Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a mačky

Sem píšte všetko ohľadne granúl.

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod Mackie » Str 20.01.2010 15:10

Offtopic: vietorina dik, ale ty aspon pises rozumne, ale fakt by ma zaujimalo, co na to zakladatel celej tejto diskusie
ak by som musela krmit granulami, Orijen by bola jedna z moznosti, ale nastastie nemusim
a predstava, ze by mal moj pes cely zivot jest chrumkave kolieska, je mi velmi velmi neprijemna, a v pripade Orijenu hraje proti aj cena, ktora je oproti surovej strave privysoka

do diskusie o kvalite sa nezapojim, nemam na to vedomosti sformulovane tak, aby som ich prezentovala dalej, a rozhodne aj ked krmim podla BARFu, nemam potrebu navazat sa do granulokrmcov a znizovat ich rozumovu uroven, len by som bola rada, keby si ludia najprv prestudovali ktore granule co obsahuju a ako sa vyrabaju, a az potom tvrdili svoje extremne nazory a presviedcali o nich druhych - ale nikoho nutit nebudem nechcem a ani nemozem
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod Amaguk » Str 20.01.2010 15:12

Normalny clovek mu to v ziadnom pripade neuveri, pretoze si precita zlozenie a je mu jasne, ze na 4% "masa" nie je nic plnohodnotne.

ja len taky maly koment: stale mi pada sanka nad tym, kolko tzv. normalnych ludi veri aj tomuto :ua:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod vietorina » Str 20.01.2010 21:30

Baarbora píše:Vietorina, len take male porovnanie. Vyrobca granul typu frieskies/pedigree/darling na vrece napise, ze je to plnohodnotna vyvazena strava. Normalny clovek mu to v ziadnom pripade neuveri, pretoze si precita zlozenie a je mu jasne, ze na 4% "masa" nie je nic plnohodnotne. Preco potom inemu vyrobcovi, ktory napise, ze granule obsahuju neuveritelne vysoky podiel cerstveho masa, "pestovaneho" hned vedla tovarne na granule, veri clovek bez najmensich pochybnosti? Aky je medzi tymito dvoma vyrobcami taky podstatny rozdiel, ze jednemu neuveri ani pismenko a druhemu veri clovek slepo vsetko co napise? Fyzicky stav psa nie je az natolko presvedcivy, kedze kazdy z nas uz urcite videl psa, ktory je vesely a hravy a pri tom krmeny srotom pre prasata, ze...


Pytala si sa a zaroven si si aj odpovedala. Lebo, ako spravne pises, treba pozerat na zlozenie, nie na reklamu, co si vyrobca na vrece napise. Zoberem do ruky vrece s granulami Pedigree a hned mi do oci padne, ake dobre tie granule su, vsak? Ale co potom urobim ja? Otocim vrece a pozorne si precitam, co to vlastne kupujem. A hla: obiloviny a vedlajsie produkty rastlinneho povodu na prvom mieste....uz po tomto tie granule dam naspat, ale ked som tak hrozne zvedava, citam dalej: maso a vedlajsie produkty zivocisneho povodu (kuracie maso 4%)... Tak to mi uplne staci na to, aby som tie granule nekupila. Vyrobcovi verim, ze to co napisal, je pravda. Preco by som nemala verit?

Teraz pre zmenu zoberem do ruky vrece s granulami Orijen Regional Red (ktore ja povazujem za najlepsie, alebo jedny z najlepsich) a citam zlozenie: Na prvom mieste je vykostene cerstve maso z diviaka, potom tam mame cerstve vykostene jahnacie, potom tam mame este dalsich 8 masovitych zloziek, zemiaky, bylinky, ovocie. Preco by som aj tomuto vyrobcovi nemala verit? Verim.

Ako vidis, verim aj jednemu aj druhemu. Nemozu tam napisat, ze v granuliach je kaviar a tartufo a dat tam kukuricu a zobaky... Treba si pozorne precitat, co v tych ktorych granulach je.

Ty veris tvojmu masiarovi?
Niekomu uz predsa le musime verit, inac sa nepohneme z miesta! :no:

Fyzicky stav psa nam vela napovie. Moje psiska maju skoro 2 roky a v zivote neboli chori, nikdy negrcali (iba v aute), nikdy nemali hnacku, maju krasnu srst (a to sa kupali len raz v zivote takze to nie je zasluha samponu), nesmrdi im z papulky, maju vela energie a s chutou zozeru svoju davku. :smile:
vietorina
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 323

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod Mackie » Str 20.01.2010 22:34

Offtopic: aj tak sa mi zda, ze sa to zvrtlo na propagaciu jedneho druhu granul.. mozme to presunut rovno tam.. :nwm:
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod lavyrle » Štv 21.01.2010 7:47

vietorina, díky, rada si prečítam komplexné info, teda aj o granuliach....prípadne si kúpim menšie balenie a ak budeme odcestovaní alebo vo výnimočných situáciách - použijeme :lol:
Pes má jediný životný cieľ. Venovať ti svoje srdce
lavyrle
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1430
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod vietorina » Štv 21.01.2010 8:49

Diky tebe, lavyrle! :smile: Je to zaujimava tema a aj ja si rada precitam vsetko. A velmi rada citam aj o skusenostiach inych s roznym krmivom, nielen s granulami.
Mackie, nechcela som tu nic propagovat, chcela som sa len s vami podelit o moje poznatky. Ked tu niekto chce rozobrat ine granule, alebo ine krmivo, rada si to precitam. :angel:
vietorina
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 323

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod Baarbora » Štv 21.01.2010 10:08

vietorina píše:
Ty veris tvojmu masiarovi?
Niekomu uz predsa le musime verit, inac sa nepohneme z miesta! :no:


ale no, to je trochu smiesne porovnanie. je rozdiel verit tomu, ci flaksna masa je z kravy/sliepky, prasata, kedze clovek casom rozonava jednotlive druhy masa . kym v granuliach musis verit tomu, co napisu na obal, hoci skutocnost moze byt uplne ina. napriklad, tak ako pedigree v ziadnom priapade nemoze byt plnohodnotna strava, tak aj ostatny vyrobcovia pouziju ine triky, aby si zabezpecili popredne miesto na trhu.
mimochodom, pozeram na to zlozenie Tebou ospevovaneho Orijenu a zda sa mi to, alebo tam hooodne prevazuje fosfor nad vapnikom?
INGREDIENTS
Fresh deboned wild boar, fresh deboned lamb, lamb meal, russet potato, fresh deboned pork, peas, salmon meal, whitefish meal*, herring meal, fresh deboned bison, fresh whole eggs, potato starch, fresh deboned salmon (a natural source of DHA and EPA), alfalfa, sweet potato, fresh deboned walleye, salmon oil (naturally preserved with vitamin E), pea fiber, psyllium, pumpkin, tomatoes, carrots, apples, cranberries, Saskatoon berries, black currants, chicory root, licorice root, angelica root, fenugreek, marigold flowers, sweet fennel, peppermint leaf, chamomile flowers, dandelion, summer savory, rosemary, organic kelp, vitamin A, vitamin D3, vitamin E, niacin, zinc proteinate, thiamine mononitrate, riboflavin, vitamin B5, iron proteinate, vitamin B6, manganese proteinate, copper proteinate, folic acid, biotin, vitamin B12, selenium, dried Lactobacillus acidophilus product, dried Enterococcus faecium fermentation product.
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod Tobin » Štv 21.01.2010 12:51

Taxomsi poguglil nieco o Orijene.
To zlozenie vyzera priam neuveritelne idealne, analyza, az na nedobry pomer fosforu a vapniku, vyzera tiez celkom OK. Vychadzajuc z toho pripustam, ze Orijen ma velku sancu patrit medzi najkvalitnejsie granule. Ale - urcite nie kvalitnejsie, ako barf, a to nielen preto, ze je to suche, extrudovane krmivo, nielen preto, ze zas len obsahuje ciste neviazane vitaminy a mineraly, ale aj preto, ze podla krmneho navodu by moj 30 kilovy pes mal dostat necelych 300 g na den. To mu ma stacit naplnit zaludok?
No a kuknime na cenu - je to presne tak, ako som tu uz spominal - naozajstna kvalita ma svoju cenu.
Najlacnejsie som nasiel 17.- E za 2.5 kg. To by u nas vychadzalo 2.04 Eur na den!!! Viac ako 60 eur na mesiac!
Barf je pestry, prirodzeny, variabilny, chutny a o polovicu lacnejsi.
No a pome teoretizovat. Ak vstupne suroviny obsahuju 60-70% vody, na vyrobu 1 kg sucheho krmiva potrebujeme 2.5 kg surovin. Ak je z toho 70% masa, ako deklaruju, surove vazi 1.89 kg. Kilo tych popzoruhodnych mias, ktore si aj ja rad doprajem, (diviak, jahna.....) stoji vo velkom 8 az 11 euro, no, maju lacnejsie, nech je to 6 euro, takze maso do vyroby na 1 kg sucheho stoji ca. 28 euro, na 2.5 kg je to 70 ecok. Len maso! A co este tie ostatne prisady?! No ale hotove stoji 17 euro za 2.5 kila. Kde je vyroba, administrativa, reklama, balenie, distribucia, marze....
OK, nech su vstupne naklady polovicne, ako predpokladam; aj tak je cena suroveho masa 35 ecok...
Pochybujem, ze vsetky tie zvierence chovaju, aj oni musia masko (aj ostatne suroviny) nakupovat.
Takze z toho mi vychadza - bud vyrobu dotuje stat, alebo... predsalen... vyvstavaju o povode tej suroviny prinjmensom pochybnosti...
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod vietorina » Štv 21.01.2010 14:22

Nezda sa mi to smiesne porovnanie. Nevies presne odkial to maso je, ako ho dopravili, aj masiar ta moze oklamat.
Skor sa mi zda smiesne prirovnavat Orijeny ku Pedigree. Ako som uz vravela, nie su granule ako granule.

Co sa tyka ceny, Tobin, ak by si mal krmit velkeho psa Orijenmy, mal by si rovno kupit 13,5 kg vrece, nie 2,5 kg. Cim vacsie kupis, tym menej stoji. (4, 63 euro za kg).

Pri vyberani cim budeme krmit psa treba zvazit aj prakticke aspekty. Pre mna teda Orijen vyhrava nad Barfom :yes:
vietorina
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 323

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 21.01.2010 14:28

Aká je pravdepodobnosť, že v mäsiarstve kde kupuješ šunku aj ty, kúpiš pre psa nejaký ekrazit? A pri nákupe stravy veríš komu. Zloženiu na vifonke, alebo nebodaj tomu čo ti podajú v reštaurácií (čo ak hlavný do toho napľul), alebo tomu keď si uklohníš polievku z toho čo si kúpila v obchode. A veríš tomu obchodu, že tá mrkva je ok a soľ je naozaj soľ? Bože však to je na psychiatriu takéto zmýšlanie.

Pozri, pre mňa je momentálne jednoduchšie vstať a zaliať si sáčkovú polievku, ako si ju uvariť zo surovín. Tak isto ako je pre mňa jednoduchšie ísť odklopiť poklop na granuliach a nasypať to ako odklopiť mrazák a patlať sa v krvi a pripraviť psom večeru. Otázne je, čo je správne.
Ty si varíš sáčkové polievky a veríš kuchárom v reštauráciach? Alebo si varíš zo surovín?
Pretože ak sebe varíš normálne, prečo dvom malým psom, ktorý ziedia dohromady nič, celá nič niesi ochotná pripraviť normálnu stravu?
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod vietorina » Štv 21.01.2010 14:36

Vyrobca je povinny uviest na obale zlozenie vyrobku. Ci sa jedna o pastiku pre ludi, alebo granule pre psy. Preco by som tomu nemala verit? Ved snad maju kontroly?

Offtopic: Pozdravuj maminu, je mi luto za Korinom.
vietorina
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 323

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod Amaguk » Štv 21.01.2010 14:37

Nezda sa mi to smiesne porovnanie. Nevies presne odkial to maso je, ako ho dopravili, aj masiar ta moze oklamat.

:pac: jasne, masiar nema co ine na praci, len ma oklamat, ze bravcovinu v skutocnost vozia z Polska, pripadne prelepovat etikety na kurencoch ze nie su z Ciny ale napr.N. Zamkov a tie certifikaty co tam maju vystavene o hovadzine su tiez asi falosne...
prepac, ale taketo nasilne a umele argumenty su humorne.
ja beriem, ze na barf nemas podmienky, ved na tom nie je nic zleho ale zial, to ze, granule sa mozu kvalitou vyrovnat cerstvej strave, nevyargumentujes :no:
a faktom zostava, ze tvoje presvedcenie o tom, ze psovi naozaj davas nieco, co je kvalitne a vyrobene z dobrych surovin je zalozene len cisto na tvojej viere a dovere - pokial si tam nebola a na vlastne oci nevidela technologiu vyroby :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod Amaguk » Štv 21.01.2010 14:42

vietorina píše:Vyrobca je povinny uviest na obale zlozenie vyrobku. Ci sa jedna o pastiku pre ludi, alebo granule pre psy. Preco by som tomu nemala verit? Ved snad maju kontroly?


citas etikety, tak sama vidis, akym stylom sa to zlozenie udava - porozpisovane obilninove zlozky tak, aby sa maso dostalo na prve mieste a pod. - presne zlozenie sa pri sucasnych pravidlach vobec urcit neda, ani sa ho nedozvies (vyrobcovia nie su predsa padnuti na hlavu) na tuto temu sa toho uz popisalo x...
tak neviem, preco by si tomu mala verit...asi preto, ze chces? :nwm:

a co sa tyka tych kontrol? ista renomovama americka firma, ktora o sebe tvrdi, ze ma tusim 11 stupnov kontroly, mala pred nedavnom 2 velmi zavazne skandaly s fatalnymi dosledkami - jeden s melaminom a jeden s mykotoxinmi. Takze... :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod Tobin » Štv 21.01.2010 14:48

vietorina píše:Cim vacsie kupis, tym menej stoji. (4, 63 euro za kg).

No iste. A co to meni na doveryhodnosti pomeru vyrobna cena/predajna cena?
EDIT:
No a to je este vacsi rozdiel medzi vyrobnou a predajnou cenou. Naklady na vyrobu 1 kg, alebo 1 tony granul su ROVNAKE (bud 3$x1, alebo 3$x1000). To je otazka PREDAJNEJ politiky - vacsie mnozstvo s mensim rabatom je viac, ako male mnozstvo s velkym rabatom; to sem neplet, to je o hospodarskej politike.
Spochybnujes kvalitu masa u ludskeho masiara, ale to maso vidis, vies, ze je veterinarne odobrene, poznas povod. Ale o kvalite "masa" v granulkach, teda u teba v Orijenoch, nemas ziadne pochybnosti, hoci je jasne, ze vyrobna cena (za predpokladu, ze nesulia) prevysuje cenu predajnu... Tu nie je dovod na pochybnosti? Hm....
Ulfheiðr píše:Pozri, pre mňa je momentálne jednoduchšie vstať a zaliať si sáčkovú polievku, ako si ju uvariť zo surovín. Tak isto ako je pre mňa jednoduchšie ísť odklopiť poklop na granuliach a nasypať to ako odklopiť mrazák a patlať sa v krvi a pripraviť psom večeru. Otázne je, čo je správne.

YESSSS!!!! JE to o pohodlnosti. Sudny clovek predsa nemoze verit, ze granule su lepsie ako cerstva strava. No sak fajn, nechce sa ti, nemozes - krm granulami. Ale neospravedlnuj to tym, ze granule su lepsie, ved to snad nikto nemoze mysliet vazne.
Takze odpovedz prosim, preco
vietorina píše:Pre mna teda Orijen vyhrava nad Barfom
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod Offca » Štv 21.01.2010 14:56

Ak je Orijen kvalitnejší ako BARF, prečo ho aj sama neješ? Vyznie tá otázka divne, ale myslím to vážne.
Síce je to "plne vyvážená strava" šitá namieru psovi, ale ty sa predsa nestaráš, koľko % čoho zješ a aké sú v tom pomery..tak prečo nie?

..keď vstupné suroviny má Orijen bezchybnejšie ako samotný mäsiar a zelovocár..

Prečo ty si kupuješ v potravinách stravu, ktorej neveríš, kdežto psovi dávaš to, čo je uno tutti? V tom zložení nie je nič, čo by človeku malo ublížiť. Denne možno zaješ rožkom..
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

PredchádzajúciĎalší

Späť na Granule a konzervy