Mrkva

Sem píšte všetko ohľadne varenej stravy.

Re: Mrkva

Poslaťod Tobin » Pia 30.01.2009 13:43

Nuz, zaobide, ale treba nahradit viacerymi surovinami. Rajcina ma unikatne postavenie co do obsahu zivin a zlozenia, dost pracne a tazko sa nahradza, takze IMHO stoji za to psiska nejak naucit, ci osalit:
"Vlastnosti a indikácie
Čerstvé paradajky obsahujú veľa vody (94% hmotnosti), malé množstvo uhľohydrátov, proteínov a tukov, ktoré pozostávajú najmä z glukózy a fruktózy. Živiny predstavujú jednu z najnižších hodnôt v rastlinnej potrave, viac ich má dokonca aj špargľa. Energetická a liečivá hodnota paradajok je v ich bohatstve vitamínov a minerálov, ale aj nevýživných látok.
Vitamíny: C, B, B2, B6, niacín, foláty, provitamín A
Minerály: draslík, železo, horčík, fosfor
Nevýživné zložky v potrave sa nepovažujú za živiny, ale majú v tele dôležitú úlohu.
Rastlinná vláknina
Paradajky obsahujú malé množstvo rozpustnej vlákniny v dužine, ale najmä v slize, čo znižuje hladinu cholesterolu a zrýchľuje pohyb stolice v črevách.
Organické kyseliny
- najmä jablčná a oxalová, ktoré prispievajú k výnimočnej chuti paradajok. Paradajky majú alkalický účinok na krv.
Lykopén
- toto rastlinné farbivo patrí do skupiny karotenoidov – červená farba.*/
Kvôli svojmu zloženiu sa paradajky odporúčajú na problémy s prostatou, na prečistenie, sú močopudné, majú schopnosť bojovať s infekciou, zabraňujú oxidácii cholesterolu, sú osožné ako ochrana pre všetkých, ktorí majú problémy s obehovou sústavou, vrátane anginy pectoris a infarktu.
Je známe, že paradajky sú dobrou prevenciou rakoviny prostaty. Pri pravidelnej konzumácii chránia aj pred rakovinou ústnej dutiny, pažeráka, žalúdka, hrubého čreva a konečníka. Vedci označujú túto potravinu ako vysoko účinnú proti všetkým druhom rakoviny tráviaceho traktu.
Oslabený imunitný systém: paradajky vďaka bohatému obsahu vitamínov, minerálov a antioxidačných karotenoidov (lykopén a betakarotén) prirodzene posilňujú imunitný systém organizmu"
...........................
*/ Posobi ako antioxidant, maju ho IBA paradajky
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Mrkva

Poslaťod kessina » Pia 30.01.2009 17:28

jaaaaj, ani nehovorte, sak ten zeleninku vobec nechce, este cinsku kapustu ako tak spapal, no teraz uz ani to nie, idem teraz cez vikend pozriet nejaky mixer, tak bud spapa vsetko alebo nic :oo: som teda zvedava
kessina
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 136
Bydlisko: Švajčiarsko

Re: Mrkva

Poslaťod Amaguk » Pia 30.01.2009 18:33

Tobin píše:Lykopén
- toto rastlinné farbivo patrí do skupiny karotenoidov – červená farba.*/

*/ Posobi ako antioxidant, maju ho IBA paradajky

:otaznik:

paradajky nie su jeho jedinym zdrojom, ale su v nasich koncinach jeho najhlavnejsim zdrojom

Fruits and vegetables that are high in lycopene include gac, tomatoes, watermelon, pink grapefruit, pink guava, papaya, red bell pepper, seabuckthorn, wolfberry (goji, a berry relative of tomato), and rosehip. Although gac (Momordica cochinchinensis Spreng) has the highest content of lycopene of any known fruit or vegetable, up to 70 times more than tomatoes for example[9], due to gac's rarity outside its native region of SE Asia, tomatoes and tomato based sauces, juices, and ketchup account for more than 85% of the dietary intake of lycopene for most people.[10]

:no:
zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Lycopene#Dietary_sources
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Mrkva

Poslaťod Vlado » Pia 30.01.2009 21:42

U nás je surová mrkva hotová pochúťka. Ale úplne najlepšia je miska naplnená mrkvovou šťavou :jop:
Vlado
Okoloidúci
 
Príspevky: 16

Re: Mrkva

Poslaťod Tobin » Sob 31.01.2009 9:15

Amaguk píše:gac, tomatoes, watermelon, pink grapefruit, pink guava, papaya, red bell pepper, seabuckthorn, wolfberry (goji, a berry relative of tomato), and rosehip

:smile: Jasne, prehanam, nie jedinym, ved toho vsetkeho, co wiki uvadza, mame celorocne v Tescu plno. A za dostupne ceny :ahoj:
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Mrkva

Poslaťod Amaguk » Sob 31.01.2009 9:32

naco ten sarkazmus? :nwm: ved ty si zvycajne ten prvy, ktory v tychto debatach vola po presnosti informacii, takze som si proste dovolila upresnit tvoje tvrdenie...ja nevravim, ze tieto veci su bezne dostupne a lacne, ale napr. cervena paprika (cerstva) stoji v Tescu tolko isto co pradajky (a obaja vieme, ake lacne tie paradajky v zime su :no: ) a sipky rastu u nas na kopci uplne zadara :lol:
:ahoj:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Mrkva

Poslaťod Tobin » Sob 31.01.2009 11:20

Sorry, ak to vyznelo sarkasticky, nemalo to tak vyzniet.... To su tie uskalia pisomneho styku, kebys videla, ako som sa skeril...
Ano, volam po presnosti - nedorozumenia, alebo zla interpretacia niektorych nejednoznacnych ci nepresnych rad moze IMHO mat fatalne dosledky... Ale vobec sa mi nezdalo potrebne vymenovat vsetky plody, obsahujuce lykopen, axu malo dostupne, ci nedostupne, ved tu nerobime prirodopis krajin sveta... A volam aj po jednoduchosti - jednoducho :no: , rajcina sa nielen lykopenom, ale celym svojim obsahom zivin nejednoducho nahradza... :yes: A to je resume toho prispevku, lykopen bol iba highlight.
A: co kukavam po cenach, zda sa mi, ze cervena paprika (2.75-3 EUR) je celorocne o dost drahsia, ako rajciny (1.20-2.50 EUR).... A sipky? Kto nas najde, kto nas pozbiera.... lalala.... a tie chlpy v nich....
Takze sorry once again :ahoj:
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Mrkva

Poslaťod shirae » Pia 27.02.2009 22:31

Ste ma normalne vydesili s tym rysavenim ciernych psov od mrkvy... ked si predstavim ako sa to rysave palenie rozsiri nasim ciernym dobermanom po celom tele :lol: ale nie. myslim ze tolko mrkvy nedostavaju, striedam zeleninu, psiky su krasne cierne, ako maju byt, az do modra sa lesknu. to o tych rajcinach je presvedcivé. paprika je nahraditelna rajcinou? ja ju odmietam v zime kupovat za tu cenu... :ach:
shirae
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 897
Bydlisko: Potvorice

Re: Mrkva

Poslaťod Catqa » Štv 05.03.2009 14:29

Prvykrat som dnes skusila experimentovat, ale asi som prilis pokakana, aby som to dala psici bez vasho potvrdenia :hi: V tychto veciach sa akosi nevyznam, ako som uz pisala, skusila som to prvykrat.
Pomixovala som si mrkvu, pridala som trosku medu (myslim ze som tu niekde citala, ze med je ok) a ovsene ovlocky som namocila ho horucej vody (neviem ako ma tato kombinacia napadla) nechala som ich v nej asi taku polhodinku, vlocky som scedila a pridala do mixera s mrkvou a medom+ som tam dala taku stipku masla, ze som ju tam ani nezacitila :lol: Vsetko som to zmixovala a dala dame kusok na tanierik, ci bude vobec papat. Za chvilku lietal prazdny tanierik po kuchyni s pohladom "Este by som si dala, mas?"
Planujem jej to vecer zamiesat s troskou granuliek, ale pytam sa : mozem? :hi:
Catqa
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1272
Bydlisko: Trenčín, Bratislava

Re: Mrkva

Poslaťod Tatranská Afrika » Pia 06.03.2009 12:36

pomiešaj radšej s mäskom... :pivko:
Rhodesian Ridgeback - chováme s láskou...
http://www.tatranskaafrika.sk
Obrázok
Tatranská Afrika
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2732
Bydlisko: Štôla, Vysoké Tatry

Re: Mrkva

Poslaťod Endžinka » Pia 17.04.2009 16:51

...aj môj peso papá mrkvu,ale len uvarenú a surovú pokúše a vypľuje.Za uvarenou sa ide roztrhať.Minule som mu uvarila 2 dlhé ako on a on by ich zjedol naraz. :yes: ... :kak: mal pekné oranžové a ani som nezbadala,že by po nich menil farbu..asi nie.. :oo:
Endžinka
Šteniatko
 
Príspevky: 53

Re: Mrkva

Poslaťod Owecka753 » Štv 21.05.2009 15:13

aj moj Toby ma rad mrkvicku,ale len uvarenu,surovu do papulky neda,a nikdy mu ju nedam len tak samu,vzdy mu to promiesam do masa
Owecka753
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1055

Re: Mrkva

Poslaťod anemika » Ned 24.05.2009 8:48

Moj pes zje mrkvu ako nic, surovu, varenu, vlastne vsetku zeleninu ,. Okrem papriky, cibulu davam pozor, aby sa k nej nedostal. No zatial som sfarbenie na srsti- bielej -nespozorovala. No pytam sa, cim nahradit mrkvu, ak by prislo k zafarbeniu,
Jedinú lásku, ktorú si môžete kúpiť, je láska psa.
anemika
Big Dog
 
Príspevky: 1030

Re: Mrkva

Poslaťod Tobin » Ned 24.05.2009 9:19

Mrkvu co do vyzivy nahradzat vobec netreba, jednoducho ju vynechaj; ak ma peso dostatok ostatnej zelenunky, ma vsetko aj tak. Aj biela srst sa moze zacat farbit, bo prebytok karotenu si telicko uklada primarne do srsti, az potom do pecene. V srsti okrem vzhladu ziadny problem, pecen ale moze prebytok acka z karotenoidov vazne poskodit.
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Mrkva

Poslaťod Amaguk » Ned 24.05.2009 11:37

Tobin, kolko tej mrkvy by musel pes zjest, aby to malo dopad na poskodenie pecene?
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

PredchádzajúciĎalší

Späť na Varená Strava