Odčervenie vrhu

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Odčervenie vrhu

Poslaťod Kača » Str 16.04.2008 13:52

Čo nevidieť bude mať Boninka 3 týždne a ja mám dilému ( =D ) či ju možem ísŤ dať dnes odčerviť... tri týždne bude mať piatok poobde, ibaže piatok sa tam štvrtok piatok sa tam nedostanem a v sobotu tiež nie... a myslím, že radšej dnes poobede, ako keby to malo byť až o tri dni neskôr v pondelok :ach:
NWM, dík za každú radu
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: Šteniatka prvé odčervenie

Poslaťod majka » Str 16.04.2008 13:56

Podľa mňa môžeš už dnes.Šteniatku by to nemalo uškodiť :no:
Pes je najlepší priateľ človeka
majka
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 22
Bydlisko: Dubnica nad Vahom

Re: Šteniatka prvé odčervenie

Poslaťod Jack » Str 16.04.2008 13:59

Šteniatka sa odčervujú v 2,4, 6 týždni tak môžeš
Jack
Hafan
 
Príspevky: 825

Re: Šteniatka prvé odčervenie

Poslaťod Bary » Pia 09.04.2010 11:59

čauko, odčervuji každý 18 den od narození štěňátka do 6 týdnů věku. Pak tak pokračuji asi jeste 3 měsíce. Mezi odčervování měním značky odčervovacích tabletech. Začínám většinou drontal sirupe a pak tabletky. Pak při každém háráním, když nekryji, tak odčervím vždy aspoň o polovicu víc, než je její váha. Na 20kg jsou 2 tableny. Já dám 3 tablety. Prostě předávkuji. Holky nemají žádné problémy :jop: což je dobře :no:
Bary
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 44

Re: Šteniatka prvé odčervenie

Poslaťod shirae » Sob 19.06.2010 16:45

My dávame 2., 4., 6.týždeň (alebo najneskôr v 3.týždni, potom teda aj v 5. a 7.) prvé sme dávali vo forme pasty alebo takej hustej tekutiny striekačkou, názov si nepamätám. ostatné tabletkami. Potom ďalej pre nových majiteľov - v 3., 6., 9. mesiaci, potom podľa prostredia každých 6 alebo každé 3 mesiace. naši dospelí nemali po odčervení vo výkaloch nič, ani sučka pred krytím, ale šteňatá v druhom alebo treťom odčervení vždy, aj ked nie všetky. zároveň so šteniatkami treba odčerviť aj sučku, lebo do nejakého 3.-4. týždňa po nich žerie výkaly.
shirae
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 897
Bydlisko: Potvorice

Re: Šteniatka prvé odčervenie

Poslaťod shirae » Str 14.07.2010 7:47

Takže my už máme odčervené, mali 15 dní, sirupom Drontal junior, 1ml na 1kg.
shirae
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 897
Bydlisko: Potvorice

Re: Šteniatka prvé odčervenie

Poslaťod Roman Kollar » Pia 16.07.2010 16:58

Ja som mal zle skusenosti ked som dal viacej....dal som 8 kilovym steniatkam tabletky na 10kg psa a grckali z toho a hnackovali aspon 3 dni.
Roman Kollar
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 709
Bydlisko: BA

Re: Šteniatka prvé odčervenie

Poslaťod shirae » Pia 16.07.2010 19:09

chudiatka...neviem či by to bolo tým, to sa mi nezdá nejaké prehnané :ua: možno že zareagovali na odčervovací prípravok ako taký, nie na množstvo... ja by som dala 8kg šteňatám tiež po jednej tabletke, nenapadlo by ma to deliť :oo: vždy som zaokrúhľovala množstvo smerom hore :nwm:
pamätám si keď bol preparát Taenifungin proti pásomniciam, taký žltý. no to keď som dala psovi, to bola hotová katastrofa :pac: pes kade chodil tade vracal a hnačkoval také kriklavo-žlté :ach: na to nezabudnem, keďže som zobrala akurát psa na prechádzku po meste a toto :aaa: to sa ani nedalo upratať :pac:
shirae
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 897
Bydlisko: Potvorice

Re: Odčervenie vrhu

Poslaťod MisheliQ » Štv 22.08.2019 18:36

,,Ektoparazité a endoparazité jsou zodpovědné za nedostatečné využití živin u novorozenců, mohou způsobit poruchy trávení, ztrátu elektrolytů a anémii nebo oční a neurologické němoci. Dehelmintizace by měla být provedena bezprostředně před krytím a neměla by se opakovat během prvních 4 týdnů (první třetina gravidity). Preventivní léčba proti helmintům se děla od konce druhé nebo poslední třetiny gravidity. Aplikace antiparazitik je zvláště účinná po 43. dni gravidity, protože v té době dochází k aktivaci a vývoji larválních stádií na dospělé formy ve vztahu ke zvýšeným estrogenům u feny. Přípravky, které se považují za bezpečné pro aplikaci u březích fen, obsahují tyto účinné látky: fenbendazol, ivermektin, pyrantel, praziquantel, selemektín nebo milbemycinox. Evropský vědecký poradce pro doprovodné parazity zvířat (ESCCAP), Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) a Rada pro doprovodné parazity zvířat (CAPC) doporučují různé přístupy ke kontrole parazitů u zvířat včetně březích fen. Různé doporučení jsou navrženy tak, aby účinně snižovaly transplacentální (přes placentu) a transmamární (přes mléko) přenos Toxocara canis, Ancylostoma caninum, Neospora caninum, Toxoplasma gondii a další."
Čerpali z odporúčaní ESCCAP z rokov 2010 a 2011 str. 3-4

Našla som aj odporúčanie ku kontrole červov u psov a mačiek z roku 2017 (ESCCAP Guidline: Worm Control in Dogs and Cats, kde sa píše toto:

,,Březím fenám se mohou podávat makrocyklické laktony na 40. a 55. den březosti nebo fenbendazol denně od 40. dne gravidity do 14. dne po porodu, aby se zabránilo přenosu na štěňata,

Laktující feny by měly být léčeny současně s prvním ošetřením štěňátek.

Štěňata odčervujeme ve věku 2 týdny, poté každých 14 dní až 2 týdny po odstavu podáním anthelmintik s účinnou látkou fenbendazol / febantel, flubendazol, pyrantel nebo nitroscanát a poté jednou měsíčně až do věku šesti měsíců."

Do koľkých týždňov veku šteniat sa odčervuje? Schéma je 2, 4, 6, 8, 10 a 12 týždňov (3 mesiace) a potom 4, 5 a 6 mesiacov? A po 6. mesiaci ako?

Mne bola známa schéma akú popisuje Vetcentrum: 2-12 týždňov ako vyššie a potom 6, 9, 12 mesiacov.
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Odčervenie vrhu

Poslaťod Margita » Štv 22.08.2019 18:50

Po 6mesiaci ked ma červy :no:
My sme odcervovali 2,4,6,8 a tí co zostali asi do polroka pre istotu :lol: ,A potom uz nie,naco odcervovat psa ked nemá cervy
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Odčervenie vrhu

Poslaťod Vikiki22 » Štv 22.08.2019 19:19

Ja Freyu odčervujem len na základe nálezu. Šteňatá som odčervovala v 2., 4., 6., 8., 10., 12. týždni (po 8. týždni som takto odporúčala majiteľom) a potom každý mesiac do pol roka. Tak to robím aj ja a potom prejdem tiež podľa nálezu. Freyu som odčervila spolu so štencami v každom druhom týždni po pôrode do 12. týždňa, teraz už len na základe nálezu.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Odčervenie vrhu

Poslaťod MisheliQ » Štv 22.08.2019 19:40

Ešte z toho zdroja
,,Pre-patent period: variabilný, zvyčajne 16–21 dní po prenatálnej infekcii; 27–35 dní po laktogénnej infekcii; 32 - 39 dní po požití vajec
Patent period: každých 4-6 mesiacov"


Môžeš mať falošne negatívnu koprológiu a čo potom? edit: a prečo sa prešlo z intervalu 6-9-12 na 4-5-6?
,,V případě negativních výsledků po fekálním vyšetření je třeba postupovat opatrně: nelze s jistotou předpokládat, že zvíře není infikováno škrkavkami v případě prepatentních infekcí nebo pokud je počet vyloučených vajec pod detekčním limitem analýzy."

Príde mi to nejaké nedokončené, ale ešte som to celé nedočítala Už si popravde nepamätám životný cyklus Toxocara canis. A z toho, čo som si o tom teraz čítala, si tie etapy neviem poprepájať s odčerovacou schémou (prečo sa sprvu robí v 2-týždňových intervaloch, potom v 1-mesačných a neskôr sa odporúča v 4-mesačných a prečo sa to predtým odporúčalo miesto 1-mesačných v 3-mesačných intervaloch?). Nejak mi uniká logika a je možné, že je to aj mojimi chýbajúcimi súvislosťami...
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Odčervenie vrhu

Poslaťod Vikiki22 » Sob 24.08.2019 9:01

Čo si ja pamätám z parazitológie:
Somatické larvy migrujú transplacentárne do plodov v treťom trimestri, ukladajú sa v pečeni. Po pôrode sa aktivujú, putujú do tenkého čreva, juvenilné formy sa nachádzajú v červách a v žalúdku už na 10. deň p.p. Vylučovanie do prostredia sa začína u 3-týždňových šteniat. (Preto 1. odčevenie v 2. týždni.)
U šteniat je typická entero-hepato-pulmonálna migráscia do cca 3. mesiaca veku.
V skriptách Infekčné a parazitárne choroby psov - časť III. z UVL KE je uvedená preimagiálna dehelmintizácica u šteniat od 10., najneskôr do 14. dňa veku a opakovanie každých 14 dní až do veku 3 mesiacov. "Takto zachytíme postupne dozrievajúce červy z transplacentárnej a laktogénnej infekcie. V rovnakom čase dehelmintizujeme aj suky..."
"U dospelých psov podávame antihelmentiká cielene, t.j. až po pozitívnom parazitologickom vyšetrení, ktoré robíme 2-4 krát ročne."
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Odčervenie vrhu

Poslaťod MisheliQ » Sob 24.08.2019 9:50

Diky Vikiki

Ak odcervim matku medzi tym 40. a 55. dnom gravidity, meni sa odcervovacia schema u steniat? Ma toto odcervenie vplyv na stenata ci len na matku (a ma to vplyv na jej pripadny neskorsi laktogenny prenos na stenata alebo vobec)?

Pri prenatalnej transplacentarnej infekcii je prepatentna perioda skrkavok 16-21 dni - prve odcervenie steniat v 2 tyzdnoch veku.
Pri laktogennej infekcii je p.p 27-35 dni a pri fekalno-oralnej infekcii (pozitim vajicok) 32-39 dni. Takze ak sme prvu transplacentarnu infekciu zvladli odcervenim v 2 tyzdnoch, nestacilo by potom pri laktogennej/fekalno-oralnej infekcii raz za mesiac? Aky ma zmysel odcervovat kazde 2 tyzdne do veku 3 mesiacov? Nemala by byt schema podla tohto 2 tyzdne, 1,5-2,5 - 3,5 - 4,5 - 5,5 - 6,5 mesiaca a potom kazdych 4-6 mesiacov pri pozitivnom naleze? Edit: vlastne by malo stacit do 4,5 mesiaca od poslednej laktogennej/fekalno-ovalnej infekcie a potom by malo stacit tak ako od 6 mesiacov

Prepatentna perioda u helmintov je obdobie, kedy parazit vstupi do hostitela, rastie a vyvinie sa do pohlavne dospelej formy a zacne tvorit vajicka/larvy, ktore sa potom zistuju z trusu, mocu alebo sputa (sekret dychacich ciest). Cize je to doba od infekcie po prve diagnostikovatelne formy parazita.

Panetna perioda je 4-6 mesiacov, kedy je infekcia parazitom detekovatelna.
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844


Späť na Chovateľstvo