrého psa v minulosti, alebo že je známy chovateľ, lebo sa narodil o 30r skôr ako ja, tým pádom dlhšie chová, to ešte neznamená, že všetci jeho psi sú, alebo budú výborní, hoci známky na výstavách to priamo dosvedčujú. Sama si povedala, že super rodičom sa môže narodiť aj šteniatko na výstavy nevhodné, alebo nie až tak kvalitné. Z mojich doterajších pozorovaní však vidím, že dlhoroční chovatelia majú zatiaľ navrch - no nepodarilo sa štena ok, ale ved už dlho chodí a chová tak mu dáme Véčko... smutné, je to tak. Ja som dosť tvrdohlavá, ale je veľa takých mladých kynologov (začínajúcich chovateľov, alebo mladých, ktorí by raz chceli byť chovateľmi), ktorých táto situácia odradí. Stačí sa pozrieť ako to vidí Kača dostane VD a bude nervný uzol. Iní sa po VD na to proste vykašlú, ale terajšia generácia (rozhodcov - stačí sa pozrieť po kruhoch) tu nebude večne a niekto by mal pokračovať, ale takýmto prístupom si teda následovníkov nevychovajú :ua:
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výstavy