Psie záprahy

Sem píšte všetko o záprahových športoch (Dogtreking, Canicross, Bike a podobne).

Re: Psie záprahy

Poslaťod Sunny » Str 24.10.2012 9:41

V prvom rade odporúčam prečítať si celú túto tému + túto: http://www.dogforum.sk/viewtopic.php?f=57&t=412 a túto: http://www.dogforum.sk/viewtopic.php?f=57&t=236. Je v nich kopa rád, ako začať.
Čo treba nakúpiť - v prvom rade pasujúce postroje (aj o tých tu máme tému, aj s linkami na predajcov), vodítko s amartizérom (robia sa už aj také rozdvojkové pre 2 psov) no a vozítko, na ktorom sa budeš voziť ty - či už bike, kolobežku, trojkolku, bežky, sane...
Čo sa týka tréningu - najlepšie je pridať sa k niemu, kto so psami behá, psi sa najlepšie naučia od iných, skúsených psov. Ak takú možnosť nemáš (odkial si?), tak treba učiť psov postupne - a na to tu niekde v tých spomínaných témach určite "návod" je, pamätám, že sme to niekde rozoberali.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8291
Bydlisko: Morava

Re: Psie záprahy

Poslaťod starr » Str 07.11.2012 11:45

Chcela by som sa spýtať, že ako odmeňujete psy v záprahu, keď dobre ťahajú? Rozmýšľam nad tým, že keď je pes niekoľko metrov pred človekom v záprahu, tak asi iné riešenie ako ho usmerňovať (chváliť a vlastne aj karahať) ako iba hlasom nemá, že? Pri nejakom cvičení bežnej poslušnosti alebo aj rôznych iných športoch sa dá pes pohladiť, chytiť, dať mu pamlsok, hračku, úsmev a spokojný výraz pána a pod., ale pri ťahaní v záprahu táto možnosť nie je. Takže sa v prípade pochvaly na ne volá pozitývnym hlasom a v prípade pokarhania, napr. keď sa z ničoho nič zastavia alebo niekto dvihne nohu a začne čúrať. a pod., sa na nich kričí nahnevane alebo ako to prebieha?
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Psie záprahy

Poslaťod Sunny » Str 07.11.2012 12:08

U nás to funguje čisto hlasom - a teda nie len tým ako a čo sa hovorí, ale aj kto to hovorí. Foxynka je tak trochu vychcálek, u nej musí mať človek vybudovaný rešpekt, resp. musí si byť istý tým, čo chce, inak ho má na háku a robí si čo chce. Niekto dáva počas jazdy povely len keď treba, ja na psi kecám celkom dosť, chválim ak idú dobre, povzbudzujem ak majú pridať atď... Samozrejmosťou je BIG pochvala po dobehu a ja dávam aj misku s trochu vody a nejakou mňamkou za odmenu. A prisahám, že ten pes vie, kedy podal skvelý výkon, lebo jak sa tá vie dôležito tváriť :heh:
Čo sa týka samotného procesu učenia, vo veľkých záprahoch to funguje tak, že sa nováčik zapriahne k skúseným psom a učí sa za pochodu od nich. Ak človek takúto možnosť nemá, najlepšie je naučiť psa tie základy napešo pri behu, kedy má na psa predsa len lepší dosah než z nejakej káričky.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8291
Bydlisko: Morava

Re: Psie záprahy

Poslaťod starr » Str 07.11.2012 12:34

Díki. :smile:
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Psie záprahy

Poslaťod Silvuch » Str 07.11.2012 12:44

ja mam povel OKej na vsetko dobre. (funguje ako klik :ha: ). Povel HOP HOP som vypustila, lebo si ho mýlia s HÓ.. na povzbudenie mam kadejaké ššš, kšš. ale moc im tam nekecam, aby sa nespoliehali len na mna.. :ha: a potom este povely, jeziisss, pomaly, rite.. a take chapu celkom dobre.
Naposledy upravil Silvuch dňa Str 07.11.2012 14:10, celkovo upravené 1
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6331
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Psie záprahy

Poslaťod Sunny » Str 07.11.2012 13:26

Také sú najlepšie :haha:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8291
Bydlisko: Morava

Re: Psie záprahy

Poslaťod starr » Str 07.11.2012 13:59

:lol:
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Psie záprahy

Poslaťod Berňáčik » Str 06.02.2013 18:43

Amaguk píše:vysiel aj ako bonus k tomuto filmu: http://www.dvdbest.sk/Product.cfm?ProductID=106803
a niekedy na jesen ho predavali spolu s dennikom Pravda.
zial, nejako som to prehliadla a ani nikto ze mojho okolia ho nezakupil :ua:


Ahoj, mám toto dvd, je tam bonus Súhra, asi o tom hovoríš. Neviem, či už ten film máš, ak nie, daj vedieť...
Berňáčik
Okoloidúci
 
Príspevky: 8

Re: Psie záprahy

Poslaťod janajka » Pon 11.02.2013 7:31

ked chcete riadneho tahaca, dajte stena najprv Silvuch a vrati vam sialenca. :heh: Ona spravi zaprahoveho psa aj z borderky a Nira teraz v zaprahu boduje. To zviera je pomoooc.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Psie záprahy

Poslaťod elfinka » Pon 05.01.2015 14:28

U spesl na zaprahy chovanych psov (alaskanov, ESP) zvyknete tiez cakat do roka kym sa zacne s hocakym treningom, alebo sa zacina trenovat uz skor (pomaly, postupne)? Znami co pomahaju v jednej husky chovke mi vraveli, ze od pol roka behat pri bicykli, od roka tahat, tak by ma zaujimalo viac nazorov na toto.
Su vobec takito psickovia nachylni na dysplaziu a ine klbne choroby?
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Psie záprahy

Poslaťod Sunny » Pon 05.01.2015 14:44

Čo nemá kĺby OK, nedokáže dobre behať = nemnoží sa ďalej = nezas*iera to chov.
Ad tréning, hodne závisí od toho čo je to za psa, či ľahší, menší, určený do veľkého záprahu, alebo väčší, určený na indivindi behanie. Tie menšie do veľkého záprahu zvyknú pomaly zapriahať aj skôr ako v roku, nech si zvykajú a po roku už naplno makať. Tým väčším, čo majú makať sami, dávajú väčšinou viac času. Ja som Maňása prvý krát zapriahla v 7-8 mesiacoch, len pár krát, na snehu, na skúšku. Pravidelný tréning mal až od roka. Trix si ale počká až po roku, má úplne inú kostru ako Maňás, tá sa potkýňa o vlastné nohy ešte aj v 6 mesiacoch :heh:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8291
Bydlisko: Morava

Re: Psie záprahy

Poslaťod usagi » Uto 06.01.2015 1:02

Hm,hm,hm

Chcela by som sa do tohto pustit s Graffi - co by bolo najlepsie pre kombinaciu jeden clovek plus jedna kolia? Kolobezka? Trojkolka? Je to vobec realne, behat s jednym psom?
Graffi beha super (podla mna) ona prepne a taha a taha a taha,vidno ze sa jej to neskutocne paci :smile: mala som ju pri obycajnych sankach, chcela som ju namotivovat oblubenou hrackou (na sankach bol brat) a ona sa rozbehla jak raketa,len som zostala stat a cumela :ha: ale hlavne mala taky ten prasteno-blazeno-vymeteny vyraz,proste pre nu je zrejme odmenou samotny beh :smile: bolo by super,keby sme vedeli aspon bezkovat cez zimu,ale tu je sneh na :kak: mne sa najviac pozdava trojkolka,s tou by sme zvladali aj blato :heh:

Len teda - kolko kg moze tahat bez nasledkov kolia? Alebo teda kde si to mozem zistit?
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Psie záprahy

Poslaťod Sunny » Uto 06.01.2015 7:52

Trojkolka je pre jedného psa mooooc. Buď kolobka, ak tam máte hlavne rovné cesty, lebo do kopca si zamakas, alebo bike, tam jej vieš viac pomôcť ak treba. A že je odmenou samotný beh, tak by to malo byť :-)
Este k tej váhe - cca je pravidlom, že pes utiahne v pohode dvojnásobok svojej váhy. A čím lepšie podmienky, menší odpor terénu atd., tým viac zvládne.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8291
Bydlisko: Morava

Re: Psie záprahy

Poslaťod calwen » Uto 06.01.2015 8:42

Ja by som zvolila bike, tam tomu psovi vies hodne pomoct. A na kolobezke som bola pripos :kak: ta :heh:
My s babami chodime bikovat, zvlada to aj Rox. V zime ked je sneh tak na vyblaznenie sadneme na sanky a zapneme obe spolu.
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Psie záprahy

Poslaťod usagi » Uto 06.01.2015 9:45

Dakujem baby :smile: nieco vymyslim, bike taha :ha: len ona sa tak prepne,ze je problem zastavit, takze vyskusam asi tu kolobezku,ako Bebis povedala " lahsie sa zoskakuje" :heh:

A zrejme treba aj asistenta na zastavenia :smile: a detske sanky do snehu :jop: inak mam tu este jedneho psa,ktoreho by sme mohli zapriahat,tak mozno nieco spiskame. Juj,posadlo ma to - je to super! :joint:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

PredchádzajúciĎalší

Späť na Záprahové športy