BARF a torzia zaludka

Sem píšte všetko ohľadne surovej stravy.

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod Mackie » Štv 04.09.2008 21:13

Offtopic: nemal by mat rit hore, lebo sa ochvata vody aj so vzduchom a moze mu to rychlo preliezt do creva, vystreli, odpali ho to do vody a kto vie, ake nasledky to bude mat
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)


Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod Tobin » Ned 07.09.2008 12:03

Ozaj, myslim, ze by bolo zaujimave poznat statistiku 1. vek psov, ktory mali torziu a 2. cim boli krmeni
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod Tobin » Uto 16.09.2008 0:25

No, pre vznik torzie je asi podstatny obsah zaludka, to ma logiku. A v Krmeni BARFom sme sa akotak zhodli, ze psisko stravi surovu stravu asi tak za 24 hodin. Ne.
Skusenost: Nespapal ranajky (cestovina, jogurt, mrkva, med, pomaranc, zazvor). Pockali ho na veceru - spapal. Dalsi den to iste. A napriek tomu, ze papal malo, dva dni NORMALNE kadil! Svetle, elasticke, ale v beznom objeme :oo:
A na tento treti den, PRED ranajkami!, kadil zjavne zvysky masa!
Takze maso prejde - podla tohoto pozorovania - cez celeho psa (mam na mysli gastrointestinalny trakt :hi: ) asi za 60 hodin.
A scul buc mudry Cigan, ked je cela dzedzina sprosta :ha: :ha: :ha:
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod Tobin » Sob 20.09.2008 11:02

Potvrdene pozorovanie z predosleho prispevku. Zas rovnaka situacia v krmeni, aj v kadeni. 60 hodin sa mi potvrdilo. Ale kolko je to zradlo v zaludku, to by nam uz ten Marco Varhol uz konecne prezradit.
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod Amaguk » Sob 20.09.2008 11:04

Marco mlci ako partizan :ha:
ale ak to mam brat podla seba, tak v mojom je tak asi 3 hodiny - sudiac podla nastojcivych pocitov hladu :heh:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod pigie » Sob 20.09.2008 11:34

Tobin píše:Nasiel som zas jeden pohlad na torziu:
http://www.newfoundland-sk.com/pivot/entry.php?id=102&w=13
Z odborných kruhov som sa dozvedela ešte jeden pohľad na torziu žalúdka, ktorý sa mi zdá najpravdepodobnejší. /*
....


Aj mne sa zdal najpravdepodobnejsi, preto som tento clanok pred skoro dvoma rokmi na nasej stranke zverejnila :no:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod Lucifer » Sob 20.09.2008 12:41

Tobin píše:Ozaj, myslim, ze by bolo zaujimave poznat statistiku 1. vek psov, ktory mali torziu a 2. cim boli krmeni

No ja mozem pridat statistiku, co sa tyka pyrenejskych horskych psov...Ti, co zomreli na torziu zaludka, mali vek cca 6 - 7 rokov a bol krmeni prevazne (v 80%) granulami... :ach:
When you bring a dog into your life, don’t just think of what you want from him. Think first of what he needs to make him happy. (Cesar Millan)
Lucifer
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1303
Bydlisko: Dunakiliti - Hungary

Re: Čo je to BARF?

Poslaťod Puk » Ned 21.09.2008 18:09

Tobin píše:[
podla mna v granulach, zvlast v mokrych, je hlavne riziko. Mozno aj preto sa uvadza, ze najviac torzii, az 80%, v clanku az 98% uvadza, sa dostavuje v noci.... A vsetci krmili granulami, zvlhcovali polievkou a davali varene kosti z polievky. A vsetci sa po jedle so psami este hrali.


Tobin, nekvalitné dranule napučia v žalúdku na niekoľkonásobok svojho objemu a nemusia byť ani vlhčené! Vyskúšaj si to s granulou a pohárom vody. Naviac v tomto procese nie je vylúčená aj tvorba plynov (kvasné a iné tráviace procesy). Tie kvalitnejšie granule sa takzvane "odvaľujú", niečo málo zväčšia svoj objem, ale začnú sa od povrchu smerom dovnútra "mrviť". (Zase - vyskúšaj v pohári s vodou). Inak, kŕmenie granulami je pre žalúdok "fádne", masa nejako výrazne nestimuluje žalúdočnú stenu k činnosti, či elasticite, čo sa nedá povedať o bežných zložkách potravy. Tu je význam BARFu , či inej "kusovej" stravy bezpochyby výhodnejší. Teraz nehovorím o anatómii závesného aparátu žalúdka, ale o pôsobení krmiva v žalúdku. PS. Tobin, špecifická merná váha niektorých granúl je oveľa väčšia, ako napríklad samotného mäsa...
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod Tobin » Ned 21.09.2008 19:27

Puk píše:Tobin, špecifická merná váha niektorých granúl je oveľa väčšia, ako napríklad samotného mäsa...

Obrázok ja ti, chlapce, newim.... Specificka (merna) vaha granul je mi neznama, ale sak dobre lisovane obilie kludne moze byt tazsie ako maso, toz to jo, pane.
Lenze granule musia napucat (dost pochybujem, ze tie kyseliny v psiskovom zaludku nejak dosledne granule prevlhcia) - pri zrani aj po nom, po granulach, pes vychliape aj liter vody, pamatam si este...). Tym sa zaplni psovi zaludok a nema pocit hladu. Suche granule - pre mojho 30 kiloveho to bolo 460g, asi tak 2.5-3 deci aj s luftom, psa veru nezasytia! Kazdy vyrobca ma na granulach upozorko, ze pes ma mat pri krmeni k dispozicii dostatok cerstvej vody. Preco asi???
Moj po masku a zeleninke VOBEC nepije - ale vazne, v mase a zelenine je velky obsah vody (75%???). Celu noc miska s vodou nedotknuta a rano aj tak chcije a chcije...
PS Pises "nekvalitne granule".... Vsetky obsahuju otruby, obilie, obiloviny, ci jaxa to, kua, vsetky tie plevy volaju, tak ako mozu nenapucat? Ledze by tie komponenty drzalo pokope nejake lepidlo, aby neboli porezne...
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod Puk » Pon 22.09.2008 8:42

[quote="Tobin"]
PS Pises "nekvalitne granule".... Vsetky obsahuju otruby, obilie, obiloviny, ci jaxa to, kua, vsetky tie plevy volaju, tak ako mozu nenapucat? Ledze by tie komponenty drzalo pokope nejake lepidlo, aby neboli porezne...[/quote

Tobin, teoretikov je tu dosť. Urob ten pokus v pohári s vodou, presvedčíš sa sám, že aj granule a "granule" sa v tejto skúške budú chovať rôzne. To máš ako pri jednotlivých značkách, kde sa temer každý odbavuje na zložení (nepopieram, že má niečo do seba), ale mnohým unikajú aj iné veci a dosť podstatné... :ahoj:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod Tobin » Pon 22.09.2008 9:09

Hm... Mne predovsetkym neuniklo, ze
Lucifer píše:..... co sa tyka pyrenejskych horskych psov...Ti, co zomreli na torziu zaludka, mali vek cca 6 - 7 rokov a bol krmeni prevazne (v 80%) granulami..
. A u ostatnych plemien to s velkou pravdepodobnostou bude to iste. Vies, nejde tu o zlozenie granul, ale o torziu. Lebo sa tu chceme dobabrat k nejakemu poznatku, ci je pes krmeny barfom rovnako ohrozeny torziou ako pes, krmeny granulami. Zatial sa zda, ze nie... Obrázok
BTW, nemyslim, ze test s granulami vo vode bude velmi preukazny, lebo cista voda ani zdaleka nesimuluje prostredie psieho zaludku Obrázok
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod Amaguk » Pon 22.09.2008 9:15

co som zatial citala, tak barfovanie znizuje riziko torzie. :yes:
kedze sa zatial mozu davat odkazy v Aj :no: , tak jeden taky priklad vo fome FAQ tu: http://www.gopetsamerica.com/dog-health ... spx#reduce

je tam vsak medzi riadkami povedana jedna dolezita vec - pes ma potravu hryzt :smile:
ono celkovo sa neodporuca krmit napr. len mletym ci nadrobno pokrajajnym masom

tito uvadzaju Barf, ako jednu z moznych prevencii: http://www.ginnie.com/gdv.htm#causes

tieto zase pisu, ze k torzii pri naturalnej strave prispieva, moze prispiset: surove kvasnice (to je znama vec) a podavanie cukrov (dokonca aj v podobe ovocia - ono je zname, ze siet druhy ovocia naduvaju aj ludi) a veci, ktore sa na cukry pocas travenie stiepia - mlieko, obilniny :ua:
http://www.wellpet.org/nutrition/bloatandnutrition.htm
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod Puk » Pon 22.09.2008 9:38

Tobin píše:BTW, nemyslim, ze test s granulami vo vode bude velmi preukazny, lebo cista voda ani zdaleka nesimuluje prostredie psieho zaludku Obrázok


Tobin, ale sám píšeš, že pes po nakŕmení granulami vypije veľa vody.... Tu nejde o proces trávenia, išlo mi o to, aby si sa názorne pozrel, aká je mechanika a dynamika rozpadu. No ale keď nechceš, ja ťa nenútim... :jazyk:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 22.09.2008 12:05

Zaujímavá debata. Prehliadla som, alebo ste niekto už našli ten čas koľko pobudne mäso v žalúdku?
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

PredchádzajúciĎalší

Späť na Surová strava