Kotnosť a jej vplyv na suku

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Kotnosť a jej vplyv na suku

Poslaťod Elis » Štv 15.05.2014 11:02

ivana1 píše: ale to fakt nemôžeš riešiť (včas) injekciou na potratenie, ale plánovaným utratením šteniat? To sa Ti zdá ako menšie zlo?


pred lety jsem tohle resila.
cuba zabezpecena, ale pes, co se toulal po vsi se dostal k ni do kotce a nakryl ji. ( 60kg cuba a cca 18kg pes - to nevymyslis... kotec byl staven tak, aby se cuba nedostala ven, ne tak, aby se mensi pes nedostal dovnitr)

a prave jak pises -"vcas" jsem ji nechala pichnout ty tri injekce, ale na kontrolnim ultrazvuku cca v pulce pripadne brezosti - ji nasli napln delohy atd - nasledovala kastrace...
ta cuba byla bez PP, nebylo nikdy planovano na ni chovat, tak se dohromady nic nestalo - i kdyz i ta operace je pro me uz presprilis - ale dobre...

nicmene -po tehle zkusennsotech - stat se mi ted to same s chovnou cubou - necham ji taky odrodit a jedno stene.
takze jestli je to chovna cuba - reseni se ani v nejmensim nedivim.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Kotnosť a jej vplyv na suku

Poslaťod Ivanka.P » Štv 15.05.2014 11:43

Elis, to boli tie tri inekcie hneď po, že? Lebo inekcia ktorá sa dáva až po 25-dni keď je už kotnosť potvrdená by to spraviť nemala. Každopádne je to už riziko.

Ja za seba: ak by som mala chovnú fenu a toto sa mi stane asi spravím to čo píše Elis nechám porodiť a korigujem počet. Ak by bola nechovná, nepiplem sa s potratovými inekciami a ide na kompletnú kastráciu.
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Kotnosť a jej vplyv na suku

Poslaťod mairi » Štv 15.05.2014 11:45

Bad píše:
ivana1 píše:ale to fakt nemôžeš riešiť (včas) injekciou na potratenie, ale plánovaným utratením šteniat? To sa Ti zdá ako menšie zlo?

Tohle jsem četla někde na veterinární poradně či kde, že nejmenším zlem pro fenu, pokud na ní chceš někdy v budoucnu chovat, je nechat donosit a nechat alespoň 1-2 štěňata, zbytek utratit (pokud je samozřejmě nemáš komu dát).


presne tak, ako aj pise elis, je to sice smutne, ale ak by som mala doma chovnu fenu, neriskovala by som ziadne injekcie a podobne veci, co mozu rozhadzat suke pohlavny cyklus na trvalo, odrodila a nechala (aspon vacsinu vrhu) utratit a to si nemyslim, ze som dake necitlive hovado, ale urcite mi to prijde humannejsie, ako pridavat do toho kotla preplneneho psami, co hladaju nove domovy dalsie, riskovat ze stenata skoncia ktovie kde a aky budu mat zivot, uz aj s tymi chcenymi je to vzdy riziko a tazko najst normalneho majitela :ua:
toto "bezny" clovek zrejme nepochopi, ale chovatel sa na tieto veci pozera trochu z ineho hladiska...
The best friendships are built on a solid foundation of alcohol, sarcasm, laughter and a dislike of the same people. :D
mairi
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2639
Bydlisko: DNV

Re: Kotnosť a jej vplyv na suku

Poslaťod MisheliQ » Štv 15.05.2014 12:48

Injekcie po by som nedala ziadnej sucke bez ohladu na jej povod, to by som radsej volila kastraciu alebo prirodzeny porod

Co sa mlieka tyka tak tam by som do injekcii tiez nesla, radsej by som odchovala nejake sirotky
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Kotnosť a jej vplyv na suku

Poslaťod Elis » Štv 15.05.2014 13:09

Ivanka.P píše:Elis, to boli tie tri inekcie hneď po, že? Lebo inekcia ktorá sa dáva až po 25-dni keď je už kotnosť potvrdená by to spraviť nemala. Každopádne je to už riziko.


jj. tri po nechtenem kryti. o te druhe moznosti nevim -po kastraci jsem se nejak prestala zajimat o tyhle veci :no:
az ted to je zas aktualni tema.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Kotnosť a jej vplyv na suku

Poslaťod ivana1 » Štv 15.05.2014 15:19

Súhlasím, že najmenším zlom je pre fenu odrodiť.

Môj názor je taký, že by som zdravé šteňatá nedala utratiť - je to živý tvor a pre mňa má cenu každý život. Ja sa radím medzi chovateľov, mairi - ale nepozerám sa na to ináč - šteňatá by som neutratila. Možno pri chovnej suke by som úplne zamietla injekčné riešenie, ale nesiahala by som na životy malých. Tu by záležalo na tom, ako veľmi by som si suku cenila. Pokojne by som si ju ponechala ako domáceho miláčika, ak by sa niečo skomplikovalo.
ivana1
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2176
Bydlisko: Bratislava - Dlhé Diely

Re: Kotnosť a jej vplyv na suku

Poslaťod Domca » Štv 15.05.2014 17:48

MisheliQ píše:
Co sa mlieka tyka tak tam by som do injekcii tiez nesla, radsej by som odchovala nejake sirotky


Urcite no, ale tie sirotky nie vzdy najdes :ua: a riskovat zas u sucky zapal..... :nwm: najidealnejsia je kastracia urcite, ja som kotnu sucku kastrovat davala a to uz bola v pokrocilom stadiu....Aj ked u chovnych suciek je to o inom ak na nich planuje majitel chovat, pripadne ako uz bolo pisane, nechat 1-2 steniatka....aj v utulkoch sa to tak robieva ked nie je ina moznost, bohuzial
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Kotnosť a jej vplyv na suku

Poslaťod MisheliQ » Štv 15.05.2014 18:37

Offtopic: :yes: Preto pisem ze radsej...ak okolnosti dovolia, co napr.pri Fergie nedovolili a dostavala hormony :ua:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Kotnosť a jej vplyv na suku

Poslaťod ivana1 » Ned 29.06.2014 14:16

ditkod píše:Vobec by ma ani nenapadlo mysliet nato, ze by som nechcela aby sa stenata vobec narodili. Samozrejme ze s tym niesom spokojna, pretoze je to cistokrva fena a potrat neuprednostnujem lebo nechcem riskovat ze uz sa mi ziadne steniatka nepodaria. Slusne som sa iba opytala ako to riesit keby sa nieco take vyskytlo pretoze to bol oproti nej velky pes, a keby mala problemy s porodom nebudem riskovat ze to neprezije ona a urcite by som ju pred nimi uprednostnila. Preto sa chcem iba informovat ako dalej s tym mliekom pretoze aj taka situacia moze nastat.
No tak ako - máš nejaké info, či je kotná?
ivana1
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2176
Bydlisko: Bratislava - Dlhé Diely

Max vek kotnosti

Poslaťod gizbern » Pia 27.11.2015 14:49

Dobrý deň

nemôžem vôbec nájsť informáciu o maximálnom veku kotnosti fenky.
Teda do akého veku je vôbec možné aby mala fenka mladé.
Chceme ďalšieho psíka a rozhodne neplánujeme sterilizáciu našej 7 ročnej sučky.
Ešte je tam aj nejaký čas do pohlavnej zrelosti šteniatka.
No ale keby sa prihodilo nič sa nedeje, len to už asi v 7 rokoch pre fenku nebude úplne v pohode.

ďakujem za odpovede
gizbern
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Kotnosť a jej vplyv na suku

Poslaťod Vikiki22 » Pia 27.11.2015 15:41

Suka môže mať šteniatka doživotne, aj na staré kolená. Takže by som sa určite nespoliehala na to, že je stará a nemôže mať šteňatá. Môže. Na druhej strane je ale otázne, či by pôrod stará suka zvládla, totižto je to veľká záťaž pre telo.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Kotnosť a jej vplyv na suku

Poslaťod Leila Tobrok » Štv 24.11.2016 9:18

ahoj, stretli ste sa so zakrvácaním sučky počas gravidity? je 27deň, plody sú, cca 5. Sučka je vo výbornej kondícii, ale včera som našla na jej nohách kvapky krvi. Dostali sme vitamín K (Kanavit) na zastavenie. Zdá sa mi, že slabé krvácanie mala aj pri prvom vrhu, no nie som si istá, blbka som si nepoznačila... :/ Za postrehy ďakujem
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Kotnosť a jej vplyv na suku

Poslaťod weron » Štv 24.11.2016 11:20

Mozno je to ako u tehotnych zien, prasknutie jemnych cievok v dosledku vacsieho prekrvovania a pod. Ale to len cisto teoreticky,u psov neviem ako to je. Verim ze to dobre dopadne a nic to nieje :-)
"if we wait until we´re ready, we´ll be waiting for the rest of our lives."
weron
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2342
Bydlisko: Dolné Orešany

Moja tehotna fenka nechce jest

Poslaťod Polinecka » Pon 02.11.2020 13:45

Nasa fenka je tehotna 28 dni a posledne 3 dni nic nechce,pride ovonia jedlo a odide.Skusali sme granule,konzervy,varene,vsetko.nic nezabera.vraj je to normalne,ale mam obavy,kedze ma vyzivovat aj steniatka.dakujem za rady
Polinecka
Okoloidúci
 
Príspevky: 0

Re: Moja tehotna fenka nechce jest

Poslaťod Vikiki22 » Str 04.11.2020 11:13

Je normálne, že počas gravidity má suka pár dní, keď jej prestane chutiť (vplyv hormónov). Treba skúšať ďalej, neverím, že ste skúsili všetko - varené mäso s ryžou, vývar, tvaroh, všelijaké voňavé dobroty, u nás sa osvedčili mäsové konzervy od Falca, postupne som do nich miešala granuly, až sa suka znovu rozožrala.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Predchádzajúci

Späť na Chovateľstvo