Ked kvalita skodi?

Sem píšte všetko ohľadne granúl.

Ked kvalita skodi?

Poslaťod elfinka » Sob 29.06.2019 15:41

V US zacali skumat ako suvisi strava s DCM - zacala sa vyskytovat v pomerne vysokej miere aj u plemien, ktore nou doteraz prilis netrpeli.

A celkom zarazajuce je, ze v 90% (nahlasenych) pripadoch boli psy s diagnostikovanou DCM krmene grain-free :oo:

https://www.fda.gov/animal-veterinary/n ... QccNrXnLyM
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Ked kvalita skodi?

Poslaťod Elis » Ned 30.06.2019 7:27

tady je k tomu další clanek:

https://news.vin.com/VINNews.aspx?articleId=53973

jsem zvedava, jestli z toho nakonec neco vyzkoumaji.

pro me je tohle trosku nezkousnutelny zaver ale :

"The FDA cannot say with certainty that diet is the culprit, although in an investigation update posted in February, the agency reported that some dogs diagnosed with DCM improved simply by changing their diet. Other investigators have reported similar observations."
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Ked kvalita skodi?

Poslaťod Puk » Uto 08.12.2020 17:48

Pred pár dňami sa mi dostal do rúk prospekt nového krmiva, ktoré sem zrejme bude dovážať jedna z prvých firiem v oblasti predaja granulovaného krmiva u nás. Taliansky výrobca sa chváli technológiou "na pare" ako jediný na svete. OK. Receptúry vraj zostavovali odborníci. OK. Zloženie povedzme OK. Ale analýza hrozná! Môj príspevok nesmeruje ku kritike značky, ale k tomu čo je tu medzi riadkami a v kontexte s názvom tohto vlákna. Mimochodom, Policajný zbor pri svojich verejných súťažiach na výber krmiiva postupuje podobne a vyžaduje čo najvyšší podiel bielkovín a tuku. Nerozumiem tejto "stratégii"... :nwm: Tu v receptúrach tejto holistickej rady neklesá % bielkovín pod 35%, niektoré sa "honosia" dokonca 45%. 35% podiel bielkovín u veľkých plemien spolu s vysokým podielom fosforu (žiaľ, aj ten je tu!) pomerne spoľahlivo zlikviduje obličky psa, o jeho rastových problémoch ani nehovorím. Pre dospelého staršieho psa sú práve obličky dosť rozhodujúcim orgánom pre pokojný vyšší vek. U tohto krmiva netreba mať obavy z vysokého veku konzumenta tohto krmiva. Pes sa toho veku pri tých bielkovinách a tom fosfore určite nedožije. Ja nekritizujem, len sa pozastavujem nad počinmi "odborného" nastavenia výrobcu. A že taký nie je jediný, dokonca ani u nás ma už ani neprekvapuje. Poprosím, buďte pri tomto krmive skutočne opatrní, ak Vám záleží na vlastnom psovi.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Ked kvalita skodi?

Poslaťod straka17 » Uto 08.12.2020 18:31

Ani netreba ísť tak ďaleko k nejakým "novinkám". Carnilove nemajú snáď ani jednu receptúru pod 30% bielkovín z adult rady.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Ked kvalita skodi?

Poslaťod hriva » Str 09.12.2020 9:44

Aj timberwolf ma brutálne vysoké bielkoviny.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Ked kvalita skodi?

Poslaťod Puk » Štv 10.12.2020 5:42

straka17 píše:Ani netreba ísť tak ďaleko k nejakým "novinkám". Carnilove nemajú snáď ani jednu receptúru pod 30% bielkovín z adult rady.

Neviem, či je to aj tu tak, skutočne sa o Carnilove nezaujímam, ale fakt nechápem, prečo sa ku kvalitným surovinám pridáva napr. hydrolyzovaný proteín na zvýšenie už aj tak vysokého obsahu proteínov. Teda chápem, cena.... Ale už málokto napíše pravdu, z akého zdroja pochádza ten proteín, dovolím si povedať, že z väčšej strany ide o hydrolyzát peria... :lol: Pre psa enzymaticky z veľkej časti nevyužiteľný. No ale odolaj, keď to v analýze tak krásne vyzerá. :yes:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Ked kvalita skodi?

Poslaťod Nisus » Štv 10.12.2020 14:58

elfinka píše:V US zacali skumat ako suvisi strava s DCM - zacala sa vyskytovat v pomerne vysokej miere aj u plemien, ktore nou doteraz prilis netrpeli.

A celkom zarazajuce je, ze v 90% (nahlasenych) pripadoch boli psy s diagnostikovanou DCM krmene grain-free :oo:


https://www.fda.gov/animal-veterinary/n ... QccNrXnLyM


Pozerám ten graf o strave a veľká väčšina bola kŕmená grain free granulami. Celkom ma prekvapilo, že raw je iba minimum (pobavilo unknown, to akože majitelia nevedia, čím kŕmia psa? :heh: ). Takže z toho mi vychádza, že aj keď človek kŕmi raw a nedáva obilniny, tak skôr si pes nevytvorí DCM ako vytvorí. Zaujímalo by ma, že prečo to tak je, keďpri granuliach je to evidentné, žetie obiloviny treba. Vie niekto?
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857

Re: Ked kvalita skodi?

Poslaťod elfinka » Štv 10.12.2020 17:42

Ja by som tipla že to bude niečo čo sa dáva do väčšiny gf granulí a pri psenicovych to netreba, co ja viem, hrach napríklad? Že nie že zrno chýba výživovo, ale že jeho iné vlastnosti pri výrobe granule sa nahradzuju niečím čo škodí.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Ked kvalita skodi?

Poslaťod Elis » Štv 10.12.2020 17:58

elfinka píše: Že nie že zrno chýba výživovo, ale že jeho iné vlastnosti pri výrobe granule sa nahradzuju niečím čo škodí.


:yes:
moje teorie -mozna uplne zcestna - je, ze vysoke procento bilkovin nevadi tim, že je to vysoke cislo, ale tim, z jakych bilkovin se to sklada.
rostlinne bilkoviny jsou jinde nez zivocisne z pohledu jejich vyuziti/odbouravani v tele psa - rostlinne b. telo psa neprimerene zatezuji.

obilniny jsou sacharidove krmeni -s tim si telo psa uz poradit umi mnohem lepe, nez s bilkovinnym posilovakem z hrachu a cizrny :angel:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Ked kvalita skodi?

Poslaťod Puk » Štv 10.12.2020 18:32

Elis, vysoké číslo - % bielkovín problém pre psie obličky jednoducho je. Len - a bez poučovania - bielkoviny sa skladajú z cca 21 hlavných aminokyselín. V tele psa dochádza pri trávení k ich énzymatickej deštrukcii na jednotlivé aminokyseliny. A podľa potrieb organizmu si z nich telo syntetizuje potrebnú bielkovinu. Iná potreba (čo do "sortimentu" aminokyselín a ich množstva) je napríklad pri tvorbe pečeňových buniek a iná napríklad pri kostrovom svale. Množstvo a sortiment jednotlivých aminokyselín v bielkovine krmiva udáva tzv. aminokyselinové skóre. Bolo by fantastické, keby bola povinnosť výrobcu ho udávať. Ale nie je a ani nebude... Polopatisticky : v konkrétnej kŕmnej bielkovine sú všetky potrebné aminokyseliny pre tvorbu povedzme epitelu. Ale potreba povedzme cystínu je obsahom na úrovni 10 % a potrebné pre syntézu je potrebných 20%. (pravidlo reťaze - je presne taká pevná, aké je pevné jej najslabšie ohnivko) Podiel ostatných (prebytok) aminokyselín sa na daný produkt nevyužije, len do výšky tých 10% cystínu. Syntéza by pokračovala ďalej, ale pri spotrebe 10 % sa ostatné aminokyseliny už ale na daný produkt nevyužijú a odchádzajú prevážne obličkami z tela psa von. Samozrejme obličkové glomeruly musia "nadmerne" pracovať a čo sa veľa používa sa aj skôr "zoderie. Takže - napr. mnou vyššie spomínané hydrolyzované bielkoviny - väčšinou pochádzajú z peria a pes nemá vo svojej genetickej výbave enzým, ktorý by vedel využiť perie. Takže - malú časť potrebných aminokyselín organizmus psa ešte využije, ale zvyšok nie. Zase obrazne - ideš obedovať ale pred obedom vypiješ liter vlažnej vody. Pochopiteľne - už toľko jedla nezješ. Takže v tomto prípade podiel bielkovín z hydrolýzy krásne stúpa, ale je "hluchý" lebo telo ho nevyužije. Čo by až tak nevadilo, keby neškodil filtráciou obličkami spolu so zaťažením tela fosforom. Podiel bielkovín z rastlín navyšuje celkový podiel bielkovín v krmive, ale pes je ešte stále mäsožravý všežravec, nedokáže ich úplne využiť. Spomínaný hrach, či iné bielkovinové "bomby" sa začali používať skôr pre intoleranciu a alergie psov. A keď sme už pri tomto probléme- tzv. grain free krmivá z môjho pohľadu sú akceptovateľné u malých plemien. Dovolím si tvrdiť, že takým pastevcom, či chrtom keď vyložene neškodia, určite nepomáhajú. Tieto plemená potrebujú jednoducho silné uhľohydráty a v grain free krmive ich nenájdu. Takže grain free krmivá sú možno marketingovým ťahom výrobcu a predajcu, ale... Krmivo plné mäsa - veď to poznáte. :oo:
A DCM - nemyslím si, že sa jedná o ovplyvniteľnosť stravou. U psa určite menej ako u mačky, čo sa týka taurínu. Pes ho, na rozdiel od mačky dokáže syntetizovať, mačke musí byť dodaný. Prečo si myslím, že genetika je pohľad dozadu na boxerov a dobermanov, kde postihnutí jedinci tento defekt jednoducho odovzdávali potomkom. Sú celé línie s týmto defektom. A u dobermana sa možno aj pridáva okrem dedičnosti aj "módnosť" vzhľadu. Dnešného dobermana nezabíja to, že sme mu skupírovali uši a chvost, ako to, že ho ženieme ad absurdum do veľkostí nad 50 kg. Lebo len taký môže byť svetový víťaz :heh: Pred pár desaťročiami mal dobík o 10 - 15 kíl menej. Veľkosť srdca a výkonnosť obehového aparátu sa pritom nezväčšila priamou úmerou k zvýšeniu hmotnosti. Keď 70 kg človek váži stovku, jednoducho tie problémy so srdcom, tlakom, upchatými cievami prídu skôr. A to sa ani nemusí podieľať genetika. Ak je dobík ako plemeno týmto smerom vedený, navyše si v genetickej výbave nesie predispozície na problémy so srdcom, bez ohľadu na to čo žerie ale aj nežerie, problém mu beží v ústrety.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Ked kvalita skodi?

Poslaťod Elis » Štv 10.12.2020 20:16

Puk píše:% bielkovín problém pre psie obličky jednoducho je


% nebo skutecne zkonzumovane mnozstvi a "kvalita" ? tj. idealni slozeni aminokyselin, aby pes nemusel jen bezuzitku filtrovat?

granule maji 40%, maso 20% -grancli krmim pul kila, masa kilo.
kilo masa psovi ledviny nezatizi, pul kila grancli ano - nejde tu o stravitelnost pak vice nez o %?
vyroba granuli nepusti do lepsi stravitelnosti/kvality. budou zatezovat.
stejne mnozstvi bílkoviny ( na g) v lepsim slozeni aminokyselin pes da.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Ked kvalita skodi?

Poslaťod Elis » Štv 10.12.2020 20:18

a jo,vim ze to strasne zjednodusuji - bylo to jen k tomu, proc pes na mase bez priloh muze prospivat lepe -viz. nisus
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Ked kvalita skodi?

Poslaťod Puk » Pia 11.12.2020 6:59

Elis píše:
% nebo skutecne zkonzumovane mnozstvi a "kvalita" ? tj. idealni slozeni aminokyselin, aby pes nemusel jen bezuzitku filtrovat?

elis, to je strašne ťažko povedať, aké je ideálne množstvo AMK. To záleží veľa od genetickej výbavy a od stavu v akom sa pes nachádza - iné to zrejme bude, keď je pes povedzme v rekonvalescensii, iné, keď hlivie doma a iné keď je zaťažený. V tom poslednom prípade je to o energii. Osobne si myslím, že je lepšie v tomto poslednom prípade keď sa zvýšia tuky a cukry, ako bielkoviny. A čo sa týka ideálneho pomeru - orientoval by som sa skôr na druh mäsa, ako na ideálny pomer. Vo všeobecnosti sa vie, že psovi skladbou najlepšie vyhovuje kačacie mäso. Ale treba hľadať, čo sadne.


granule maji 40%, maso 20% -grancli krmim pul kila, masa kilo.
kilo masa psovi ledviny nezatizi, pul kila grancli ano - nejde tu o stravitelnost pak vice nez o %?

Tu je rozhodujúci podiel vody a ten je iný tam i tam. Granule - nech si píše kto chce a čo chce, granule vždy budú vyrábané ako ODPAD z potravinárskej výroby. Ale na druhej strane psa tiež nekŕmime sviečkovicou! :no: Stráviteľnsť je vec prísne individuálna. Aj keď je pravda, že údaje udávané výrobcom sa odvíjajú od priemernej vzorky psov. A pochopiteľne - výrobcovia, tí čo dajú do misky za lopatu a za dve vyhodia z kotca ten údaj nedajú na obal :heh:



vyroba granuli nepusti do lepsi stravitelnosti/kvality. budou zatezovat.
stejne mnozstvi bílkoviny ( na g) v lepsim slozeni aminokyselin pes da.


Ten kto volí granule ako kŕmenie má stále možnosť v tom sortimente siahnuť (prípadne hľadať) optimálnu značku a zloženie. Ale určite z hľadiska rirodzenosti je "prírodné žrádlo" pre psa lepšia voľba. Proti tomuto tvrdeniu však často hovorí realita - "granclový" pes sa neraz v plnom zdraví dožije vyššieho veku ako "naturák". Babo raď....
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Ked kvalita skodi?

Poslaťod Elis » Pia 11.12.2020 9:19

Puk píše: že je lepšie v tomto poslednom prípade keď sa zvýšia tuky a cukry, ako bielkoviny


:yes:
a i vsechno, co pises -voda, energie, kvalita na vstupu, druh masa, individualita - ja s tim opravdu souhlasim. vim, ze jsem to strasne zjednodusila.

ten muj prispevek nemela byt obhajoba 40%grancli ! -jen vysvetleni, proc vysokobilkovinne grancle skodi a krmeni "bilkovinou" stravou-masem -muze pes ustat lepe, lepe na tom prosperovar. ale opet - jen muze :yes:

ta individualita kazdeho zvirete nakonec promlouva nejvice do vysledku - o tom uz me zivot taky poucil :ha:

btw. ten muj Venda, jak jsme ho resili - nakonec nejak taky vyrostl, ne idealne, ale vyrostl. a na hlavu jsem se mohla stavet - ovlivnit to slo jen castecne. proste je takovy. A ted, s odstupem par mesicu mi dochazi jedno, co ma urcite vliv -on travi jinak, nez holky, nez bracha. neni nemocny, ale musi se krmit trosku jinak, nez jsem zvykla a i tak si myslim, ze nevyuziva stravu tak, jak by bylo treba. to jen tak dalsi stripek do mozaiky :no:

Puk píše:výrobcovia, tí čo dajú do misky za lopatu a za dve vyhodia z kotca ten údaj nedajú na obal


:yes: :ha: :ha:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Ked kvalita skodi?

Poslaťod Puk » Pia 11.12.2020 17:08

[quote="Elis"]



ten muj prispevek nemela byt obhajoba 40%grancli ! -j
Ja to tak ani neberiem. Mne sa s Tebou jednoducho dobre debatuje ! :ahoj:


btw. ten muj Venda, jak jsme ho resili - nakonec nejak taky vyrostl, ne idealne, ale vyrostl. a na hlavu jsem se mohla stavet - ovlivnit to slo jen castecne. proste je takovy. A ted, s odstupem par mesicu mi dochazi jedno, co ma urcite vliv -on travi jinak, nez holky, nez bracha. neni nemocny, ale musi se krmit trosku jinak, nez jsem zvykla a i tak si myslim, ze nevyuziva stravu tak, jak by bylo treba. to jen tak dalsi stripek do mozaiky :no:

Určite áno. Individuálny prístup k živému tvorovi vo všetkých smeroch je kľúčom k poznaniu človeka a welfare zvieraťa. Žiaľ, nie každý pes má to šťastie na takého majiteľa a nie každý človek dokáže prekonať "bolesť" z myslenia a z... :heh:
Ak mám parafrázovať Wericha : Nad blbosťou sa nedá zvíťaziť, ale bojovať s ňou treba... :lol:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833


Späť na Granule a konzervy