Český strakatý pes

Český strakatý pes

Poslaťod Silvuch » Štv 16.07.2009 13:04

kedže tu taky nie je a je to moj favorit od detsva a stale ma nepresiel, tak hadzem do fora, kto ma tychto nadherych psikov?

Na členskej schodzi bol schválený návrh nového štandardu platného od 1.1.2008

Číslo standardu: české národné plemeno neuznané FCI; plemennú knihu vedie ČMKU, Česká Republika
Názov plemena: Český strakatý pes
Zem pôvodu: Česká Republika
Dátum publikácie platného pôvodného štandardu: 1.1.1994 (František Horák)
Využitie: společenský pes
Klasifikácia FCI: skupina IX – spoločenské plemená, sekcie 10 - Kromforlender
Stručný historický prehlad: Plemeno bolo vyšlachtené v 50 rokoch 20 storočia pánom F. Horákom pre laboratórne účely. Cieľom šlachtenia boj jednotný typ psa s dôrazom na kľudnú miernu povahu, vysokú plodnosť, nenárečného na starostlivosť, s vhodnou telesnou stavbou, veľkosťou a osrstením. Prvý prá zvierat bol neznámeho pôvodu - fena podobná nemeckému ovčiakovi a pes podobný hladkostrstému foxteriérovi. K ich potomkom bol v treťej generácii prikrížený nemecký krátkosrstý stavač. V roku 1960 bolo plemeno pod názvom Horákov laboratórny pes oficiaálen zaregistrovaný. V 80 rokoch 20 storočia prestal byť využívaný na výskum a pod názvom český strakatý pes boli zvyšné jedince predané chovateľskej verejnosti. Nasledoval útlm chovu a kvoli nedostatku chovných zvierat a vysokej príbuznosti boli postupne do chovu využité jedince neznámeho pôvodu so zodpovedajúcim exteriérom a jedne malý malý münsterlandský stavač.
Celkový vzhľad: Stredne veľký trojfarebný strakatý pes s harmonickou a niepríliž ťažkou stavbou tela, vyvážených proporcií, mierne obdĺžnikového rámca s klopenými ušami, pevnej konštitúcia, bez známok lymfatičnosti alebo hrubosti.

Dôležité proporcie: Index formátu tela: dľžka trupu tvorí 110-120 % výšky v kohútiku
Index výšky: hľbka hrudníku tvorí 50 % výšky v kohútiku
Index dľžky hlavy: dľžka hlavy tvorí 40 % kohútikovej výšky

Chovanie a povaha: Priateľský k ľudom a zvieratám, aktívny, vytrvalý, všestranný športový a spoločenský pes. Bystro sleduje okolie, dobrý stážca, nie však agresívny.
Hlava: Ľahká, suchá, mierne klinovitá s nevýrazným stopom. Dľžkja hlavy zodpovedá približne 2/5 kohútikovje výšky. Mozgovňa plochá, nosová partia rovnako dlhá ako mozgovňa. Profil nosu rovný. Nosová partia nepôsobí ako zašpicatelá, pysky tesne priliehajú k čelusti. Nosová tlama u čierno-žlto-bielych jedincov čierna, u hnedo-žlto-bielych hnedá, vždy dobre pigmentovaná, lahko vystupujúca pred predný okraj pyskov. Koža na hlave jemná, bez vrások, krátko osrstená i u dlhosrstých jedincov: Hlava by mala na prvý pohľad zodpovedať pohlaviu jedinca - u feny jemnejšia, u psa robusnejšia.
Čelusť/chrup: Skus pravidelný nôžkový, v oboch čelustiach musí byť po 6 rekákoch a 2 špicákoch. Zuby silné, dobre vyvynuté, postavené kolmo v čelustiach. Pre plemeno je charakteristické chýbanie niektorých premolárov a molárov, čo sa nepokladá za vylučujúcu vadu. Plnochruposť je prednosťou.
Oči: Tmavohnedé u čierno-žlto-bielych, svetlejšie u hnedo-žlto bielych jedincov, tvar mandlový, nie sú vypúlené, viečka pigmentované, dobre priliehajúce. Tažké viečka sú vadou.
Uši: Dopredu klopené v tvare V, tesne priliehajúce, pomerne malé, natiahnuté dosahujú svojou špičkou k ústnym kútikom. Ohyb ucha je tesne nad úrovnňou temena.
Krk: Nie príliš dlhý, šikmo nesený, zužujúci sa smerom k hlave, primerane silný, s volnejšou kožou na hrdle, ktorá však nesmie tvoriť výraný lalok
Chrbát: Rovný, pevný s vyjadreným kohútikom, smerom dozadu mierne sa rozširujúci.
Bedrá: Skôr dlhšie, rovné
Zadok: Rovný alebo mierne spáditý, nikdy prestavený.
Hrudník: Dobre vytvarovaný, ale nie prehnane hlboký, priestorný, nie však sudovitý. Pri pohlade zhora sa hrudník mierne zužuje smerok k zadku. Hľbka hrudníka je väčšia ako jeho šírka. Vzdialenosť od lokťa ku kohútiku je rovnaká ako vzdialenosť od zeme k lokťu.
Spodná línia a brucho: Dolný okraj hrudníku dosahuje k lokťovým kľbom. Brucho pevné, vtiahnuté.
Chvost: Nie príliš vysoko nasadený, zužujúci sa do špičky. Natiahnutý dosahuje najmenej ku kĺbu. Nesený v tvare šable i nad úrovňou chrbta, zakrútenie nad chrbtom je povolené, zakrútenie do strany je nežiadúce. Osrstenie chvosta zodpovedá celkovému typu osrstenia jedinca.
Hrudné končatiny: Dobre uhlené, paralelné, stredne silné kosti. Lakte smerujú rovno dozadu, priliehajú k telu, nie sú vbočené, ani vybočené. Predlaktie je pri pohlade z ktorejkoľvek strany rovné, s dobre vyvinutým suchým svalstvom.
Panvové končatiny: Paralené, dobre uhlené so stredne silnou kostrou, primerane osvalené. Pri pohľade odzadu sú rovné. Členok je pevný.
Tlapky: Nie príliš veľké, skôr mačacie s dobre klenutými prstami a silnými pazúrmi. Pigmentácia pazúrov nie je podmienkou.
Pohyb: Čulý, priestorný, plynulý, elegantný. Veľmi výdatný a vytrvalý. Prirodzeným pohybom je nízky klus s diagonálnym posunom končatín pri zachovaní nemennej línie chrbta. Krok je ľahký, pružný a priestorný.
Osrstenie: Dve varianty srsty: krátka a dlhá. Krátka srsť je "patrová", s podsadou zreteľnou hlavne v zime. Na spodnej strane krku, zadnej strane stehien a spodku chvosta je srsť mierne dlhšia, avšak prilieha, rovnako ako po celom tele. Dlhá srsť je len nepatrne zvlnená, rovnako s podsadou, splývajúca. Kratšia je na hlave a prednej strane končatín, naopak várazne dlhšia je okolo uší, na krku tvorí mierny límec, na prsiach, hrudníku a bruchu splýva. Na hrudných končatinách tvorí praporce, na panvových "kalhoty". Rovnako je vyvinutý praporec na chvoste. Žiadnej z uvedených variant nie je dávaná prednosť, obe sú rovnocenné. Tzv. prechodový typ srsti - výskyt výrazne dlhšej srsti na zadnej strane stehien a dlhšia odstávajúca srsť na spodku chvosta u krátkosrstých jedincoch nie je dôvodom k penalizácii.
Sfarbenie: Vždy trikolór, vyskytujú sa 2 základné typy sfarbenia: čiernožltobiele a hnedožltobiele. Čiernožltobiely jedinec má čierny nos, tmavé oko, hnedožltobiely má hnedý nos a svetlejšie oko. Žiadna z týchto dvoch variant nie je prednostná, obe sú rovnocenné.
Základné sfarbenie je tmavé (čierne/hnedé) so žltými znakmi, vždy v kombinácii s bielou. Ideálny pomer medzi pigmentovanou a nepigmentovanou plochou tela je 1:1. Biele plochy musia byť botkované v oblasti žltej farby žlto, v oblasti čiernej / hnedej farby čierno/hnedo. Veľkosť alebo hustota botiek nie je rozhodujúca, ale botkované plochy by nemali vytvárať dojem melírového sfarbenia. (roan)

Kohútiková výška: Psi: 45-53 cm, feny: 43-51 cm
Vady: každú odchýlku od vyššie uvedených bodov je nutné považovať za vadu, ktorej posúdenie by malo byť v presnom pomere k stupni odchýlky. Penalizované by mali byť hlavne tieto vady: Zlý telesný formát, strmý, zbiehavý alebo rozbiehavý postoj, klenuté bedrá, prestavaný chrbát, nedostatočne priestorné kroky, nedostatočné osvalenie, nadváha, nevyjadrený pohlavný výraz, výrazný lalok na krku. Nedostatočná sýtosť pigmentácie, chýbajúca žltá kresba na hlave, hlava celkom čierna, svetlé oko, nesprávne nesené alebo tvarované ucho, klabonos, zuby naviac, mierne nepravidelný skusk, kliešťový skus. Príliš krátka srsť, chýbajúca podsada, kučeravá alebo odstávajúca srsť.
Vylučujúce vady: Akékoľvek výrazné odchýlky od štandardu, hlavne vady plemenného typu, predkus, podkus, výrazne nepravidelný skus, chýbajúce rezáky alebo špicáky, odchýlka o viac ako 2 cm po alebo nad daným rozmedzím kohútikovej výšky, absencia trojfarebného sfarbenia, hrubá srsť s fúzom, kryptorchizmus, bojácnosť, agresivita, zálomok či iná deformácia chvosta.




Obrázok

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Český strakatý pes

Poslaťod wewerica » Štv 16.07.2009 15:11

o tomto psovi pocujem prvy raz :oo:
a tie obrazky....nevyzera to ako jedno plemeno :nwm: :heh:
wewerica
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4115
Bydlisko: Dolná Krupá

Re: Český strakatý pes

Poslaťod janajka » Štv 16.07.2009 15:32

je síce málo známy, a určite málopočetný, ale zase vyskytuje sa pomerne pravidelne aspoň po kuse na výstavách.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Český strakatý pes

Poslaťod Silvuch » Štv 16.07.2009 16:24

tiez su typovo nejednotny :lol: , lebo niektory su robusny a niektory menej.. tohoto som zachytila na vystave v banskej bystrici
Obrázok
Naposledy upravil Silvuch dňa Štv 16.07.2009 16:42, celkovo upravené 1
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Český strakatý pes

Poslaťod Amaguk » Štv 16.07.2009 16:28

"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Český strakatý pes

Poslaťod Offca » Štv 16.07.2009 16:53

Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Český strakatý pes (nFCI)

Poslaťod Silvuch » Ned 06.02.2011 11:02

JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Český strakatý pes (nFCI)

Poslaťod Vikiki22 » Pon 07.02.2011 19:47

Paráda, Silvuch! :jop: Si mala toho strakáča rovno zobrať. :lol:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Český strakatý pes (nFCI)

Poslaťod kellee » Ned 13.02.2011 18:02

tu u nas v Banskej Bystrici je fenka, hrozna protiva, ale kazdopadne zaujimave plemeno

* 16.3.2011 téma prečistená od OT. (Vikiki22)
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Český strakatý pes (nFCI)

Poslaťod hruska » Pia 25.03.2011 13:42

Strakaci sa mi v poslednej dobe neskutocne pacia. Len skoda, ze ich je tu tak malo a nemam moznost spoznat ich poriadne. Keby ze mi povaha sedi, viem si predstavit, ze nejaku fesandu raz domov dotrepem :)
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Český strakatý pes (nFCI)

Poslaťod kellee » Pia 25.03.2011 13:51

mne sa povaha nepaci, su to na tak krpateho psa ostre psy, tu u nas je fenka a oj chudak pes sa jej boji, a nieje jediny, pride k psovi zavesi sa mu na krk alebo kde sa da a nepusti,
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Český strakatý pes (nFCI)

Poslaťod Silvuch » Pia 25.03.2011 13:54

ja nesuhlasim.. Maju rozdielne povahy, je to neustalene plemeno. ja som sa stretla s vpohode fenou.. Ale niektore mi pridu s bigliou povahou.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Český strakatý pes (nFCI)

Poslaťod hruska » Pia 25.03.2011 13:58

Vidis, ja som citala, ze su relativne mierne. Samozrejme charakteristiky beriem dost s rezervou, najma pokial ide o neuznane (neustalene) plemena a urcite nekupim psa bez toho, aby som plemeno poznala osobne. Pri strakacoch ma ale zaujal vzhlad v kombinacii s (internetovou) povahou, len skoda, ze fakt nie je vela moznosti overit si to.
Silvuch, beagle? Nestras :lol:
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Český strakatý pes (nFCI)

Poslaťod Silvuch » Pia 25.03.2011 14:16

JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Český strakatý pes (nFCI)

Poslaťod Silwuska » Pia 25.03.2011 15:04

Co ja viem :nwm: pride mi to proste taky punto :nwm: nevidim nejaky prinos, ci uz exterierovy alebo povahovy :nwm: mne osobne tieto plemena nehovoria vubec nist...to taky bradveciiik :lol: :lol:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Ďalší

Späť na Plemená uznané kynologickými organizáciami vo svete