Náklady na chov (článok)

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod Ulfheiðr » Ned 23.09.2012 14:45

Offtopic: Každý chovateľ, alebo majiteľ chovného jedinca musí byť členom klubu zastrešujúceho plemeno. Klub = chovatelia a chovatelia = klub. Ak sa chovatelia vyhovárajú na klub, kakajú si na hlavy. O kluboch sa vyjadruje akoby to bola nejaká intergalaktická entita so samostatným životom, ale je to len skupina chovateľov a majiteľov psov :lol: . Všetko to stojí a padá len na egoizme, že ja chcem, ja musím a bla bla. A o neschopnosti niesť prehru. každý chovateľ má možnosť a pokiaľ viem aj povinnosť byť súčinný pri činnosti klubu. každý má možnosť podávať návrhy, hlasovať a podobne :smile: A konečne, každý má možnosť vystúpiť z organizácie s ktorej praktikami nesúhlasí a nechce niesť jej meno.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod nikolletttka » Ned 23.09.2012 16:52

Ulfheiðr, katkariinka, sue1982 som rada, ze aspon niektori ludia ma pochopili...

uz sa k tomu dalej nejdem vyjadrovat, len este dopisem, ze za mnozitela sa teda nepovazujem, ked som si nechala potomka, ja som totiz nekryla preto, lebo som potomka chcela, ale nakryla som fenku tak, aby som si toho potomka aj nechala a v tom je rozdiel...
nikolletttka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 972
Bydlisko: Bratislava

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod Leila Tobrok » Pon 24.09.2012 8:21

nikolletttka píše:ja som totiz nekryla preto, lebo som potomka chcela, ale nakryla som fenku tak, aby som si toho potomka aj nechala a v tom je rozdiel...


veď to je to isté nie? :nwm: nechápem, asi mi choroba lezie na mozog, ospravedlňujem sa, mám horúčky :ha:
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod Liola » Pon 24.09.2012 10:08

nikolletttka píše:cena steniat bola nizsia vzhladom k tomu , ze nesli na chov, inak sa cena takych mozem povedat dost kvalitnych steniat pohybuje aj od 1500€ a vyssie.. lenze vzhladom k tomu, ze sme ich nedavali do chovu sme mali aj cenu krytia nizsiu, inak aj cena krytia by bola samozrejme nad 1000€

Nijako nechcem polemizovať s tým, či a do akej miery by mal mať chovateľ ako pôvodný vlastník právo rozhodovať o budúcom využití šteniat v chove, je to jeho osobná vec a pokiaľ kupujúci na jeho podmienky pristúpi, z hľadiska tejto ich individuálnej dohody už nie je čo riešiť. Či ale toto konkrétne riešenie je naozaj prínosom pre plemeno, to už je druhá vec, ja osobne si tiež myslím, že nie.
Mám krycieho psa, nielenže by som pri takýchto podmienkach cenu za krytie neznižovala, ja by som na takéto krytie nikdy nepristúpila. V našom plemene síce o viac než tisícke EUR za štyri šteňatá sa môže majiteľovi psa leda tak snívať, ale odhliadnuc od sumy, so svojim psom by som sa na "výrobe záhradných dekorácií" nezúčastnila. Na to si príliš vážim svoj čas, energiu a peniaze investované do psa pred krytím, ale aj súvisiace so samotným nakrývaním v pre mňa neprespektívnom spojení. A vážim si aj záujem chovateľov, ktorí majú záujem v liniách pokračovať (tých ja naopak finačne zvýhodňujem). Spmínané krytie, ktorého efekt pre majiteľa psa je leda tak privyrobenie si, by blokovalo možnosti nakrytia serióznejšiemu záujemcovi,lebo nemusí každý lepší pes kryť hlava-nehlava, ako sa to tu prezentuje... my napr. máme vlastné dosť striktné limity podľa veľkosti populácie v tej ktorej krajine.
Rozdiel medzi chovom a rozmnožovaním vidím vo vízií, v prípade Nikollettky pre mňa nie je žiadna resp. neprijateľná. O možnej chovnosti jedného šteňaťa sa rozhoduje vo veku, kedy okrem hrubého odhadu exteriéru o ňom nič nevieme, ostatné šteňatá sú vopred vylúčené... o tom, či by mohlo byť šteňa v chove prínosom, by sa podľa mňa malo rozhodovať po úplnom ukončení jeho vývoja, zhodnotení povahy, exteriéru a zdravotných testov.
Hodne potomkov nášho psa žije výhradne ako pes-spoločník resp. v rodinách, kde výstavy či chov nie sú prioritou a majú skvelé domovy aj skvelé rodiny, čo je podľa mňa pre šteňa to úplne najpodstatnejšie. Napriek tomu, žiadne z nich by som mojim rozhodnutím nepripravila vopred o šancu na využitie v chove a ani by som sa na takomto postupe chovateľa nechcela podieľať.
Liola
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 230

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod Bad » Pon 24.09.2012 10:28

však tak :jop:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod Leila Tobrok » Pon 24.09.2012 10:47

zhrnuté a podčiarknuté, čo tu veľa ľudí myslelo. plný súhlas! :jop:
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod Tasha » Pon 24.09.2012 22:18

Liola, plne s tebou súhlasím. A k celému tomu to poviem možno ešte toľko, že veľa je aj na majiteľovi krycieho psa. Aj on môže o veľa veciach rozhodnúť. Aj keď klub navrhne 10 krytí za rok týmto psom, je len na majiteľovi pre ktoré feny sa rozhodne. či pre všetky (zbytočné) alebo si bude vyberať 1. kvalitu, 2. perspektívnosť a prínos do chovu, 3. línie... kryť len tak hlava nehlava sa mi vôbec nepáči. a kryť len aby si zarobil a nepustiť ďalej šteňa do chovu je podľa mňa pritiahnuté za vlasy. Ja teda neviem, ale pre mňa je chov niečo, čím sa môžem pričiniť o zveľadenie plemena. a nie len tak odchovávať šteňatá lebo neviem... Preto radšej každý výber partnera pre moju fenu nechávam na poradcovi chovu. Predsa len sa rozumie lepšie a viac ako ja a on by mal vedieť čo je pre chov a plemeno prínosom.
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod agah » Sob 29.09.2012 7:58

Zaraza ma veta - "Preto radšej každý výber partnera pre moju fenu nechávam na poradcovi chovu." Darley, vies ze Ta mam rada ;), ale nemozem prejst okolo takeho vyjadrenia bez poznamky: predsa chovatel je zodpovedny za to co odchovava a nie poradca chovu! Okrem toho je naivne verit, ze poradcovia maju prehlad a informacie o plemene, ze nemaju osobne zaujmy atd. (Pisem z vlastnej skusenosti!)
Не слуга, не раб, не подвластное человеку существо.
Ваш соратник и напарник, немой собеседник и добрый ангел-хранитель – вот кто такой АЛАБАЙ. http://www.tosh-sanam.uz/
agah
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1362
Bydlisko: Orava/Krakow

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod Tasha » Sob 29.09.2012 16:51

Agah, netvrdím, že nemáš pravdu. Každý v klube si buduje vlastné chodníčky. či už pri sao, čsv alebo hoc akom inom plemene. Ale čo sa týka skúseností, tak viem že tí dvaja poradcovia chovu čo tu boli pri čsv majú naozaj skúsenosti omnoho väčšie ako ja. A napr. teraz som dostala krycieho psa, ktorého majiteľ a poradca chovu sa teda vážne nemusia...
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod agah » Ned 30.09.2012 8:39

Offtopic: V tom pripade gratulujem CSVckarom, aj ked obavam sa, ze takyto pristup sa neda pausalizovat aj na ostatne plemena. Konec koncov - aj tak majitel si najlepsie pozna fenku, jej povahu, jej rodokmen a chyby. Ale to patri do uplne inej temy.
Не слуга, не раб, не подвластное человеку существо.
Ваш соратник и напарник, немой собеседник и добрый ангел-хранитель – вот кто такой АЛАБАЙ. http://www.tosh-sanam.uz/
agah
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1362
Bydlisko: Orava/Krakow

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod Leila Tobrok » Pon 01.10.2012 9:52

Offtopic: ja len toľko - škoda len, že po tom psovi je sú už 10tky potomkov, to len k tomu, že nie je všetko ružové alebo čierne... na jednu stranu prínos, áno, ale na druhú desiatky potomkov tu a v čr...
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod agah » Pon 01.10.2012 11:56

Offtopic: Ja by som velmi rada spoznala Vase nazory na vyber reproduktora - ake su Vase kriteria, co je najdolezitejsie, co menej dolezite a pod. Je tu na to nejaka tema?
Не слуга, не раб, не подвластное человеку существо.
Ваш соратник и напарник, немой собеседник и добрый ангел-хранитель – вот кто такой АЛАБАЙ. http://www.tosh-sanam.uz/
agah
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1362
Bydlisko: Orava/Krakow

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod Leila Tobrok » Pon 01.10.2012 13:10

http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod Connie » Štv 29.10.2015 23:56

Oživujem tému s našimi predbežnými číslami (3 šteňatá)
Krycí list : 15€ (plus poplatok za krytie som platila ja)
Členstvo v klube: 20€
Uchovnenie Veverky: 15€
2 výstavy pre uchovnenie : 60€
Progesteron - tuším 18€
2x sono - 10€ (účtovalo sa iba jedno)
Vyšetrenia dokopy - okolo 100€
Krytie + cesta - 170€
Strava šteniat + sučky - 70€
Pôrodný box + jeho výbava (deky) - 50€
1.očkovanie + čipovanie + pasy (ešte aj so zľavou) - 135€
2.očkovanie (už iba dvoch šteniat)- 30€
Odčervenie šteniat (tým pádom aj mojich zvyšných psov = 5x 7 tablietiek á3€) - 105 €
Rodokmeňe - 24€ ALEBO (exportné PP) 65€
Prepravka + vodítka + obojky - 50€
Výbava - 180€
Očné testy šteniat - 90€
Náklady - 1 183€ /alebo teda 1 142€
Šteníky šli dokopy za 1320€
Za dva mesiace roboty /to som nezapočítala náklady za socializáciu a benzín/ som v pluse až 137€ :lol:
(nepočítala som ani nepovinné srandy - výstavy, preteky a pod., snáď som nič nezabudla)
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Predchádzajúci

Späť na Chovateľstvo