Mrkva

Sem píšte všetko ohľadne varenej stravy.

Re: Mrkva

Poslaťod phuture » Ned 24.05.2009 12:27

anemika píše:Moj pes zje mrkvu ako nic, surovu, varenu, vlastne vsetku zeleninu
...
No zatial som sfarbenie na srsti- bielej -nespozorovala. No pytam sa, cim nahradit mrkvu, ak by prislo k zafarbeniu,


vyťažiteľnosť betakaroténu záleží hlavne od spôsobu úpravy.
ak to bude problém, tak sa vyhni vareniu mrkvy a podávaj iba nakrájanú, nestrúhanú, nemixovanú. v takom stave je vyťažiteľnosť iba v rádovo jednotkách percent, v prípade varenej mrkvy sú to o rád vyššie hodnoty.
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: Mrkva

Poslaťod anemika » Ned 24.05.2009 14:17

Dakujem vsetkym za rady, varenu davam tak polovicu mrkvy raz za dva tyzdne, inak len surovu, drzim v ruke, odhryzne a pochrume. Ste ma upokojili.
Jedinú lásku, ktorú si môžete kúpiť, je láska psa.
anemika
Big Dog
 
Príspevky: 1030

Re: Mrkva

Poslaťod Tobin » Ned 24.05.2009 14:31

Amaguk píše:Tobin, kolko tej mrkvy by musel pes zjest, aby to malo dopad na poskodenie pecene?

Podla vahy psa 3/4 az 2 mrkvy denne.
Priemernu vahu mrkvy a tym padom aj priemerny obsah betakarotenu si podla dennej potreby uz kazdy vyrata sam.
Alebo skus to sama - napis nam, kolko je maximalna bezpecna denna davka na kilo telesnej vahy psa.
Upozornujem, ze treba brat do uvahy aj dlzku a hustotu srsti psa - cim dlhsia a hustejsia, tym viac A vitaminu uskladni.
Poznamka: Pod pazuchami, pod stehnami a okolo ritneho otvoru je srst psa redsia a kratsia, resp. oblast je bez srsti. U kupirovanych psov treba odratat aj kapacitu srsti z odstranenych casti tela.
Chlpy medzi vankusikmi na nohach a fuzy A-vitamin neskladuju.
:smile:
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Mrkva

Poslaťod Amaguk » Ned 24.05.2009 14:35

:oo: :oo: :oo:
uz 3/4 mrkvy denne sposobi psovi poskodenie pecene? to som netusila. odkial cerpas tieto udaje?

ja som o dopade karotenoidov (sice u ludi) nasla o dost odlisnu informaciu.
...Ak naše telo z rôznych príčin potrebuje na zabezpečenie daných funkcií vitamín A, retinol sa uvoľňuje zo zásobárne v pečeni a cestuje naviazaný na svoju špecifickú bielkovinu, ktorá mu slúži ako nosič, na miesto svojho využitia. S beta-karoténom je to o trošku zložitejšie. Aby mohol prejsť cez bunky črevnej sliznice, musíme ho najprv premeniť na vitamín A. Navyše sa molekuly karotenoidov často nachádzajú pevne zachytené v rastlinnej vláknine a naše tráviace šťavy ich len horko-ťažko vymania z týchto osídiel. Okolo 40 percent karotenoidov prijatých potravou sa preto vylúči stolicou. Odhaduje sa, že rastlinného beta-karoténu potrebujeme prijímať až šesťkrát viac ako živočíšneho retinolu. Na druhej strane, príjmom beta-karoténu si naše telo môže väčšmi regulovať koncentráciu vitamínu A v organizme, a teda je menej vystavené nebezpečenstvu z predávkovania.

http://www.dieta.sk/index.php?page=1&ty ... =1684&pg=2

a tu vyslovene pisu, ze karotenoidmi sa neda predavkovat
...Karotenoidy se předávkovat nelze. Jedinou známkou nadbytku bude oranžové zabarvení kůže, které se záměrně používá v kosmetickém průmyslu v podobě samoopalovacích přípravků.

http://www.vasedeti.cz/vitamin-a-clanek-2906

Za předpokladu, že tato přeměny probíhá efektivně, jsou karotenoidy dobrým zdrojem vitamínu A (retinolu) bez rizika předávkování vitamínem A. provitamín A karotenoidy však nedokáží poskytnout terapeutické megadávky vitamínu A. Nejdůležitějším provitamínem A je beta karoten.

http://vitaminy.doktorka.cz/karotenoidy ... irody-pro/

ale nie som odbornickou na tuto problematiku, takze neviem, nakolko je to, co sa pise pravda a tiez, ci je ich metabolizmus uplne odlisny u psov :nwm:

Alebo skus to sama - napis nam, kolko je maximalna bezpecna denna davka na kilo telesnej vahy psa.

by som to aj napisala, ale neviem ako to mam stanovit
nasla som len toto:
Beta-carotene:

Beta-carotene is an important antioxidant which may protect against certain forms of cancer. It is available in fresh vegetables and can be provided by eating plenty of these. If vegetables are lacking in the diet, then supplementation with extra beta-carotene is probably wise. The dosage should be between 10,000 and 25,000 IU daily, depending upon the size of the dog. It is available through most health food stores. On the other hand, it is easier to give a carrot, providing not only the beta-carotene, but also other nutrients. (One medium raw carrot has 25,000 IU of beta-carotene; cooking reduces the content by half.)

http://neuro.vetmed.ufl.edu/neuro/AltMe ... _Neuro.htm
ale o toxicite na pecen tam zmienka nie je...
ty si to ako zistil? ak ten udaj mas, mozes nam ho sem rovno napisat? ja asi nehladam na spravnych miestach, lebo nic take zatial nenachadzam... :nwm:

mas k tomu nejake relevantne zdroje a udaje k nahliadnutiu? U nas sa tej mrkvy celkom hodne popapa, tak ma to, pochopitelne, dost zaujima. A iste aj inych mrkvozrutov... :ahoj:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Mrkva

Poslaťod anemika » Ned 24.05.2009 15:34

tAKZE AKA JE BEZPECNA DAVKA U 6KG PSA RASY ASI BOLONSKY PES? bIELA DLHSIA VELMI HUSTA KUCERKAVA SRST.
Jedinú lásku, ktorú si môžete kúpiť, je láska psa.
anemika
Big Dog
 
Príspevky: 1030

Re: Mrkva

Poslaťod Tobin » Ned 24.05.2009 16:37

Nehovorime o predavkovani karotenom, ale o hypervitaminoze A.
Wiki tvrdi, ze vitaminom A sa predavkovat da a ze je toxicky - s fatalnymi nasledkami.
http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_A#Toxicity
Tu su aj hranicne mnozstva, ale platia pre ludi-vsezravcov. Kedze pes je masozravec, pytala by sa bezpecnostna redukcia.
http://en.wikipedia.org/wiki/Hypervitaminosis_A
Nie vsetky pramene uvadzaju poskodenie pecene, to je fakt, ale ze sa vit. A skladuje v peceni, to je tiez fakt. A naco napchavat psa niecim, co v skutocnosti nepotrebuje, aspon nie kazdodenne a uz vobec nie v hojnom mnozstve?
Exakt: 100 g mrkvy obashuje 835 μg vit. A. Denna potreba pre 7-12 rocne deti (asi tak 20-30 kg mozu mat, nwm), je 600 μg, horny limit je 1700 μg (ca. 20 deka mrkvy).
Kto si trufne urcit horny limit neskodnej davky pre psa?
Offtopic:
anemika píše:? bIELA DLHSIA VELMI HUSTA KUCERKAVA SRST.

Anemika, to s tou srstou bola somarinka :angel: nieco som tym iba chcel naznacit, konkretne pseudovedeckost istych otazok a vyzadovanie pseudo- a metavedeckych, kazdopadne vsak zbytocnych, informacii a zavadzanie nas - laikov do vedeckych vysin.
Naozaj neviem, co chce Amaguk zas tvrdosijne dokazat/presadit. Asi ze krmte mrkvou kolko sa vam zachce. Tobin pise ako obycajne blbosti, mrkva skodit nemoze.
Hypervitaminoza je nebezpecna u vsetkych vitaminov. Tu sa bavime o mrkve. A myslim, ze vo vyzive psa, ktory zavisi od nas, nie je ziadne riziko kalkulovatelne, (niektore) experimenty neprijatelne. Ak chce niekto vyskusat, ci pes znasa mlieko, moze skusit, no Boze, raz sa mi pes poserie a je to; viem, ze nemam davat. Ale davat psovi ad lib, co mu chuti (hoci by to bol iba kalerab), je IMHO nezodpovedny experiment, bo ked mu uz uskodi, je neskoro; niektore poskodenia (pecene napr.) su nevratne.
Preto som iba chcel upozornit na uskalia skrmovania mrkvy vo vacsich pravidelnych mnozstvach.
Ak sa uz nad tymto niekto pozastavuje...
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Mrkva

Poslaťod anemika » Ned 24.05.2009 17:02

Tak dakujem zuýa vysvetlenie, ak som to pochopila, ked zje raz, dva, ci ti krat do tyzdna kusik mrkvy, je to v poho..
Jedinú lásku, ktorú si môžete kúpiť, je láska psa.
anemika
Big Dog
 
Príspevky: 1030

Re: Mrkva

Poslaťod Amaguk » Ned 24.05.2009 17:13

no ale tam sa prave pise, ze vitaminom A, ktory si telo metabolizuje z betakarotenu sa predavkovat neda :no:

btw, nic sa ti nesnazim dokazat, len sa pytam na detaily a hlavne na zdroje informacii (pri takomto zavaznom prehlaseni je to dost logicke), tak nechapem, co tu na anemiku adresujes svoje OT poznamky na moju adresu.... ano, proste sa mi to s tou mrkvou naozaj nezda, a tak je snad pochopitelne, ked sa pytam na zdroje informacii, lebo imho v tomto pripade len zbytocne siris paniku...
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Mrkva

Poslaťod Amaguk » Ned 24.05.2009 17:14

anemika píše:Tak dakujem zuýa vysvetlenie, ak som to pochopila, ked zje raz, dva, ci ti krat do tyzdna kusik mrkvy, je to v poho..

urcite ano :yes:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Mrkva

Poslaťod zaza33 » Sob 20.06.2009 9:32

Ja som akurat dneska kazale mamine nech kupi zeleninu,ze ju chcem dat RoKImu!Tak uvidm ake ucinky to bude mat.Ale on mi zje vsetko a este nikdy nemal s nicim problemy a bola by som rada keby zelenina nerobila problemy! :smile: hocijaka§
Patientia colligit rosas .
zaza33
Snoopy
 
Príspevky: 162

Re: Mrkva

Poslaťod Bee House » Uto 19.01.2010 22:00

ja pridavam mrkvu do zradla bezne a nezaregistrovala som ziadne problemy :lol:
Bee House
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1968
Bydlisko: Tatry/Bratislava

Re: Mrkva

Poslaťod Monca » Str 20.01.2010 20:57

Tka moje zviera mrkvu neje
4i už jej to zamiešam napr. do praženice, vždy to s tade vybere
Obrázok
Monca
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 583
Bydlisko: Zvolen

Re: Mrkva

Poslaťod Vikiki22 » Pon 26.07.2010 20:28

Ja našim tiež dávam mrkvu a nič sa im nedeje... Je pravda, že sa môže prejaviť hypervitaminóza, ale to sa prejaví len ,,sčervenaním´´ kože, príp. u bielych psov srsti. Samozrejme, pri ďalšom nadmernom prijímaní vitamínu A sa môžu prejaviť poruchy pečene, ale to by som chcela vidieť psa, ktorý zožere kilá mrkvy každý deň! :heh:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Mrkva

Poslaťod molly » Str 13.04.2011 13:36

mám whwt 3,5 ročnú fenu, dávam jej varenú aj surovú mrkvu a má krásne bielu srsť.
Ten, kto povedal, že šťastie sa nedá kúpiť, zabudol na šteniatka. ( Gene Hill )
molly
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 306

Re: Mrkva

Poslaťod rischa » Pon 02.01.2012 13:32

Moja fena zje mrkvu len varenú, surovú požúva a vypľuvne.
Smutný, nudný či beznádejný deň - Všetko sa to odrazu zmení, keď sa na teba vrhne chlpatá guľa, ktorá ti vyšteká ako sa teší že si konečne doma :)
rischa
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 94
Bydlisko: Michalovce

PredchádzajúciĎalší

Späť na Varená Strava