Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Sem píšte všetko ohľadne surovej stravy.

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod miusiatko » Štv 02.08.2012 13:01

mne sa ta forma, akou je clanok napisany, nepaci.
A nemozem suhlasit ani s nazorom Ulf. Nevidim nic scestne na porovnavani nutricnych potrieb psa a vlka, ci rozdielnych plemien.
miusiatko
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 884
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod Nyssa » Štv 02.08.2012 13:04

ulf, nedá sa nič, len súhlasiť, krásne napísané :jop:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod moth » Štv 02.08.2012 13:05

No miusiatko, ide asi o to - priklad pekinez, ze ludia vytvorili X plemien, z ktorych nie vsetky su schopne ponat stravu vlka ako stravu prijatelnu pre seba, ono pekinez by mohol mat asi dost velky problem s obhryzanim masovych kosti, mam taky dojem... a urcite v risi psov nie je sam :ua:
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod CraObs » Štv 02.08.2012 13:11

nejaké primitívne plemená s vlkom úplne kludne, prípadne priamych krížencov ako napr ČSV.. ale fakt niektoré psy sú už od vlka vzdialené niekolko tisíc rokov.. v BARF knihách sami píšu že ak je prechod u staršieho psa môže byť problematický ak bol dlhodobo kŕmený granulami a to sa bavíme o srave v rádoch rokov (4-5-6) nie storočí :ach:
havran k papagájovi sadá..
".... challenge accepted !!! " D - 15122014 0025 3770 51 A - 20062017 1430 3650 50 Obrázok
CraObs
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1385
Bydlisko: Dolné Orešany

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod miusiatko » Štv 02.08.2012 13:18

barf knihy necitam a som tomu rada :heh: Lionel ma 8 a na surovu stravu presiel zo dna na den. Predtym zil v mnoziarni, takze kvalitu jeho jedla si vieme predstavit.
pekinez ani ziadne ine plemeno nema ziadny problem s jedlom - surovou stravou. Kratsi rypak neznamena, ze sa nedokaze najest.
Vzdialene niekolko tisic rokov od vlka... a tych niekolko tisic rokov v spolocnosti cloveka zrali co? Granule? Vacsina "domacich psov" si sama lovila, k tomu dostali nejake zbytky z ludskej kuchyne. Pes sa stale dokaze parit s vlkom, niekedy sa psi pouzivaju aj v studiach o vlkoch a v zivote som nenarazila na nejaky presvedcivy dokaz, ze by mal pes tak strasne rozdielne travenie od vlka. Furt je to masozravec. Ze sa na vlka nepodoba je ina vec.
miusiatko
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 884
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 02.08.2012 13:19

Miusiatko
Vlk, ktorý prekluše denne aj 70-100 km kvôli obžive a vrámci tohoto dňa absolvuje povedzme dva lovy šprintom, vystavený poveternostným podmienkam, nemá rovnaké výživové potreby ako jack russel z bytu. Nevraviac o tom, že tráviaca sústava vlka je celkovo kratšia ako psa, čím je prispôsobenejšia tráviť takmer výlučne mäso, na rozdiel od psa. Tak isto ako nemá rovnaké výživové potreby husky trénovaný na dlhé závody a chrt trénovaný na preteky šprintu na 400m a ako golden retríver, rodinný miláčik. Tak isto plemenne nie všetci znesú rovnakú stravu, napríklad taký azavak je dodnes vo svojej domovine kŕmený výlučne obylovinami a mliečnymi výrobkami, naopak iné plemeno by asi na takejto strave chradlo velmi rýchlo.
Pochopitelne väčšina psov sa zmestí do nejakého priemeru, ale stále platí, že treba prispôsobovať a vedieť čo daný pes potrebuje. Nie bezhlavo kopírovať postupy druhých ludí, neurážať druhých ludí keď majú iný názor a tak podobne.
Ja som sa tiež inšpirovala jedálničkom barfu (bohužial neviem už ten článok vyhladať, bol super), ale napríklad chrt s tým mal problémy. Teraz vekom má problémy už aj druhý, tak sme zmenili. Napríklad ja vôbec nedávam kosti (to sú tie problémy a nezáleží či surové, alebo aké), ale moji psi kludne raňajkujú pol litra kravského mlieka s rozmáčnaými rožkami, alebo tonou rozmočených vložiek. A sú v pohode. A tak ďalej.
ja nevravím o jedení mäsa, ale o tom, čo konkrétne pes je a to by malo byť prispôsobené jeho potrebám. Preto je nemožné držať sa nejakých striktných návodov. To čo jeden pes spotrebuje tuku a bielkovín, druhému môže položiť časom obličky (bielkoviny). A tak podobne. Kebyže dávam chrtovi tých 70% mäsových kostí čo odporúča barf, tak sa mi už asi nikdy nevyserie :heh:
Naposledy upravil Ulfheiðr dňa Štv 02.08.2012 13:24, celkovo upravené 1
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod miusiatko » Štv 02.08.2012 13:24

a preto vlk zerie co najviac, ak ma moznost. Tolko k rozdielom s gaucovym jack russelom.
Ak psovi nesedi surova strava, niekde spravil majitel chybu. Pri barfe a vsetkych tych odporucanych mletych hnusoch, ryzi, kilach zeleniny a olejov sa tomu ani nedivim, ale nebudem tu zase trollovat.
Netvrdim, ze svoje psi mas krmit inak alebo ze to robis zle, to je tvoja vec a nikto nema patent na rozum. Len si jednoducho nemyslim, ze rozdiel medzi vlkom a psom je tak podstatny, ze je nutne psa krmit inak.
miusiatko
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 884
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 02.08.2012 13:27

Ako ktorého :no: A to je len vec skúseností a toho s čím sa človek stretol. Tiež by som pred časom nepovedala že sú psi, čo tú stravu neznesú a nie chybou majitela.
A tie druhé veci, však o tom presne tu je reč, že nie všetko z toho barfu je super, nie všetko pre každého a netreba z toho robiť olymp kŕmenia psov.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod pigie » Štv 02.08.2012 13:28

Ale co sa tyka veku, suhlasim, ze stravu upravovat treba... Vidim na Hugovi, nezje teraz tolko kosti ako kedysi, bez toho , aby mal problem... Tiez musi prevladat svalovina nad masovymi kostami, kedysi to uplne v pohode mohlo byt opacne... Teraz uz nie. Kazdy pes je iny, kazdy potrebuje nieco ine a ja myslim, ze aspon pri barfe maju moznost povedat, co im chyba a coho maju naopak privela :heh: Napr. moj nemusi vela zeleniny, dostava len vo vikendy a je spokojny - vtedy ju aj zozere :haha:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10298
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod miusiatko » Štv 02.08.2012 13:32

ja sice nehovorim zo skusenosti svojich, pretoze chrty nemam, mam len krizenca a staru civavu, ale v "international" FB skupine mame cez 8000 clenov vlastniacich roznych psov od civav az po vlkodavov, rozneho veku, v roznom stupni zataze a v roznych castiach sveta. Vsetci su striktne na surovej strave - nie barfe - a su v perfektnej kondicii.
Konkretne z barfu nie je dobre skoro nic, vacsina ludi ani nevie, na co presne ktory doplnok pouzivaju alebo ake ma mat zlozenie.
miusiatko
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 884
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 02.08.2012 13:36

Vsetci su striktne na surovej strave - nie barfe - a su v perfektnej kondicii.
:no: Aj môj chrt žerie surové mäso. Ale zámerne nehovorím, že barfujeme. :no: Lebo to ani tak vlastne nieje.
Tie doplnky bavia aj mňa. Barf ako dokonalý jedálniček, ale treba pridávať x doplnkov, chondrá a neviem čo všetko. Tak načo keď to je také super a je tam všetko čo pes potrebuje. Trochu úsmevné. Vravím, nič proti barfu, nič proti granuliam a tak, ale fakt sa nedá tváriť, že akákolvek strava je bezchybná, je len taká, ktorá sa nám javí pre psa ako prospešná. Aká to bude, to je na každom z nás.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod pigie » Štv 02.08.2012 13:37

Barf ako dokonalý jedálniček, ale treba pridávať x doplnkov, chondrá a neviem čo všetko.

A to mate odkial toto? :oo:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10298
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod miusiatko » Štv 02.08.2012 13:40

staci si pozriet ktorukolvek barf skupinu :heh: pangamin, riasy, rozne oleje, vitaminove mixy, semienka :ach:
Ked som estelen zacinala s mackami, velmi som ich chcela krmit surovou stravou - ale po zhliadnuti jedalnickov ma to rychlo preslo. Mala som pocit, ze nieco tak komplikovane v zivote nikdy nezvladnem a este ma to bude stat aj kopu prachov. Potom som chvalabohu nasla tu "nasu" cestu a nic nemoze byt jednoduchsie :lol:
miusiatko
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 884
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod pigie » Štv 02.08.2012 13:43

Ale nooo, to netreba brat tak vazne :heh: Ja som pridavala len ked boli problemy so srstou - a ze bol problem niekde uplne inde ako v strave nakoniec.... Teraz pridavam naozaj len chondra - vdaka nasej diagnoze. A sem tam cosi obcas prisypem - riasy, ci semienka, ci kvapnem olej. Ale nic na pravidelnej baze, lebo ak to pes nedostane, tak isto sa rozlozi. Keby ich nedostaval, rovnako sa nic nedeje :heh: (a myslim, ze aj o to tu v tom clanku slo, ze drviva vacsina ludi to najprv vezme strasne vazne, ale potom z toho je aj tak len raw food :haha: )
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10298
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod mirocl » Štv 02.08.2012 14:12

Mám doma knihy o BARFe, čo tu doporučujete, preštudoval som odkazy na stránky, čo sú tu hodené, a pri čítaní tejto témy som mal často pocit, že som čítal o nejakom inom spôsobe kŕmenia. Ešteže sem občas Mackie napíše ako chová...Niekedy mám dosť silný pocit, že mnohí nepochopili základy BARFu. A potom je tu z toho "súťaž" o najsuperpestrejší jedálniček a tak...
...sme nekonečným oceánom uväzneným v akváriu vlastnej mysle...
mirocl
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 168

PredchádzajúciĎalší

Späť na Surová strava