Genetika a plemenitba psov

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Ned 02.12.2018 13:25

prečo riešiš nejaké machrovanie? :nwm: Offtopic: a prečo mi vykáš? je to proti pravidlám
veď môžem nemať pravdu, a v takom prípade som rada, keď ma na to niekto upozorní, ale prosím pridaj k svojmu protitvrdeniu zdroje, nech si to môžem preštudovať a nabudúce vedieť lepšie.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Krver » Ned 02.12.2018 16:31

Shel-chan píše:Offtopic: ooo, milujem, keď sa z čista jasna niekde objaví "nový" človek, ktorý vedie kázne ako keby "starousadlíci" boli úplne tupí :joint: to čo sa tu stalo za tie 3 týždne?

To mě hluboce zasáhlo! Ve svém volnu vytvoříte obrázek na kterém bude znázorněna segregace 12 chromozomů (šesti v každé sadě) do všech možných různých gamet! Vzorem Vám bude krásný obrázek který jsem nakreslil (a 12.11.2018 v 19:17 poslal) Já. Až sem obrázek nahrajete, potom si povíme více o pravděpodobnostech s jakými různě založené gamety vznikají a pak si taky budeme tykat :smile: :lol:
Krver
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 27

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Ned 02.12.2018 17:31

a očakávaš... cenu za zásluhy, alebo tak? či čo? :joint:
keď si chceš s niekým vykať, tak asi musíš hľadať inde, než na dogfóre :no:
ja zatiaľ počkám na ten zdroj, na ktorý som sa pýtala v poslednom príspevku...
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Krver » Pon 03.12.2018 17:47

Nebudete na nic čekat a nakreslíte ten obrázek... :smile: Jde o obecně uznávaný princip rekombinace a segregace chromozomů v průběhu meiózy. Podepřít to můžete například zákonem o volné kombinovatelnosti vloh.
Krver
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 27

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Margita » Pon 10.12.2018 11:00

spytam sa aj tu,mozno shel sem skor zavita :angel:

som sa dopocula,ze povodna farba skotskych terierov je psenicna,ze cierna a zihana su vyslachtene,vsade aj na historickych fotkach je skotak v ciernej farbe,ako to vlastne je?
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Pon 10.12.2018 15:54

z dvoch psenicnych (e/e red) psov nikdy nedostanes ine ako psenicne stenata, takze tazko.
zato z dvoch ciernych psov (ak nesu "spravne" alely) mozes dostat stenata psenicne aj zihane.

takze jedine ze by povodne psy boli psenicne a neskor sa prikrizili psy cierne alebo zihane.
podla mna to bude skor naopak, chovaju sa cierne a obcas sa vyštepia zihane a psenicne, ale systematicky sa nechovaju, inak by cierne zanikli.

a teda predpokladam, ze sa bavime o psenicnej (e/e red - gen, ktory maju napr. WHWT, od cervenej po bielu, bez akychkolvek ciernych chlpov), nie o sable ("cervenej", alebo ako sa to nazyva - ako maju cairn teriery alebo ISCWT, od cervenej po kremovu, typicky cierna maska ci cierne chlpy na usiach alebo na koreni chvosta, pri hrubosrstych psoch mozu v dospelosti vyblednut). lebo to su dva rozdielne geny. ak by existovali v populacii nahodou oba, tak by mohli z dvoch "psenicnych" psov vyjst aj cierne ci zihane stenata za predpokladu, ze jeden rodic by bol e/e a druhy sable.

pre porovnanie:
psenicne (geneticky "e/e red") steniatko skotskeho teriera:
zdroj: http://www.southernscotties.com/project/zack-male-wheaten-scottie-available/
scottish-terrier-pups-for-sale-Zack-1-wk-4.jpg


psenicne (geneticky "sable") steniatka irskeho jemnosrsteho psenicneho teriera:
zdroj: https://www.reddit.com/r/aww/comments/135aet/quadruple_aww_day_old_soft_coated_wheaten_terrier/
SdhfFRSYjNmhNr46dKMW3U1o8y6CYHcJqA-fmHOqCzI.jpg


(o historii skotakov neviem asi ze nic, len extrapolujem z genetiky farieb.)
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Margita » Pon 10.12.2018 16:09

diki shel
vyslovila to jedna chovatelka co chova skotov 40 rokov....ale to este nic nemusi znamenat
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Pon 10.12.2018 16:40

no zaujimalo by ma, co tym ta chovatelka myslela, celkom som zvedava. to si sa s nou asi nebavila priamo, ze?
a nz teda
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Margita » Pon 10.12.2018 16:43

bavila odchytila som si ju v Nitre na vystave,nechcela som to tam nejako rozoberat,som sa vypytovala ohladne steniek a tak :angel:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod MisheliQ » Pon 10.12.2018 16:50

Offtopic:
Shel-chan píše:(e/e red - gen, ktory maju napr. WHWT, od cervenej po bielu, bez akychkolvek ciernych chlpov)

Westíkom sa nejaký čierny chlp sem tam objaví, nie je jasné kde a ani za akých okolnosti, ale stretla som sa s tým najskôr u mojej sučky whwt, neskôr mi to potvrdili aj iní chovatelia, ktorí to definovali ako "pozostatok po cairnovi", a potom som ho objavila aj u môjho najmladšieho westíka. Ten chlp je pri korení biely a zvyšná väčšia časť je čierna.
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Pon 10.12.2018 16:58

Offtopic: "pozostatok po cairnovi" to urcite nie je, skor somaticka mutacia - spontanne "opravenie" "chybnej" sekvencie, ktora sposobila bielu farbu. a potvrdit ti to mozem aj ja: minuly rok som nasla cierny chlp na kesinke, pred par tyzdnami na joyce :D strasna sranda

v kazdom pripade okrem tychto ojedinelych chlpov tieto psy nemaju ziadne cierne chlpy v zmysle ze nemaju masku, cierne usi, cierny prehoz na chrbte ci cierny koren chvosta, a takisto hmatove fuzy.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod MisheliQ » Pon 10.12.2018 17:07

Offtopic: No je vtipné nájsť si na bielom psovi čierny chlp. Na základe čoho taká somatická mutácia vzniká? Čo jej predchádza? Je to pokus o návrat k čiernemu prapredkovi? :heh:
Tak to áno.
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Pon 10.12.2018 17:35

Offtopic: asi hej :heh: viem ze sme presne toto asi pred rokom riesili vo FB skupine, ale neviem najst presne to vlakno. ale zato som nasla pat inych, kde sa na to ludia pytali :heh: ale nie su tam velmi informativne komentare. ak niekedy zistim, dam vediet.
inak to vyzera ze celkovo e/e farba sa velmi lahko "pokazi"... ak si na nete niekedy videla fotky "chimer" - psov, ktore su scasti cierne a scasti zlate (a vacsinou to nie su chimery ale somaticke mutacie), byvaju to najcastejsie prave zlte labradory alebo zlate retrievery.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Slausa » Pon 10.12.2018 18:29

R mal za mlada čierne chĺpky na chvoste, aj podsadu tam ma čiernu, nie bielu ako a zvyšku tela. Tiež občas nájdem čierny chlp.
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod pigie » Uto 07.05.2019 19:11

Hnusni amici. Oni maju komplet genetiku na vsetky choroby a farby za 200 dolarov :hmm: To preco tu platime za kazdu vec 50 eur???
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo