Náklady na chov (článok)

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Náklady na chov (článok)

Poslaťod Bendy » Pon 31.12.2007 18:27

Náklady na chov



Veľa ľudí verí v to, že odchovom šteniat môže zarobiť veľké peniaze. Povedzme, že môžete mať 8 šteniat, ktoré predáte každé po 20.000,- Fíha – to je 160.000,-. A nemusíte robiť nič okrem vlastnenia sučky!



Zle!



Úmyslom tohoto článku je predniesť v skratke reálne náklady na odchovanie vrhu. Drvivá väčšina chovateľov na odchove šteniat nezarába. A nie preto, lebo si to zle vypočítajú a veľa míňajú. Je to preto, lebo vychovanie dobrého vrhu stojí peniaze – a vychovanie nevydareného vrhu stojí ešte viac peňazí.



Tu sú niektoré náklady, s ktorými musíte počítať:

- náklady na krytie

- pôrodný box, teplé podložky, ohrievacie lampy, nožnice, uteráky, dezinfekčné prostriedky, odsávačka mlieka, teplomer . . .

- sušené mlieko pre šteňatá, fľašky na kŕmenie, misky pre šteňatá

- odčervenie šteniat (2, 4, 6 a 8 týždeň)

- vakcinácia, vyšetrenie PSS

- kŕmenie – nakrytá sučka potrebuje až 3x toľko potravy ako obvykle, a kojaca sučka tiež potrebuje viac potravy. Šteniatka po odstave tiež zožerú viac ako by ste si mysleli

- PRA certifikácia, PSS testy a ďalšia vakcinácia



Tu sú niektoré skryté náklady, na ktoré nesmiete zabudnúť:

- veterinárne kontroly a zdravotné testy pred krytím (kontrola zdravia sučky, test srdca apod.)

- určenie presného dňa krytia

- po nakrytí vyšetrenie ultrazvukom na určenie predbežného počtu šteniatok

- množstvo extra umývacích a dezinfekčných prostriedkov a povlečenie v porodnom boxe

- pohotovostné výjazdy na veterinu

- dovolenku v práci, potrebnú na čas pôrodu a minimálne 2 týždne, aby sučka šteniatka nepriľahla atď. – ušlý zisk v práci, minutá dovolenka,

- návšteva veterinára, lieky a antibiotiká pre sučku v prípade zápalov alebo iných komplikácií

- reklama na predaj šteniat

- množstvo telefonátov od a k záujemcom



Po zrátaní týchto nákladov si možete povedať – veď to možem urobiť lacnejšie! No áno, možete. Niektoré veci z tohoto zoznamu možete kúpiť a nikdy ich nepoužiť. To je dobré pre Vás. Nanešťastie Murphyho zákony fungujú, a pokiaľ niečo nemáte, určite to budete potrebovať uprostred noci.



V poriadku, ešte stále ste presvedčení, že sa musia zarobiť nejaké peniaze na tom. Tak poďme to zosumarizovať. Máte vrh 8 šteniatok, ktoré predáte po 20.000,-



Minimálne predbežné náklady:

krycí poplatok – väčšinou cena jedného šteňaťa
20.000,-
potrava – v čase brezosti, kojacej sučky a šteniat po odstave do veku 8 týždňov (cena granúl + vitamíny + minerály + extra výživa pre šteňatá)
30.000,-
vakcinácie, odčervenie (sučky a šteniat)
10.000,-
čipovanie, pet pas, rodokmeň, tetovanie (á 2.000,-)
16.000,-
pohotovostné vyšetrenia sučky, prípadne šteniat + tabletky, infúzia
20.000,-
testy sučky – test srdca, ultrazvuk
2.000,-
reklama a telefonáty
5.000,-
ušlý zisk v práci
10.000,-
chovateľská pomoc – počas celého života šteňaťa dobrý chovateľ postráži šteňa v neprítomnosti nového majiteľa. Taktiež chovateľ by mal ostať v kontakte s novým majiteľom. Ak budeme veľmi konzervatívni, povedzme že je to cena jedného šteňaťa.
20.000,-
a chceme si jedno šteňa nechať doma, takže ho nemožete predať
20.000,-



Dobre. Teraz poďme späť po celej listine nákladov a povedzme, že niektoré šteňatá Vám reálne ostanú do 12. týždňa doma. A samozrejme pre tých z Vás, ktorí už odchovali vrh, vedia presne koľko extra práce je naviac s odrastenými šteňatami, špeciálne ak sučka nie je vynikajúca mama, a ak ostanú šteňatá dlhšie u chovateľa.



Myslíte, že som pesimistická?

Toto je skutočná realita odchovu šteniat. Chov šteniat nie je zárobková činnosť pre veľa chovateľov.



Pre tých, ktorí si myslia, že možu odchovať zdravý vrh, na minimálnych nákladoch, po rodičoch šampiónoch, vrh odchovať v rodinnom prostredí doma, zachovať chovateľský servis a podporu, a stále si myslíte, že na tom možete zarobiť, prosím hneď mi napíšte. Chcela by som vedieť jako to robíte.



Vo všetkej serióznosti, vychovanie väčšiny vrhov je otázka lásky. Ak sa chystáte odchovať svoj prvý vrh môžem Vám garantovať nasledovné:

- nikdy nezarobíte z toho také peniaze ako si myslíte. V skutočnosti je viac ako pravdepodobné, že na tom prerobíte.

- Hneď po narodení šteniat sa pár týždňov nevyspíte a prežijete dni iba čistením a bdením pri šteňatách aby ste ich udržali na žive.

- Ak ste nikdy neasistovali pri pôrode šteniat, bude to pre Vás tým ťažšia skúsenosť ako si myslíte, že by mohla byť.



To som nespomenula, koľko psychického a emocionálneho zaťaženia možete prežiť, ak Vám vo vrhu začnú šteniatka umierať, dostanú nejakú chorobu alebo ich sučka priľahne.



Zo začiatku som si tiež myslela, že možem zarobiť aspoň trochu na odchove šteniatok. Nikdy som si ale nemyslela, že veľa. Už pri prvom vrhu som myslela len na šteniatka a nie na finančnú otázku. Ale aj v mojich najoptimistickejších rozpočtoch som bola vždy minimálne na nule. A to som ešte nikdy nepočítala výchovu sučky od šteňaťa do veku nakrytia, počet a cenu výstav atd.



Nikdy nevchádzajte do chovateľskej činnosti s výhľadom zarábať na tom. Je to len a len otázka lásky.



Ak nesúhlasíte s mojimi nákladmi a rozpočtami, prosím skúste si tam doplniť svoje sumy. Ak Vám výsledok vyjde kladný, prosím dajte mi vedieť, bude ma to veľmi zaujímať.



Pred nakrytím:

- kúpna cena sučky 20.000,-
- uchovnenie sučky (min. 2 výstavy) 1.000,-
+ cesta na výstavy 3.000,-
- vyšetrenie srdca + cesta 1.500,-
- poplatok uchovnenie + členský poplatok 850,-
- vyšetrenie sučky pred nakrytím 500,-
- odčervenie 200,-
SPOLU:
27.050,-



Krytie:

- poplatok za krytie 20.000,-
- cesta na krytie 2.000,-
SPOLU:
22.000,-



Kotná sučka:

- zvýšený príjem potravy 5.000,-
SPOLU:
5.000,-



Pôrod:

- pôrodná bedňa 3.000,-
- matrace, uteráky, plachty, igelity, dezinfikácia, vata, rukavice, elektrina… 5.000,-
- veterinár (podanie oxitocinu, ultrazvuk v priebehu pôrodu, kontrola po porode) 4.000,-
SPOLU:
12.000,-



Šteňatá do 8 týždňov (8 šteniat):

- rodokmene 1.600,-
- odčervenie 4x 3.000,-
- vakcinícia 2x 4.000,-
- potrava - granule + sušené mlieko + fľašky + misky 10.000,-
- iná doplnková potrava 10.000,-
- dezinfikácia, pracie prostriedky, rukavice 6.000,-
- elektrická podložka, ohrevná lampa, matrace, deky 6.000,-
SPOLU:
40.600,-



Staršie šteňatá do 12 týždňov (4 šteňatá)

- potrava (granule + doplnková strava + ovocie + zelenina + tvaroh + mäso, atd) 10.000,-
- očkovanie besnota 1.600,-
- dezinfikácia 2.000,-
SPOLU:
13.600,-



Odchod šteniat z domu:

- pet pas 8 šteniat á 800,- 6.400,-
- rodokmene 8 šteniat á 200,- 1.600,-
- čipovanie 8 šteniat á 800,- 6.400,-
- tetovanie 8 šteniat á 100,- 800,-
SPOLU:
15.200,-



Skryté náklady:

- ušlý zisk v práci 10.000,-
- cisársky pôrod 5.000,-
- lieky v prípade zápalu alebo ochorenia u sučky 2.000,-
- prípadné potiaže šteniat + výjazdy veterinára 8.000,-
- reklama + telefonáty 5.000,-
- chovateľská pomoc počas celého života šteniat 20.000,-
SPOLU:
50.200,-

SPOLU:
180.450,-



Pri predaji 7 šteniat (jedno si chceme nechať doma) je zisk 140.000,-

Náklady na chov - 180.450,-

= - 40.450,-



Petra Tomašovičová
Naučili sme sa lietať v povetrí ako vtáky, potápať pod vodou ako ryby. Zostáva len jediné. Naučiť sa žiť na Zemi ako ľudia.
G. B. Shaw
Bendy
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 418
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod lusy » Pon 31.12.2007 18:32

sice pekny clanok, ale tiez existuju chovne stanice, kde si prave na tie stence s pp zarabaju este predajom steniec bez pp inej rasy.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

clanok

Poslaťod Tatiana » Pon 31.12.2007 20:53

tie sumy su vcelku realne ako aj to ze niekto chova aj s PP aj bez PP,kazdy si je sam vedomy ako bude na chov pozerat ci ako na zarobkovu cinnost alebo mu ide o skvalitnenie plemena co chova,
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Poslaťod raky » Uto 01.01.2008 19:45

Súhlasím, nikdy som to takto nerátal, ale sedí to. Ešte doplním, že pri vačšine pracovných plemien treba aj skúšky z výkonu, takže plus náklady na cvičák a v prípade, že chcem ,,otca,, z krajiny pôvodu, tak cesta troška drahšia + ubytovanie...

Obdivujem dobrých chovateľov!
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

naklady

Poslaťod Tatiana » Uto 01.01.2008 22:28

len verim,ze sa nezlakli buduci chovatelia po tych cislach,nie je to az take zle,vynahradite si to pohladom na vrh krasnych a zdravych steniatok,ktore sa dostanu do spravnych ruk a na naklady aj zabudnete,vidiet vysledok svojej chovatelskej prace behat v kruhu a niekedy ziskat vyborne ocenenie je na nezaplatenie
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Poslaťod raky » Uto 01.01.2008 23:12

uz ked som si kupoval fenku, tak sme boli pevne rozhodnutí, že budeme mať šteniatka, chcme totiž k matke nechať aj dcéru, budú to naše prvé šteniatka v živote, ak sa teda nič nepokazí... Takže bude aj CHS, predpokladám na jeseň, musíme ešte vymyslieť dobrý názov...
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Poslaťod MisheliQ » Uto 01.01.2008 23:13

astarot píše:pravdu povedat som sa aj zlakla.... radsej si kupim psa ako sucku... to by som zrejme nebola schopna mat nejaku CHS vazne obdivujem tych ludi ktory sa tomu naozaj venuju.... ze nie len kvoly zisku...

hm lenže ak si vezmeš, tak takmer každá chs má aj krycích psov..nielen sučky :no: takže môžu zarobiť na tom, to na čom prerobia, potom možno takýmto spôsobom odrobia..
mňa to vôbec nijako neprekvapilo tento článok, ani nevystrašilo..pretože kvalitné šteniatka nejde len tak z fuka sa starať..človek ak nemá peniaze, si to nemôže ani dovoliť..veterinárna starostlivosť je v tomto prípade najdrahšia..ale všetko čo sa točí kolo lekárstva je vlastne najdrahšie...ide predsa o zdravie, či už ľudí alebo zvierat, a to je drahé...bohužiaľ, je to tak..zdravie ľudí stojí veľa peňazí, a preto by sme si ho mali vážiť rovnako ako aj zdravie našich maznákov..je lepšie investovať do plnohodnotnej stravy, do kvalitného šteňaťa ako potom investovať do veterinárnej starostlivosti, kvôli nejakému zanedbaniu v obdobi gravidity matky šteňaťa a po narodený šteňaťa..hm
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

naklady

Poslaťod Tatiana » Str 02.01.2008 19:57

tiez to neprehanam s vrhmi ,za 8 rokov pat odchovov,na foto jeden z nich Obrázok
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Poslaťod Rony » Str 02.01.2008 20:01

Ja by som chcela chov. stanicu, no uvidím ako dopadnú výstavy a bonitácia. Dúfam že sa to podarí. Z tých nákladov vôbec nie som prekvapená, už dávno som si vedomá toho že na tom skôr prerobím ako zarobím.
Rony
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 99
Bydlisko: Žilina

Poslaťod raky » Str 02.01.2008 20:21

astarot píše:takto ani nie z tych nakladov nie to ma tak dostalo ale kolko vybavovaciek treba... tue financie to uz je lepsie.... ale ja by som to si nezvladla toko vybavovania...



Ale zvládla, pred dvoma rokmi som nevedel ani ako vyzerá preukaz pôvodu, takto pred rokom sme absolvovali prvú výstavu, časom sa všetko na teba nalepí, ani nebudeš vedieť ako...
Inak mám hovawartku..., teraz má 20mesiacov...
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

chov

Poslaťod Tatiana » Štv 03.01.2008 15:50

tak veru,tiez v zaciatkoch boli stresy na vystavach,este nam aj vtedy nemal kto poradit ,vobec sme netusili co nas caka,prvych jedincov sme sice vystavovali,ale ziadna slava to nebola,casom sme sa naucili brat to vsetko ako zabavu a teraz si vystavy uzivame,pre nas to je sviatok kde stretneme znamych,pokecame o kdecom a ked sa zadari je to super bonus,a ideme dalej
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Poslaťod mairi » Pia 04.01.2008 20:07

ja som si pekne 7rokov kym som prosila rodicov vsetko teoreticky nastudovala a uz nemam stresy a keby som nieco nevedela, vzdy tu mam moju chodiacu encyklopediu Prissi :ha:
mairi
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2639
Bydlisko: DNV

Re: Clanok - Naklady na chov

Poslaťod Kaca » Pon 14.01.2008 11:35

Vsetky naklady som si zratala, kym som sa rozhodla chovat. V podstate dufam, ze sa mi nejake naklady vratia a ze mozno nieco zostane aj na zradlo pre zachranencov... ak nie, tak aspon pocit radosti pokial bude chov dobry :)
Vodca svorky :)
Kaca
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 109
Bydlisko: Sastin Straze

Re: Clanok - Naklady na chov

Poslaťod raky » Pon 14.01.2008 16:29

Kaca píše:Vsetky naklady som si zratala, kym som sa rozhodla chovat. V podstate dufam, ze sa mi nejake naklady vratia a ze mozno nieco zostane aj na zradlo pre zachranencov... ak nie, tak aspon pocit radosti pokial bude chov dobry :)



Žial o tom to je, že človek je rád ak sa mu vráti aspoň časť nákladov, vačšina to robí pre radosť..... :jop:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Clanok - Naklady na chov

Poslaťod Tatiana » Pon 14.01.2008 19:10

suhlasim,keby nie toho zapalu pre svoje plsickarenie tak uz davno sa venujem inym cinnostiam,lebo necakajte ze vsetko pojde ako po masle,pes je ziva bytost a ako taka ma narok obcas nesplnit ocakavania,venujete kopu casu a financii a sotva sa vam to vrati spat ako si niekto mysli,uz to tu bolo spominane ja len k tomu ze to je pri idealnom priebehu chovu,ked to zaskripe niekde su to uz zasa ine alebo nulove sumy,hlavne neprestat mat rada , verit svojim psom
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Ďalší

Späť na Chovateľstvo