Spermobanka a inseminácia (umelé oplodnenie)

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: inseminácia

Poslaťod pigie » Uto 18.08.2009 12:51

aponi - ved presne o tom hovorim :ua: Aj o pripadoch spomenutych vyssie. Naozaj pre mna inseminacia ma pre mna cenu len v zopar pripadoch (ako napr. ten pes v dalekom zahranici pre ozivenie krvi, pripadne pre rozvoj malopocetneho plemena) a napr. ked fena nechce prijat vybraneho psa, tiez by som sa nad tym zamyslela. Priroda vie preco tak robi, mozno nie teraz, mozno ob generaciu sa to prejavi... Mozno je to len vrtoch fenky, ktora nechce ziadneho psa. Ale vzdy ked sa prirodu pokusime osalit, len si zarabame na dalsie a dalsie problemy. Takze akykolvek zasah uz do pociatku povazujem za nevhodne a suhlasim aj s Amaguk. Pride mi to ako vyrobna steniat za kazdu cenu :ua:
Naposledy upravil pigie dňa Uto 18.08.2009 12:55, celkovo upravené 1
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: inseminácia

Poslaťod sibra » Uto 18.08.2009 12:55

pigie píše: Ale vzdy ked sa prirodu pokusime osalit, len si zarabame na dalsie a dalsie problemy.
velmi jednoducho a krasne povedane :jop: :yes: :yes: . Inseminacia je najkrajnejsie riesenie parenia, v pripadoch, ked kryci pes zije mimo realny "cestovny" dosah. :lol:
sibra
Junior
 
Príspevky: 334
Bydlisko: BA/MA

Re: inseminácia

Poslaťod pigie » Uto 18.08.2009 13:02

Donna - a este moj nazor k danej situacii. Ja by som fenu nakryla prirodzenou cestou, aj s priemernym psom, ale aspon by som si bola ista, ze naozaj je schopna zdravej prirodzenej reprodukcie. Dalsie vrhy by som s kludnym svedomim mala do konca zivota s cezpolymi umelou inseminaciou (Teda, uplne kludnym nie, ale urcite by som mala svedomie viac na mieste, ako zacat rovno umelym oplodnenim.) :ahoj: To co by si "tratila" na priemernych psoch by sa ti vratilo v kvalitnych stenatach narodenych pouzitim inseminacie.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: inseminácia

Poslaťod calwen » Uto 18.08.2009 13:08

No myslim ze situacie u LLP je taka, ze priemerne stence by ti nikto nekupil...
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: inseminácia

Poslaťod Donna » Uto 18.08.2009 13:14

pigie - ono ide o to ze tu psy fakt niesu ona je tmava merle akurat ze jej otec je strasne biely takze s dalsim merlakom to nechcu riskovat. takze solida na nu chcu dat.. kedze ona je dost tmava (cierna) tak chcu hnedeho alebo zlteho psa a co vieme tak su tu 3 psy z coho jeden je velmi blyzka pribusnost a dalsi ma uz za tento rok 4 vrhy ... to aj keby nakryje tak tu krv este viac udusi... och je to tazko s nami malopocetnymi :( a navyse nechcu na nej odchovavat kazdorocne vrh takze radsej jeden a v ramci moznosti kvalitny. ale uplne chapem co chces povedat ja by som tiez naradsej svoju fenu (ak by som daku mala) nakryla prirodzenym sposobom. aj ked ja na celu tuto vec inseminacie mam mozno trochu otvorenejsi pohlad nakolko pri konoch sa nakryva prirozdene malo takze mne to uz nejak divne nepride. ale to uz je zacarovany kruh pretoze kobyli kolko krat nejsu schopne nijak ina zabreznut a zrebce same nevedia co robit respektive pri nich musi byt X ludi ktory to vsetko v podstate robia za tie zvery :ua: a koniec koncov sa zasa vraciame k tomu aby takto isto nedopadli aj psy...

a calwen ma pravdu LCLD sa velmi tazko umiestnuju aj preto chcu kryt hnedym/zltym psom aby bolo trochu viac farieb.
Naposledy upravil Donna dňa Uto 18.08.2009 13:36, celkovo upravené 1
Obrázok
Donna
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1022
Bydlisko: Bratislava

Re: inseminácia

Poslaťod BullyStar » Uto 18.08.2009 13:20

a napr. ked fena nechce prijat vybraneho psa, tiez by som sa nad tym zamyslela. Priroda vie preco tak robi



vieš je som sa nemala nad čím zamýšlať fena si vybrala za svojho krycieho psa naháča s čím som ja nemohla súhlasiť aj keď príroda vie čo robí, nebudem krížiť bulíka s naháčom len preto že ona by chcela. A že jej sa "nepáčil" pes čo sme jej vybrali aj keď bol jediný vhodný z toho dôvodu že som v žiadnom prípade nechcela príbuzenskú plemenitbu.
pes s proste snežil a ona nič a ako náhle sme došli domov a zbadala svojho vysnívaného /naháča/ skoro vzlietla
tak že si myslím že na tom umelom procese nie je v podstate nič zlé aj keď som radšej zástanca toho prirodzeného
nie je dôležité, koľko máš peňazí a koľko dlhov, keď máš psa si boháč, www.bulty.sk
BullyStar
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 127
Bydlisko: Bratislava

Re: inseminácia

Poslaťod pigie » Uto 18.08.2009 13:44

Donna píše:ale to uz je zacarovany kruh pretoze kobyli kolko krat nejsu schopne nijak ina zabreznut a zrebce same nevedia co robit respektive pri nich musi byt X ludi ktory to vsetko v podstate robia za tie zvery :ua: a koniec koncov sa zasa vraciame k tomu aby takto isto nedopadli aj psy...

A presne o tomto to je. Nic ine som tym nechcela povedat :ua: Vsetky ostatne pre chapem, ale tohto, presne tohto sa desim co si popisala u koni :ua:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: inseminácia

Poslaťod pigie » Uto 18.08.2009 13:46

BullyStar píše:vieš je som sa nemala nad čím zamýšlať fena si vybrala za svojho krycieho psa naháča s čím som ja nemohla súhlasiť aj keď príroda vie čo robí, nebudem krížiť bulíka s naháčom len preto že ona by chcela. A že jej sa "nepáčil" pes čo sme jej vybrali aj keď bol jediný vhodný z toho dôvodu že som v žiadnom prípade nechcela príbuzenskú plemenitbu.
pes s proste snežil a ona nič a ako náhle sme došli domov a zbadala svojho vysnívaného /naháča/ skoro vzlietla
tak že si myslím že na tom umelom procese nie je v podstate nič zlé aj keď som radšej zástanca toho prirodzeného

BullyStar - ja netvrdim, ze tvoje riesenie je nespravne, ale pre mna by riesenie danej situacie bolo proste fenu nekryt :no:

A ano, som v tomto trochu viac zasadova a opakujem, nevravim, ze to je spravne. Vyjadrujem len svoj nazor! Nemam proti nikomu, kto umelo kryje ziadne "zle" pohnutky. Len to treba proste pouzivat s rozumom a ja pre vyber, kedy pouzit inseminaciu mam proste trochu tvrdsie pravidla. Nechcem tu mutit kalnu vodu este viac :ahoj:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: inseminácia

Poslaťod BullyStar » Uto 18.08.2009 14:08

:no: :ahoj:
nie je dôležité, koľko máš peňazí a koľko dlhov, keď máš psa si boháč, www.bulty.sk
BullyStar
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 127
Bydlisko: Bratislava

Re: inseminácia

Poslaťod korra » Štv 20.08.2009 15:18

ak je to za takychto podmienok, som za inseminaciu. Tu je opodstatnena, inak ohladom toho ze by to malo byt prvykrat "all nature"...no malo, ale niesom si ista ci sa to tak vzdy robi..aj ked su psici z relativne blizka..napr. taky anglicky buldog...

V pripade malopocetakov sa myslim ze namietat neda. Radsej prvykrat inseminacia, ako uzka pribuzenska.
korra
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 416
Bydlisko: Senec

Re: inseminácia

Poslaťod mika » Štv 20.08.2009 15:23

Pri inseminácii by malo platit, ze sa nema inseminovat fena, ktora sa este neparila prirodzene. Ale pravidla su pravidla a realita je realita :ua:
mika
Hafan
 
Príspevky: 602

Inseminacia

Poslaťod teena » Pia 18.09.2009 15:39

Uz vela krat som sa na internete stretla s tym, ze majitelia ponukaju svojich psikov na nakryvanie (oplodnenie sucky) inseminaciou. Vobec si ale neviem predstavit ako sa to vlastne robi, ako to prebieha...nemam v umysle nakryvat nasu sucku, to urcite nie, ale som fakt zvedava ako to cele prebieha... :hi:
To sa nejak odoberie psikovi semeno, zamrazi sa a potom sa nejak prepravi sucke do posvy? Mozno je to smiesne, ale mna by to vazne zaujimalo :hi:
:lol:
teena
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 83
Bydlisko: Michalovce

Re: Inseminacia

Poslaťod basuu » Pia 18.09.2009 15:50

neviem ti odpovedat , ale napadlo ma, v serialy Zvieracia klinika, co chodieval tusim na JOJke raz bola inseminacia, islo o fenku afganskeho chrta J.Joplin Gandamak a americkeho psa. Mozno ten diel niekde najdes :yes:
Svetlo neprestáva byť svetlom, keď ho slepý nevidí...
Obrázok
basuu
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 651
Bydlisko: Bratislava

Re: Inseminacia

Poslaťod Roman Kollar » Sob 19.09.2009 9:17

Ak niekto ma skusenosti, rad by som sa dozvedel viac pretoze chcem nas B vrh mat inseminaciou z jednym americkym psikom.
Viem len ze semeno sa normalne odoberie psikovi a sa zamrazi. V takomto stave moze vydrzat niekolko rokov, takze vlastne ten psik moze kryt aj po smrti. Problem je z prepravou. Tusim ze sa musia niako dohodnut veterinary oboch psikov a potom sa to prepravuje v takej prepravnej doze(foto je na tomto linku uplne dole http://www.umjumirhodesianridgebacks.co ... litter.htm )
Trva to strasne dlho, niekolko mesiacov. Ked to raz pride, veterinar rozmrazi to semeno a takou pipetou ho vstrekne suke do vnutra.

Mozno sa to zda trosku neprirodne, ale z chovatelskeho hladiska je to fantasticke, nova krv v chove....
Roman Kollar
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 709
Bydlisko: BA

Re: Inseminacia

Poslaťod Baarbora » Sob 19.09.2009 10:54

ja mam taky pocit, ze prepravka na zmrazene semeno sa da zapozicat, resp. u koni je to tak, ze clovek, co ma semeno ho posiela zmrazene s prepravkou.
u koni sa pouziva inseminacia priamo, pipetou sa vstrekne dovnutra, ale ako tu niekto vyssie pisal, tu afganku uspali, rezali a semeno jej vstrekli priamo niekam dovnutra(netusim, asi maternica??).
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo