Genetika a plemenitba psov

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Genetika

Poslaťod blueberry » Str 14.09.2011 22:56

No lebo ja som všade čítala, že pes epileptik nesmie nakrývať, takisto ani sučka s epi nesmie byť pripustená, pretože je to dedičné. Ale nikde nebolo spomenuté, či sa dedí aj získaná. A na tých predispozíciach asi predsa niečo bude...
blueberry
Big Dog
 
Príspevky: 1220

Re: Genetika

Poslaťod zeane » Str 14.09.2011 23:58

Offtopic: ja by som nenakrývala asi ani pri získanej - pre suku s epi je gravidita podľa mňa veľké riziko, pre psa by zasa mohlo byť riskantné to párenie. :nwm:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Genetika

Poslaťod katkariinka » Štv 15.09.2011 8:43

Presne tak, ked ma pes takuto zavaznu chorobu z akychkolvek pricin, tak rozhodne nie je vhodny na dalsiu reprodukciu.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Genetika

Poslaťod Vikiki22 » Štv 15.09.2011 12:13

To je tak... Dedičná epilepsia má trošičku iný priebeh ako ,,získaná´´ epilepsia. Epilepsia môže byť zapríčinená aj inými chorobami (vodnateľnosť mozgu, hyperglykémia, nadbytok vit. D apod.), z ktorých väčšina je tiež dedičná. Pri úraze môže nastať tiež epilepsia, ale taktiež ten úraz môže byť len špúšťačom dedičnej epilepsie, ktorá sa doteraz neobjavila. Ťažko to povedať. Tak či tak by som do chovu rozhodne nepoužila sučku/psa pri akejkoľvek epilepsii.
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Genetika

Poslaťod blueberry » Štv 15.09.2011 14:55

Vďaka za odpovede :jop: Určite by som nenakrývala takým psom, len ma to teoreticky zaujalo, keďže sme už dostali ponuku na krytie.
blueberry
Big Dog
 
Príspevky: 1220

Re: Genetika

Poslaťod Husky.Jess » Str 07.03.2012 20:16

Ahojte :smile:
Mňa by zaujímalo, aj keď to nieje o sfarbení, ale v budúcnosti by som chcela nakrývať s hnedo-ryšavým huskym, ale aj ja mám hnedo-ryšavé strašidlo. Som počula že hnedý + hnedý oslabuje kostru u šteniat. Nevie niekto o tom niečo :otaznik: :ach:
Husky.Jess
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 67
Bydlisko: Dunajská Streda

Re: Genetika

Poslaťod Vikiki22 » Štv 08.03.2012 10:41

Skús sa to spýtať v téme o husky, tam to budú lepšie vedieť. :smile:
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Genetika

Poslaťod Betka » Štv 08.03.2012 12:31

Jessie ja sa ti môžem skúsiť u niektorých chovateľov popýtať, mňa by to tiež zaujímalo (čisto zo zvedavosti). :smile:
Betka
Big Dog
 
Príspevky: 1446

Re: Genetika

Poslaťod Husky.Jess » Štv 08.03.2012 12:38

Betka diky pekne :vykricnik: :smile:
Skusim sa tak popytat aj u huskáčov :hi:
Husky.Jess
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 67
Bydlisko: Dunajská Streda

Re: Genetika

Poslaťod Vikiki22 » Ned 03.02.2013 21:56

Takže. Po dlhom čase zase otváram túto tému. Skúsim vysvetliť genetiku farby harlekýn u nemeckej dogy:
Harlekýn (harlequin) je vzor srsti, ktorá sa nachádza len u nemeckej dogy. Je to vlastne modifikácia ,,merle´´ farby a keďže sú obe dominantné mutácie, na to, aby sa prejavili, sa musia označovať veľkým písmenom (dominantné alely) - M pre merle a H pre harlekýn.

Klasický harelkýn má genotyp MmHh. Má alelu aj pre merle, aj pre harlekýn.

Obrázok

Plášťové psy majú genotyp buď Mmhh alebo mmHh. Z toho Mmhh nenesie alelu pre harlekýn a mmHh nesie.

Obrázok

Čierne psy majú genotyp mmhh, tzn., že nemajú alelu ani pre merle, ani pre harlekýn:

Obrázok

Genotyp MMhh nám dáva fenotyp známy ako ,,porcelánové´´ nemecké dogy:

Obrázok

Pri genotype MMH- a --HH je pes doslova biely, hluchý, sterilný, takže je to nevhodná kombinácia alel (albín). Pri chove je tento fenotyp nežiaduci. Navyše genotyp --HH je väčšinou aj letálny.

Obrázok

A na tejto veľmi prehľadnej stránke sú rôzne kombinácie týchto genotypov nemeckých dôg, čo dostaneme skrížením rôznych fenotypov/genotypov ND: http://www.clemsoncaninegenetics.com/ha ... eeding.htm :ahoj:
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Genetika

Poslaťod moth » Pon 25.03.2013 19:31

Asi by som potrebovala trosku rozsirit / upravit moje vedomosti, tak davam otazku:
Genetika stenata presnejsie jeho exterier sa prioritne odvija od genov rodicov alebo prarodicov?
Vopred dakujem velmi pekne za vsetky odpovede :jop:
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Genetika

Poslaťod katkariinka » Pon 25.03.2013 20:22

moth, jedine od rodicov. a ti maju zas svoje geny od svojich rodicov.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Genetika

Poslaťod moth » Pon 25.03.2013 20:24

dakujem za rychlu odpoved :jop:
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Genetika

Poslaťod MisheliQ » Pon 25.03.2013 20:30

Ja mám info o tom, že sa dedia gény prevažne od prarodičov, plus že v chove je dôležitejšia sučka/matka než pes/otec, tá prenáša na potomstvo až 70%. Vraj je to preto, že dáva 2 X chromozómy, pes dáva 1 X a 1 Y chromozóm, a že často bývajú defekty práve na tých chromozómoch X (ktoré má sučka až 2, pes len 1). Túto info mám sprostredkovanú a neoverenú, tak by som bola rada, keby sa k tomu vyjadril niekto, kto má v tomto väčšie vedomosti

Offtopic: EDIT: píšem to tu hlavne preto, aby mi to prípadne niekto potvrdil či vyvrátil. Rada sa dozviem niečo viac. Čiže to neberte ako fakt.
Naposledy upravil MisheliQ dňa Pon 25.03.2013 20:34, celkovo upravené 1
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Genetika

Poslaťod katkariinka » Pon 25.03.2013 20:32

kukla som teraz debatu u AA, ze naco narazate. Ono je to vzdy o tom, ktory gen sa ako prejavi. Vsak aj u ludi vidime, ze niekto sa vobec nepodoba na rodicov, ale napr. na dedka z maminej strany. Ten vzhlad ale zdedil po mame - aj ked u nej sa to neprejavilo.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo