Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Sem píšte všetko ohľadne surovej stravy.

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod katkariinka » Štv 28.06.2012 19:58

ja davam kosti kazdy den a to mam 5kg psov.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod Dana D » Štv 28.06.2012 20:41

Aj my dávame mäsové kosti každý deň (aj keď psy sú podstatne väčšie :lol: ).
Nedávam až tak vysoký podiel ako tu mnohí uvádzate (polovica dennej dávky apod.), ale za to psy majú spravidla vždy rovnako tuhú stolicu.
Dana D
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Stupava

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod MisheliQ » Pia 29.06.2012 9:06

miusiatko píše:ja si neviem predstavit, preco by zrazu zdravy pes krmeny surovou stravou nevedel travit kosti. Akoze mu zlenivelo crevo "samo od seba"?
Bud si mu dala vela kosti naraz ty, alebo zozral tie pecene.
Inak, kazdy den kosti to mi pride celkom dost na tak maleho psa.

Ja vôbec netuším. Keby som aspoň presne vedela, či sa dostal ku nejakým kostiam alebo som mu dala veľa kosti (aj keď dávam mu takto kosti už nejaký ten rok a teraz žeby mal problém?)
Alebo už zohral svoje aj vek? Starší organizmus môže už ťažšie tráviť jedlo (aj keď podľa mojich plánov má ešte len polovicu života za sebou).
Kosti mu nateraz vylúčim, dokým sa mu nezregeneruje črevo. A potom mu možno ešte niekedy skúsim dať, uvidím. Skúsim si o tom pohľadať niečo na internete, prípadne uvítam akékoľvek info, ak budete mať :-)
Väčšinou dostáva kosti každý deň tak ako mäso, prečo by to malo byť veľa?
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod majaz » Pia 29.06.2012 10:17

Miska, vlakninu potrebuju, postupne pridavaj sparenu struhanu/mixovanu mrkvu, rozvarenu ryzu aj s vodou a varene kuracie maso a ak zozerie, tak aj banan. To je dobre na regeneraciu creva, granule mu skor ublizia ako pomozu, ale to je moj nazor.
Upchate crevo mohol mat kludne z pecenych kuracich kosti, tie to mozu sposobit, surove by urco nemali, ak sa davaju s masom. Hromadit sa nehromadia, leda zeby sa mu v creve vytvorila nejaka upchavka (zmotana srst+trava+hmota z kosti)
Mne sa mrcina westikovska vcera skoro udusila tretinou (na dlzku preseknuteho) morcacieho krku. Napinalo ju, zvracala velke mnozstvo slin, ale po 10tich minutach sa otriasla a isla somrovat k stolu. Potvora jedna hltavo zozrala velky kus. Ja davam tiez masove kosti kazdy den.
majaz
Snoopy
 
Príspevky: 187

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod MisheliQ » Pia 29.06.2012 11:08

Majka mám teraz doma psylium a inulin z čakanky, tak môže byť aj to? Treba to nejako špeciálne psom predpripraviť? Viem, že ovsené vločky som prelievala vriacou vodou, len si už nepamätám prečo som to tak robila (ale niekde som čítala, že sa to má tak robiť)
A ak mával problémy, že ho kosti zapekali ak ich zjedol viac ako mal, tak tie mu nemohli spôsobiť upchatie??
Och, také zážitky by sa nemuseli stávať, nie ani tak dávno sa stalo čosi podobné Caesarovi. Nebola som pri tom, dobehla som až keď už bolo po všetkom. Ale tatik bol pri ňom a vravel mi, že Caesar jedol nejakú kosť, ktorá sa mu zapichla medzi hornými zubami (na čeľusti, cez celé podnebie z jednej strany na druhú). Caesar sa toho snažil zbaviť, labkou si ako keby pretieral tvár, tak sa mu tatik snažil pomôcť to vybrať. Ale Caesar ho dosť kusal do ruky. O chvíľku Caesar ľahol nabok, oči vyvracal až niekde ku nebesiam, tak mu tatik vrazil ruku až niekde do krku a kosť potiahol smerom von. Bolo mu vtedy jedno, že by mu bol zuby vytrhol, keď pes vyzeral, že nemôže dýchať. Našťastie sa kosť uvoľnila a vybral ju von. Keby ste videli aká prťavá kosť to bola a samozrejme pečená kuracia ( :hmm: )
Ja si tiež neviem predstaviť ako by mohli byť granule lepšie ako mäso. Offtopic: Ale veterinári boli hrozne milí a zlatí :jop:

A ešte Katka zdá sa mi, že som ti neodpísala na ten klystír, tak ten mu robili, teda ak je to to isté ako laváž (to som počula 1x). A vraveli, že tam bolo vidieť tie kosti.
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod zuzka:) » Pia 29.06.2012 17:30

MisheliQ píše:Viem, že ovsené vločky som prelievala vriacou vodou, len si už nepamätám prečo som to tak robila (ale niekde som čítala, že sa to má tak robiť)

kvôli lepšej stráviteľnosti
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod lagunasa » Pia 29.06.2012 17:57

majaz píše:Miska, vlakninu potrebuju, postupne pridavaj sparenu struhanu/mixovanu mrkvu, rozvarenu ryzu aj s vodou a varene kuracie maso a ak zozerie, tak aj banan. To je dobre na regeneraciu creva, granule mu skor ublizia ako pomozu, ale to je moj nazor.
Upchate crevo mohol mat kludne z pecenych kuracich kosti, tie to mozu sposobit, surove by urco nemali, ak sa davaju s masom. Hromadit sa nehromadia, leda zeby sa mu v creve vytvorila nejaka upchavka (zmotana srst+trava+hmota z kosti)
Mne sa mrcina westikovska vcera skoro udusila tretinou (na dlzku preseknuteho) morcacieho krku. Napinalo ju, zvracala velke mnozstvo slin, ale po 10tich minutach sa otriasla a isla somrovat k stolu. Potvora jedna hltavo zozrala velky kus. Ja davam tiez masove kosti kazdy den.

tak presne taketo dusenie sa mava Chiky ked je pahltna.... vzdy pri tom trpnem lebo ked to mala raz tak skoncila pod nozom :ua: . tak teraz jej to sekam na take kusocky!!!! ale ona trapka sa vie dusit aj s cistym pasom ked je pazrava. potom len chodi po dlazke a nadrapuje ju.
inac, Majka, veru Chiky skoncila pod nozom so zaseknutym kusom MORCACIEHO KRKU ako si dala aj ty. odvtedy uz morcacie krky nedavam a len kuracie a to nasekane na tenucke platky.
Miska, spominam si ako si to pisala , ze sa to stalo. tvojho tatika obdivujem. ja by som nevedela len tak strcit ruku do krku lebo by som nevedela, kde tu kost ma. ci hlboko, ci plytko.... ale ak by uz obracal oci dupkom tak to uz by som rychlo asi nieco riesila....

co sa tyka ovsenych vlociek tak ja som pocula ze je to koli tomu aby zmakli.
Offtopic: inac, my mame dobreho veterinara, ktory schvaluje barf a hovori ze je to najlepsie stravovanie pre psa. :jop:
westiky Max a Chiki a ich panicka

Dogs are not our whole life but they make our lives whole.
lagunasa
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1671
Bydlisko: Hlohovec

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod MisheliQ » Pia 29.06.2012 18:05

Zuzka ďakujem :jop:

Janka, vtedy by si aj ty tú kosť vytiahla, keby šlo o život. Ani by si nám nevedela potom opísať ako si to spravila, lebo by si si v tých sekundách (ktoré sú v tej chvíli ako večnosť) ani neuvedomovala, čo robíš a robila by si všetko možné, aby si psa zachránila.
Offtopic: Kiežby boli tí naši veterinári za barf. Ale inak som s nimi spokojná :-))
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod majaz » Pia 29.06.2012 21:11

Sunny je tiez taka trubka, uz sa dusila aj cistym kusom masa. Ach jo. Dnes mala zase morcaci krk, ale tentoraz uz v pohode. Moji veti mi do krmenia nekecaju, chodim tam s fretkami presne 10 rokov a preskakali sme spolu kadeco.
Miska, akakolvek vlaknina je dobra, ide ale o to, ze mrkva a rozvarena ryza skludnuje podrazdene creva, takze ak mal nejaky problem a este k tomu mu robili klistyr (neviem ake iy sa kde pise-to slovo mi je od istej doby krajne nesympaticke), tak to crevo podrazdene ma. Pouziva sa to aj u ludi napr. pri crevnej chripke na regeneraciu creva. Ryza vytvori taky slizovity film a chrani tym tak trochu traviacu sustavu, no a mrkva je taky "vseliek".
Vlaknina je pre masozravcov vseobecne potrebna na precitenie criev, ja si neviem vynachvalit zelene surove drzky...len ten smrad je neskutocny. :aaa:
majaz
Snoopy
 
Príspevky: 187

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod lucik » Sob 30.06.2012 6:38

15 minút osamote psy v aute s nákupom a beauceronka sa naBARFovala polovicou chleba, 4x 50g šunkové peny v takom tom črevku umelom ako bambino býva, 500g! cherry paradajok a taký asi 100g plátok nejakej údenej ryby na ktorú sa môj chlap tešil na večeru.. napučaná bola jak balón (konečne vyzerala ako riadna beauceronka, nie ako špageta), dychčala jak blázen, tak som volala veterinárke, či príde a vyvoláme vracanie injekciou, alebo mám skúsiť doma peroxidom vodíka.. vetka ma zrušila, že máme ísť na takú hodinovú prechádzku, nech musia črevá pracovať - nech neleží a črevná perilstatika nech sa nezastaví.. a napiť sa len trošku, aby sa jej to tam príliš nezriedilo a nekvasila z toho chleba ešte viac.. poviem Vám, vcelku bobky som mala z toho, či nebude mať torziu (priateľ ju ešte nechal skákať z takého vyššieho múriku :pac: ).
Našťastie noc sme prežili normálne, len stráááášne prdela :prd: a teda ráno sa venčila nariedko, ale to dnes asi bude celý deň. Hnusoba pažravá nenažraná a nech mi niekto ešte povie, že labrador je pažravý.. ešte beaucerona nezažili! Candička mala asi pár paradajok, všetko ostatné zožrala čierna piraňa. :au:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod fiore » Sob 30.06.2012 7:13

lucik
You made my day :pusa:
Let’s agree to disagree.
fiore
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 105
Bydlisko: Ba, Dúbravka

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod zuzka:) » Sob 30.06.2012 8:02

šikovnica beauceronka :pac: tie črevká z tej peny z nej vyšli?
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod lagunasa » Sob 30.06.2012 8:08

Lucik, tak na taku vec ako nechat psy a jedlo v jednom aute spolu bez dozoru si davam extra pozor. sice na jedlo na konferencnom stoliku su nauceny nesahat ( aj ked sa mi 2x stalo ze to nezvladli a zjedli mi sunku z jedneho chleba ) ale v aute by som to neriskla. hlavne ze vam ta prechadzka pomohla. ale ja by som tiez mala strach z torzie zaludka!!!!
westiky Max a Chiki a ich panicka

Dogs are not our whole life but they make our lives whole.
lagunasa
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1671
Bydlisko: Hlohovec

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod janka janica » Sob 07.07.2012 13:07

Ahojte chcem sa opytat vcera mi jeden chovatel povedal ze ked krmim psa len kuracim masom tak to je z masa to najhorsie ze su z neho alergie je to pravda???ze lebsie bude ked mu budem davat davat radsej bravcovinu hovedzinu...ja uz som taka domylena jeden povie tak druhy inak rozmyslam ze uplne vysadim surove maso a ostanem na granulach oriejen kedze mavame raz do tyzdna poriadnu hnacku ja juz fakt neviem z coho co robym zle uz som s toho nestastna :plac: myslela som ze ked ho budem krmit surovym masom kuracinku som mu davala krky stehna srdcia raz za cas dostal bravcovu alebo hovedziu kost ale zda sa mi ze s toho tie hnacky navise mame teraz demodex a hnacka mu uz asi neprospeje myslite ze mam radsej ostat na granulach su kvalitne oriejen 6druhov ryb k tomu zeleninka ako paradajka paprika sem tam syr bude mu to stacit???stane sa cosi ked mu dam raz dva razy do tyzdna jednu kuraciu nohu??pretoze som pocula ze sa to nema miesat uz som taka dopletena fakt neviem cim krmit poradte mi prosim ci mozem ku granulam raz do tyzdna dat tie nohy alebo bravcove kusok pretoze krmit ho len granulami a zeleninou ovocim sa mi zda malo preto sa pytam ci mozem dat aj obcas masko surove ma ho rad a ked sme barfovali tak si na neho uz zvykol :ahoj:
janka janica
Junior
 
Príspevky: 278
Bydlisko: Zilina

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod Offca » Sob 07.07.2012 13:40

Jaj Janka, ono to nie je taká veda :smile: vydych nadych :no:

Ak chceš krmiť surovým, mala by si to mäso obmieňať. Nie len kuracina, lebo to je dosť slabučké, chudé mäsko. Hodilo by sa ho kombinovať aj s inými druhmi mäsa, je toho na výber dosť. Ja keby som krmila čisto len kuracinou, tak by som mala miesto psov už úplné chrtíky :heh: Vidno to na nich docela rýchlo. Ale inak čo sa kuraciny týka, ak ti na ňu psy alergicky nereagujú, tak by som si s tým hlavu nerobila. Načo? No a čo sa hnačiek týka, je velmi možné, že to je z tých cudzorodých kostí. Ono jednak ked pes je zvyknutý najmä na kuracinu, a zrazu mu strelíš "produkt" z iného zvieraťa, už to je predpoklad hnačky. A dvak to, že sa jedná o kosť - toto si musíš odsledovať, po menších množstvách navykať. Rôzne psy zvyknú reagovať na kosti rôzne. Niektorí tu napríklad ked chceme dať bravčové paprčky, tak jedine cez víkend, lebo hnačka. Aj napriek tomu, že trebars na iné kosti reagujú dobre. Čo robí a nerobí psovi dobre, je pri BARFe ťažšie si odsledovať, ako napr.u granulí. Ale zas nie je to nič nemožné.

Ak stratíš trpezlivosť a vratiš sa ku granuliam, Orijen sú fajn.
Ak chceš ku granuliam kombinovať semtam "normálne jedlo", vela ludí sa ježí, že iná doba trávenia a blaa.. Ale nemyslím si, že je to taká tragedia. Navyše ak trebárs nezmiešaš to kuracie stehno priamo ku granuliam, ale necháš normálne straviť granule napr. ráno a večer dostane to stehno, nič sa nestane. Teda uvidíš priamo na svojom psovi. Mojim neprekáža ani ked dostanú ku jedlu granule, ku granuliam jedlo, vlastne im nevadí nič. :lol:
Zas dalším argumentom, prečo to nekombinovať je, že sa rozhasia pomery, ktoré sa v BARFe snaží človek dodržať, a v granuliach už sú presne vyvážené. Ale povedzme si to uprimne, ani naš žaludok nedostáva vždy všetko vyvážene a v každej dennej dávke nemá všetky zložky potrebnej potravy. Organizmus si vyberie, čo potrebuje. A ak z dlhodobého hladiska má z čoho vyberať, a teda má stravu hlavne rôznorodú, je to fajn - však na tomto pricípe funguje aj BARF.
(Hlavne to nemôže byť dlhodobo o tom istom. Ak ku všeobecne vyváženým granuliam bude pes dostávať dlhodobo mäso navyše, bude mať prebytok fosforu. Raz za čas sa nič nestane.)
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

PredchádzajúciĎalší

Späť na Surová strava