Krytie

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Krytie

Poslaťod Winnie » Pia 01.02.2013 9:52

Ahojte!
Nejak neviem kam to zaradit a tak pisem sem kedze uz mi pomaly ale isto dochadza trpezlivost... mozno niekto z vas bude mat skusenosti a bude vediet poradit co a ako
V july 2012 sme boli na kryti mojej fenka australskeho ovciaka v nemecku isli sme podla rady veterinara no nejak sa nedarilo sucku nakryt. Dodam ze pes potomstvo este nema . a tak po troch dnoch majitelka psa navrhla aby sme sucku nechali u nich a ze o 10 dni ide ona do rakuska tak ze prinesie fenku tam - moja sestra bola v rakusku na briggade a ze fenka pojde domov s nou. S tym ze do zmluvy sama navrhla ze ak krytie uspesne nebude a steniatka sa nenarodia vrati nam cenu krytia 500 euro ktoru som vyplatil pri kryti. Platili sme len polovicu ceny druhu polovicu dalsich 500 euro som mal dohodnute ze zaplatim po stenatach. Sucka ovsem kotna neostala. Tak som poslal do nemecka potvrdenie od dvoch mojich veterinarov ktori robili sono a tom ze suka gravidna nebola. Z nemecka mi v decembri na moj vysloveny natlak doslo 91,2 euro s tym ze zvysok si nemka narokuje ako naklady na drzanie feny -20 euro na den celkom teda 220 euro plus dalsich 170 euro ako naklady za dovoz feny do rakuska 290 km a 0,6 euro za km plus este dalsich par euro si nasla pomaly aj za to ze s nami tri dni po dve hodiny musela byt..... Hoci v zmluve mame ze naklady pocas pobytu suky u nej prebera na seba a ze suku privezie do rakuska k mojej sestre.... Ludia mam zmluvu ale nemka sa odvolava na FCI poriadok kde sa pise ze naklady pocas suky u majitela psa hradi majitel suky.... Ale ved ked mi mame svoju zmluvu toto s tym nic nema ci? Mimochodom nemka nepatri pod FCI iba pod ASCA
Dodam ze sa jedna o chov s PP viete mi niekto nejak poradit mate niekto taketo skusenosti? som student a 400 euro mi volakde po ceste nebehalo aby som o ne nebojoval- na sudy ovsem nemam....
Winnie
Junior
 
Príspevky: 233

Re: Krytie

Poslaťod peterke » Pia 01.02.2013 15:38

meraja píše:Alebo si si nemal kupovať psa a sučku k sebe keď ich nevieš ustrážiť, resp. máš s tým problém :no:

Ak nevieš odpovedať na to čo som sa pýtal tak radšej neodpovedaj...

Pamätaj, že každý úder pod pás je od ľudí, ktorí nedosiahnu vyššie!
peterke
Šteniatko
 
Príspevky: 65
Bydlisko: PU

Re: Krytie

Poslaťod majjuna25 » Pia 01.02.2013 17:57

Milan, no pekne :ua:
Ja sa v týchto veciach síce moc neorientujem, ale nemalo by platiť, že FCI poriadkom (ktorý nepoznám, podotýkam) sa riadite len ak si v zmluve neurčíte inak? Akonáhle si v zmluve stanovíte nejaké podmienky, mali by sa podľa mňa dodržať.
:nwm:
Obrátila by som sa s dotazom na právnu poradňu :yes: Držím palce!
majjuna25
Hafan
 
Príspevky: 974
Bydlisko: Bratislava

Re: Krytie

Poslaťod bubka » Pia 01.02.2013 18:01

Majka, ano malo by to tak byt. Ten medzinarodny poriadok ma v jednom bode napisane, ze sa podla neho treba riadit, ak neexistuju ine pravidla alebo zmluvy, ktore by to upravovali, resp. ak zmluva neobsahuje nejaku situaciu, ktora nastane. Len ta nemka jaksi stale robi problem, podla mna tie peniaze uz nema, tak sa z toho vykruca... (ale potom si to nemala davat do zmluvy, ze peniaze vrati)
Obrázok
bubka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1704
Bydlisko: Košice

Re: Krytie

Poslaťod majjuna25 » Pia 01.02.2013 18:11

V tom prípade sa fakt Nemka nemá na čo vyhovárať :hmm: To je teda sila... :ua:
majjuna25
Hafan
 
Príspevky: 974
Bydlisko: Bratislava

Re: Krytie

Poslaťod Lea a Stew » Štv 07.03.2013 22:22

tak nam sa to krytie teraz nejak rozbehlo, majitelka fenky ktora si nas vybrala este ako steniatko mi prave pisala ze fenka zacala harat, takze na buduci tyzden su tu ako na koni, tak dufajme, ze vsetko dopadne tak ako minule a bude tu zas o niekolko huncutov viac :smile:
Lea a Stew
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 454
Bydlisko: Nitra

Re: Krytie

Poslaťod Atrioša » Pon 18.03.2013 13:23

[quote="Winnie"]Ahojte!
Nejak neviem kam to zaradit a tak pisem sem kedze uz mi pomaly ale isto dochadza trpezlivost... mozno niekto z vas bude mat skusenosti a bude vediet poradit co a ako
V july 2012 sme boli na kryti mojej fenka australskeho ovciaka v nemecku isli sme podla rady veterinara no nejak sa nedarilo sucku nakryt. Dodam ze pes potomstvo este nema . a tak po troch dnoch majitelka psa navrhla aby sme sucku nechali u nich a ze o 10 dni ide ona do rakuska tak ze prinesie fenku tam - moja sestra bola v rakusku na briggade a ze fenka pojde domov s nou. S tym ze do zmluvy sama navrhla ze ak krytie uspesne nebude a steniatka sa nenarodia vrati nam cenu krytia 500 euro ktoru som vyplatil pri kryti. Platili sme len polovicu ceny druhu polovicu dalsich 500 euro som mal dohodnute ze zaplatim po stenatach. Sucka ovsem kotna neostala. Tak som poslal do nemecka potvrdenie od dvoch mojich veterinarov ktori robili sono a tom ze suka gravidna nebola. Z nemecka mi v decembri na moj vysloveny natlak doslo 91,2 euro s tym ze zvysok si nemka narokuje ako naklady na drzanie feny -20 euro na den celkom teda 220 euro plus dalsich 170 euro ako naklady za dovoz feny do rakuska 290 km a 0,6 euro za km plus este dalsich par euro si nasla pomaly aj za to ze s nami tri dni po dve hodiny musela byt..... Hoci v zmluve mame ze naklady pocas pobytu suky u nej prebera na seba a ze suku privezie do rakuska k mojej sestre.... Ludia mam zmluvu ale nemka sa odvolava na FCI poriadok kde sa pise ze naklady pocas suky u majitela psa hradi majitel suky.... Ale ved ked mi mame svoju zmluvu toto s tym nic nema ci? Mimochodom nemka nepatri pod FCI iba pod ASCA
Dodam ze sa jedna o chov s PP viete mi niekto nejak poradit mate niekto taketo skusenosti? som student a 400 euro mi volakde po ceste nebehalo aby som o ne nebojoval- na sudy ovsem nemam....[/quote/]

Máte v zmluve určené ktorým právom sa spravuje? Či nemeckým alebo slovenským, príp. zvolili ste si súd? Paradoxne by to možno bolo jednoduchšie vymôcť na nemeckom súde, ktorý ale je najpravdepodobnejší.
Ak to nechcete riešiť súdne, tak by som sa asi obrátila na klub pod ktorým chová, aby prešetrili neetické správanie, príp. jej v chov. komunite spraviť "reklamu". Možno by stačilo len týmto pohroziť :ua:
Máme šteniatka - Vianočnú jedenástku. Pozrite ku nám na www.gordonseter.sk
Atrioša
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 108

Re: Krytie

Poslaťod Kača » Uto 19.03.2013 22:56

bubka píše:Majka, ano malo by to tak byt. Ten medzinarodny poriadok ma v jednom bode napisane, ze sa podla neho treba riadit, ak neexistuju ine pravidla alebo zmluvy, ktore by to upravovali, resp. ak zmluva neobsahuje nejaku situaciu, ktora nastane.

:jop:
Presne tak.

Druhá vec je, ako je zmluva aj "vymáhateľná". Obávam sa však, že ak sa chovateľka takto zaťala, bude to veľmi ťažké, prísť k fér jednaniu či aspoň kompromisu... :ua:
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: Krytie

Poslaťod janedoe » Str 20.03.2013 13:25

Ahojte, ako amatérsky majiteľ dedinského psa mám na Vás pár otázok a budem vďačná za Vaše odpovedi.

Ahojte, ako amatérsky majiteľ dedinského psa mám na Vás pár otázok a budem vďačná za Vaše odpovedi. Tento rok chceme našu sučku stredoázijského ovčiaka (bez PP) nechať prvý raz nakryť. Skontaktovali sme sa s majiteľom jedného krásavca a on nám povedal, že máme prísť 9.-13.-ty deň od kedy je začala tiecť krv. Tak sme s ňou za ním boli na 10. 11 a 12.-ty deň. Naše pokusy vyzerali asi takto: 1. POKUS – pes mal o našu sučku záujem, ale ona na neho vrčala a stále si sadala na zadok. No asi po hodine vrčania našej sučky sa spojili a vydržali v spojení asi 20 minúť. 2. POKUS bol neúspešný a naša sučka psa ani po 2 hodinách k sebe nepustila. Pes sa aj snažil, ale ona len vrčala a kúsala. 3. POKUS bol úspešný, ale už ani pes o ňu veľmi nejavil záujem. Trošku dobiedzal, ale že by z nej šalel sa nedá povedať. Asi po hodine vrčania a kúsania sa za pomoci 3 ľudí konečne spojili a vydržali spolu asi 15-20 minút. No nebolo to prirodzené spojenie, ale ja by som to skôr nazvala znásilnenie a úprimne povedané mi jej bolo dosť ľúto.
Moja otázka na Vás je takáto. Nebolo to na ňu ešte priskoro? Lebo ako som písala ona mala takmer nulový záujem a pes sa tiež nešiel za ňou roztrhnúť a aj podľa správania ako ju poznám, tak mi veľmi neprišla ako sexu chtivá. Rovnako sa nám po záhrade nepotulovali iné psy, pričom keď sa hára, tak mávame u nás na záhrade celú dedinu a aj psie zápasy.... Rovnako sa mi to nezdá aj z toho dôvodu, že cca 3 dni po poslednom pokuse sa u nás začali objavovať iné psy a aj ona je povoľná, takže putovala do voliéry, lebo nám začala utekať. Myslíte si, že sme ju nechali pripustiť skoro a mali by sme to ešte raz skúsiť, alebo len dúfať, že sa tie 2 úspešné pokusy podarili. Majiteľ psa už nechce, aby sme prišli a presviedča nás, že je to zbytočné a že to takto býva. Okrem toho od nás vypýtal peniaze za nakrytie, aj keď sme sa dohodli, že mu peniaze dáme až keď sa narodia šteniatka.

Druhá otázka je, či môže malý pes (cca 3 kilový) nakryť veľkú sučku (cca 60 kilová). Myslím si, že je to nereálne vzhľadom k ich proporciám, ale človek nikdy nevie. Ako som spomínala, začínajú sa u nás zbiehať psy. Naša sučka je vo voliére, ale dostal sa ku nej malý psík (veľký asi ako jej hlava :D) a minule som ich nachytala ako má naša roztiahnuté nohy a pes sa snaží realizovať. Psa sa snažíme odháňať, ale je taký krpatý, že sa prepchá cez oká v pletive voliéry.

Ďakujem.
janedoe
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Krytie

Poslaťod Lučíja » Štv 21.03.2013 15:10

ahoj, aj ked som absolutne proti mnozeniu psov bez PP (ale rozoberat to tu nebudem lebo to je zacarovany kruh a vsetci to uz pozname) sa vyjadrim k otazke. podla mojho nazoru bolo skoro. u kazdej feny je obdobie kedy je pripravena na parenia ine, zvycajne to byva okolo 15teho dna, nasa fena je ku krytiu 16-19ty den. U nas haranie zacne krvacanim, potom nastane faza opuchu kedy je jej vagina opuchnuta, velmi prekrvena a velmi citliva na dotyk, po tejto faze zacne odpuchat a uvolnovat sa a cca 3-4 dni na to byva fena vhodna na parenie a nie je to pre nu bolestive, v tomto obdobi zvacsa psa uz k sebe pusti a aj sa mu nastavi. druha vec su sympatie! videla som to teraz pri kryti nasej feny...boli sme za psom az vo Svedsku a proste si nesadli, museli sme ist smerom spat a to do Ciech kde sa do toho psika proste zalubila a krytie prebehlo so stastnym koncom. na druhu cast a to ci je schopny maly pes nakryt velkeho...je. to by ste sa divili ake polohy vie vystruhat fena ktora je v tom najlepsom a ma pri sebe aj toho najmensieho psa. a posledna vec, co sa tyka toho ze majitel krycieho psa vzal financie skor ako sa potvrdila brezost...no je to na dohode ale podla mna je to absolutne neseriozne. my sme platili az po narodeni steniatok a dokonca sme mali v zmluve uvedenu sumu za krytie v zavislosti od poctu steniatok, ale takto to asi pri bezpapierakoch nefunguje.
DARK SIDE LEGION chovateľská stanica plemena australian kelpie - http://www.kelpie.sk
Lučíja
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 255
Bydlisko: Bratislava

Re: Krytie

Poslaťod Margita » Štv 21.03.2013 15:21

niekde som citala,ze ked ma suka vo vrhu nad 8 ci kolko steniat ze v nasledujucom roku nesmie byt nakryta,neviete kde som to mohla precitat?lebo to nie je pravda :lol:
ci pri niektorych plemenach to tak funguje,ci je to uplna hlupost
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5659
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Krytie

Poslaťod Lučíja » Štv 21.03.2013 15:32

:lol: :lol: :lol: no je to vskutku zaujimava info :lol:
je jedno kolko mala fena steniat, hlavne aby bola na dalsie krytie PORIADNE zregenerovana!! netreba nic prehanat :no:
DARK SIDE LEGION chovateľská stanica plemena australian kelpie - http://www.kelpie.sk
Lučíja
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 255
Bydlisko: Bratislava

Re: Krytie

Poslaťod Margita » Štv 21.03.2013 16:05

co je fakt tak nad 6steniat musi chovatel zabezpecit bud druhu kojaciu suku alebo nahradnu stravu,
ale to by ma zaujimalo ze odkial tamto mam :lol:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5659
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Krytie

Poslaťod bubka » Štv 21.03.2013 16:11

Margita ale ano, citala si to niekde. U niektoreho polovneho plemena / plemien (nepamatam si uz pri ktorom) to mali v chovatelskom poriadku. :smile: Neviem, ci to este funguje, asi pred rokom ci dvomi to este bolo, ale je to riadna hlupost lebo staci zatajit "nadpocetne" kusy a moze robit dalsi vrh...
Obrázok
bubka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1704
Bydlisko: Košice

Re: Krytie

Poslaťod Margita » Štv 21.03.2013 16:17

ano bubka presne to myslim,dnes som bola u chovatela sklbat psa a sme sa bavili a nejak tam som nadhodila aj toto a on ze o takom nepocul,tak preto by som chcela vediet ze kde to bolo
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5659
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo