Skijoring/pulka

Sem píšte všetko o záprahových športoch (Dogtreking, Canicross, Bike a podobne).

Re: Skijoring/pulka

Poslaťod Amaguk » Str 23.01.2008 18:06

Sice netelemarkujem, ale ak tomu dobre rozumiem, tak vaha je stale aj tu aj na vnutornej lyzi resp. tej v kolene pokrcenej, ale vonkajsiu vedies tahas dopredu a vybalancovavas nou obluk. Ak sa mylim, Ulf ma dufam opravi :hi:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Skijoring/pulka

Poslaťod Rika » Str 23.01.2008 18:17

No mne teraz nejde o to, na kt. nohu davas vahu... ale kt. lyza je viac vpredu.
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Re: Skijoring/pulka

Poslaťod Amaguk » Str 23.01.2008 18:30

podla fotiek je viac v predu vonkajsia lyza
tu to mas nakreslene: http://www.telemark-swiss.com/Zermatt/technique.htm
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Skijoring/pulka

Poslaťod Rika » Str 23.01.2008 18:35

To som si všimla, ale pri klas. zjazde je to naopak, preto tomu nechápem. To akože pri zjazde to mám robiť tak a pri telemarku inak?... blbost.
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Re: Skijoring/pulka

Poslaťod Ulfheiðr » Str 23.01.2008 22:54

Čaro telemarku je v tom, že váha je na oboch lyžiach rovnako. Zaťažujete obe lyže. Ťažisko je presne uprostred. Ani na dolnej, ani na hornej lyži.
Je to fasa stabilné, nízke ťažisko. Tele je sídce o pohode, ale s týmo atribútom, sa dá na dobrom kopci šialene bombovať.
Čiže, hrany jak vrchnej lyže (tá s pokrčenou nohou) tak spodnej lyže sú rovnako zaťažené. N aoboch nohách je rovnaká váha a ke´d sa toto poruší, padám. Tele lyže sú super v tom, že človek okamžite vie, že niečo robí zle, lebo kydne :smile:

Amaguk: ano, bolo by to to isté, čo na skialpoch, lebo tele lyžiarky na zjazd/freeride sú rovnako masívne, ak nie viac ako na skialp, takže žiadna pohoda na BC vozenie sa. :ua:

p.s. obrázok je fotka z jednej knihy,volá sa Telemark tips. Tam je všetko skvelo vysvetlené, a pre mňa, hlavne nakreslené :hi: . Na tom odkaze je to dosť nezrozumiteľné, ja už som to aj tomu človeku vravela.
Obrázok
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Skijoring/pulka

Poslaťod Amaguk » Štv 24.01.2008 11:44

super, vdaka za vysvetlenie. :ahoj:
Chcela by so si to niekedy vyskusat. je u nas nejaky kurz?
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Skijoring/pulka

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 24.01.2008 15:34

Amaguk píše:super, vdaka za vysvetlenie. :ahoj:
Chcela by so si to niekedy vyskusat. je u nas nejaky kurz?


Kurz ani tak nie, ale každý rok je na Martinských holiach Telemark párty (toho roku už bola, 18.-21.1.). Tam sa dajú lyže zapožičať a vždy je tam niekto, kto ti to rád ukáže, aspoň základ. Len sa nachystaj, že po dvoch hodinách lyžovania týždeň nezídeš dolu schodami pre svalovicu :lol:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Skijoring/pulka

Poslaťod Amaguk » Štv 24.01.2008 15:40

jaj, no skoda, ze som to misla.
:ua:

Ty si sa k tomu ako dostala?
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Skijoring/pulka

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 24.01.2008 15:52

Bola som tu párty raz točiť a vravím si, toto je strašne fasa, jak pohyb, tak partia ľudí. Medzi tým som ešte sezónu odjazdila na doske, a potom som kúpila telemarky :smile:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Skijoring/pulka

Poslaťod Amaguk » Štv 24.01.2008 15:58

Ulfheiðr píše:Bola som tu párty raz točiť a vravím si, toto je strašne fasa, jak pohyb, tak partia ľudí. Medzi tým som ešte sezónu odjazdila na doske, a potom som kúpila telemarky :smile:

sounds like fun :no:
minule som okukovala jedneho chalana, ako mu to dobre islo. Urco to niekedy, dufam ze coskoro, vyskusam

a tu svalovicu si viem predstavit - tolko uklakovania nemaju ani papezenci v kostele :ha:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Skijoring/pulka

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 24.01.2008 16:02

No nakoľko ideme teraz do tatier, tak som zhlobila aspoň bežkovú výbavu. Len škoda že je tá fotk ataká rozmazaná.
p.s.: historický kostým už mám :lol:
Obrázok
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Skijoring/pulka

Poslaťod Amaguk » Štv 24.01.2008 16:07

kokos, ved to je presne moja bezkarska vystroj :vykricnik: :heh:
len lyze mam este trochu starsie :jazyk:

a mam absolutnu fascinaciu tymi bambusovymi palicami :heh:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Skijoring/pulka

Poslaťod Rika » Štv 24.01.2008 16:13

No ja mam vystroj new, kedze som s bezkovanim zacala len nedavno. Ulfheidr, skoda, ze sa mi choroba vratila, mozno by sme sa stretli.... ale raz snad :lol:
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Re: Skijoring/pulka

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 24.01.2008 16:16

Bambusáky musia byť. :smile: bez nich to nieje ono.

Jow, chcem sa spýtať skúsenejších skiákov, prv než sa na bežkách znova zabijem. Ako sa to zastavuje?? Lebo pluhovať mi moc nešlo a ešte je vraj spôsob na bosorku, nejak sa dajú palice medzi nohy a ryje sa s nimi do zeme...či ako. len sa bojím o svoje bambusáky. Ako to robíte vy? :otaznik:

Rika: presne som na to myslela. Tak sa pekne uzdrav, do piatka času dosť :ha: .. ale ne. Šak určite niekedy na seba natrafíme.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Skijoring/pulka

Poslaťod Amaguk » Štv 24.01.2008 16:22

bambusaky ruuul :jop:

s tym zastavovanim - asi mas na mysli brzdenie z kopca- ja to obcas riesim slahnutim sa do zaveja :heh:
alebo tym pluhom, abo pokusom o taky pseudo oblucik, ak je dost miesta - ale vacsinou aj tak skoncim v zaveji :yes:
ale aj tak sa mi najlepsie osvedcilo proste si to pustit a zastavit az na rovine
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

PredchádzajúciĎalší

Späť na Záprahové športy